موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

درباره امارات متحده عربی

امارات متحده عربی یک کشور پادشاهی در جنوب غرب آسیا و بخشی از منطقه خاورمیانه است. این کشور در قسمت شرقی شبه جزیره عربستان در سواحل جنوب شرقی خلیج فارس و ساحل شمال غربی خلیج عمان قرار گرفته است. کشور امارات از جنوب و غرب با عربستان سعودی، از شرق با عمان و از شمال با خلیج فارس همسایه است.

امارات در جهان به قطب تجارت و مقصدی برای جهان‌گردان مشهور شده است. به‌دلیل ثبات و رشد بالای اقتصادی، تجارت گسترده و مدرن بودن زیرساخت‌های آن.

برخی از مهم‌ترین اطلاعات مربوط به امارات متحده عربی را در جدول زیر ببینید:

نامامارات متحده عربی (United Arab Emirates)
پرچمپرچم کشور امارات
پایتختابوظبی (Abu Dhabi)
مساحت امارات متحده عربی83600 کیلومترمربع
زبان رسمیعربی
جمعیت (آخرین آمار 2021)حدود 10 میلیون نفر
تعداد امارت‌ها و شیخ‌نشین‌ها7 شیخ نشین
آب‌ وهوابیابانی/شرجی
نوع حکومتپادشاهی مشروطه فدرال
نخست وزیر و رئیس حکومتمحمد بن راشد آل مکتوم (Mohammed bin Rashid Al Maktoum)
رئیس جهمورخلیفه بن زاید آل نهیان (Khalifa bin Zayed Al Nahyan)
واحد پولدرهم امارات (AED)
پیش شماره تلفن971+
دامنه اینترنتیae.
شاخص امید به زندگی (OECD)79.2 سال

در ادامه اطلاعات بیشتری درباره امارات به‌دست خواهید آورد و با این کشور بیشتر آشنا خواهید شد:

شیخ نشین های امارات (استان های امارات)

امارات از مجموع هفت امارت یا همان شیخ نشین شکل گرفته است. به همین دلیل این کشور به کشور شیخ نشین ها معروف شده است.

این 7 شیخ نشین عبارت‌اند از:

شیخ نشینمرکزپرچم
ابوظبی (Abu Dhabi)ابوظبیپرچم ابوظبی
شارجه (Al Sharjah)شارجهپرچم شارجه امارات
بندر فجیره (Fujairah)فجیرهپرچم فجیره امارات
رأس الخیمه (Ras al Khaimah)رأس الخیمهپرچم راس الخیمه امارات
ام القیوین (Umm Al Quawain)ام القیوینپرچم ام القیوین امارات
عجمان (Ajman)عجمانپرچم عجمان امارات
دبی (Dubai)دبیپرچم دبی امارات

در زیر می‌توانید نقشه امارات متحده عربی و هرکدام از شیخ نشین ها را به تفکیک ببینید:

نقشه کشور امارات و شیخ نشین های آن

نقشه امارات متحده عربی

در زیر می‌توانید نقشه امارات متحده عربی را ببینید:

تاریخچه امارات متحده عربی

از عصر آهن به این سو، منطقه امارات متحده عربی، یک مکان تجاری ساحلی مهم تلقی می‌شده است. از هنگام ورود اسلام به این کشور تا به حال، کشور امارات تغییرات بسیاری کرده است. طی سالیان اخیر، این کشور با توجه به فروش گسترده نفت، توانسته چهره‌ای تازه و منحصر به فرد به خود بگیرد و با نوسازی زیرساخت‌ها، به کشوری مدرن تبدیل شود.

جالب است بدانید کشور امارات تنها حدود 50 سال است که تاسیس شده است. قبل از آن به این کشور امارات متصالحه یا ساحل عمان هم گفته می‌شد. شیخ زاید بن سلطان آل نهیان با همکاری با شیخ راشد بن سعید آل مکتوم، در سال 1971، کشور امارات متحده عربی را تاسیس کرد.

