موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

عادات و رسوم مردمان اسپانیا را بیشتر بشناسید

عادات و رسوم مردمان اسپانیا را بیشتر بشناسید |  اگر اهل گشت و گذار و سفر باشید، غیرممکن است نام اسپانیا به گوش تان نخورده باشد. هرکسی که حداقل یکبار به این کشور سفر کرده است به این موضوع پی برده که مردمان اسپانیا بسیار شاد هستند و یکی از مهم ترین دلیل این شادی برگزاری جشن ها و فستیوال های مختلف و عادات رسوم جالب آن هاست. اسپانیا یکی ازکشورهای توریستی دنیاست که سالانه میلیون ها نفر فارغ از نژاد و لحجه و فرهنگ و اقلیت و مذهب به این کشور سفر می کنند و در کنار یکدیگر، تنها به زیبایی ها و لذت های ذاتی این کشور پرداخته و تعطیلات فوق العاده ای در این کشور خواهند داشت.

آن دسته از گردشگرانی که تجربه ی سفر به اسپانیا را دارند می دانند که اکثر آداب و رسوم اسپانیا در جهان افسانه ‌ای شده ‌اند، اما برخی از گردشگران تنها اطلاعات ناقصی درباره فلامنکو، خوردن تاپاس یا شناسایی یک پائِلای خوب دارند!

ما در ادامه این مقاله قصد داریم شما را بیشتر با عادات و رسوم شاد اسپانیا آشنا کنیم. ممکن است قصد اخذ ویزای توریستی اسپانیا را داشته باشید، شاید هم فکر مهاجرت به اسپانیا در سرتان است، در هر صورت نیاز دارید که بیشتر با اسپانیا، فرهنگ و مردمان آن و عادات رسوم عجیب آن آشنا شوید، پس با ما همراه باشید…

رسوم مردمان اسپانیا
رسوم مردمان اسپانیا

سیِستا یا خواب نیمروزی

شاید خارجی های با خواب یا استراحت در هنگام بعد از ظهر خیلی آشنایی نداشته باشند و برای شان کمی گیج کننده باشد. متاسفانه فشار دنیای مدرن و اقتصاد سبب شده استراحت‌ های طولانی در هنگام بعدازظهر اثر تقریبا منفی روی کسب ‌و کار داشته باشد، اما هنوز هم بسیاری از مردمان اسپانیا سنت «سیِستا» یا خواب نیمروزی را حفظ کرده ‌اند و در گرم‌ ترین موقع روز یعنی هنگام بعدازظهر،‌ به استراحت و خواب نیمروزی می پردازند.

همان طور که گفتیم شاید یک خارجی که به تازگی قدم در اسپانیا می گذارد و هنگام بعد از ظهر به خیابان ها می رود با دیدن مغازه های بسته کمی تعجب کند و به این فکر کند که واقعا آن ها برای استراحت نیمروزی شان مغازه ها را تعطیل کردند؟ این سوال هم در ذهنش به وجود می آید که این استراحت چقدر طول می‌کشد؟ مفهوم این استراحت با سبک زندگی شلوغ امروزی اندکی متحول شده و یک استراحت یک ساعته در وسط روز تقریباً غیر ممکن است اما به ر حال هر چقدر هم کوتاه، مردم به این زمان علاقه و احتیاج دارند.


فلامنکو در اسپانیا

فلامنکو شاید یکی از معروف‌ ترین سنت‌ های اسپانیایی باشد که البته مفهوم آن به‌ درستی جا نیافتاده ‌است. بهتر است بدانید که فلامنکو آن رقصی که در ذهن تان تصور می کنید نیست! در واقع این تنها رقص نیست و فقط گاهی در آن رقص وجود دارد. در حقیقت فلامنکو یک سبک موسیقی بوده که تأکید شدیدی بر روی ساز گیتار، آواز و ریتم دارد. این سبک زیبا از موسیقی و رقص بداهه بوده اما جالب است که رقص آن نیاز به یک لباس زیبا دارد که در صورت بداهه بودن آن همواره نمی ‌توان لباسی زیبا به تن داشت!

خوردن تاپاس

در اسپانیا به غذاهای های خوشمزه و لذیذی که به عنوان پیش غذاها و خوراکی ‌های اشتها آور و گاهی به عنوان غذای اصلی سرو می شوند «تاپاس» می گویند. این خوراکی ها به قدری معروف و دلچسب هستند که هر گردشگری که به اسپانیا می‌آید قصد دارد یکی از سنت های اسپانیا یعنی تاپاس را امتحان کند. البته در اصل «تاپا» یک نوع غذا نیست و به نحوه خوردن آن که لقمه‌ های کوچک را در بر می‌گیرد گفته می شود. تاپاس ها در ظروف کوچک سرو می ‌شوند و می‌توانند هرکدام از غذاهای سنتی اسپانیا باشند. شما می ‌توانید چندین نوع از این غذاها را در یک رستوران امتحان کنید یا هرکدام از آن ها را در یک کافه یا رستوران میل کنید.

انعام دادن در اسپانیا

اگر کتاب های راهنمای مختلف را بررسی کرده باشید قطعا چیزهای متفاوتی درباره انعام دادن دستگیرتان خواهد شد. بسیار از افرادی که به عنوان توریست وارد اسپانیا می شوند و یا حتی آن دسته از مهاجرینی که به قصد زندگی در اسپانیا قدم در خاک آن گذاشتند می خواهند با آداب و رسوم و عادت های آن ها آشنا شوند. به همین دلیل انعام دادن یکی از مواردی است که بسیاری از افراد به آن فکر می کنند.

رسوم مردمان اسپانیا
رسوم مردمان اسپانیا

در اسپانیا انعام دادن یک رسم نیست اما به دلیل رفت و آمد گردشگران خارجی به ویژه آمریکایی ها و وجود این رسم در کشور آن ‌ها، کافه ‌ها و رستوران ‌های اسپانیا هم این پول اضافه را رد نمی‌کنند. حتی در بعضی از کافه‌ ها و رستوران ‌ها قوانینی مبنی بر عدم پرداخت انعام وجود دارد و در برخی دیگر کارکنان انعام را به مدیر خود یا صاحب کافه می‌دهند. دقیقا برعکس آمریکا که سیستم انعام دادن در آن رواج دارد، رستوران‌ های اسپانیایی حقوق و مزایای کافی برای کارکنان خود در نظر گرفته ‌اند بنابراین احتیاجی به پرداخت انعام نیست.

زندگی شبانه در اسپانیا

محال ممکن است یک اسپانیایی باشید و از بیرون رفتن و گشت و گذار و مهمانی رفتن بدتان بیاید. علاقه به این موارد در خون اسپانیایی ها ریشه دارد. زندگی شبانه اسپانیا به ویژه در مادرید شهرت جهانی داشته و چیزی که آن را ویژه می کند، مختص نبودنش به قشر جوان است. هرکس با هر سن و سلیقه می تواند در شهر بگردد و تفریح کند. اما یک چیز را فراموش نکنید؛ برای تجربه زندگی شبانه باید دیر وقت بیرون بروید. اگر قبل از ساعت ۱۰ شب به کافه و کلوب‌ ها سر بزنید باید تنهایی وقت تان را در آن جا سپری کنید.

زمان غذا خوردن در اسپانیا

شاید گردشگرانی که وارد اسپانیا می شوند در ابتدا نتوانند با ساعات غذا خوردن مردم اسپانیا خود را وفق دهند. اگر بخواهید برای غذا خوردن به زمان و ساعت توجه نکنید ممکن است مجبور شوید در رستوران‌ های نه ‌چندان خوبی که برای گردشگران وجود دارندرفته و غذای خود را میل کنید. معمولا این رستوران‌ ها صرفا برای گردشگرانی غذا طبخ می‌کنند که از ساعات غذاخوردن در اسپانیا جا مانده ‌اند.

مردمان اسپانیا، یک صبحانه تقریبا سبک در ساعت 7 صبح میل می کنند. البته بسیاری از مردم ترجیح می ‌دهند این صبحانه را ساعت ۸:۳۰ دقیقه صرف کنند. ساعت ۱۰ صبح، مغازه‌ های شیرینی‌فروشی شیرینی ‌های مختلف خود را به فروش می ‌رسانند. ساعت ۱۲:۳۰ می‌ توانید نوشیدنی یا خوراکی سبکی میل کنید و از ساعت ۱:۳۰ دقیقه تا ۴ بعدازظهر برای صرف ناهار به رستوران بروید. شام معمولا ساعت ۹ خورده می‌ شود که بیشتر به حالت تاپاس یا پیش ‌غذا سرو می ‌شود و سرو غذای اصلی ساعت ۱۰ شب آغاز می ‌شود.

گاوبازی و فوتبال اسپانیا

یکی از سنت های قدیمی و بحث برانگیز در اسپانیا گاوبازی می باشد که برای این کشور یک موهبت ترکیبی به شمار می آید. بسیاری از گردشگران دوست دارند حتما به دیدن این مراسم رفته و این بازی را که دروازه شگفت انگیزی به فرهنگ اسپانیاست را از نزدیک ببینند. البته جالب است بدانید که گاوبازی در نظر طرفداران حقوق حیوانات لکه ننگی بر دامن این کشور است. امروزه دیگر این بازی ‌ها به همان میزان سابق مشهور و پررونق نیست اما با این وود هنوز هم نقش بسیار پر رنگی در تصویر کشور اسپانیا برای مردم جهان بازی می کند.

شاید این روزها نقش گاوبازی در تفریح مردم اسپانیا بسیار کمرنگ شده باشد اما ورزش و بازی فوتبال رنگ و روی خود را از دست نداده است. این ورزش مانند یک مذهب در جان تمام مردان اسپانیایی ۵ تا ۱۰۰ ساله ریشه دوانده و با وجود تیم ‌های بسیار موفق این کشور، علاقه مردم به فوتبال چیز دور از انتظاری نیست. در زمان های گذشته اگر مردم یکشنبه‌ ها را به کلیسا می ‌رفتند، امروزه همه مردان در این روز مشغول تماشای فوتبال هستند.

رسوم مردمان اسپانیا
رسوم مردمان اسپانیا

فستیوال های اسپانیا

اسپانیا یکی از کشورهای شاد دنیاست و دلیل آن هم برگزاری جشن ها و فستیوال های مختلف می باشد. در هر شهر یا دهکده جشنی محلی وجود دارد که مختص به خود آن جاست. البته در این فستیوال ها مردم تنها برای شاد بودن به خوردن و نوشیدن نمی ‌پردازند، بلکه اگر جز این باشد به اسپانیایی بودن شان باید شک کرد! فرهنگ اسپانیا پر از فستیوال ‌های مذهبی بوده که در این بین می ‌توانیم به عید پاک یا کورپوس کریست (Corpus Christi) اشاره کنیم. دو فستیوال غیر معمول و مشهور اسپانیا، جنگ گوجه فرنگی و آزاد کردن گاوها در خیابان است. جشنواره‌ های موسیقی فلامنکو و جاز نیز از دیگر جاذبه‌ های این چنینی هستند.

خوردن پائیا

گردشگرانی که اسپانیا را برای تفریح انتخاب می کنند و به آن سفر می کنند اغلب تمایل دارند برای یکبار هم که شده «پائیا» (paella) را تجربه کرده و به طور کامل با فرهنگ غذای این کشور آشنا شوند. بسیاری از کافه ها و رستوران ها در اسپانیا نیز این علاقه گردشگران به امتحان کردن پائیا را به خوبی می ‌دانند، و به همین دلیل در سرو آن تمام هنر خود را به خرج می دهند و با آن شما را غافلگیر می کنند. این غذا یک خوراک دریایی محسوب می ‌شود که اولین بار در والنسیا ابداع شد. در اصل پائیا را از برنج و گوشت مرغ یا خرگوش می ‌پختند اما گاهی از حلزون نیز در آن استفاده می ‌شود.

نوامبر 14, 2020

نویسنده : هانیه اسبقی
درباره اسپانیا
درباره اسپانیا سرزمین ماتادورها

درباره اسپانیا درباره اسپانیا سرزمین ماتادورها | آیا در مورد معنی ماتادور چیزی می دانید؟ این کلمه به چه معناست؟ اگر در فرهنگ لغت به دنبال معنی این کلمه باشید قطعا با این جمله روبه رو خواهید شد: “کسی که در میدان عمومی با گاو مبارزه می کند، گاوباز.” و با توجه با اینکه گاوبازی […]

بیشتر بخوانید...
آشنایی با کشور اسپانیا
آشنایی با کشور اسپانیا

آشنایی با کشور اسپانیا آشنایی با کشور اسپانیا | کشور اسپانیا یکی از کشور های زیبای جهان است که مقام سوم گردشگری در جهان را به خود اختصاص داده و مردم بسیاری از سراسر دنیا را به سمت خود جذب کرده است. با وجود اینکه پویا بودن از وجه این منطقه غرب اروپا به مراتب […]

بیشتر بخوانید...
شرایط تحصیل در اسپانیا
شرایط تحصیل در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا شرایط تحصیل در اسپانیا | اسپانیا کشوری است که در جنوب غربی اروپا واقع شده است. پرتغال نیز یکی همسایه های آن می باشد. همچنین، این منطقه نیز در اتحادیه اروپا قرار داده شده است. دولت این کشور شرایط خوبی را برای علاقه مندان مهاجرت به اسپانیا در نظر گرفته که آن […]

بیشتر بخوانید...
کشور اسپانیا هر سالیانه میزبان تعداد قابل توجهی از مردم جهان است که می خواهند برای گذراندن تعطیلات و بازدید از جاذبه های گردشگری و مناظر زیبای این کشور به آن سفر کنند.
لذت سفر به اسپانیا را با دیدن این 5 بنای زیبا تجربه کنید

لذت سفر به اسپانیا را با دیدن این 5 بنای زیبا تجربه کنید لذت سفر به اسپانیا را با دیدن این 5 بنای زیبا تجربه کنید | کشور اسپانیا هر ساله میزبان تعداد قابل توجهی از مردم جهان است که می خواهند برای گذراندن تعطیلات و بازدید از جاذبه های گردشگری و مناظر زیبای این […]

بیشتر بخوانید...
ارسال نظرات