موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

آنچه درباره زایمان در کانادا باید بدانید

شاید شما هم جزو افرادی باشید که برای تأمین آینده فرزندتان، بخواهید او را در یک کشور پیشرفته به دنیا بیاورید. زایمان در کانادا به عنوان کشوری که از بدو تولد به فرزندان متولد شده در خاک خود تابعیت می‌دهد، یک گزینه قابل تأمل است. چه خودتان شهروندی کانادا را داشته باشید و یا به‌صورت موقت در این کشور باشید، می‌توانید فرزندتان را در این کشور به دنیا آورید.

انتخاب بیمارستان برای زایمان در کانادا

تصویری از بیمارستانی در کانادا

کشور کانادا به دلیل خدمات پزشکی برجسته و رایگان، امنیت، رفاه، اقتصاد رو به رشد، کیفیت بالای آموزش و …، به عنوان یک مقصد عالی برای زندگی شناخته می‌شود. اما چنانچه شما در این کشور زندگی نکرده و یا مدت کوتاهی است که به کانادا مهاجرت کرده‌اید، ممکن است سوالات زیادی درباره تولد فرزند در کانادا داشته باشید. چنانچه قصد دارید تا فرزند خود را در این کشور به دنیا آورید، ادامه این مطلب را برای کسب اطلاعات بیشتر و جزئیات دقیق‌تر، از دست ندهید.

شرایط تولد فرزند در کانادا

سفر به یک کشور دیگر برای زایمان و درنتیجه اخذ تابعیت برای کودک، به عنوان توریسم تولد شناخته می‌شود. تنها تعداد کمی از کشورهای توسعه یافته برای افراد خارجی که اقامت یا شهروندی ندارند، چنین حقی را قائل می‌شوند. کانادا، یکی از این کشورها است.

مادران باردار باید ویزای توریستی کانادا را داشته و بتوانند توانایی مالی پرداخت هزینه‌ها و همچنین بازگشت به کشور خود بعد از زایمان را به اداره مهاجرت اثبات کنند. برای تسریع روند اخذ ویزا، می‌توانید یک نامه از دکتر خود در کانادا را نیز به سفارت ارائه کنید؛ اما تمام شرایط اخذ ویزای موقت شما باید به درستی رعایت شود.

افراد غیرمقیم چنانچه قصد زایمان در کانادا با ویزای توریستی را داشته باشند، باید هزینه مراقبت‌های پزشکی را از جیب خود بپردازند. سیستم مراقبت بهداشتی کانادا این هزینه‌ها را برای گردشگران پوشش نخواهد داد اما اگر نمی‌خواهید به تنهایی این هزینه‌ها را بپردازید، باید بیمه پزشکی بین المللی دریافت کنید.

زایمان در کانادا با ویزای توریستی

کسانی که می‌خواهند آینده فرزند خود را با زندگی در کشوری پیشرفته تضمین کرده و از وضعیت مالی خوبی برخودار هستند، می‌توانند زایمان در کانادا را انتخاب کنند. این افراد می‌توانند تنها با اخذ ویزای توریستی کانادا به این کشور رفته و فرزندشان را در آنجا به دنیا آورند.

توجه داشته باشید که تنها قصد شما برای زایمان در کانادا نمی‌تواند دلیلی قانع کننده برای اخذ ویزا از سفارت باشد. شما باید تمام مدارک و شرایط اخذ ویزای توریستی از جمله تمکن مالی، اثبات برگشت به کشور مبدأ و … را به اداره مهاجرت ارائه دهید.

تولد فرزند در کانادا با ویزای توریستی

برای زایمان در کانادا، نیازمند ویزای توریستی هستید

هزینه‌های زایمان در کانادا

یکی از اصلی‌ترین سوالات برای والدینی که قصد اقدام برای زایمان در کانادا با ویزای توریستی را دارند، چگونگی هزینه‌های مربوط به آن است. هزینه زایمان در کانادا برای یک فرد خارجی، از 5000 تا 20000 دلار کانادا متغیر است. این هزینه‌ها بر اساس عوامل مختلفی تعیین می‌شوند. هزینه زایمان در کانادا برای کسانی که اقامت و پاسپورت کانادا را دارند، بسیار کم و حتی رایگان است. اصلی‌ترین عوامل مؤثر در هزینه‌ها عبارت است از:

  • استان یا ایالتی که قصد دارید فرزند خود را در آن به دنیا بیاورید (برخی از استان‌ها هزینه درمانی بالاتری نسبت به سایرین دارند).
  • بیمارستان یا مرکز پزشکی که زایمان و مراقبت‌های پس از آن را انجام می‌دهد.
  • نوع تولد فرزند (زایمان طبیعی یا سزارین)

بیمه زایمان در کانادا

والدین کودکی که در کانادا متولد شده، واجد شرایط پرداخت هزینه‌های تولد کودک تحت پوشش بیمه یا سیستم مراقبت‌های بهداشتی کانادا نیستند. این والدین ملزم به پرداخت کلیه هزینه‌های پزشکی و زایمان خواهند بود. اگر به طور موقت مقیم کانادا هستید (از طریق ویزای تحصیلی، کاری و …) معمولاً بسته به مدت زمانی که در یک استان خاص زندگی کرده‌اید، از طریق مؤسسه آموزشی، محل کار یا دولت استانی، پوشش بیمه پزشکی خواهید داشت.

به عنوان مثال، اگر شما یک دانشجوی بین‌المللی هستید که در بریتیش کلمبیا تحصیل می‌کنید، مؤسسه آموزشی شما معمولاً برای 3 ماه اول قبل از اعمال پوشش مراقبت‌های بهداشتی استانی، بیمه سلامت را از طریق یک بیمه‌گر خصوصی انجام می‌دهد.


اما به طور کلی، چیزی تحت عنوان بیمه زایمان در کانادا برای افراد توریست و غیرمقیم، وجود ندارد.

مزایای تولد فرزند در کانادا

یک کودک متولد شده در کانادا، از مزایا و حقوق یک شهروند کانادایی برخوردار خواهد شد. از جمله مهمترین حقوق این کودک، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کودک متولد شده در کانادا می‌تواند در هر زمان بدون داشتن ویزا به کانادا سفر کرده و در آنجا اقامت داشته باشد.
  • این کودک از مزایای شهروندی در یک کشور پیشرفته، از جمله تحصیل رایگان و شرایط رفاهی و اجتماعی عالی، بهره‌مند خواهد شد.

البته باید توجه داشته باشید که والدین، با تولد فرزند در کانادا هیچ مزیت خاصی برای اخذ اقامت دائم این کشور نخواهند داشت. اگر یکی از والدین فرزند متولد شده در کانادا تصمیم بگیرد که همراه کودک در این کشور بماند، باید ویزای اقامت موقت کانادا مانند ویزای توریستی، دانشجویی یا کارگری را مشروط به داشتن شرایط آن دریافت کند.

اکثر والدین بعد از تولد فرزندشان در کانادا همراه نوزاد به کشور خود باز می‌گردند؛ زیرا می‌دانند زمانی که فرزند آن‌ها به اندازه کافی بزرگ شد، می تواند برای زندگی، تحصیل یا کار به کانادا برگشته و زندگی خود را در این کشور بسازد.

مزایای زایمان در کانادا برای والدین

تولد فرزند در کانادا، بزرگ‌اندیشی والدین

سخن پایانی

تولد فرزند یکی از اتفاقات هیجان‌انگیز برای والدین است. اما همین اتفاق خوشایند به سرعت ممکن است منجر به تجربه استرس و اضطراب زیادی شود؛ خصوصاً اگر تصمیم بگیرید فرزند خود را در یک کشور خارجی به دنیا بیاورید. در کشور کانادا، سالانه بیش از 400 هزار نوزاد به دنیا می‌آیند و شاید شما هم جزو والدین خوش شانس این بچه‌ها باشید.

با این حال، برای تولد فرزند در کانادا باید اطلاعات کافی در این زمینه کسب کنید. در این مقاله به طور کامل به آنچه که درباره زایمان در کانادا باید بدانید، پرداخته شده است. اگر می‌خواهید از هزینه‌ها، شرایط و مدارک لازم و … مطلع شوید، مطالعه این مطلب برای شما مفید خواهد بود.

سوالات متداول

زنان باردار می‌توانند براساس شرایط اصلی دریافت ویزا شامل اثبات تمکن مالی متقاضی، عوامل پذیرش و استقرار در کشور مبدأ، برای اخذ ویزای توریستی کانادا اقدام کنند.

بله. پدر و هر یک از بستگان مجاز به ملاقات مادر و کودک در بیمارستان هستند.

انتخاب یک بیمارستان و سایر ترجیحات بیمار، ممکن است باعث شود هزینه زایمان طبیعی و اقامت در بیمارستان متفاوت باشد. اما به طور کلی هزینه‌های زایمان در کانادا می‌تواند از 5 تا 20 هزار دلار کانادا متغیر باشد.

مدت اقامت در بیمارستان معمولاً 24 تا 36 ساعت پس از زایمان طبیعی، و 36 تا 48 ساعت پس از سزارین به طول می‌انجامد.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال