موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

شرایط سنی مهاجرت کاری به آلمان

آلمان یکی از کشور‌های محبوب دنیا برای کسانی است که قصد مهاجرت کاری به یک مقصد بهتر را دارند. این کشور مسیرهای مهاجرتی متعددی برای این منظور ارائه می‌دهد، اما برخی عوامل ازجمله شرایط سنی مهاجرت کاری به آلمان ممکن است مانع شما باشند. شیوه‌های مختلف مهاجرتی ازجمله اخذ جاب آفر، ویزای جاب سیکر و …، هر یک محدودیت‌های سنی خاصی را برای متقاضیان در نظر می‌گیرند. اگر در مسیر مهاجرت کاری به این کشور هستید، ادامه این مطلب را که به‌طور کامل به شرط سنی مهاجرت به آلمان از طریق کار پرداخته، از دست ندهید.

شرایط سنی مهاجرت کاری به آلمان چگونه است؟

شرایط سنی مهاجرت کاری به آلمان چگونه است؟

آیا برای مهاجرت به آلمان شرط سنی وجود دارد؟

آلمان نیز مانند سایر کشورهای دنیا برنامه‌های مهاجرتی متعددی را ارائه می‌دهد که افراد می‌توانند برای سرمایه‌گذاری، کار، تحصیل و … به این کشور بروند. شرایط سنی مهاجرت به آلمان در مسیرهای مختلف مهاجرت کاری، متفاوت بوده و محدودیت‌های سنی برای متقاضیان وجود دارد. به‌عنوان‌مثال برای مهاجرت به شیوه سرمایه‌گذاری، هیچ حداکثر سنی برای متقاضی در نظر گرفته‌نشده و تنها کافی است بالای 18 سال سن داشته باشید. اما شرایط سنی مهاجرت کاری به آلمان کمی متفاوت‌تر است.

زمانی که قصد دارید به ‌دنبال یافتن کار به آلمان رفته و با جاب آفر یا پیشنهاد کاری به این کشور بروید، باید الزامات مربوط به شرایط سنی را رعایت کنید. اما محدودیت سنی تنها شرط مهاجرت نیست و در مرحله اول، باید برای درخواست اخذ ویزای کاری آلمان اقدام کنید. حداکثر سن مهاجرت کاری به آلمان در هر یک از مسیرهای مهاجرتی متفاوت است. گزینه‌ها و مسیرهای مختلف مهاجرت کاری به آلمان عبارت است از:

در انواع روش‌های مهاجرت کاری به آلمان شرایط سنی متفاوت است

در انواع روش‌های مهاجرت کاری به آلمان شرایط سنی متفاوت است

شرایط سنی متقاضیان ویزای جستجوی کار

آلمان از مقاصد جذاب برای مهاجرت کاری است و سالانه میلیون‌ها کارگر ماهر برای کار به این کشور آمده و در آلمان ساکن می‌شوند. یکی از راه‌های مهاجرت کاری به این کشور، اخذ ویزای جاب سیکر آلمان است. با داشتن این ویزا می‌توانید تا زمان پیدا کردن کار، به مدت 6 ماه در آلمان اقامت موقت داشته باشید.

برای اخذ ویزای جستجوی کار در آلمان هیچ محدودیت سنی به‌طور رسمی تعیین نشده است ولی حداقل 5سال سابقه‌کار مفید لازم است. در روش جاب سیکر، سن بازنشستگی تنها معیاری است که حداکثر سن برای مهاجرت کاری به آلمان را تعیین می‌کند. سن بازنشستگی در آلمان 67 سال است و افرادی که بالاتر از این سن هستند، شانسی برای اخذ ویزای کاری نخواهند داشت.

شرط سنی متقاضیان آوسبیلدونگ

آوسبیلدونگ یا کارآموزی، یک دوره مهارت‌ورزی است که متقاضیان در رشته‌های مختلف می‌توانند در آن شرکت کنند. پس از گذراندن این دوره‌ها، افراد اجازه کار در آلمان را داشته و می‌توانند از طریق حرفه‌ای که یاد گرفته‌اند، در این کشور درآمد داشته باشند. این دوره‌ها برای جوانان آلمانی در سن 17 سالگی آغاز می‌شود اما برای متقاضیان بین‌المللی نیز در دسترس است. این متقاضیان بین‌المللی برای مهاجرت از طریق دوره‌های کارآموزی، باید ویزای اوسبیلدونگ آلمان را داشته باشند. اغلب متقاضیان معمولاً بین 17 تا 25 سال سن دارند. اما در عمل می‌بینیم که برخی افراد بالای 30 سال هم موفق به کسب آوسبیلدونگ در رشته‌هایی شده اند. پس این‌جا نظر کارفرما مساله بسیار مهمی است.

شرایط سنی برای مهاجرت به آلمان از طریق اوسبیلدونگ

برای مهاجرت به آلمان از طریق اوسبیلدونگ بهتر است سن فرد بین بین 17 تا 25 سال باشد.

شرایط سنی متقاضیان جاب آفر آلمان

یکی از مزایای اصلی کشور آلمان برای مهاجرت، کمبود نیروی کار است که باعث ایجاد موقعیت‌های شغلی برای افراد خارجی شده است. به همین دلیل، اگر بتوانید در حیطه کاری خود با یک کارفرما یا شرکت آلمانی در ارتباط بوده و صلاحیت خود را برای دریافت شغل مورد‌نظر آن‌ها اثبات کنید، می‌توانید ویزای جاب آفر آلمان را اخذ کنید. اخذ این ویزای کاری یکی از بهترین راه‌های مهاجرت به آلمان است. از نظر شرایط سنی مهاجرت کاری به آلمان از طریق جاب آفر، هیچ محدودیتی تعیین نشده و تا حدی به موقعیت شغلی که پیدا کرده‌اید بستگی دارد.

حداکثر سن سن بازنشستگی تعیین شده در آلمان 67 سال است، اما مساله مهم این است که در عمل در مورد جاب آفرهایی که برای مراجعین دریافت کرده‌اند می‌بینیم کارفرماها به دنبال نیروی جوان و کارآمد هستند و افراد بالای 40، 45 سال شانس زیادی در دریافت جاب آفر ندارند. مگر در مواردی که کارفرمای مشخصی با شما در ارتباط است و مساله سن از جانب آن کارفرما پیرفته شده است.

شرایط سنی متقاضیان بلوکارت آلمان

کارت آبی یا همان بلوکارت آلمان نوعی مجوز کار برای افرادی است که در یک حوزه کاری خاص تخصص و مهارت کافی دارند. این برنامه مهاجرتی مختص کسانی است که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا بوده و دارای مدرک دانشگاهی در حوزه کاری خود هستند. این افراد با اخذ بلوکارت آلمان نه تنها از موقعیت شغلی عالی برخوردار هستند، بلکه حقوقی حداقل 1.5 برابر میانگین درآمد در آلمان را دریافت می‌کنند. هیچ محدودیتی از نظر شرط سنی مهاجرت به آلمان از طریق کار با بلوکارت تعریف نشده است.

ویزای Au Pair

ویزای Au Pair نوعی ویزاست که مختص جوانان زیرِ 27 سال است که هم مایل به مهاجرت کاری به آلمان هستند و هم به فرهنگ آلمانی علاقه‌مندند.در این روش جوان در یک خانه آلمانی به کارهای خانواده در خانه کمک می‌کند و در ازای آن اقامت رایگان و هزینه‌ای را دریافت می‌کند.

برای دریافت مشاور می‌توانید فرم زیر را پر کنید تا مشاوران مهاجرتی با شما تماس بگیرند:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

مقایسه شرایط سنی مهاجرت کاری به آلمان

یکی از مواردی که قبل از اقدام برای مهاجرت کاری باید به آن توجه کنید، حداکثر سن برای مهاجرت کاری به آلمان است. همان‌طور که در مطالب گفته شده دیدیدم، هر یک از روش‌های مهاجرت کاری دارای محدودیت شرایط سنی هستند که باعث می‌شود افراد متقاضی برای واجد شرایط بودن فیلتر شوند.

در جدول زیر به‌طور خلاصه به شرط سنی مهاجرت به آلمان از طریق کار پرداخته شده است. توجه کنید که اگرچه ممکن است روش‌های مختلف مهاجرت کاری به‌طور رسمی محدودیت سنی نداشته باشند، اما هرچه سن متقاضی پایین‌تر باشد، شانس بیشتری برای پذیرش خواهد داشت. پیش از اقدام برای مهاجرت به آلمان از طریق کار، جدول زیر را بررسی کنید.

انواع روش مهاجرت کاریشرایط سنی
ویزای جاب سیکر (جستجوی کار)بدون محدودیت سنی (از سن قانونی کار تا سن بازنشستگی)
ویزای آوسبیلدونگاز حداقل 15 سالگی
ویزای جاب آفر (پیشنهاد شغلی)بدون محدودیت سنی (از سن قانونی کار تا سن بازنشستگی)
ویزای بلوکارتبدون محدودیت سنی (از سن قانونی کار تا سن بازنشستگی)
ویزای Au Pair
زیر 27 سال سن

در اکثر روش‌ها و ویزاها شرایط سنی مطرح نشده است. فقط برای ویزای Au Pair متقاضی باید زیر 27 سال و برای ویزای آوسبیلدونگ باید بالای 18 سال سن داشته باشد. سن معمول برای کار در آلمان بهتر است بین 18 الی 45 سال باشد چرا که شانس اخذ ویزا را بالا می‌برد.

سخن پایانی

زمانی که برای مهاجرت کاری به یک کشور دیگر برنامه‌ریزی می‌کنید، احتمالآً کشور آلمان یکی از گزینه‌های اصلی شما است. این کشور مسیرهای مهاجرتی مختلفی را برای متقاضیان ارائه می‌دهد. اما شرایط سنی مهاجرت کاری به آلمان ازجمله موانعی است که ممکن است با آن مواجه شوید. هر یک از مسیرهای مهاجرتی دارای یک محدوده سنی مجاز تعریف‌شده هستند. در این مطلب به بررسی انواع روش‌های مهاجرت کاری و شرط سنی مهاجرت به آلمان از طریق کار پرداخته شده است. اگر قصد دارید برای کار به آلمان بروید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

سوالات متداول

کشور آلمان دارای برنامه‌های متنوعی برای مهاجرت کاری است که شامل جاب سیکر، دوره‌های اوسبیلدونگ، جاب آفر و اخذ بلوکارت آلمان است.

به‌طور کلی، حداقل سن برای اشتغال تمام وقت در آلمان 15 سال است اما تا سن 18 سالگی، محدودیت‌هایی برای جوانان وجود دارد.

هر یک از روش‌های مهاجرت کاری به آلمان دارای شرایط سنی مختص به خود است اما در هر روش، بسته به نوع کار و انتخاب کارفرما، ممکن است محدودیت سنی خاصی اعمال شود.

سن بازنشستگی در کشور آلمان 67 سال است و کارفرمایان آلمانی برای انتخاب کارکنان خود، سنین کمتر از سن بازنشستگی را در نظر می‌گیرند.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال