موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

بیمه و خدمات درمانی در امارات

بیمه و خدمات درمانی در امارات

زمانی که کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله امارات (Emirates) را برای مهاجرت انتخاب می‌کنید، دیگر نیازی نیست نگران کیفیت خدمات درمانی باشید. در سال 2018، امارات متحده عربی به‌عنوان یکی از 10 کارآمدترین سیستم مراقبت بهداشتی در جهان رتبه‌بندی شد. در شهری مانند دبی (Dubai) امکانات پزشکی برای همه افراد در دسترس است. اگرچه هزینه خدمات درمانی در امارات گران است، اما با داشتن بیمه درمانی در دبی تقریباً همه هزینه‌ها بازپرداخت می‌شوند.

امارات متحده عربی (UAE) از زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی توسعه‌یافته‌ای بهره می‌برد، اما آنچه که خدمات پزشکی در این کشور را ویژه‌تر کرده، انواع خدمات بیمه است. هزینه‌های درمانی برای اتباع اماراتی کم و اغلب رایگان است، اما مهاجران باید هزینه خدمات را بپردازند. این افراد تنها در صورت داشتن کارت سلامت می‌توانند به مراکز درمانی دولتی مراجعه کنند. در ادامه این مطلب بیشتر درباره خدمات درمانی و بیمه در امارات صحبت کرده و می‌بینیم که انواع بیمه برای مهاجران در این کشور کدام است.

انواع بیمه درمانی در امارات

انواع بیمه خدمات درمانی در امارات
نوع بیمهافراد تحت پوشش
بیمه سلامت فردیشخص بیمه‌گذار
بیمه سلامت خانوادهشخص بیمه‌گذار، همسر و فرزندان او
بیمه شهروندان سالمندافراد بالای 60 سال
طرح‌های بیمه گروهی/کارمندیکارمندان (برای پیوستن یا ترک محل کار)
بیمه بیماری‌های بحرانیافراد دارای بیماری‌های خطرناک و کشنده

بیمه‌های درمانی در امارات متحده عربی هزینه‌های پزشکی مربوط به بیماری‌ها، تصادف یا جراحی را پوشش می‌دهند. می‌توانید حق بیمه خود را به‌صورت ماهانه یا سالانه پرداخت کنید. انواع مختلفی از بیمه‌های درمانی در امارات وجود دارد. در جدول بالا می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره خدمات درمانی و بیمه در امارات کسب کنید.

در ادامه به‌صورت دقیق‌تر هر یک از این طرح‌های بیمه را بررسی می‌کنیم.

 • طرح‌های بیمه سلامت فردی (Individual Health Insurance Plans)

همان طور که از نام آن پیداست، طرح‌های بیمه درمانی انفرادی توسط شرکت‌های بیمه در امارات متحده عربی به یک بیمه گذار ارائه می‌شود. پوشش مالی این نوع بیمه شامل انواع بیماری‌های خاص با مزایایی همچون بستری رایگان و همچنین پرداخت هزینه‌های قبل و بعد از بستری است. در طرح بیمه سلامت فردی، کل هزینه بیمه و مزایای آن تنها به خود شخص ارائه می‌شود.

 • طرح‌های بیمه سلامت خانواده (Family Health Insurance Plans)

این نوع بیمه خدمات درمانی در امارات مقرون‌به‌صرفه بوده و پوشش گسترده‌تری دارد که شامل شخص بیمه‌گذار، همسر و فرزندان او است. در زمان خرید طرح بیمه، باید عنوان هر یک از اعضای بیمه‌شده مشخص شود.

 • طرح‌های بیمه سالمندان (Senior Citizen Insurance Plans)

تعداد کمی از شرکت‌های بیمه درمانی در دبی این طرح‌های بیمه را ارائه می‌دهند. شرکت‌های ارائه دهنده نیز معمولاً شرایط سختگیرانه‌ای برای ارائه این طرح بیمه دارند که شامل درخواست معاینات پزشکی و نرخ حق بیمه بالاتر (نسبت به طرح‌های بیمه برای افراد جوانتر) دارند.

 • طرح‌های بیمه گروهی/کارمندی (Group/Employee Insurance Plans)

بیمه‌گذار این نوع طرح‎های بیمه معمولاً کارفرمایان هستند. طرح‌های بیمه کارمندی برای عضویت و حذف کارکنان ایجاد شده‌اند. از آنجایی که خطرات کمتری متوجه این طیف از بیمه‌شدگان است، معمولاً حق بیمه پایین‌تری هم دارند. داشتن بیمه یکی از اصلی‌ترین شرایط کار در دبی است. می‌توانید اطلاعات بیشتر درباره وضعیت کار کردن در این کشور را در کار در امارات بررسی کنید.

 • طرح‌های بیمه بیماری‌های خطرناک (Critical Illness Insurance Plans)

بیماری‌های تحت پوشش این بیمه معمولاً در سایر طرح‌های خدمات درمانی و بیمه در امارات ارائه نمی‌شوند. مراجعه‌های مداوم به بیمارستان، درمان طولانی مدت و هزینه‌های قبل و بعد از بستری باعث شده تا هزینه این بیماری‌‌ها و حق بیمه آن‌ها بیشتر باشد.

بیمه درمانی در شهرهای امارات برای خارجی‌ها

الزامات داشتن بیمه در امارات به شهری که در آن اقامت دارید، بستگی دارد. به‌طور کلی قوانین مربوط به بیمه در سراسر امارات به شکل سختگیرانه‌ای اعمال می‌شود. این یکی از مزایای اصلی زندگی در امارات است. در ادامه به شکل دقیق‌تر شرایط خدمات درمانی و بیمه در امارات و شهرهای مختلف را بررسی می‌کنیم.

بیمه درمانی در شهرهای امارات برای خارجی‌ها کدام هستند؟

شهر ابوظبی (Abu Dhabi)

در شهر ابوظبی، شهروندان دارای تابعیت امارات تحت پوشش برنامه ثیقا (Thiqa) هستند. شهروندان با دریافت کارت ثیقا امکان دسترسی به تعداد زیادی از ارائه دهندگان خصوصی و دولتی خدمات درمانی و بیمه در امارات را خواهند داشت. این ارائه دهندگان همگی تحت شبکه دمان (یا Daman Network، شبکه خدمات درمانی امارات) هستند.

متقاضیان دریافت این خدمات باید علاوه‌بر تابعیت امارات، در ابوظبی زندگی کرده و بین 18 تا 75 سال سن داشته باشند. همچنین متقاضیان باید از طریق وزارت بهداشت در ابوظبی (Department of Health – Abu Dhabi) غربالگری «وقایه» یا “Weqaya” را انجام دهند. برنامه غربالگری Weqaya خدماتی است که توسط وزارت بهداشت ابوظبی ارائه شده است و هدف آن پیشگیری و کاهش خطرات بیماری‌های قلبی عروقی برای شما و خانواده شما از طریق آموزش و برنامه‌های بهداشتی شخصی مناسب است. با تشخیص زودهنگام عوامل خطر و حمایت مراقبین کلینیک ابوظبی، می‌توانید برای حفظ سلامت آینده خود و خانواده‌تان شیوه زندگی خود را انتخاب کنید.

در ابوظبی چنانچه بیمه نداشته باشید، باید به ازای هر ماه 300 درهم جریمه پرداخت کنید. مهاجران باید از طریق کارفرمایان و حامیان مالی برای دریافت بیمه خود و اعضای خانواده اقدام کنند. این طرح خدمات درمانی در امارات خود شخص بیمه‌شده، همسر و سه فرزند زیر 18 سال را تحت پوشش قرار می‌دهد. برای سایر فرزندان، وظیفه پرداخت حق بیمه برعهده سرپرست است. پوشش بیمه برای افراد تحت تکفل تنها تا 50 درصد بوده و مابقی هزینه‌ها توسط حامی مالی یا خود کارمند پرداخت می‌شود.

دبی

قانون بیمه درمانی در دبی همه ساکنان این شهر را ملزم به داشتن پوشش بیمه درمانی می‌کند. این بیمه باید حداقل مزایای تعیین شده توسط اداره بهداشت دبی DHA (Dubai Health Authority) یا مزایای فراتر از آن را ارائه دهد. طبق این قانون، مسئولیت بیمه با کارفرما بوده و نباید مبلغی را از کارکنان خود کسر کند. قوانین گسترده و همه‌جانبه بیمه یکی از مزایای مهاجرت به دبی است. در زندگی در دبی می‌توانید با مزایا و جزئیات بیشتر درباره کار و زندگی در این شهر آشنا شوید.

ساکنان دبی که شهروندی امارات را دارند، به پوشش بیمه صعده (Saada) دسترسی دارند. بیمه‌شدگان این طرح می‌توانند در بسیاری از مراکز بهداشتی و درمانی دولتی و خصوصی خدمات درمانی دریافت کنند. شهروندان اماراتی می‌توانند از طرح‌های بیمه خصوصی خود برای پیوستن به طرح‌های دولتی انصراف دهند. برای افراد تحت تکفل بیمه‌شده اصلی، باید از بیمه‌های درمانی خصوصی استفاده کرد.

از آنجایی که داشتن بیمه در دبی الزامی است، در صورتی که بیمه نداشته باشید جریمه خواهید شد. مبلغ جریمه عدم پرداخت بیمه در دبی به ازای هر ماه 500 درهم است. همچنین این افراد از تمدید ویزا توسط دولت منع شده و اجازه اقامت بدون مدرک بیمه درمانی را نخواهند داشت.

شهر عجمان (Ajman)

در شهر عجمان، همه کارمندان دولت دارای بیمه خدمات درمانی در امارات هستند.

شهر شارجه (Sharjah)

کارمندان دولت و افراد تحت تکفل آنها در شهر شارجه تحت پوشش بیمه خدمات درمانی قرار می‌گیرند.

مقایسه بیمه خصوصی و عمومی در امارات

سیستم مراقبت‌های درمانی عمومی در دبی عمدتاً توسط شهروندان اماراتی (حدود 15 درصد از جمعیت دبی) استفاده می‌شود. این یعنی مهاجران اغلب از خدمات خصوصی استفاده می‌کنند؛ چرا که به‌دلیل استانداردهای بالای مراقبت‌های درمانی در دبی، به سیستم عمومی نیازی ندارند. در ادامه بیشتر درباره تفاوت‌ها، مزایا و معایب بیمه درمانی در دبی در بخش‌های عمومی و خصوصی توضیح می‌دهیم.

مقایسه بیمه خصوصی و عمومی در امارات

بیمه خصوصی در امارات

در دبی و ابوظبی، مسئولیت مستقیم پرداخت حق بیمه خصوصی با کارفرما یا حامی مالی شماست. مبلغ حق بیمه افراد تحت تکفل بیمه‌شده اصلی، از 599 درهم شروع می‌شود. مبلغ دقیق حق بیمه به سن، درمان‌های موردنیاز و گزینه‌های تحت پوشش بیمه بستگی دارد. معمولاً شرکت‌های بیمه خصوصی هر یک طرح‌های متفاوتی دارند. همچنین در طرح‌های بیمه خصوصی می‌توانید افزونه‌های خاص و شخصی‌سازی‌شده را به بیمه خود اضافه کنید. برخی از مهمترین ارائه دهندگان بیمه سلامت بین‌المللی خصوصی در امارات عبارت‌اند از:

 • Allianz Care
 • APRIL International
 • Globality Health

بیمه عمومی

هر شخصی که به‌طور قانونی در دبی کار می‌کند، واجد شرایط استفاده از پوشش بیمه عمومی (پرداخت شده توسط کارفرما) است. برای دریافت خدمات درمانی در امارات از طریق مراکز دولتی و بیمارستان‌ها، به کارت سلامت نیاز دارید. درخواست این کارت هم به‌صورت آنلاین و هم از طریق مراکز پزشکی امکان‌پذیر است. دریافت کارت سلامت، ملزم به ارائه مدارک زیر است:

 • شماره شناسایی اماراتی
 • جزئیات پاسپورت
 • ویزای اقامت
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • کپی اجاره‌نامه
 • کارت درخواست تکمیل شده
 • پرداخت مبلغ 320 درهم برای بزرگسالان و 120 درهم برای کودکان زیر ده سال

هزینه بیمه درمانی در امارات

اکثر شرکت‌ها در امارات بیمه را به‌عنوان بخشی از حقوق پرداختی در نظر می‌گیرند. البته همیشه چنین نیست، مشاغل مختلف هر یک شرایط خاص خود را برای حق بیمه در امارات دارند. برای مثال، یکی از مزایای اصلی شغل پرستاری در این کشور، پرداخت حق بیمه است. در مهاجرت پرستاران به امارات بیشتر درباره این شغل توضیح داده‌ایم. در جدول زیر، می‌توانید برخی از هزینه خدمات درمانی و بیمه در امارات را بررسی کنید.

متوسط هزینه‌های بیمه در امارات
متوسط هزینه یک بیمه جامع و معقول10,000 درهم در سال (2,720 دلار آمریکا)
طرح بیمه جامع برای یک مهاجر 30 ساله5,500 درهم در سال (1,500 دلار آمریکا)
طرح بیمه جامع برای یک خانواده چهار نفره33,500 درهم (9,120 دلار آمریکا)
یک طرح بیمه با پوشش اولیه برای خانواده چهار نفره17,000 درهم (4,630 دلار آمریکا)

نکات مهم در مورد خدمات درمانی امارات

از بین هفت امارات مختلف این کشور، ابوظبی و دبی بیشترین مهاجران را به خود جذب کرده اند

کشور امارات متحده عربی مانند سایر کشورهای خلیج فارس به‌دلیل خدمات درمانی پیشرفته شهرت دارد. همین مسئله باعث شده تا نه تنها افراد عادی، بلکه پزشکان و کادر درمان نیز برای کار و زندگی این کشور را انتخاب کنند. در مهاجرت پزشکان به امارات می‌توانید مزایای متعدد کار به‌عنوان یک پزشک در این کشور را ببینید. در ادامه، برخی نکات مهم درباره نحوه ارائه خدمات و بیمه درمانی در دبی شهرهای مختلف امارات را بررسی می‌کنیم.

 • از بین هفت امارات مختلف این کشور، ابوظبی و دبی بیشترین مهاجران را به خود جذب کرده و بالاترین کیفیت خدمات بهداشتی را دارند. همین مسئله منجر به به وجود آمدن پدیده‌ای تحت‌عنوان «گردشگری پزشکی» و مراجعه سالانه صدها هزار توریست برای دریافت خدمات درمانی شده است.
 •  رشته‌های ارتوپدی، پوست و چشم‌پزشکی در این کشور موردتوجه قرار گرفته و خدمات زیبایی، دندانپزشکی و باروری ارائه شده در دبی، شهرت جهانی دارد.
 • تعداد مراکز درمانی خصوصی، نسبت به مراکز عمومی بیشتر است.
 • چه شاغل باشید و چه نه، باید در دبی و ابوظبی بیمه داشته باشید.
 • در امارات شمالی عجمان، راس الخیمه (Ras Al-Khaimah)، شارجه، فجیره (Fujairah) و ام القوین (Umm Al-Quwain)، بیمه کردن کارمندان برای کارفرمایان اجباری نیست.

همه این‌ها، جزئیاتی درباره خدمات درمانی و بیمه در امارات هستند. اگر قصد مهاجرت به امارات را داشته و دغدغه ارائه خدمات درمانی در این کشور برای مهاجران دارید، بررسی این موارد می‌تواند به اطمینان خاطر شما کمک کند.

سخن پایانی

در امارات، خدمات درمانی در سطح بسیار بالایی ارائه می‌شود. به‌علاوه طرح‌های مختلف بیمه درمانی در دبی و سایر شهرهای این کشور، هزینه‌های درمان را تا حد زیادی پوشش می‌دهد. چه شهروند امارات باشید و چه به‌عنوان یک مهاجر در این کشور زندگی کنید، می‌توانید از خدمات درمانی و بیمه در امارات بهره‌مند شوید. در این مطلب هرآنچه را که درباره بیمه‌ در امارات لازم است بدانید، بررسی کردیم.

سوالات متداول

انواع خدمات درمانی و بیمه را می‌توان به دو دسته کلی عمومی و خصوصی تقسیم کرد. این دو دسته شامل پنج نوع بیمه کلی سلامت فردی، خانوادگی، بیمه سالمندان، بیمه کارمندی و بیماری‌های خاص است.

بله؛ داشتن بیمه در دو شهر دبی و ابوظبی الزامی است و در صورت عدم داشتن بیمه، باید جریمه پرداخت کنید.

بله؛ مهاجران نیز باید در امارات از بیمه‌های درمانی استفاده کنند. در شهرهایی مانند دبی و ابوظبی این افراد توسط کارفرمای خود بیمه می‌شوند.

به‌طور کلی، هزینه داشتن یک طرح بیمه جامع معقول در امارات حدود 10,000 درهم در سال (برابر با 2,720 دلار آمریکا) است.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال