موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

ایالت استرالیای غربی

ایالت استرالیای غربی (Western Australia) یکی از ایالت های استرالیا بوده، که با نام ایالت WA نیز معرفی می‌گردد. این ایالت به عنوان بزرگترین استان کشور استرالیا شناخته می‌شود، زیرا یک سوم مساحت آن را تشکیل می‌دهد.

از نظر موقعیت جغرافیایی ایالت استرالیای غربی توسط اقیانوس هند، اقیانوس منجمد جنوبی، خلیج استرالیای بزرگ، ایالت سرزمین شمالی (Northern Territory) و ایالت استرالیای جنوبی (South Australia) احاطه شده است. ایالت WA دارای 20,781 کیلومتر نوار ساحلی بوده، که دارای تنوع گیاهی و جانوری است. به همین دلیل بیشترین دیدنی های استرالیای غربی در ناحیه نوار ساحلی آن قرار دارد.

در ادامه این مطلب به بررسی دیگر اطلاعاتی درباره زندگی و فرهنگ مردم، آب و هوا، اقتصاد و جمعیت استرالیای غربی می‌پردازیم.

ناماسترالیای غربی (Western Australia)
پرچمپرچم ایالت استرالیای غربی
مرکزپرت (Perth)
جمعیتحدود 2.67 میلیون نفر
مساحت2,527,013 کیلومتر مربع
حیواننومبات (Numbat)
زبانانگلیسی
مهم‌ترین شهرهاپرت (Perth)، آلبانی (Albany)، بانبری (Bunbury)
آب و هوامعتدل
منطقه زمانیUTC +8
وزیرمارک مک گوان (Mark McGowan)
وب سایتwww.wa.gov.au

نقشه استرالیای غربی

در زیر می‌توانید نقشه استرالیای غربی را مشاهده کنید:

زندگی و فرهنگ استرالیای غربی

از نظر فرهنگی، استرالیای غربی مهد شکوفایی استعداد موسیقی‌دان‌ها، اهالی هنر نمایش و تئاتر محسوب می‌شود. به همین دلیل زادگاه تعداد زیادی بازیگر، کارگردان، نقاش، موسیقی‌دان و نویسنده برجسته در جهان است.

علاوه بر مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم، مردم این ایالت به انجام و تماشای ورزش‌هایی مانند فوتبال استرالیایی، کریکت و راگبی علاقه‌مند هستند. به دلیل آب و هوای گرم و خشک این ایالت، معمولا ورزش‌ها در فضای باز انجام می‌شود.

شهرهای مهم استرالیای غربی

این استان به دلیل وسعت زیادی که دارد، دارای شهرهای متعددی است، که بیشترین تعداد آن‌ها نیز در قسمت ساحلی آن قرار دارند. به طور کلی مهم‌ترین شهرهای ایالت استرالیای غربی عبارتند از:

 • پرت (Perth)
 • آلبانی (Albany)
 • بانبری (Bunbury)
 • جرالدتون (Geraldton)
 • فرمانتل (Fremantle)
 • کالگوری (Kalgoorlie)
 • ماندورا (Mandurah)

شهر پرت که در جنوب غربی استان WA واقع شده، به عنوان  مرکز استان استرالیای غربی نیز شناخته می‌شود. در این شهر حدود 75 درصد از جمعیت کل ایالت ساکن هستند و 25 درصد باقیمانده در شهرهای دیگر سکونت دارند. برای اطلاعات بیشتر مطلب درباره شهر پرت را مطالعه کنید.

شهر پرت استرالیا

نمایی از مرکز شهر پرت

 آب و هوای ایالت استرالیای غربی

آب و هوای ایالت WA معمولا معتدل بوده و به دلیل وسعت زیاد، آب و هوای مناطق شمالی ایالت با مناطق جنوبی آن متفاوت است. مثلا آب و هوای مناطق شمالی استوایی بوده و در تابستان باران‌های فراوانی دارد. اما آب و هوای نوار ساحلی مدیترانه‌ای است.

شاید جالب به نظر برسد اما گرم‌ترین ماه سال در مناطق مختلف کاملا با یکدیگر فرق دارد. مثلا در منطقه کیمبرلی (Kimberley) گرم‌ترین ماه سال، ماه نوامبر است، در صورتی که در ماه دسامبر، قسمت جنوب گرم‌ترین هوا را دارد. در دیگر قسمت‌های این ایالت ماه ژانویه به‌عنوان گرم‌ترین ماه سال معرفی می‌شود. اما در زمستان دمای هوا کمی یکپارچه‌تر بوده و دما در بسیاری از مناطق به زیر صفر می‌رسد.

مهاجرت به استرالیای غربی

استرالیای غربی یک ایالت پرطرفدار برای مهاجرت کردن محسوب می‌شود، و در رتبه سوم انتخاب برای مهاجرت قرار می‌گیرد؛ زیرا مزایایی همچون فرهنگ غنی، چشم‌اندازهای طبیعی و منابع طبیعی و معدنی را در خود جای داده است . به علاوه، این ایالت دارای پتانسیل بلندمدت برای رشد و شکوفایی کسب و کار‌های متفاوت است.

برای مهاجرت به ایالت WA راه‌های متعددی وجود دارد که به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • فعالیت در زمینه مهارت‌های مورد نیاز ایالت و مهاجرت از طریق ویزاهای مهارتی مانند ویزای 491 استرالیا
 • تحصیل در دانشگاه استرالیای غربی
 • سرمایه‌گذاری در بازار و صنعت
 • فعالیت به عنوان استارتاپ
 • انجام پروژه‌های پژوهشی

اقتصاد و بازار کار استرالیای غربی

گردشگری، استخراج مواد معدنی و فرآوری محصولات نفتی از جمله مهم‌ترین منابع اقتصادی و بازار کار استرالیای غربی به حساب می‌آیند. به عبارت دیگر ساختار اقتصادی و بازار کار استان WA وابسته به منابع طبیعی این منطقه است. از معادن استرالیای غربی سنگ آهن، مس، لیتیم، ماسه معدنی، الماس، طلا و زغال سنگ استخراج می‌شود که معمولا تقاضای جهانی خرید اینگونه مواد معدنی بسیار بالا بوده و همین امر به رشد درآمدزایی و بازار کار این استان کمک می‌کند.

کشاورزی و دامداری از دیگر منابع درآمدزایی و اقتصادی ایالت WA هستند؛ تولید و فروش مواردی نظیر گندم، پشم، گوشت گاو، بره، جو، کلزا، لوپین، جو و حبوبات باعث رونق اقتصادی این ایالت شده است.

صنعت ماهیگیری و شیلات یکی دیگر از منابع اقتصادی و بازار کار ایالت WA هستند. تولید و صادرات خرچنگ سنگی غربی، میگو، خرچنگ، کوسه و ماهی تن و صید مروارید نیز به وجود آمدن بازار کار و ارتقای سطح اقتصادی را به دنبال دارند.

جمعیت‌شناسی و ایرانیان مقیم استرالیای غربی

مطابق آخرین آمارگیری که در سال 2021 انجام و در ویکی‌پدیا ثبت شده‌است، این ایالت حدود 2.67 میلیون نفر جمعیت دارد، به عبارتی دیگر حدود 10 درصد از کل کشور استرالیا ساکن ایالت WA هستند. 75 درصد از کل جمعیت استرالیای غربی در شهر  پرث استرالیای غربی زندگی می‌کنند.

بر خلاف این که از نظر مساحت رتبه اول را در بین دیگر ایالت‌ها دارد، جمعیت زیادی در ایالت استرالیای غربی زندگی نمی‌کنند. طبق رتبه‌بندی‌های جمعیتی، ایالت WA در رده چهارم قرار می‌گیرد.

همچنین با توجه به منابع طبیعی متعدد و وسعت زیاد، جمعیت مهاجران و ایرانیان استرالیای غربی بسیار محدود و کم است. بیشتر ساکنان استان WA بومی و متولد همین ایالت هستند.

سخن پایانی

استان استرالیای غربی یکی از پهناورترین ایالت‌های استرالیا بوده، که به عنوان ایالت WA نیز شناخته می‌شود. مساحت آن 2527013 کیلومتر مربع است و حدود 2.6 میلیون نفر جمعیت دارد. شهر پرت که بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر ایالت WA است، به عنوان مرکز این استان معرفی می‌گردد. به دلیل مساحت زیاد، دارای آب و هوای مختلف است؛ به عنوان مثال آب و هوای مناطق شمال استوایی و آب و هوا نوار ساحلی آن مدیترانه‌ای است.

از نظر اقتصادی کاملا پویا و فعال بوده، زیرا دارای منابع طبیعی بسیار غنی و متنوع است. اقتصاد و درآمد زایی استان استرالیا غربی از موارد همچون گردشگری، دامداری، شیلات، کشاورزی استخراج نفت و مواد معدنی مانند طلا، الماس و سنگ آهن است.

سوالات متداول

مساحت استرالیای غربی  2527013 کیلومتر مربع بوده و حدود 2.6 میلیون نفر جمعیت دارد.

 • پرت (Perth)
 • آلبانی (Albany)
 • بانبری (Bunbury)
 • جرالدتون (Geraldton)
 • فرمانتل (Fremantle)
 • کالگوری (Kalgoorlie)
 • ماندورا (Mandurah)

نام نخست وزیر  ایالت استرالیای غربی (Western Australia) مارک مک گوان (Mark Loughridge) است.

 • گردشگری
 • نفت
 • کشاورزی
 • دام‌داری
 • استخراج مواد معدنی (طلا، سنگ آهن، مس و الماس)

مردم این ایالت به بازی و تماشای فوتبال استرالیایی، کریکت و راگبی بسیار علاقه‌مند هستند.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال