موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

فرق دومینیکن و دومینیکا

فرق دومینیکن و دومینیکا

دومینیکا و جمهوری دومینیکن دو کشوری هستند که در حوزه کارائیب قرار دارند. با اینکه نام آن‌ها تقریباً شبیه به هم است، اما این دو کشور از نظر فرهنگی، جغرافیایی و اقتصادی تفاوت‌های کاملاً قابل توجه دارند. در این مطلب، تفاوت‌های بین دومینیکا و جمهوری دومینیکن را بررسی می‌کنیم و برخی از ویژگی‌های منحصر به فرد هر کشور را با جزییات بیشتری توضیح می‌دهیم.

فرق دومینیکن و دومینیکا

دومینیکا و دومینیکن کاملاً متفاوت هستند اما بسیاری از مردم آنها را باهم اشتباه می‌گیرند و بعضاً یکسان می‌دانند.

مقایسه جمهوری دومینیکن و دومینیکا در یک نگاه

در زیر اصلی‌ترین تفاوت‌های جمهوری دومینیکن و دومینیکا را در قالب یک جدول به صورت کوتاه و خلاصه شده آوردیم بعد از آن مواردی که نیاز به توضیحات بیشتری دارد را به طور کامل شرح دادیم.

فاکتورهای مقایسهدومینیکاجمهوری دومینیکن
موقعیتکارائیبکارائیب
اندازه750 کیلومترمربع48.442 کیلومترمربع
جمعیت72,737
11,135,451
پایتختروسوسانتو دومینگو
زبانانگلیسیاسپانیایی
واحد پولدلار شرقی کارائیبپزوی دومینیکن
تولید ناخالصی ملی به ازای هر نفر6.153 دلار آمریکا9.797 دلار آمریکا
صنایع اصلیکشاورزی، گردشگری، خدمات مالی فراساحلیگرشگری، کشاورزی، معدن کاری، تولید
بلندترین قلهمورن دیابلوتینس (1446 متر)پیکو دورات ( 3098 متر )
آب و هوااستواییاستوایی
تاریخ استقلال3 نوامبر 197827 فوریه 1844

تفاوت دومینیکا و دومینیکن از نظر موقعیت جغرافیا

یکی از بارزترین تفاوت‌های دومینیکا و جمهوری دومینیکن، جغرافیای آن‌ها است. دومینیکا یک کشور جزیره‌ای کوچک است که در آنتیل کوچک، در شرق کارائیب واقع شده است. دومینیکا یک جزیره آتشفشانی است که مملو از جنگل‌های بارانی سرسبز، چشمه‌های آب گرم طبیعی و سواحل ماسه سیاه است. بلندترین نقطه این جزیره کوه مورن دیابلوتینز است که ۱۴۴۶ متر ارتفاع دارد. دومینیکا به دلیل وجود گیاهان و جانوران متنوع، اغلب به عنوان جزیره طبیعی کارائیب شناخته می‌شود.

از طرفی، جمهوری دومینیکن کشور پهناوری است که در جزیره هیسپانیولا در آنتیل بزرگ واقع شده است و با کشور هائیتی مشترک است و بعد از کوبا دومین کشور بزرگ کارائیب است. جمهوری دومینیکن دارای مناظر متنوعی است که از سواحل بکر گرفته تا رشته کوه‌ها را شامل می‌شود، از جمله بلندترین قله در دریای کارائیب، پیکو دوارته، که ۱۴۴۶ متر ارتفاع دارد. این کشور همچنین دارای آب و هوای گرمسیری است و به خاطر فرهنگ و موسیقی خاصش معروف است.

حتما بخوانید:
زندگی در دومینیکا

از نظر فرهنگ و زبان

یکی دیگر از تفاوت‌های مهم بین دومینیکا و جمهوری دومینیکن فرهنگ و زبان آن‌ها است. دومینیکا دارای میراث فرهنگی غنی است و مردم آن به تبار آفریقایی، اروپایی و کالیناگو خود افتخار می‌بالند. موسیقی و رقص این کشور متأثر از ریتم‌های و سنت آفریقایی است. دومینیکایی‌ها همچنین جشنواره‌های مختلفی را در طول سال جشن می‌گیرند، از جمله کارناوال، جشنواره جهانی موسیقی کریول، و Kalinago Barana Auté.

با اینکه زبان کریول به طور گسترده در بین مردم محلی دومینیکا تکلم می‌شود اما زبان رسمی دومینیکا انگلیسی است، دومینیکایی‌ها به مهمان نوازی خود معروف هستند و بازدیدکنندگان این جزیره می‌توانند انتظار استقبال گرمی را از مردم محلی داشته باشند.

در مقابل، جمهوری دومینیکن دارای فرهنگ متمایز آمریکای لاتین است که تحت تأثیر ریشه‌های اسپانیایی و آفریقایی آن است. موسیقی این کشور توسط merengue و bachata که در سراسر دریای کارائیب و آمریکای لاتین محبوب هستند، غالب است. دومینیکن‌ها همچنین در طول سال مجموعه‌ای از جشنواره‌ها را جشن می‌گیرند، از جمله کارناوال دومینیکن، که به خاطر لباس‌های رنگارنگ و موسیقی منحصر به فردش معروف است.

در حالی که در برخی مناطق توریستی انگلیسی صحبت می‌شود زبان رسمی جمهوری دومینیکن اسپانیایی است.

فرهنگ دومینیکن و دومینیکا

رقص و کارناوال‌های موسیقی دو جز جدایی ناپذیر فرهنگ کشورهای جمهوری دومینیکن و دومینیکا هستند.

از نظر اقتصادی

اقتصاد دومینیکا و دومینیکن نیز کاملاً متفاوت است. اقتصاد دومینیکا اساساً متکی به کشاورزی، گردشگری و سرمایه‌گذاری فراساحلی است. این کشور به دلیل داشتن محصولات کشاورزی ارگانیک و صادرات محصولاتی مانند موز، قهوه و کاکائو در جهان شناخته شده است. صنعت گردشگری نیز سهم قابل توجهی در اقتصاد دومینیکا دارد و توریست‌ها هرساله به زیبایی طبیعی و فرهنگ منحصر به فرد این جزیره جذب می‌شوند.

لازم به ذکر است در سال‌های اخیر دولت با صدور پاسپورت دومینیکا برای سرمایه‌گذاران خارجی ارز زیادی را وارد این کشور کرده و از این طریق کمک شایانی به اقتصاد کشور دومینیکا شده است.

از سوی دیگر، جمهوری دومینیکن دارای اقتصاد متنوع‌تری است که به کشاورزی، تولید، معدن و گردشگری وابسته است. این کشور بزرگترین تولید‌کننده سیگار برگ در جهان است. دومینیکن همچنین صادرکننده شکر، قهوه و کاکائو می‌باشد. صنعت گردشگری با جذب بازدیدکنندگان به سواحل زیبا، فرهنگ و تاریخ غنی این کشور، سهم قابل توجهی در اقتصاد دومینیکن دارد.

مقایسه پاسپورت دومینیکا و دومینیکن

وقتی حرف از پاسپورت به میان می‌آید، دومینیکا و جمهوری دومینیکن هر کدام با توجه به شاخص رتبه‌بندی که دارند میزان محبوبیتشان در بین مردم متفاوت است. این تفاوت در پاسپورت می‌تواند از تعداد کشور‌هایی که می‌توان بدون داشتن ویزا به آن‌ها مسافرت کرد ناشی شود.

حتما بخوانید:
پاسپورت دوم

بر اساس شاخص پاسپورت هنلی در سال ۲۰۲۳، که پاسپورت‌ها را بر اساس تعداد مقاصدی که دارندگان آن‌ها می‌توانند بدون ویزای قبلی به آن دسترسی داشته باشند، رتبه‌بندی می‌شوند، پاسپورت جمهوری دومینیکن با دسترسی بدون ویزا به ۶۸ مقصد، رتبه ۷۵ را در جهان دارد. در مقایسه، پاسپورت دومینیکا با دسترسی بدون ویزا به ۱۴۵ مقصد در رتبه ۳۴ جهان قرار دارد. این بدان معناست که دارندگان پاسپورت دومینیکا نسبت به دارندگان پاسپورت جمهوری دومینیکا دسترسی بیشتری برای سفر به کشور‌های دیگر بدون نیاز به ویزا دارند. (اطلاعات بیشتر را در صفحه تمدید پاسپورت دومینیکا بخوانید).

فرق پاسپورت دومینیکن و پاسپورت دومینیکن

پاسپورت دومینیکا در مقایسه با پاسپورت دومینیکن از اعتبار و ارزش بیشتری برخوردار است.

فرق دومینیکن و دومینیکا از نظر سیاست و حکومت

نظام سیاسی دومینیکا و جمهوری دومینیکن نیز متفاوت است. دومینیکا یک دموکراسی پارلمانی است و نخست وزیر به عنوان رئیس دولت نقش خود را ایفا می‌کند. رئیس جمهور دومینیکا تا حد زیادی یک مقام تشریفاتی است. نظام سیاسی دومینیکا از ثبات نسبی برخوردار است و در سال‌های اخیر هیچ بحران سیاسی قابل توجهی در دومینیکا وجود نداشته است.

از طرفی جمهوری دومینیکن یک جمهوری دموکراتیک است که رئیس جمهور هم به عنوان رئیس دولت و هم رئیس آن خدمت می‌کند.

جمع بندی

با اینکه دومینیکا و دومینیکن تقریباً از لحاظ آوایی و نوشتاری شبیه به هم هستند اما این دو کشور کاملاً از نظر فرهنگی، جغرافیایی، پاسپورت، مناسبات اقتصادی حتی واحد پول منحصر به فرد هستند. اگر به دنبال سرمایه‌گذاری در حوزه کارائیب هستید که به دنبال آن بتوانید پاسپورت دریافت کنید. پیشنهاد ما پاسپورت دومینیکا است. طبق رنکینگ جهانی پاسپورت در سال 2023 رتبه پاسپورت کشور دومینیکا 34 جهان است که با آن می‌توانید به 145 کشور بدون ویزا سفر کنید. از سوی دیگر پاسپورت جمهوری دومینیکن از جذابیت کمتری برخوردار است و رتبه آن 75 جهان است. همین خود می‌تواند مهم‌ترین فرق دومینیکن و دومینیکا باشد.

سوالات متداول

دومینیکن و دومینیکا از نظر آوایی و نوشتار در زبان فارسی تقریبا یکسان هستند. اما این دو کشور با اینکه در حوزه کارائیب قرار دارند از جهاتی مانند واحد پول، آب و هوا، جغرافیا، مقیاس، زبان، ارزش پاسپورت کاملاً متفاوت هستند.

جمهوری دومینیکن و دومینیکا از نظر جغرافیا، زبان و فرهنگ، ارزش پاسپورت، حکومتداری، اقتصادی کاملاً تفاوت دارند.

فاصله دومینیکا تا جمهوری دومینیکن 1005 کیلومتر است.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال