موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

آشنایی با نامه تمکن مالی

تمکن مالی از جمله مهم‌ترین مدارکی است که برای اخذ ویزای برخی از کشورها، به آن نیاز خواهید داشت. فرقی نمی‌کند که مهاجرت شما تحصیلی، سرمایه‌گذاری، توریستی یا غیره است. در هر صورت برای اخذ ویزاهای برخی از کشورها، به گواهی تمکن مالی (Proof of Funds) یا POF نیاز خواهید داشت.

این نامه ثابت می‌کند که در طی مدت زمان اقامتتان در کشور مقصد، می‌توانید هزینه‌های زندگی و تحصیل خود را بپردازید. به همین دلیل، اگر می‌خواهید همه چیز را در مورد انواع و چگونگی دریافت نامه تمکن مالی بدانید، از شما دعوت می‌کنیم که تا پایان این مطلب از پارسی کانادا، با ما همراه باشید.

نامه تمکن مالی چیست و چه کاربردی دارد؟

سند تمکن مالی، مدرکی است که نشان می‌دهد متقاضی، دارای پول و وجوه مالی کافی برای زندگی، تحصیل، سرمایه‌گذاری برای خرید ملک و غیره در کشور مقصد مدنظرش است. این نکته را به‌خاطر داشته باشید که نامه تمکن مالی تنها زمانی برای سفارت، دانشگاه و غیره اعتبار دارد که توسط بانک صادر شود.

این گواهی بانکی، سندی یک صفحه‌ای است که تأیید می‌کند فرد در آن شعبه حساب دارد و اغلب شامل موجودی و تراکنش‌های چند ماه اخیر می‌شود. صورت حساب بانکی نیز اطلاعات دقیق‌‌تری در خصوص سودهای به دست آمده، مبالغ واریز و برداشت و غیره را بیان می‌کند. میزان تمکن مالی مورد نیاز برای مهاجرت نیز بستگی به کشور مقصد و نوع ویزا یا اقامتی که درخواست می‌کنید، دارد.

نامه تمکن مالی چیست و چه کاربردی دارد؟

نامه تمکن مالی چیست و چه کاربردی دارد؟

انواع گواهی تمکن مالی برای مهاجرت

نامه حمایت مالی دارای انواع مختلفی است که هر یک از آن‌ها شرایط خاصی دارند که در ادامه هریک را معرفی و به‌طور کامل شرح می‌دهیم.

نامه تمکن مالی در مورد چه ویزاهایی کاربرد دارد

نامه تمکن مالی در مورد چه ویزاهایی کاربرد دارد

گواهی تمکن مالی برای ویزای سرمایه‌گذاری

درصورتی‌که قصد مهاجرت به کشورهای حوزه شینگن از طریق سرمایه‌گذاری را دارید، به نامه تمکن مالی نیاز خواهید داشت. میزان سرمایه موردنیاز برای حمایت مالی در کشورهای مختلف متفاوت است. به‌عنوان مثال، طبق اطلاعات سایت immigrantinvest، میزان مبلغ تمکن مالی برای مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری برای برخی از کشورها را در جدول زیر آورده‌ایم:

میزان گواهی تمکن مالی مورد نیاز برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری
کشور مقصدنوع ویزامیزان تمکن مالی موردنیاز
پرتغالویزا استارتاپ (Startup Visa)5,176+ یورو
یوناناجازه اقامت (Residence permit)تا 31 آگوست 2024 حدود
250,000+ یورو
اسپانیااجازه اقامت (Residence permit)500,000+ یورو
آمریکاویزای سرمایه‌گذار (investor visa)870,000+ دلار
استرالیااجازه اقامت (Residence permit)100,000+ یورو

هزینه تمکن مالی برای سرمایه‌گذاری همانند سایر راه‌های مهاجرتی، باید در حساب بانکی قرار داشته باشد. درصورتی‌که قصد دارید با خانواده مهاجرت کنید، برای هر فرد 6500 تا 10000 یورو را به‌عنوان حمایت مالی در نظر بگیرید. البته در نظر بگیرید که تمامی این ارقام حدودی است و میزان دقیق آن در کشورهای مختلف، متفاوت خواهد بود.

نامه تمکن مالی برای ویزای تحصیلی

درصورتی‌که قصد تحصیل در دانشگاه خارج از کشور یا مهاجرت تحصیلی دارید، باید نسبت به اخذ نامه تمکن مالی اقدام کنید. طی این نامه، به دانشگاه مقصد خود اعلام می‌کنید که توانایی پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را دارید. این هزینه‌ها شامل شهریه دانشگاه، رفت‌وبرگشت از کشور مبدا به مقصد، خوراک، هزینه خوابگاه و اسکان و غیره می‌شود. البته دانشجویان می‌توانند از سه منبع زیر برای پرداخت هزینه‌های تحصیل خود کمک بگیرند:

 • بورسیه‌های تحصیلی
 • خودتأمینی مالی
 • وام‌های آموزشی
نامه تمکن مالی برای دانشجویان

نامه تمکن مالی برای دانشجویان هم کاربرد دارد.

لازم به ذکر است که نامه حمایت مالی برای تمامی دانشجویان فوق الزامی است. شواهد مالی می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • صورت‌حساب‌های بانکی خانواده؛
 • نامه‌های کمک مالی؛
 • نامه‌های بورسیه؛
 • مستنداتی از حامی مالی (حامی مالی تنها در برخی کشورها قابل‌قبول است)؛
 • نامه‌ای از کارفرما که حقوق سالانه را نشان می‌دهد.

این نکته را به خاطر داشته باشید که جزئیات تمامی موارد فوق در کشورهای مختلف متفاوت است. پس بهتر است برای کسب اطلاعات کامل‌تر به صفحات تمکن مالی شینگن، تمکن مالی کانادا و تمکن مالی آلمان هم سری بزنید.

گواهی تمکن مالی برای ویزای توریستی

برای دریافت ویزای توریستی برخی از کشورها نیز به نامه تمکن مالی نیاز خواهید داشت. این نامه ثابت می‌کند که شما به‌عنوان توریست از پس تمامی هزینه‌های خود اعم از غذا، محل اسکان، بلیط رفت‌وبرگشت و غیره بر می‌آیید. به‌طور کلی چندین راه برای کفایت مالی شما وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • کارت اعتباری
 • پول نقد
 • حساب بانکی شخصی و میزان تراکنش‌های آن حداقل در سه ماه آینده
 • فیش حقوقی
 • اثبات اشتغال
 • چک‌های مسافرتی
 • سند اسکان خصوصی در کشور مقصد
 • گواهی پیش‌پرداخت حمل‌ونقل و اسکان
 • سند پشتیبانی برای تأیید آمادگی اسپانسر برای پوشش هزینه‌ها در طول اقامت
نامه تمکن مالی برای مسافرت به حوزه شینگن

نامه تمکن مالی برای مسافرت به حوزه شینگن

البته تمامی مدارک فوق برای کشورهای مختلف، ممکن است متفاوت باشد و هر کشور برای تعیین مقدار مبلغ تمکن مالی جهت صدور ویزای توریستی، قوانین خاص خود را دارد.

مراحل دریافت نامه تمکن مالی

حال که با انواع نامه حمایت مالی و شرایط هر یک از آ‌ن‌‌ها آشنا شدید، در این قسمت قصد داریم به معرفی کامل مراحل دریافت آن بپردازیم.

مراجعه به بانک

برای این کار تنها کافی است به شعبه بانکی که حساب اصلی شما در آن است، مراجعه کرده و سپس به درخواست گواهی تمکن مالی در آن شعبه، اقدام کنید. مدارک مورد نیاز برای دریافت تمکن مالی به شرح زیر است:

 • کارت ملی
 • شناسنامه
 • فرم تکمیل شده درخواست صدور تمکن مالی

نکته💡: اگر وکیل قانونی به جای شما برای دریافت سند تمکن مالی به بانک مراجعه می‌کند، علاوه‌بر مدارک بالا، نیاز به ازائه وکالتنامه نیز خواهد داشت.

میزان پول مورد نیاز برای حمایت مالی

مقدار پولی که برای حمایت مالی از خود و خانواده‌تان نیاز خواهید داشت به تعداد افراد خانواده بستگی دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • خودتان
 • همسرتان
 • فرزندان
 • فرزندان تحت تکفل همسرتان

نکته💡: میزان پول مورد نیاز برای نامه تمکن مالی، متفاوت است و به تعداد افراد خانواده، نوع مهاجرت و نوع سفر بستگی دارد.

بررسی اصالت تمکن مالی توسط اداره مهاجرت

در مرحله سوم اصالت گواهی تمکن مالی توسط اداره مهاجرت از طریق بانک‌های ایرانی، بررسی می‌شود. امکان استعلام این گواهی در برخی از بانک‌ها به‌صورت آنلاین نیز وجود دارد. همچنین برخی از بانک‌ها اصالت آن را برای مشتریانشان ایمیل می‌کنند.

نمونه نامه تمکن مالی

در زیر می‌توانید یکی از نمونه‌های تمکن مالی بانک ملی را مشاهده کنید:

نمونه نامه تمکن مالی

نمونه گواهی تمکن مالی که توسط بانک ملی صادر شده است.

نکات مهم هنگام دریافت نامه تمکن مالی

 • خرید گواهی تمکن مالی یا قرض پول برای تمکن مالی، به‌هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، چرا که از این پول برای پرداخت هزینه‌های خود و افراد خانواده‌تان استفاده می‌شود و باید در حسابتان موجود باشد.
 • وجوه باید در دسترس باشد، در واقع از اموال غیرمنقول برای اثبات تمکن مالی نمی‌توان استفاده کرد.
 • درصورتی‌که با همسر خود قصد مهاجرت دارید، می‌توانید از حسابی مشترک برای حمایت مالی‌تان استفاده کنید.
 • وجوه هنگام درخواست و صدور ویزای اقامت دائم باید در دسترس باشد، چرا که باید به افسر مهاجرتی ثابت کنید که به‌طور قانونی به این حساب دسترسی دارید.
 • بهترین بانک برای تمکن مالی، بانکی است که سال‌ها در آن حساب و گردش مالی بالا داشته‌اید.

نکاتی در مورد سند تمکن مالی

 • سند تمکن مالی باید با سربرگ نام بانک یا مؤسسه مالی صادر شود.
 • نام متقاضی باید در گواهی درج شود.
 • گواهی بانک باید شامل تمامی اطلاعات تماس از جمله آدرس، شماره‌تلفن و ایمیل باشد.
 • بدهی‌های معوق مانند وام، در سند لیست شود.
 • شامل شماره‌حساب، تاریخ افتتاح، موجودی جاری و میانگین موجودی در 6 ماه گذشته باشد.
دریافت نامه تمکن مالی مراحلی دارد

دریافت نامه تمکن مالی مراحلی دارد

نامه حمایت مالی، مدرکی مهم برای دریافت ویزا

در این مطلب درخصوص نامه تمکن مالی صحبت کردیم و گفتیم که این گواهی، یکی از مدارک و اسناد مورد نیاز برای مهاجرت یا مسافرت به کشورهای حوزه شینگن است. این نامه با‌توجه‌به نوع سفر و مهاجرت تعریف می‌شود. تنها با آشنایی با مراحل و نکات آن به‌راحتی‌ می‌توانید گواهی تمکن مالی را دریافت کنید.

به همین خاطر در متن بالا برای راهنمایی شما عزیزان، سعی شد به معرفی کامل تمامی مدارک موردنیاز و مراحل دریافت آن پرداخته شود. امیدواریم مطالب فوق مورد استفاده قرار گرفته باشد. چنانچه در خصوص سند تمکن مالی و نحوه دریافت آن سؤالات بیشتری دارید، می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید یا فرم مشاوره زیر را تکمیل کنید و منتظر تماس آن‌های بمانید.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

سؤالات متداول

گواهی تمکن مالی تنها به پول نقد محدود می‌شود. ازاین‌رو اموال غیرمنقول برای اخذ آن قابل‌قبول نیستند.

امکان استعلام آنلاین گواهی تمکن مالی در برخی از بانک‌های ایرانی وجود دارد. همچنین برخی از بانک‌ها اصالت نامه را برای مشتریان خود ایمیل می‌کنند.

گواهی تمکن مالی به تعداد افراد خانواده و نوع پروسه بستگی دارد. کشورهای مختلف میزان متفاوتی را برای تمکن مالی در نظر گرفته‌اند. به همین دلیل نمی‌توان میزان دقیقی را برای آن بیان کرد.

برای اخذ نامه تمکن مالی فرقی نمی‌کند که شما در چه بانکی حساب دارید. تنها تراکنش‌های شما در 6 ماه اخیر، میزان موجودی و اطلاعاتی از این قبیل مهم است.

بهترین بانک برای تمکن مالی، بانکی است که طی سال‌ها در آن حساب داشته‌اید و گردش مالی شما در بانک مور نظر بالا است.

عدم تمکن مالی به معنای نداشتن مبلغ کافی برای پوشش دادن هزینه‌های زندگی در کشور مقصد است.

منابع معتبر: Investment Migration Countries و Proof of funds و Proof of Funds (POF) و Proof of funds – Skilled immigrants

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال