موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

تجربیات جالب مهاجرت به کانادا

تجربیات جالبی از مهاجرت به کانادا را می خواهیم مرور کنیم. امروز دقیقا 8 ماه است که به کانادا مهاجرت کرده ام، مقصد اول من در کانادا شهر تورنتو بود. با خیال راحت و شگفت زده وخوشحال از مهاجرت، حدود دو هفته ای را در تورنتو گذراندم و بعد عازم کلگری شدم. در این مدت اقامت در کانادا، سه بار شغلم را عوض کردم. من لیسانسم را از دانشگاه صنعتی اصفهان گرفته بودم و اما هرسه شغلی را که پیدا کردم مرتبط با رشته تحصیلی ام در ایران نبود. تا به امروز در این کشور حدود 10000 کیلومتر رانندگی کرده ام و تقریبا بیشتر مناطق کلگری و تورنتو را می شناسم.

در این مدت، سرمای استخوان شکن شهر کلگری را تجربه کرده و توانسته ام خود را با آن سازگار کنم. البته حمایت های دوستان و هموطنانم در کانادا باعث شد که بتوانم خیلی از سختیها و غربت اولیه ی مهاجرت را به راحتی پشت سر بگذارم.

تجربه ی زندگی در کانادا، یک تجربه ی جالب و شاید آموزنده است که دوست دارم با شما نیز به اشتراک بگذارم. من هنوز در مراحل اولیه ی مهاجرت به کانادا به سر می برم و در واقع هنوز در مرحله ی سخت مهاجرت هستم. فکر می کنم که هنوز بایستی زمان بیشتری بگذرد تا در مورد مزایای مهاجرت به کانادا صحبت کنم. اما در حال حاضر می توانم تجربه ام هر چند اندک را در اختیار شما قرار دهم. قبل از مهاجرت به کانادا سوال های بسیاری ذهنم را در گیر کرده بود و ترس هایی که ناشی از ناشناخته بودن محیط و نامشخص بودم مسیرم بود، من را آزار می داد.

هر شب در مورد این ترس ها و خیال هایم با همسرم صحبت می کردم و با ترسی خاص به خواب می رفتم به گونه ای که هر شب کابوس می دیدم. تا اینکه یک روز صبح ایمیل دعوت به سفارتم را دریافت کردم، من وهمسرم از خوشحالی در پوست خود نمی گنجیدیم اما ترسی مبهم نیز سراسر وجودمان را در بر گرفته بود. بدون معطلی با مشاور مهاجرتم در پارسی کانادا تماس گرفتم و او را در جریان امور قرار دادم. بعد از کلی توصیه و هشدارهایی که از ایشان گرفتم راهی سفارت کانادا در آنتالیا شدم.

درسفارت آنتالیا با رعایت کلیه ی توصیه های مشاورین پارسی کانادا به راحتی پروسه ی مصاحبه با افسر سفارت را گذراندم و در واقع ویزای کار کانادا را دریافت کردم. بعد از اینکه به ایران بازگشتم حدود 3 ماه فرصت داشتم که خاک ایران را به مقصد کانادا ترک کنم و با زندگی و خاطرات خوبم خداحافظی کنم.

تجربیات مهاجرت به کانادا

داستان من در مورد مهاجرت به کانادا

خیلی زود مقدمات سفرم فراهم شد و راهی کانادا شدم. البته قرار شد که هنگامی که همسرم آمادگی لازم را پیدا کرد نیز در کانادا به من ملحق شود چرا که وسایل خانه، خانه و اتومبیلمان باید به فروش می رفت. بالاخره عازم سفر به کانادا شدم و به تورنتو رفتم. همانطور که در ابتدای نوشته ام، گفتم فقط دو هفته در آنجا ماندم و بعد به کلگری عزیمت کردم و الان مدت 8 ماه است که در کلگری هستم.

هنوز فکر می کنم در اول راه هستم و این به این معنی است که تجربیات سخت تری را باید پشت سر بگذارم. اما به عنوان یک مهاجر صفر کیلومتر قصد دارم که تجربه ام هر چند اندک را با شما در میان بگذارم. تجربیاتی که قبلا برایم نقاط مبهمی بیش نبودند و هیچ تصور ذهنی از آنها نداشتم.

به عنوان کسی که به مهاجرت فکر می کنید، مطمئنم که سوالات بیشماری در ذهنتان مرور می شود و پاسخ خیلی از آنها را نمی دانید و این ابهام باعث سختی بیشتر پروسه ی مهاجرت تان شده است. اما اجازه دهید که موضوعاتی رو مطرح کنم که شاید جز اولین کنجکاوی های متقاضیان مهاجرت به کانادا باشد. تجربیا ت من در مورد کانادا بیشتر در شهر کلگری هست، پس نمی توانم به طور کلی در مورد کانادا صحبت کنم.

مثلا شهر ونکور در کانادا به هیچ عنوان برف سنگینی که در کلگری می بارد را تا به حال به خود ندیده است اما از سوی دیگر این شهر بسیار شلوغ تر از کلگری بوده و فرصت های شغلی کمتری در آن وجود دارد و هزینه های زندگی در آن بسیار بالا است. اما حال اجازه دهید که به اصل مطلب بر گردیم، تجربیات من از مهاجرت به کانادا. شاید این تجربیات کم و ناچیز باشد اما مطمئن هستم که بسیاری از سوالات ذهنی شما را پاسخ داده و نگرانی های تان را کم می کند.

آب و هوای کانادا

اوایل فصل پاییز بود که به کانادا رسیدم. هنوز آفتاب گرم بر زمین می تابید و گاهی باران می بارید. اما دیگر اوقات فقط برف بود و برف. برف ملایم و یا سنگین. من هیچ زمانی در ایران عینک آفتابی به چشم نمی زدم اما در کانادا بدون استفاده از عینک آفتابی تقریبا قادر به انجام هیچ کاری نبودم. آفتاب آنقدر تیز بود که هنگام رانندگی، گاهی حتی نمی شد مسیر را تشخیص داد. چون آفتاب بر برف روی زمین منعکس می شد و چشم را می زد. در کانادا با پدیده ی عجیبی به نام Frostbite (سرمازدگی شدید) آشنا شدم و حتی یکبار سرمازدگی خفیفی را تجربه کردم.

این پدیده هنگامی اتفاق می افتد که بدن برای مدت طولانی در معرض شدید سرما قرار بگیرد و باعث یخ زدگی عضو های بدن بشود و آسیب جدی به پوست بدن بزند و در حالت حاد آن باعث قطع عضو شود. من یخ زدگی دستم را تجربه کردم، هنگامی که در حال پاک کردن برف از روی شیشه ی ماشینم بودم، دست راستم به طور کلی یخ زد و دیگر حتی نمی توانستم تکانش بدهم هنوز یک لک تیره از یخ زدگی آن روز بر روی پوستم باقی مانده است.

این تجربه مربوط به فصل پاییز و زمستان شهر کلگری کاناداست، شهری که شاید خیلی سرد باشد، اما امتیازات آن از جمله وجود فرصت های شغلی بیشتر، مالیات های کمتر، تمیزی شهر، وجود مردم خونگرم تر و مهربان تر، ترافیک کمتر و میانگین درآمد بیشتر، شرایط  مهاجرت به کانادا را قابل تحمل تر می کند.
و اما این تجربیات در مورد آب و هوای کلگری بود و اما آب و هوای سایر نقاط کانادا معتدل رو به سرد است. مثلا آب و هوای تورنتو، آب و هوای نیمه قاره ای است که تابستان گرم و مرطوب و زمستان سردی دارد. آب و هوای ونکور کانادا بسیار مطبوع و دل انگیز است، این شهر گرمترین شهر کانادا محسوب شده و در واقع چهار فصل است.

انتخاب با شماست که مانند من کلگری را برای زندگی انتخاب کرده و با شرایط آن کنار بیایید و در مقایسه با امتیازاتی که برای تان توضیح دادم، با خود بگویید که ارزشش را دارد و یا شهر های دیگری مثل تورنتو و یا ونکور را انتخاب کرده و با وجود شرایط خوب آب و هوایی، هر روز ترافیک شدید را تجربه کرده و مالیات بیشتری پرداخت کرده و پیشنهاد شغلی کمتری دریافت کنید!

تجربیات مهاجرت به کانادا

فرصت های شغلی کانادا

با توجه به اینکه گفته می شود که در بعضی از مشاغل در کانادا رکود پیش آمده است، اما مطابق با تجربیات من، شغل های بازاریابی و فروش جز بهترین فرصت های شغلی کانادا محسوب می شود. شرکت Randstad Canada هر ساله فرصت های شغلی کانادا را که جز بهترین فرصت های شغلی دسته بندی می شوند، منتشر می کند. با نگاهی بر آن می توانید بفهمید که تقاضای کدام شغل ها بیشتر بوده و شرایط بهتری دارند. جالب است بدانید که شغل بازاریابی، نمایندگی، فروشندگی و مشاغل مرتبط با آن در این کشور بسیار پر طرفدار است.

ویزای کار کانادا

همانطور که در اول مقاله گفتم من از طریق ویزای اسکیل ورکر کانادا توانستم ویزای کار کانادا را دریافت کنم، در واقع کلیه ی امور مربوط به مهاجرت به کانادا را به موسسه پارسی کانادا سپرده بودم، از صفر تا صد پروسه ی مهاجرتی ام را تیم مشاورین مهاجرت پارسی کانادا به عهده گرفته بودند.

اگر صادقانه بخواهم بگویم، بهترین خدمات را از این موسسه دریافت کردم. قبل از اینکه برنامه ی مهاجرتی ام به کانادا را به آنها بسپارم، از آوازه ی این موسسه مهاجرتی زیاد شنیده بودم، اما به واقع خودم تمامی این موارد را تجربه کردم. سابقه ی درخشان و طولانی آنها در امور مهاجرتی، خبره بودن و تعهد شغلی به واقع از آنها تیم بینظیری ساخته است. سرعت و سهولت امور مربوط به مهاجرت به کانادا را مدیون این تیم هستم.

تجربیات مهاجرت به کانادا

فرهنگ مردم کانادا

این مورد دقیقا مثل همون چیزی است که فکر می کنید، به راحتی می توانید هر نژادی با فرهنگ های متفاوت را در این کشور پیدا کنید. البته فرهنگ کانادایی های اصیل در این کشور غالب است و نمود آن را تقریبا در تمامی شهرهای کانادا می بینید. کانادایی ها ذاتا مردمانی مودب، محترم، قانونمند، مسئولیت پذیر، متعهد و … هستند.

احترام زیاد به کودکان، بانوان در این کشور، یکی از ویژگی های خاص فرهنگ کانادایی ها است. عابر پیاده و دوچرخه سوار، به راحتی میتوانند با خیال راحت و حتی چشمان بسته در این کشور راه رفته و یا دوچرخه سواری کنند. چرا که اولویت عبور با آنها بوده و تمامی ماشین ها موظف هستند که بایستند تا آنها رد شوند و البته هیچ کس مشکلی با این موضوع ندارد و به راحتی از سمت تمامی شهروندان رعایت می شود.

یکی دیگر از مواردی که برای خودم بسیار جالب بود و دوست دارم که شما هم بدانید این است که صحبت کردن در مورد موضوعاتی که برای ما ایرانی ها جالب است، برای کانادایی ها چندان جذابیتی ندارد و بالعکس. کانادا مانند هر جای دیگری، شهروندانی با خصوصیات متفاوت اخلاقی دارد. ساده، زرنگ، خوب، بد، باهوش، مهربان، نامهربان و ….پس زود قضاوت نکنید و اول افراد را به خوبی شناخته و بعد با آنها وارد دوستی و رفت و آمد شوید.

سخن آخر

حال که تجربیات خود را با شما در میان گذاشتم، امیدوارم به خوبی توانسته باشم حق کلام را ادا کرده و مزایای مهاجرت به کانادا و معایب مهاجرت به کانادا را برایتان باز گو کرده باشم. بعد از همه ی این تفاسیر اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید می توانید به راحتی از طریق یکی از برنامه های مهاجرتی کانادا اقدام کرده و با توجه به شایط فعلی تان ویزای کار کانادا، ویزای تحصیلی کانادا، ویزای توریستی کانادا و نهایتا اقامت دائم کانادا رادریافت کنید.
من تجربه ی بینظیری از موسسه پارسی کانادا در امور مهاجرتی دارم. به راحتی با سپردن امور مهاجرتی خود به پارسی کانادا با خیال راحت و آسوده، در اسرع وقت به کانادا مهاجرت کنید.

آوریل 8, 2020

نویسنده : زینب رضایی
ارسال نظرات