اقتصاد امارات

با وجود مساحت کم (114اُم) و جمعیت کم (۹۴اُم دنیا)، این کشور 31 امین اقتصاد بزرگ جهان و بعد از عربستان سعودی و دومین اقتصاد بزرگ شورای همکاری‌های خلیج فارس است. مهم‌ترین منبع درآمد امارات، همچنان نفت است. بااین‌حال طی سال‌های اخیر، گردشگری نقش بسیار مهمی در پیشرفت و توسعه امارات ایفا کرده است. امارات متحده عربی طی سال‌های اخیر، سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای برای کاهش اتکا به درآمدهای نفتی جذب کرده است. سرمایه گذاری در امارات با ثبت شرکت، خرید ملک و .. توسط مهاجران خارجی در حال اجرا است.

آب‌ و هوای امارات

امارات همچون اغلب کشورهای حاشیه خلیج فارس، آب‌وهوایی گرم و بیابانی دارد. بااین‌حال به خاطر نزدیکی به خلیج فارس، شرجی بودن هوا هم از ویژگی‌های مهم این کشور است.

شاید در مقام مقایسه، بتوانیم آب‌وهوای امارات را هم‌رده شهرهایی مثل آبادان یا اهواز در ایران بدانیم. در بهار، دمای امارات بین 25 تا 30 درجه در نوسان است. این دما در تابستان به بالای 35 تا 40 درجه می‌رسد. در زمستان اما دمای هوا معمولاً بین 0 تا 20 درجه در نوسان است.

زندگی در امارات

امارات طی دهه‌های گذشته به یک غول اقتصادی و کشوری بسیار توسعه یافته بدل شده است. سرمایه‌گذاری‌های عظیم برای زیرساخت‌های شهری، گردشگری و توسعه شهری، این کشور را به یکی از  پیشرفته‌ترین کشورهای حاشیه خلیج فارس و حتی دنیا بدل کرده است.

زندگی در امارات

برج‌های سر به فلک کشیده، هتل‌های گران‌قیمت، مراکز تفریحی بزرگ و زیبایی معماری شهرها، مسحورکننده و خاص است. اگرچه هزینه‌های زندگی در امارات بالاست، بااین‌حال، سطح درآمدها هم به نحو چشمگیری، بالاست و کفاف یک زندگی آرام، راحت و کم دغدغه را می‌دهد. در یک مقایسه ضمنی و کوتاه، حداقل دستمزدها در امارات بین 6 تا 12 هزار درهم در ماه است؛ یعنی چیزی حدود 40 تا 90 میلیون تومان!

با توجه به حجم بالای سرمایه‌گذاری، رو به توسعه بودن و آینده روشنی که در انتظار کشور امارات است، شرایط زندگی در این کشور بسیار مطلوب است. اگر بخواهیم تنها به چند مورد از مزایای زندگی در دبی اشاره کنیم، باید به این موارد اشاره کنیم:

 • سطح استاندارد بالای آموزش و تحصیل
 • سیستم حمل و نقل پیشرفته و کارآمد و کرایه‌های پایین و مناسب
 • کم بودن میزان جرم و جنایت
 • اقتصاد قوی و بالا بودن قدرت خرید اکثر جمعیت
 • سطح بالای استانداردهای نظام درمانی و بهداشتی

مردم امارات

جالب است بدانید کمتر از نیمی از اماراتی‌ها، اصالت اماراتی دارند و بقیه، مهاجرین کشورهای دیگر از جمله ایران و بحرین و هند هستند. دین بیش از 95 درصد از اهالی امارات، اسلام است. با وجود درصد بالای مهاجر در این کشور، هنوز هم آداب‌ و رسوم خاص اهالی امارات، جایگاه ویژه‌ای در این کشور دارد و پاس داشته می‌شود. مردم امارات خونگرم و مهمان‌دوست هستند.

مهاجرت به امارات

همان‌طور که بالاتر گفتیم، امارات کشوری است که برنامه‌های گسترده‌ای برای توسعه دارد، اما جمعیت بومی آن کفاف نیروی کار موردنیاز را نمی‌دهد. برای همین طی سال‌های اخیر، حاکمان امارات، برنامه‌های گسترده‌ای برای مهاجرپذیری تدارک دیده‌اند و نیروی کار متخصص جذب می‌کنند.

امارات در چند سال گذشته، با توسعه نظامی، اقتصادی، سیاسی و روابط گسترده بین‌المللی، جزء قدرت‌های منطقه‌ای قرار گرفته و اکنون نقش مهمی در منطقه خاورمیانه بازی می‌کند.

مهاجرت به دبی و امارات می‌تواند یک سکوی پرتاب برای کسانی باشد که قصد پیشرفت و رشد و زندگی در یک کشور فوق‌العاده خاص و زیبا دارند. دولت امارات متحده عربی براساس اهداف مهاجرتی شما چندین نوع برنامه ویزایی مثل ویزای کاری یا تجاری، ویزای تحصیلی، ویزای سرمایه‌گذاری، ویزای ازدواج و غیره برای مهاجرت به امارات در نظر گرفته است. مهاجرت به دبی یکی از بهترین و مطلوب‌ترین گزینه‌ها برای کسانی است که قصد کار و زندگی در یک کشور پیشرفته دارند.

مقالات زیر تصویر کاملی از مهاجرت به امارات و زوایای مختلف آن به شما می‌دهد:

سخن پایانی

تا همین 70 سال قبل، کشور امارات یک کشور فقیر و غیرتوسعه یافته بود. از موقعی که حاکم وقت این کشور تصمیم گرفت درآمدهای نفتی سرشار این کشور را خرج توسعه زیرساخت‌ها و شهرسازی و مدرنیزاسیون کند، رشد عجیب و غریب و شگفت انگیز امارات متحده عربی شروع شد.

اکنون کشور امارات نقش بسیار مهمی در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس ایفا می‌کند، اقتصاد رو به رشد و توسعه یافته‌ای دارد، شرایط کار و زندگی در این کشور بسیار مطلوب است و به طور کلی، یک مقصد عالی برای مهاجرت کاری و زندگی است. در این مقاله تلاش کردیم کلیاتی راجع به کشور امارات به شما ارائه کنیم تا تصویری روشن‌تر و واضح‌تر از آن به دست بیاورید.

سوالات متداول

بدون تردید تمام شهرهای امارات برای زندگی مناسب هستند. با این حال زندگی در شهرهای بزرگ که امکانات بیشتری دارند بهتر است. مثل ابوظبی و دبی!

جمعیت‌های حدودی شهرهای امارات به این ترتیب است:

 • ابوظبی: یک میلیون 700 هزار نفر
 • دبی: یک میلیون 300 هزار نفر
 • شارجه: 700 هزار نفر
 • عجمان: 250 هزار نفر
 • رأس الخیمه: 200 هزار نفر
 • ام القیوین: 68 هزار نفر

به دلایل بسیار بله! یکی از مهم‌ترین این دلایل، نزدیکی امارات به ایران و امکان سفر آسان به این کشور در مقایسه با کشورهایی مثل کانادا، استرالیا و اروپاست. نزدیکی فرهنگی و همینطور امکان راحت‌تر اقامت و مهاجرت به امارات، از دیگر دلایل مطلوبیت این کشور برای ایرانیان است.

کشورهای عربی طی دهه‌های گذشته به نحو خارق العاده ای پیشرفت کرده‌اند. عمان، قطر، بحرین، کویت و همین امارات، از جمله کشورهای عربی هستند که همگی در حال توسعه و پیشرفت روزافزون‌اند. باید با توجه به شرایط خودتان و البته مشورت با وکلا و مشاورین حرفه‌ای، ببینید بهترین کشور عربی برای مهاجرت کجاست.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال