موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

برنامه کارآفرینی کبک

رشد اقتصادی بالا در کبک (Quebec) باعث شده که محل خوبی برای ایجاد کسب‌وکار باشد. برنامه کارآفرینی این استان زمینه را برای راه‌اندازی کسب‌وکار برای افراد واجد شرایط فراهم کرده است تا به کار مشغول شده و به توسعه بیشتر اقتصادی آن کمک کنند. در این بخش علاوه‌بر توضیح بیشتر درمورد مهاجرت کارآفرینی کبک، مراحل و شرایط آن را مورد ارزیابی قرار داده‌ایم.

کارآفرینی یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری در کبک

اگر به دنبال سرمایه‌گذاری خارجی هستید، کارآفرینی در کبک پیشنهاد خوبی است!

برنامه کارآفرینی کبک چیست؟

کانادا با داشتن برنامه سرمایه‌گذاری استانی، اقدام به جذب کارآفرینان می‌کند. برنامه کارآفرینی کبک یک مسیر مهاجرتی به کانادا است و این فرصت را برای متقاضیان فراهم می‌کند تا با دریافت ویزای سرمایه گذاری کانادا بتوانند پروژه‌های تجاری خود را در این کشور به تحقق برسانند. این برنامه شامل دو مورد است که هر یک از آنها شرایط خاص خود را دارد. متقاضیان با بررسی هر یک از این برنامه‌ها می‌توانند اقدام به دریافت ویزا کنند.

شرایط مهاجرت کارآفرینی در کبک

در این بخش شرایط هریک از برنامه‌های مهاجرت کارآفرینی در کبک بررسی‌شده است. در صورت داشتن شرایط هر یک از این برنامه‌ها می‌توان ویزای سرمایه‌گذاری را دریافت و برای کار در کبک اقدام کرد. برنامه‌ها عبارت‌اند از:

اولین برنامه کارآفرینی کبک

برای واجد شرایط بودن برنامه کارآفرینی کبک، متقاضیان برای راه‌اندازی کسب‌وکار باید در کبک مستقر شوند. کسب‌وکار باید از طریق یک شتاب‌دهنده (accelerator) کسب‌وکار، یک مرکز رشد کسب‌وکار یا مرکز کارآفرینی دانشگاهی، حمایت شود. متقاضیان می‌توانند پروژه خود را به‌تنهایی یا با دیگران، حداکثر تا سه نفر از اتباع خارجی که برای همان برنامه کارآفرینی کبک درخواست داده‌اند، انجام دهند.

کارآفرینان باید پروژه خود را در قالب یک طرح تجاری و همچنین یک پیشنهاد خدمات ارائه دهند. آن‌ها باید در مهلت مقرر، گواهی یادگیری در مورد ارزش‌های دموکراتیک و ارزش‌های کبک را دریافت کنند.


اعضای خانواده متقاضی که آن‌ها را همراهی می‌کنند (همسر 16 ساله یا بزرگ‌تر و فرزندان تحت تکفل آنها، 18 سال یا بیشتر) نیز باید گواهینامه را دریافت کنند.

شتاب‌دهنده کسب‌وکار، سازمانی در کبک است که خدمات پشتیبانی، به‌ویژه کمک درزمینهٔ تأمین مالی را به کارآفرینانی که هدف پروژه‌های‌شان رشد فعالیت‌های نوآورانه است، ارائه می‌کند.

انکوباتور (incubator) کسب‌وکار، سازمانی با تأسیسات در کبک است که خدمات پشتیبانی را به کارآفرینانی که به دنبال ایجاد مشاغل نوآور هستند، ارائه می‌دهد.

مرکز کارآفرینی دانشگاهی، سازمانی است که توسط یک مؤسسه دانشگاهی در سطح دانشگاه اداره می‌شود و خدمات مربیگری را به کارآفرینان عرضه می‌کند.

سازمان حمایت‌کننده باید توانایی خود را برای حمایت از متقاضی و پروژه او نشان دهد. به‌همین‌منظور، باید یک پیشنهاد خدمت (service offer) بنویسد. این پیشنهاد باید خدماتی را که سازمان قصد دارد به کارآفرین برای انجام پروژه خود ارائه کند، نشان دهد.

در برنامه حمایت باید عناصر زیر نیز ارائه شود که شامل:

 • طرح حمایتی پیشنهادی: فهرست و شرح خدماتی که قصد دارد برای اجرای پروژه به متقاضی عرضه کند.
 • برنامه عملیاتی: شرح بودجه پیشنهاد خدمات و برنامه زمان‌بندی انجام فعالیت‌های پشتیبانی، یعنی خدمات ارائه‌شده است.
 • تخصص آن به‌عنوان یک شتاب‌دهنده کسب‌وکار، مرکز رشد کسب‌وکار یا مرکز کارآفرینی دانشگاهی که مهارت‌ها و دستاوردهای آن در رابطه با پروژه کارآفرین است.
بانک‌های کانادا

برای کارآفرینی در کانادا، لازم است در بانک‌های کانادا حساب سپرده داشته باشید

دومین برنامه کارآفرینی کبک

برای واجد شرایط بودن این برنامه، متقاضی باید در کبک مستقر شود تا یک کسب‌وکار جدید ایجاد یا خریداری و عملیات تجاری را مدیریت کند. متقاضیانی که موفق به کارآفرینی در کبک می‌شوند، باید دو سپرده مالی را به‌عنوان بخشی از درخواست خود ارائه کنند:

 1. سپرده تضمینی 200 هزار دلار کانادا به‌عنوان بیمه‌ای که کسب‌وکار ایجاد خواهد شد تا پس از اجرای موفقیت‌آمیز طرح تجاری، بازپرداخت می‌شود.
 2. سپرده راه‌اندازی که باید برای راه‌اندازی کسب‌وکار استفاده شود. سپرده راه‌اندازی در مونترال 300 هزار دلار کانادا و 200 هزار دلار کانادا برای مشاغل ایجادشده در خارج از مونترال است.

همه متقاضیان برنامه کارآفرینی کبک، باید شرایط زیر را داشته باشند که عبارت است از:

 • حداقل 900 هزار دلار کانادا، دارایی خالص داشته باشند که به طور قانونی به دست آمده باشد. این دارایی می‌تواند، جزو اموال همسر یا شریک زندگی مشترک در صورت همراهی با متقاضی باشد.
 • درخواست باید در قالب یک طرح تجاری ارائه شود.
 • اگر متقاضی در حال ایجاد یک کسب‌وکار جدید است، باید حداقل 25 درصد از سرمایه آن در مالکیت و تحت کنترل وی باشد. اگر متقاضی، یک کسب‌وکار موجود را خریداری می‌کند باید حداقل 51 درصد از سرمایه آن را در اختیار داشته باشد و آن را کنترل کند.
 • کسب‌وکار نمی‌تواند در فعالیت‌هایی ازجمله، وام‌های روزمزد، نقدینگی چک، پیمانکاری، توسعه املاک و مستغلات، کارگزاری املاک یا بیمه، تولید/توزیع/فروش محصولات یا خدمات مستهجن یا غیراخلاقی جنسی، مشارکت داشته باشد.
 • کسب‌وکار خریداری‌شده باید در طول پنج سال قبل از درخواست فعال بوده باشد.

توجه داشته باشید که حتی اگر قبلاً پروژه تجاری خود را در کبک راه‌اندازی کرده‌اید، تا زمانی که پروژه هنوز به طور کامل اجرا نشده باشد، ممکن است همچنان واجد شرایط برنامه کارآفرینی باشید.

بااین‌حال، همچنان باید تمام قوانین برنامه را که شامل ارائه یک طرح تجاری و برآورده کردن الزامات مالی است، رعایت کنید. درخواست شما همچنین باید بر اساس عوامل و معیارهای دیگری از جمله موارد زیر باشد:

 • سن شما
 • سطح تحصیلات شما
 • مهارت‌های زبان فرانسه و انگلیسی شما
 • خودکفایی مالی شما
 • بازدید شما از کبک
 • خانواده شما در کبک
از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

بودجه موردنیاز برای اقامت در کانادا با روش کارآفرینی در کبک

دولت کانادا از مهاجران کارآفرینی در کبک حمایت مالی نمی‌کند. همه متقاضیان کارآفرینی و سرمایه‌گذاری باید ثابت کنند که حداقل یک سال پس از ورود به کانادا، پول کافی برای رفع نیازهای خود و حمایت از اعضای خانواده خود دارند. همچنین متقاضیان باید در مورد هزینه‌ها و زندگی در کبک تحقیق کرده تا سرمایه و شرایط لازم را داشته باشند.

حتما بخوانید:
زندگی در کبک

باید توجه داشته باشید که قوانین کانادا برای افرادی که قصد مهاجرت به کبک از طریق برنامه کارآفرینی کبک دارند، ملزم می‌کند که وجوه نقدی خود را اعلام کنند. وجوه نقدی شامل، پول (سکه یا اسکناس)، اوراق بهادار به شکل بی‌نام (سهام، اوراق قرضه، اسناد خزانه و غیره) و اسناد قابل معامله به‌صورت حامل (پیش‌نویس بانکی، چک مسافرتی، حواله و غیره) می‌شود.

مراحل کارآفرینی در کبک

برای کارآفرینی در کبک، باید 3 مرحله اصلی: جمع‌آوری مدارک، تکمیل فرم و پرداخت هزینه را پشت سر بگذارید

مراحل اخذ اقامت دائم از طریق مهاجرت کارآفرینی کبک

برای اخذ اقامت دائم از طریق سرمایه گذاری استانی در کانادا لازم است که مراحل زیر را انجام دهید. برای اینکه این مراحل به‌درستی انجام شود، می‌توانید از یک مشاور کمک بگیرید. قبل از اقدام برای ثبت درخواست، لازم است که شرایط لازم را داشته باشید.

مرحله 1: جمع‌آوری اسناد:

باید همه اسناد مربوط به مهاجرت کارآفرینی کبک را جمع‌آوری کنید. دقت کنید که در صورت ناقص بودن این اسناد، بررسی درخواست شما به تعویق خواهد افتاد؛ بنابراین سعی کنید که مدارک کامل و آماده باشند.

این اسناد عبارت‌اند از :

 • سند اول: معاینات پزشکی

شما و هیچ یک از اعضای خانواده‌تان نباید به هرگونه بیماری خطرناک جسمی و روانی که برای دیگران مضر است، مبتلا باشید. نتایج پزشکی به مدت 12 ماه معتبر است، اگر طی این مدت درخواست نهایی شما ثبت نشد، باید مجدد معاینات پزشکی را انجام دهید.

 • سند دوم: گواهی پلیس

اگر شما یا هریک از اعضای خانواده دارای سن بیش از 18 سال هستید، باید گواهی پلیس که نشان‌دهنده هرگونه سوءسابقه است را ارائه دهید. اگر گواهینامه اصلی به زبان انگلیسی یا فرانسوی نیست، باید یک مترجم معتبر برای ترجمه آن بگیرید. شما باید هم گواهی پلیس و هم نسخه اصلی ترجمه را وارد کنید. کپی از هر مدرکی باید برابر با اصل آن باشد و باید عبارت «من گواهی می‌دهم که این یک کپی واقعی از سند اصلی است» روی همه آنها چاپ شده باشد.

مرحله 2: پرکردن فرم‌ها

فرم‌های مخصوصی برای اخذ ویزای سرمایه‌گذاری در کانادا ارائه می‌شود. این فرم‌ها شامل:

 • فرم درخواست عمومی برای کانادا
 • فرم وابستگان/ اظهارنامه
 • فرم سوابق
 • فرم اعلام قصد اقامت در کبک از طریق برنامه کارآفرینی
 • فرم مهاجران تجاری سرمایه‌گذاران و کارآفرینان به مقصد کبک
 • فرم استفاده از یک نماینده
 • و فرم‌های مخصوص خانواده، می‌شود.

*** توجه کنید که ارائه هرگونه اطلاعات نادرست، به‌منزله تخلف است.

مرحله 3: پرداخت هزینه

هزینه‌های لازم که توسط اداره مهاجرت کانادا برای برنامه کارآفرینی کبک اعلام می‌شود را باید پرداخت کرد. بدون پرداخت هزینه‌ها درخواست‌ها بررسی نمی‌شود. اگر بیش از هزینه موردنیاز پرداخت کنید، درخواست‌های شما سریع‌تر بررسی می‌شوند.

هزینه‌ها باید به‌صورت آنلاین پرداخت شود و برای پرداخت هزینه باید یک ایمیل معتبر داشته باشید و دستگاه چاپ‌گر و کارت اعتباری در دسترس باشند. پس از پرداخت می‌توانید رسید آن را از طریق چاپگر دریافت کنید. پس از انجام همه مراحل مدارک خود را به اداره مهاجرت ارسال کنید.

مدارک کارآفرینی در کبک

ثبت کسب‌وکارتان، مهم‌ترین مرحله کارآفرینی در کبک است

اطلاعات و مدارک موردنیاز برای ثبت کسب‌وکار

برای ثبت کسب‌وکار به اطلاعات و مدارک اولیه مختلفی نیاز است. اطلاعات مورد نیاز ممکن است بسته به نوع کسب‌وکار ثبت شده تا حدودی متفاوت باشد، اما به طور کلی تقریباً مشابه است. این اطلاعات و مدارک شامل موارد زیر می‌شود، یعنی:

 • نام کامل متقاضی
 • نام شخص حقیقی و هر نام دیگری که در انجام وظایف خود به کار می‌برند.
 • آدرس شخص حقیقی
 • آدرس محل اقامت منتخب و نام شخص مکلف به دریافت مدارک برای شخص حقیقی.
 • به ترتیب اهمیت، دو بخش اصلی که کسب‌وکار در آن‌ها فعالیت می‌کند را قرار دهد.
 • تعداد کارکنان شاغل در کبک

مزایای کارآفرینی در کبک

کبک می‌تواند استان مناسبی برای کارآفرینی در کانادا باشد. درحالی‌که جمعیت کبک در سال 2020 حدود 8.2 میلیون نفر بوده است، مصرف‌کننده بازار آن به حدود 450 میلیون رسید. هزینه زندگی در این استان بسیار مناسب است. مونترال و شهر کبک در مقایسه با مراکزی مانند تورنتو و ونکوور بسیار مقرون به‌صرفه هستند. بر اطلاعات بیشتر مطلب پیشنهادی زیر را بخوانید.

کبک همچنین از مشارکت کانادا در توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی که به نام NAFTA شناخته می‌شود، سود می‌برد. از سال 1994، NAFTA با تحریک بازارهای صادراتی و گسترش دامنه کسب‌وکارهای کانادایی، تأثیر مثبتی بر تجارت در کبک و کانادا داشته است. این توافقنامه به آن‌ها اجازه می‌دهد در مقیاس بین‌المللی رقابت و همچنین سرمایه‌گذاری خارجی در اقتصاد کانادا را تحریک کنند.

در نتیجه، تجارت در کبک ارتباط بسیار خوبی با بازارهای آمریکا و مکزیک دارد و تجارت‌ها در کبک، به دلیل نزدیکی به ایالات‌متحده؛ به‌ویژه نیویورک و سواحل شرقی سود می‌برد. در جدول زیر برخی از آمارهای اقتصادی 2020 کبک که این استان را برای کارآفرینی مناسب کرده است، نشان می‌دهد.

متغیرهای اقتصادیآمار و ارقام
رشد تولید ناخالص داخلی357.83 میلیارد دلار
نرخ بهره5 درصد
نرخ مالیات بر درآمد15 درصد
صادرات85.8 میلیارد دلار
واردات88.9 میلیارد دلار
شرکای اصلی تجاریایالت متحده (4/ 51 درصد) چین (10 درصد)
نرخ بیکاری6.4 درصد
شاخص قیمت مصرف‌کننده132.560

سخن پایانی

برنامه کارآفرینی کبک، مهاجرت به کانادا را برای متقاضیان واجد شرایط امکان‌پذیر کرده است. کبک از طریق دو برنامه کارآفرینی، افرادی را که برای زندگی در این استان مناسب هستند و رشد و توسعه اقتصادی به ارمغان می‌آورند، جذب می‌کند. متقاضیان علاوه بر شرایط تحصیلات، مدرک زبان، بازدید از کبک و مدارک پزشکی باید دارایی به میزان 900 هزار دلار داشته باشند. پس از تکمیل مدارک و ثبت درخواست، در صورت تأیید، امکان مهاجرت کارآفرینی کبک فراهم می‌شود. مزیت مهم کارآفرینی در این استان، رشد بالای اقتصادی در آن و تجارت با کشورهایی همچون ایالت متحده و چین است.

سؤالات متداول

بله برای اثبات تمکن مالی باید سرمایه‌ای به میزان 900 هزار دلار داشته باشید.

بله، در مونترال 300 هزار دلار سرمایه و در خارج مونترال 200 هزار سپرده تعیین‌شدهاست.

خیر، برای برنامه کارآفرینی کبک نیاز به جاب آفر نیست و متقاضی ملزم به تأسیس کسب‌وکار است.

پردازش اطلاعات متناسب با تعداد درخواست‌ها و مدارک ارائه‌شده برای مهاجرت کارآفرینی کبک بین 12 تا 46 ماه طول می‌کشد.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال