موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

معرفی کشورهایی که برای اقامت پول می‌دهند! (هم مهاجرت کنید، هم پول دریافت کنید!)

معرفی کشورهایی که برای اقامت پول می‌دهند! (هم مهاجرت کنید، هم پول دریافت کنید!)

صحبت درباره کشورهایی که برای اقامت پول می‌دهند، خیالبافی یا داستان‌سرایی نیست! بعضی کشورها برای جذب نیروی کار و مهاجران خارجی، حاضر هستند که پول پرداخت کنند. البته که آن‌ها این دست و دلبازی را برای رضای خدا انجام نمی‌دهند! بلکه به دنبال تحقق اهداف مهمی مانند افزایش جمعیت، سرمایه‌گذاری، ورود نیروی کار، احیای مناطق روستایی و غیره هستند.

در واقع مهاجرت به کشورهایی که بابت اقامت پول می‌دهند، ممکن است اولین قدم در مسیر تحول زندگی‌تان باشد. بنابراین اگر شما هم یک نیروی کار ماهر هستید یا بیزینس پلن نوآورانه‌ای دارید، می‌توانید این کشورها را برای مهاجرت،کار و زندگی بررسی کنید. در این مقاله از پارسی کانادا به معرفی کشورهایی که برای اقامت پول می‌دهند، می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

چرا کشورهایی وجود دارند که برای اقامت به شما پول می‌دهند؟

حمایت‌های مالی بسیار از سوی بعضی کشورها برای ورود و اقامت مهاجران خارجی دلایل مختلفی دارد. مهم‌ترین دلیل این کار، سرمایه‌گذاری برای تقویت چرخه اقتصادی کشور در بلندمدت است. بسیاری از کشورها برای جذب نیروی کار ماهر و کارآفرینان از اقصی نقاط دنیا، مبالغ قابل‌توجهی را در قالب کمک‌هزینه‌های مختلف به آن‌ها می‌پردازند. غیر از افول اقتصادی که دلیل اصلی حمایت مالی برای مهاجرت از سوی اکثر کشورهای مهاجرپذیر است، دلایل دیگری نیز وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • تنظیم جمعیت: با کاهش چشمگیر نرخ زاد ولد، توسعه و رشد بسیاری از کشورهای دنیا به سیاست‌های جمعیتی آن‌ها گره خورده است. به همین دلیل، این کشورها در کنار اجرای برنامه‌های فرهنگی، با پرداخت پول به مهاجران خارجی، شرایط ورود و اقامت آن‌ها را تسهیل کرده‌اند.
 • جبران سرمایه انسانی: از دست دادن نیروی انسانی نخبه و ماهر، رشد اقتصادی برخی کشورها را دچار مشکل کرده است. بنابراین آن‌ها از طریق پرداخت پول برای اقامت نخبگان، کارآفرینان و نیروی کار خارجی ماهر و متخصص، درصدد جبران این سرمایه‌های انسانی هستند.
 • احیای مناطق فرسوده، روستایی یا درحال‌توسعه: در برخی کشورهای دنیا شهرهایی وجود دارند که بنا به دلایل مختلف مانند فرسودگی، عدم توسعه، عدم رشد فناوری و غیره، شرایط خوبی برای زندگی ندارند. از طرف دیگر، جاذبه شهرنشینی، بسیاری از ساکنان روستایی را روانه شهرها کرده که این امر سبب بر هم خوردن توازن ‌جمعیتی در این مناطق شده است. درنتیجه دولت‌ها با اهدافی نظیر حفظ تعادل جمعیت و همین‌طور کمک به کسب‌وکارهای محلی، بابت اقامت در این مناطق به شما پول پرداخت می‌کنند.
 • آموزش: دریافت بورسیه از شناخته‌شده‌ترین روش‌های مهاجرت تحصیلی است؛ بااین‌حال اگر مهارت تدریس و آموزش در رشته‌های مورد تقاضا را داشته باشید، باز هم می‌توانید برای مهاجرت شغلی به خارج از کشور پول دریافت کنید.

مزایا و معایب مهاجرت به کشورهایی که بابت اقامت پول می‌دهند!

مزیت اصلی مهاجرت از این روش آن است که یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های مهاجرتی یعنی دغدغه اقتصادی را تا حد زیادی رفع می‌کند. چه فرصتی بهتر و هیجان‌انگیزتر از اینکه بابت مهاجرت، پول دریافت کنید؟ علاوه‌بر این، مهاجرت به کشورهایی که برای اقامت پول می‌دهند، معمولاً روند طولانی دریافت ویزا را تسریع می‌کند.

در کنار مزایا، مطمئناً معایب یا محدودیت‌هایی نیز وجود دارد. به‌عنوان مثال با مهاجرت از این طریق، احتمالاً باید مدت‌زمان معینی را در کشور مورد نظر سپری کنید. اگر بعد از مهاجرت به این نتیجه برسید که آنجا را دوست ندارید یا به هر دلیل دیگری، تصمیم به خروج از آن کشور بگیرید، باید قید مبلغی که دریافت می‌کردید را بزنید. ضمناً بعضی کشورها الزامات خاصی برای پرداخت پول دارند که ممکن است مهاجرت را برای بعضی متقاضیان سخت یا غیرممکن کند.

لیست کشورهایی که بابت اقامت به شما پول می‌دهند

در ادامه فهرستی از کشورهایی که بابت اقامت پول می‌دهند را آورده‌ایم:

کشورهایی که با مهاجرت به آن‌ها پول دریافت می‌کنید!

1. کشور اسپانیا (Spain)

اسپانیا با آب‌وهوای محشر، طبیعت خیره‌کننده و فرهنگ غنی که دارد، به یکی از کشورهای مهاجر‌پذیری تبدیل شده است که بابت اقامت به مهاجران خارجی پول پرداخت می‌کند. ازآنجایی‌که اسپانیا با بحران پیری جمعیت و کاهش نرخ زاد ولد روبرو است، با ارائه حمایت‌های مالی، مهاجران خارجی را تشویق می‌کند تا در این کشور اقامت داشته باشند. این حمایت‌ها بیشتر بابت اقامت در شهرهای کوچک‌تر و نواحی روستایی ارائه می‌شوند. زیرا این مناطق تأثیر و آسیب ناشی از خروج جمعیت جوان و نقل‌مکان آن‌ها به شهرهای بزرگ را بیشتر احساس می‌کنند. برخی از جذاب‌ترین گزینه‌هایی که در اسپانیا وجود دارد عبارت‌اند از:

روستاهای اسپانیا که بابت اقامت پول پرداخت می‌کنند.

شهرهای اسپانیا که بابت اقامت پول پرداخت می‌کنند.

 • روستای گریگوس (Griegos)

گریگوس، روستایی منحصربه‌فرد در اسپانیاست که بین شهرهای مادرید و والنسیا قرار دارد. دولت اسپانیا با هدف دایر ماندن و رونق مدارس محلی این روستا به ساکنین جدید، شغل و سه ماه مسکن رایگان می‌دهد. بعد از سه ماه، باید ماهانه 225 یورو بابت اجاره مسکن بپردازید که هزینه‌ای مناسب و معقول است. البته به ازای داشتن هر فرزندی که به مدرسه می‌رود، 50 یورو از اجاره خانه کم می‌شود.

انتخاب هر کدام از گزینه‌های فوق، مستلزم اخذ اقامت اسپانیا است. شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا برای این منظور باید ویزای اسپانیا را بگیرند. در این خصوص متناسب با شرایطتان می‌توانید برای دریافت ویزای غیر سودآور (non-lucrative visa)، ویزای طلایی اسپانیا (Spain golden visa) یا ویزای دیجیتال نومد اسپانیا (Spain’s new digital nomad visa) اقدام کنید.

 • شهر روبیا (Rubiá)

یک شهر کوچک و زیبا در شمال اسپانیاست که به ساکنین جدید خود، کمک‌هزینه‌ای تا سقف 150 یورو پرداخت می‌کند.

 • شهر پونگا (Ponga)

پونگا شهری کوچک در استان آستوریاس شمالی است که به‌واسطه تاریخ غنی، مناظر کوهستانی زیبا، محصولات محلی متنوع و محیط آرام، یک انتخاب جذاب برای اقامت در اسپانیا محسوب می‌شود. دولت اسپانیا به متقاضیان اقامت در پونگا، تا سقف 3000 یورو پول می‌پردازد. البته این پرداختی برای افراد مجرد یا زوج‌هایی که فرزندی ندارند، حداکثر 2000 یورو است. اگر بعد از اقامت در پونگا صاحب فرزند شوید، مبلغ دریافتی با 3000 یورو افزایش می‌یابد.

 

حتما بخوانید:
مهاجرت به اسپانیا

2. کشور ایتالیا (Italy)

یکی دیگر از کشورهایی که برای اقامت پول می‌دهند، ایتالیا است که دقیقاً با مشکلات مشابه اسپانیا دست‌وپنجه نرم می‌کند. علاوه‌بر این، مهاجرت گروهی جوانان ایتالیایی از روستاها به شهرها مشکلات مضاعفی در این کشور ایجاد کرده است. برای اقامت در ایتالیا و دریافت پول گزینه‌های زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

شهرهای ایتالیا (Italy) که بابت اقامت پول می‌دهند.

شهرهای ایتالیا (Italy) که بابت اقامت پول می‌دهند.

 • شهر پرسیچه آکواریکا (Presicce-Acquarica)

این شهر در جنوب ایتالیا و در استان لچه قرار دارد و از دو شهر کوچک Presicce و Acquarica تشکیل شده است. ساکنین جدید این منطقه می‌توانند از کمک‌هزینه 30000 یورویی بهره‌مند شوند. برای اقامت در این شهر باید نسبت به خرید یک ملک که تاریخ ساخت آن به قبل از سال 1991 برمی‌گردد اقدام نموده و در آن سکونت کنید. پرداخت 1000 یورو بابت تولد هر فرزند، از دیگرحمایت‌های مالی ارائه‌شده به ساکنین این شهر است. شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا، برای سکونت در مناطق مذکور باید ویزای ایتالیا را دریافت کنند. برای این منظور گزینه‌هایی مانند ویزای طلایی سرمایه‌گذاران، ویزای انتخابی و ویزای کوچ گردی دیجیتالی ایتالیا در دسترس است.

 • دهکده روستایی اولولای (Ollolai)

این دهکده روستایی که در جزیره ساردینیا (Sardinia) قرار دارد، به‌واسطه کاهش جمعیت و رکود اقتصادی، اخیراً به لیست نقاطی اضافه شده که بابت اقامت در آن پول دریافت می‌کنید. دولت ایتالیا با سرمایه‌گذاری 20000 یورویی در برنامه‌ای تحت عنوان Work from Ollolai امتیازاتی مانند سه ماه اقامت رایگان را برای نیروهای دورکار متخصص در ازای تسهیم دانش خود با دیگران در نظر گرفته است. اثبات داشتن سابقه‌ در حوزه کوچ گردی دیجیتال (digital nomad) و همین‌طور دستاوردهایی مانند مقاله، کنفرانس، مستند و غیره ازجمله ملزومات مهاجرت به اولولای هستند.

3. یونان (Greece)

کشور تاریخی یونان نیز به‌واسطه مشکلاتی مثل سالخوردگی جمعیت، مهاجرت نیروی کار ماهر و غیره، طرح‌های تشویق مالی را برای اقامت مهاجران در نقاط خاصی از کشور ارائه می‌دهد. یکی از این نقاط جزیره آنتیکیترا (Antikythera) است که کاهش جمعیت، تأثیر منفی بیشتری روی آن گذاشته است. دولت یونان به خانواده‌هایی که به جزیره آنتیکیترا نقل‌مکان می‌کنند، به‌مدت سه سال و به‌صورت ماهانه، 590 دلار پرداخت می‌کند. این مبلغ مجموعاً به حدود 21000 دلار می‌رسد که قطعاً بسته تشویقی جذابی در فرایند نقل‌مکان خواهد بود. ازآنجایی‌که تأهل و داشتن خانواده، شرط ضروری برای ارائه درخواست سکونت در جزیره آنتیکیترا است، این آپشن برای افراد مجرد گزینه مناسبی نیست. برای دریافت ویزا یونان می‌توانید از دو روش ویزای طلایی یا ویزای کوچ گردی دیجیتالی اقدام کنید.

حتما بخوانید:
مهاجرت به یونان

4. ایرلند (Ireland)

ایرلند کشوری بسیار امن با طبیعتی زیبا و مردمی خونگرم است که موسیقی، به‌عنوان پررنگ‌ترین وجه فرهنگی آن، سرزندگی خاصی به آن می‌بخشد. دولت ایرلند نیز با هدف تقویت اکوسیستم استارتاپی خود، حمایت‌های مالی ویژه‌ای را برای کارآفرینان در نظر گرفته است. بنابراین چنانچه طرح تجاری‌تان مورد پذیرش قرار بگیرد می‌توانید از کمک‌هزینه 1200 دلاری این کشور بهره‌مند شوید. اگر از کشوری غیر از اعضای اتحادیه اروپا قصد اقامت در ایرلند را دارید، باید ویزای ایرلند را دریافت کنید. البته این کشور اخیراً برنامه ویزای طلایی خود را برای مهاجران بسته است؛ به همین دلیل فقط از طریق دریافت ویزای کارآفرینی می‌توانید برای ورود به این کشور اقدام کنید. مزیت مهاجرت به ایرلند این است که بعد از 5 سال اقامت دائم، می‌توانید تابعیت این کشور را دریافت کنید. ضمن اینکه این کشور برخلاف کشورهایی مثل ایتالیا و اسپانیا، با پذیرش تابعیت مضاعف (دوگانه) مشکلی ندارد.

5. دانمارک (Denmark)

یکی دیگر از کشورهایی که برای اقامت پول می‌دهند، دانمارک است. کشوری که شاخص‌های رفاهی و کیفیت زندگی در آن در جهان زبانزد است. دولت دانمارک از طریق برنامه‌ای تحت عنوان Startup Denmark با ارائه حمایت مالی تا سقف 50000 دلار و ارائه ویزای یک‌ساله، استقبال ویژه‌ای از کارآفرینان خارجی به عمل می‌آورد. لازم به ذکر است که این برنامه فقط برای اتباع خارج از اتحادیه اروپا و همین‌طور اتباع غیر سوئیسی مناسب است. برای مهاجرت به دانمارک می‌توانید از طریق برنامه Startup Denmark اقدام کنید. مدت اعتبار این ویزا یک سال است. بعد از سکونت در دانمارک، در صورت تمایل می‌توانید گزینه‌های بیشتری را برای تمدید مجوز اقامت در این کشور بررسی کنید.

6. اتریش (Austria)

تا پیش از ارائه برنامه کارت قرمز- سفید- قرمز (Red-White-Red)، مهاجرت به اتریش برای اتباع غیر اتحادیه اروپا کاری دشوار بود. ولی به‌واسطه این برنامه حالا دولت اتریش حمایت‌های مالی خوبی را تا سقف 10000 دلار به مهاجران خارجی و مشخصاً نیروی کار ماهر یا افراد خود اشتغال ارائه می‌دهد. البته مهاجرت به اتریش ممکن است مستلزم ارائه مدرک زبان آلمانی باشد.

7. شیلی (Chile)

کشور شیلی که در غرب قاره آمریکای جنوبی واقع شده، یکی از باثبات‌ترین و پررونق‌ترین اقتصادهای منطقه را دارد. با این حال، دولت شیلی سعی دارد با جذب کارآفرینان خارجی آن‌ها را به راه‌اندازی استارتاپ‌ها در این کشور تشویق کند. عاملی که قطعاً تأثیر زیادی بر رشد هر چه بیشتر اقتصاد شیلی خواهد داشت. دولت شیلی با ارائه برنامه‌ای تحت عنوان Startup Chile سه سطح متفاوت از حمایت‌های مالی را به استارت آپ‌ها ارائه می‌دهد. این مبلغ از 14000 دلار (در مراحل اولیه راه‌اندازی استارت آپ) تا 80000 دلار در مرحله‌ی بلوغ، متغیر است. از طریق برنامه Startup Chile می‌توانید ویزای اقامت یک‌ساله را در شیلی دریافت کنید. درصورتی‌که بخواهید بیشتر از یک سال در این کشور بمانید، باید به دنبال اخذ ویزای بازنشستگی (Rentista) باشید. داشتن درآمد پایدار و همین‌طور اثبات تمکن مالی برای پوشش هزینه‌های زندگی، ازجمله مهم‌ترین شرایط اخذ ویزای استارت آپ شیلی است.

8. ایالت‌های متحده آمریکا (USA)

با توسعه پدیده دورکاری، حالا ایالت‌های مختلف آمریکا نیز با دعوت از نیروهای دورکار و مخصوصاً عشایر دیجیتال، فرصت‌های مهاجرتی خوبی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند. بیایید چند مورد از ایالت‌هایی را که حمایت‌های مالی وسوسه‌انگیزی را برای مهاجران در نظر گرفته‌اند، بررسی کنیم.

شهرهای امریکا که برای مهاجرت پول می‌دهند.

شهرهای امریکا که برای مهاجرت پول می‌دهند.

 • اوکلاهاما (Oklahoma)

با فعالیت به‌عنوان یک نیروی دورکار (دیجیتال نومد) در دومین شهر این ایالت یعنی تولسا (Tulsa) می‌توانید تا سقف 10000 دلار پول دریافت کنید.

 • مینه سوتا (Minnesota)

نقل‌مکان به شهر کم‌جمعیت و گمنام بمیجی (Bemidji) در ایالت مینه سوتا، یکی دیگر از گزینه‌های روی میز است. این ایالت علاوه‌بر اعطای هزینه جابه‌جایی تا سقف 2500 دلار، امکانات دیگری مثل فضای کاری مشترک رایگان را نیز به مهاجرین ارائه می‌دهد. جالب است بدانید سرویس اینترنت بمیجی، جزء سریع‌ترین اینترنت‌ها در آمریکا است. آپشنی که آن را برای راه‌اندازی یا اشتغال در کسب‌وکارهای ریموت به مکانی ایده‌آل تبدیل می‌کند.

 •  آلاسکا (Alaska)

کم نیستند افرادی که زندگی در محیطی با ویژگی‌های طبیعی خاص آن‌ها را سر کیف می‌آورد! بااین‌حال، غیر از مناظر دیدنی و حیات‌وحش بکر، انگیزه‌های مادی نیز در انتخاب آلاسکا به‌عنوان مکانی برای سکونت نقش پررنگی دارند.

در سال 1976 قانونی تصویب شد تا مردم محلی آلاسکا نیز در سود حاصل از نفت این ناحیه شریک شوند. طبق این قانون، هر کسی که برای یک سال کامل تقویمی در آلاسکا زندگی کند، مشمول دریافت سود خواهد بود. این سود از منبعی به نام صندوق دائمی آلاسکا بین ساکنان محلی تقسیم می‌شود. سهم آلاسکایی‌ها از سود صندوق دائمی در سال 2022، 3284 دلار بود. معاف از مالیات بودن کل ایالت آلاسکا، انگیزه مادی دیگری برای زندگی در این منطقه منحصربه‌فرد است.

 • کانزاس (Kansas)

شهر توپکا (Topeka) مرکز ایالت کانزاس، با ارائه حمایت‌های مالی خوب، درصدد جذب متخصصان جوان است. این حمایت‌ها برای نیروهای متخصصی که به‌صورت حضوری کار می‌کنند، 15000 دلار و برای نیروهای دورکار 5000 دلار است. برخی از مهم‌ترین الزامات استفاده از این فرصت عبارت‌اند از:

 1. تکمیل فرم درخواست آنلاین
 2. تأیید توپکا به‌عنوان محل اقامت اصلی
 3. ارائه سند اجاره یا خرید ملک در این ایالت
 4. ارائه تأییدیه‌ی کارفرما (در صورت نیاز)
 • آیووا (Iowa)

آیووا برای ترغیب مردم به خانه‌سازی و سکونت در شهر درحال‌توسعه‌ی نیوتن (Newton)، کمک‌هزینه 10000 دلاری به آن‌ها ارائه می‌دهد. اگر قیمت ملک شما کمتر از 100000 دلار باشد، مشمول تخفیف در پرداخت مالیات می‌شوید. ضمناً افراد تازه‌وارد به این ایالت یک بسته خوشامدگویی جذاب (ولکام پکیج) هم دریافت می‌کنند. بسته‌ای که با آن می‌توانید تا 2500 دلار در خرید از مغازه‌ها و رستوران‌های محلی تخفیف بگیرید.

ساخت خانه در نیوتن، الزامات و مراحل زیادی دارد که البته به دریافت کمک‌هزینه 10000 دلاری می‌ارزد! برخی از این الزامات عبارت‌اند از:

 1. یافتن زمین مناسب
 2. دریافت تأییدیه طرح ساخت
 3. دریافت گواهی پایان کار
 • تنسی (Tennessee)

چاتانوگا (Chattanooga) شهری درحال‌توسعه در ایالت تنسی بوده که به کانون کارآفرینان و نیروی کار مبتکر شهرت یافته است. این شهر برای تسریع روند رشد، پاداش وسوسه‌انگیزی را در خصوص کمک‌هزینه مسکن، صرفاً برای برنامه‌نویسان، در نظر گرفته است. پس اگر برنامه‌نویس هستید، می‌توانید با بررسی برنامه GeekMove از این فرصت ویژه استفاده کنید.

حتما بخوانید:
مهاجرت به آمریکا

سخن پایانی

در این مقاله با برخی از کشورهایی که برای اقامت پول می‌دهند، آشنا شدیم. دیدیم که پرداخت پول به ازای مهاجرت، صرفاً یک شعار نیست بلکه واقعیت دارد. هر کشور با اهداف خاصی، حمایت‌های مالی خود را به متقاضیان مهاجرت اختصاص می‌دهد. خوشبختانه در این زمینه، گزینه‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد. به این معنا که از اقصی نقاط اروپا تا ایالت‌های مختلف آمریکا، دستتان در انتخاب مقصد باز است. ولی فراموش نکنید که در وهله اول، شرایط و انگیزه‌های شما مقصد مناسب‌ را برایتان تعریف و تعیین می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع روش‌ها و شرایط مهاجرت، مطلب راه‌های مهاجرت را مطالعه کنید. همچنین می‌توانید با کارشناسان ما در پارسی کانادا تماس بگیرید تا شرایطتان را بررسی کنند و بهترین پیشنهاد را به شما دهند. همچنین با تکمیل فرم مشاوره زیر، می‌توانید منتظر تماس آن‌ها بمانید.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

سوالات متداول

دلایل مختلفی مانند کمبود جمعیت، کمبود نیروی کار ماهر، احیای مناطق قدیمی یا روستایی و غیره باعث پرداخت پول توسط کشورها به افراد مهاجر می‌شود.

بله؛ ایالت‌هایی مثل آلاسکا، مینه سوتا، آیووا، کانزاس و غیره حمایت‌های مالی جذابی به مهاجرین پیشنهاد می‌دهند.

با توجه به الزامات مقصد ممکن است تخصص، کارآفرینی، سرمایه‌گذاری و حتی داشتن خانواده از جمله شرایط اصلی مهاجرت به دریافت پول باشد.

نیوزیلند، پرتغال، کرواسی، ژاپن، ایالت ورمونت و غیره از دیگر کشورهایی هستند که برای اقامت افراد به آن‌ها پول می‌پردازند.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال