موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

پرث استرالیا

پرت یا پرث (Perth)، شهری در حال رشد است که در حاشیه غربی کشور استرالیا قرار گرفته و بیش از دو میلیون نفر را در خود جای داده است. پرت استرالیا که محل توقف بسیاری از پروازهای بین‌المللی است، به‌عنوان دروازه‌ای برای ورود به این کشور شناخته می‌شود. این شهر دارای فضایی آرام با جاذبه‌های طبیعی بسیار زیبا بوده و محل برگزار بسیاری رویدادهای فرهنگی است.

شهر پرت با بیش از هشت ساعت آفتاب در طول روز، آفتابی‌ترین شهر در بین مراکز ایالت‌های استرالیا است. این موضوع به معنای آب‌و‌هوای گرم و آفتابی است که باعث می‌شود حتی در روزهای سرد زمستان نیز بتوانید از نور خورشید لذت ببرید. اما جذابیت‌های شهر پرت استرالیا تنها در این موارد خلاصه نمی‌شود. در ادامه بیشتر به معرفی این شهر زیبای استرالیا می‌پردازیم.

نام شهرپرت یا پرث (Perth)
پرچمپرچم شهر پرث
ایالتاسترالیای غربی
زبان رسمیانگلیسی
شعارFloreat به معنای «بگذار شکوفا شود»
منطقه زمانیGMT+8
ارتفاع31.5 متر بالاتر از سطح دریا
مساحت6,418 کیلومتر مربع
مذهبمسیحیت
جمعیت (2023)2,309,338 نفر
مانگین دما12.8تا 24.8 درجه سانتیگراد

نقشه پرت استرالیا

تاریخچه شهر پرت استرالیا

شهر پرت از یک تاریخچه غنی و البته جذاب برخوردار است. در زمان استعمار استرالیا در سال 1829، مردم پرث از چهار گروه اصلی شامل مورو (Mooro)، بیلیار (Beeliar)، بیلو (Beeloo) و ویپ (Weeip) تشکیل شده بودند که مرز قبایل و محل زندگی آن‌ها توسط رودخانه سوان تعیین می‌شد.

این رودخانه مکانی مقدس برای مردم بومی این منطقه بوده و داستان‌ها و افسانه‌های زیادی براساس آن ساخته شده‌ است. قبل از ورود کاپیتان جیمز استرلینگ و استعمار این منطقه توسط بریتانیا، مردم آن با دریانوردان هلندی و فرانسوی در ارتباط بودند.

پیش از احداث شهر پرث امروزی، مردم بومی مردم بومی نونگار (Noongar) برای بیش از 35,000 سال در منطقه جنوب غربی استرالیا زندگی می‌کردند. از آنجایی که قبل از ساخته شدن جاده‌های ارتباطی، انتقال آب برای گسترش حیات در سرتاسر منطقه الزامی بود، مسیر رودخانه سوان (Swan River) محل اولیه احداث شهر را تعیین کرد.

محل اصلی بنای شهر، در حد فاصل بین دریا و مناطق کشاورزی در بالای رودخانه قرار داشت. اکتشاف معادن طلا در منطقه “Kalgoorlie” در اوایل دهه 1890، عصر جدیدی از رونق را برای شهر رقم زد.

پیشرفت شهرسازی در پرت استرالیا رونق پیدا کرده و ساختمان و بناهای چشمگیری در این شهر ساخته شد. پرت در این زمان رشد جمعیت قابل‌توجهی را نیز تجربه کرد. در نیمه دوم قرن نوزدهم، دولت محلی پرت در ایالت استرالیای غربی شکل گرفته و این ایالت در 1901 با سایر ایالات استرالیا، دولت مشترک‌المنافع این کشور را تشکیل دادند.

در دهه 1960 نیز معادن جدیدی کشف شده و با رونق آن‌ها، ثروت خالص تولید شده در این شهر تا حد زیادی افزایش یافت. زمانی که فضانورد آمریکایی، جان گلن، در سال 1962 نور چراغ‌های شهر پرث را در گردش به دور زمین مشاهده کرد، این شهر به شهر نورها معروف شده است.

تاریخچه شهر پرت

مسیر رودخانه سوان (Swan River) محل اولیه احداث شهر پرت را تعیین کرد.

جمعیت شهر پرث

پرث یکی از شهرهایی است که با افزایش جمعیت روبرو است. پرت در واقع چهارمین شهر بزرگ این کشور است، اما در میان شهرهای بزرگ استرالیا نیز سریع‌ترین رشد جمعیت را دارد. جمعیت شهر پرث استرالیا طبق برآوردهای سال 2023، به 2.5 میلیون نفر رسیده است.

البته این رشد سریع چندان خوب نیست و باعث ایجاد شکاف بین اقشار با درآمد کم و بالا شده است. علاوه ‌بر این، هجوم مهاجران اروپایی از ایتالیا، یونان، آلمان و سایر مناطق در دهه‌های 1950 و 1960، نشان می‌دهد که پرث همواره از یک تنوع و پیچیدگی قومی و ملیتی برخوردار بوده است.

آب و هوای پرت استرالیا

پرث یکی از آفتابی‌ترین شهرهای استرالیا بوده و این مسئله روی آب‌و‌هوای این شهر تأثیر بسزایی داشته است. هوای شهر پرت استرالیا در تابستان بسیار گرم بوده و گاهی حتی به 30 درجه سانتیگراد هم می‌رسد. فصل تابستان در این شهر آب‌و‌هوایی گرم و خشک داشته و از ماه دسامبر تا فوریه طول می‌کشد؛ اما گرمای هوا گاهی تا ماه مارس نیز ادامه پیدا می‌کند.

بهار در واقع شلوغ‌ترین فصل برای پرت استرالیا است که با تعطیلات قبل از امتحان دانشجویان مصادف شده و بهترین فرصت برای لذت بردن از تعطیلات و زمانی برای مطالعه است. میانگین دمای هوا در این فصل از 11.7 تا 23 درجه سانتیگراد است.

فصل پاييز در شهر پرث از ماه مارس تا می طول می‌کشد و دمای هوا کمی خنک‌تر است. این فصل برای مردم شهر زمان خوبی است تا از هوای خنک اما همچنان آفتابی لذت برده و زمان بیشتری را در خارج از منزل سپری کنند. میانگین دمای هوا در فصل پاییز بین 13.7 تا 26 درجه سانتی گراد است.

فصل زمستان در پرت با میانگین دمای 8 تا 19 درجه سانتیگراد، کمی متفاوت‌تر است و می‌تواند بارانی، سرد و حتی یخبندان باشد. میانگین بارندگی در این فصل که از ماه ژوئن تا آگوست طول می‌کشد، به حدود 730.9 میلی‌متر می‌رسد اما هرگز برف نمی‌بارد.

شهر پرت استرالیا

شهر پرث، یکی از آفتابی‌ترین شهرهای استرالیا است.

اقتصاد پرت استرالیا

پرث مرکز ایالت استرالیای غربی است که در حاشیه اقیانوس هند در منطقه آسیا و اقیانوسیه، یکی از مناطق اقتصادی در حال رشد و توسعه سریع جهان، واقع شده است. شهر پرت استرالیا به‌طور پیوسته توسط “The Economist Intelligence Unit” در بین 10 شهر برتر جهان قرار می‌گیرد.

این شهر همچنین به‌عنوان یکی از مراکز تجارت، فرهنگ، آموزش، ورزش، تفریح، خرید و سرگرمی در استرالیا شناخته شده است. صنایع مختلفی از جمله خدمات علمی و فنی، مدیریت عمومی، مراقبت‌های بهداشتی و درمانی، کار در معدن و حرفه‌های وابسته به آن، از جمله مشاغل محبوب و مورد‌نیاز در شهر پرث هستند.

حمل‌و‌نقل در پرت استرالیا

سیستم حمل‌و‌نقل عمومی در شهر پرث استرالیا بسیار قوی و دقیق بوده و گزینه‌های مختلفی را برای رفت‌و‌آمد مردم در سطح شهر به آن‌ها ارائه می‌دهد. علاوه بر این، برخی خطوط رفت‌و‌آمد رایگان و تخفیف‌های دانشجویی، باعث شده تا استفاده از سرویس حمل‌و‌نقل عمومی کاملاً مقرون‌به‌صرفه باشد. این سیستم شامل خطوط اتوبوس، قطار، کشتی و تاکسی است.

سیستم اتوبوس‌رانی پرت استرالیا، توسط سازمان “Transperth” اداره می‌شود. برای استفاده از خطوط اتوبوس شهری باید یک کارت “Smartrider” به قیمت 10 دلار استرالیا را خریداری کرده و سپس آن را به همان مبلغ دلار شارژ کنید. خرید کارت اتوبوس از فروشگاه‌های سراسر شهر، روزنامه فروشی‌ها و برخی از ایستگاه‌های اتوبوس و قطار امکان‌پذیر است.

سیستم ریلی شهر پرث نیز نه تنها برای رفت‌و‌آمد در شهر، بلکه برای رفتن به حومه شهر نیز یک گزینه عالی است. استفاده از قطارها با همان کارت‌های اتوبوس نیز امکان دارد. با این کارت همچنین می‌توانید از سیستم حمل‌و‌نقل آبی با استفاده از کشتی‌های مسافربری نیز استفاده کنید. استفاده از تاکسی کمی گران‌تر است اما می‌توانید از دوچرخه نیز برای رفت‌و‌آمد استفاده کنید.

زندگی در شهر پرت

اولین چیزی که درباره زندگی در شهر پرت استرالیا باید بدانید، این است که این شهر ارتباط کم‌تری با شهرهای نزدیک خود داشته و زندگی در آن به اندازه شهرهای بزرگی مانند ملبورن یا سیدنی، شلوغ و پرجنب‌وجوش نیست. به‌طور کلی شهرهایی مانند پرت که در سواحل غربی استرالیا قرار گرفته‌اند، به اندازه شهرهای سواحل غربی پرجمعیت نبوده و با مناطق اطراف ارتباط کم‌تری دارند.

این شهر به‌خصوص در مناطق کنار رودخانه، زیبایی چشمگیری دارد و رستوران و کافه‌های کنار آب، مکان‌های عالی برای گذراندن وقت هستند. دوچرخه‌سواری نیز در این شهر بخشی از فرهنگ زندگی در پرت استرالیا است و اغلب مردم از دوچرخه برای رفت‌و‌آمد در شهر و یا برای تفریح استفاده می‌کنند. پرت همچنین یکی از پایین‌ترین نرخ‌های بیکاری را در میان شهرهای بزرگ استرالیا دارد.

زندگی در شهر زیبای پرث

شهر پرث در سواحل غربی استرالیا قرار گرفته‌ است و زیبایی چشمگیری دارد.

مهاجرت به شهر پرث استرالیا

شهر پرث، پس از سیدنی، ملبورن و بریزبن چهارمین شهر پرجمعیت کشور استرالیا است. آب‌و‌هوای آفتابی، کیفیت بالای زندگی، و همچنین فرصت‌های شغلی در استرالیای غربی ،از جمله دلایل اصلی محبوبیت مهاجرت به پرث است.

دولت محلی پرت نیز مسیرهای مهاجرتی متنوعی را پیش‌روی مهاجران قرار می‌دهد که می‌توانید با بررسی شرایط آن، بهترین شیوه برای اخذ ویزا را انتخاب کنید. یکی از ویزاهایی که می‌توانید از طریق آن در این شهر ساکن شوید ویزای 491 استرالیا است.

بهترین فصل برای پیدا کردن خانه در پرث در طول تابستان و در ماه‌های نوامبر تا مارس است. مهاجرت به پرت شما را به استرالیای غربی، یکی از بزرگترین ایالت‌های استرالیا می‌برد.

سخن پایانی

به‌عنوان یکی از خوش آب‌و‌هواترین مناطق کشور، شهر پرت استرالیا یکی از محبوب‌ترین شهرها برای اهداف گردشگری یا مهاجرت است. این شهر که در سواحل غربی استرالیا واقع شده، در کنار رودخانه سوان واقع شده و در واقع این رودخانه، مبدأ اصلی آغاز شهرنشینی در این منطقه است. پرت دارای تاریخ و فرهنگی بسیار غنی است. علاوه بر‌این اقتصاد این شهر نیز بسیار پررونق بوده و سهم عظیمی در پیشرفت اقتصادی ایالت و حتی کشور دارد.

در این مطلب به بررسی جزئیات دقیقی درباره شهر پرت استرالیا پرداخته و شرایط آب‌و‌هوا، اقتصاد، جمعیت، فرهنگ و وضعیت کلی زندگی در این شهر را بررسی کردیم. اگر قصد دارید به این شهر استرالیا سفر کرده و یا برای زندگی به آنجا بروید، مطالب گفته شده در این مقاله می‌تواند برای شما مفید باشد.

سوالات متداول

پرث در سواحل غربی استرالیا قرار گرفته و مرکز ایالت استرالیای غربی است.

براساس آخرین آمارها در سال 2023، شهر پرث استرالیا 2.5 میلیون نفر جمعیت داشته و مرتباً جمعیت آن در حال افزایش است.

در سال 1962 که فضانورد آمریکایی، جان گلن، از فراز آسمان این شهر در مدار آن رد شده و با جلب‌توجه نور چراغ‌های شهر، آن را به شهر نورها خطاب کرد و از آن زمان شهر پرث به این نام معروف است.

صنایعی مانند خدمات علمی و فنی، مدیریت عمومی و ایمنی، مراقبت‌های بهداشتی، کمک‌های اجتماعی و معدن در این شهر بسیار پررونق هستند.

بهترین زمان برای رفتن به پرت، در ماه‌های سپتامبر، اکتبر و نوامبر است که شهر با گل‌های بهاری پوشیده شده و هوای آفتابی دلپذیری دارد.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال