موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

کار در کبک

شهر کبک (Quebec City) مرکز استان کبک کانادا و جزو بزرگ‌ترین شهرهای شرق این کشور است. اقتصاد پیشرفته در این شهر فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاران ایجاد کرده است. افرادی که مایل به کار در کبک سیتی هستند می‌توانند از طریق برنامه‌های استانی کبک اقامت این کشور را به دست بیاورند.

اکثر جمعیت این شهر به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند و فرهنگ و بافت تاریخی فرانسوی را در آن حفظ کرده‌اند. کار در کبک به عنوان یکی از شهرهای چهارفصل کانادا، فرصت ایده‌آلی برای مهاجرت به این کشور است. اگر به فکر مهاجرت کاری هستید، شاید شهر کبک کانادا، گزینه مناسبی برای شما باشد.

جمعیت کم به نسبت مساحت در این شهر باعث شده که محیطی آرام را به همراه داشته باشد. وجود چشم‌انداز طبیعی زیبا، امنیت، برخورداری از سیستم آموزشی خوب، سیستم حمل‌ونقل پیشرفته و تنوع فرهنگی در این شهر از مزایای آن محسوب می‌شود و کار در کبک را برای مهاجران راحت‌ترکرده است. در ادامه بیشتر درمورد مهاجرت کاری به کبک خواهیم گفت.

تصویری از شهر کبک کانادا

نمایی از شهر زیبای کبک سیتی

مزایای کار در کبک

از سال 2000، تقریباً 66100 شغل در این شهر ایجاد شده است. اقتصاد شهر کبک در حال رونق است و این باعث شده که تعداد زیادی از بخش‌ها به دنبال استخدام نیروی کار باشند. فناوری پیشرفته، خلاقیت و بهره‌وری در بخش صنعتی و وجود جامعه علمی تحصیل‌کرده از دلایل اصلی پیشرفت اقتصادی شهر کبک است. همچنین وجود جنگل‌ها و منابع طبیعی سرشار در این شهر باعث شده که یکی از صادرکننده‌های بزرگ در زمینه چوب باشد.

بخش‌های برتر مانند اپتیک/فتونیک، علوم زیستی، بیمه و خدمات مالی، فناوری اطلاعات و ارتباطات و الکترونیک، پردازش مواد غذایی و ساختمان‌های سبز/هوشمند، همگی کارگران ماهر را استخدام می‌کنند که تقاضای بالایی دارند. این بخش‌ها در حال تقویت موقعیت منطقه و ارتقای جایگاه شهر کبک و نیروی کار آن در سراسر جهان هستند. اقتصاد در حال رشد و نرخ بیکاری بسیار پایین و شرایط کار در کبک باعث شده که افراد زیادی متقاضی سرمایه‌گذاری و کار در این شهر باشند.


شهر کبک طبق سایت quebecentete.com دومین مرکز اقتصادی بزرگ استان کبک و هفتمین قطب بزرگ در کاناداست.

با وجود اقتصاد در حال رشد و کاهش نیروی کار به دلیل پیری جمعیت و بازنشستگی، باعث ایجاد فرصت‌های شغلی فوق‌العاده‌ای در این شهر شده است. درآمد مناسب در این شهر باعث شده که علاوه بر تأمین نیازهای زندگی بتوان بخشی از آن را پس‌انداز کرد. در اینجا مروری بر آمار بخش تجاری کبک سیتی می‌کنیم:

  • بازار منطقه‌ای با بیش از 765700 نفر
  • بیش از 19600 شرکت
  • بیش از 5200 محقق در بخش‌های کلیدی منطقه
  • 160 مؤسسه صادرکننده
  • بیش از 300 مرکز تحقیقاتی، کرسی و انجمن
  • شاخص توسعه اقتصادی بسیار خوب: 102.7٪ (مونترال = 101.5٪، استان کبک = 100٪)
حتما بخوانید:
زندگی در کبک

بازار کار کبک

وجود فعالیت‌های اقتصادی منجر به فرصت‌های شغلی متعدد، امکان پیشرفت و مسیرهای شغلی با آینده روشن می‌شود. شهر کبک و منطقه اطراف آن نیز به دلیل کیفیت زندگی، محیط کاری جذاب، خدمات مناسب برای مهاجران و چشم‌انداز بین‌المللی به‌خوبی شناخته شده است. اطلاعات اقتصادی کبک در سال 2021 را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

شاخص‌های اقتصادیآمار و ارقام
میانگین حقوق و دستمزد سالانه45186 دلار
شاخص قیمت مصرف‌کننده8/137
نرخ بهره89%/3
نرخ بیکاری1%/6
جمعیت832 هزار نفر
میانگین هزینه زندگی857 دلار (یک نفر، بدون اجاره)

مشاغل مورد نیاز کبک

شهر کبک برای به‌کارگیری نیروهای متخصص لیستی از رشته‌های مورد نیاز خود را در سال 2023 منتشر کرده است. افراد دارای تخصص در رشته‌های زیر با کسب امتیاز لازم قادر خواهند بود که اقامت این شهر را دریافت کنند. علاوه بر داشتن تخصص موردنیاز لازم است که متقاضیان به زبان فرانسوی تسلط داشته باشند. برای مشاهده مشاغل مورد نیاز کانادا مطلب زیر را از دست ندهید:

مشاغلکد NOC
مدیران منابع انسانی0112
بانکداری، اعتبار و سایر مدیران سرمایه گذاری0122
مدیران مهندسی0211
مدیران کامپیوتر و سیستم‌های اطلاعاتی0213
مدیران فروش، بازاریابی و تبلیغات0601
مدیران تولید0911
حسابرسان و حسابداران مالی1111
تحلیلگران مالی و سرمایه گذاری1112
نمایندگان اوراق بهادار، دلالان سرمایه گذاری و کارگزاران1113
متخصصان منابع انسانی1121
مشاغل حرفه‌ای در مشاوره مدیریت بازرگانی1122
فیزیک‌دانان و ستاره‌شناسان2111
دانشمندان زمین‌شناسی و اقیانوس‌شناسان2113
زیست‌شناسان2121
مهندس عمران2131

* نکته: کد NOC یک کد چهار رقمی برای طبقه‌بندی مشاغل است. رقم اول کد نشان‌دهنده نوع مهارت، رقم دوم نشان‌دهنده سطح مهارت، رقم سوم براساس دو رقم اول شناسایی شده و 40 گروه را شامل می‌شود. رقم چهارم نیز به‌عنوان زیر گروه رقم سوم است.

فرصت‌های شغلی در کبک

استان کبک برای جذب مهاجران دارای برنامه‌ای مستقل است که از طریق آن مهاجران دارای مهارت و تخصص می‌توانند اقدام به مهاجرت کاری به کانادا کنند. اگر دارای تخصص و مهارت‌های زبان فرانسوی و انگلیسی هستید، می‌توانید از طریق یکی از برنامه‌های زیر اقدام به اخذ ویزا و اقامت در کبک کنید.

برنامه کارگران ماهر کبک

برنامه کارگران ماهر کبک، یکی از فرصت های کار در کبک سیتی است

برنامه کارگران ماهر کبک (Quebec Skilled Worker Program)

برنامه اسکیل ورکر (Quebec Skilled Worker Program) توسط دولت کبک و با همکاری دولت فدرال کانادا اداره می‌شود. این برنامه یکی از روش‌های مهاجرت به کانادا برای اتباع آموزش‌دیده و تحصیل‌کرده خارج از کشور است تا به‌عنوان نیروی کار ماهر فعالیت داشته باشند.

متقاضیان مهاجرت کاری به کبک که برای QSWP درخواست می‌کنند، براساس شرایط خاصی ارزیابی و انتخاب می‌شوند. به متقاضیانی که امتیاز کافی کسب می‌کنند، گواهی انتخاب CSQ – Quebec ارائه می‌شود و می‌توانند از آن برای درخواست ویزای PR کانادا استفاده کنند.

اداره مهاجرت کبک مستقل از IRCC فعالیت می‌کند. کبک در برنامه اکسپرس اینتری شرکت نمی‌کند و از طریق قرعه‌کشی اکسپرس انتری به دنبال مهاجران واجد شرایط نیست. اگر مایل به اقامت دائم در کبک هستید، ابتدا باید یک اظهارنامه EOI را به وزارت مهاجرت کبک ارسال کنید.

اگر صلاحیت‌ها یا مهارت‌های شما با شرایط کار در کبک سیتی مطابقت داشته باشد، سپس دعوت‌نامه‌ای برای ارائه درخواست برای انتخاب دائم دریافت خواهید کرد. لازم به ذکر است که افراد دارای مهارت زبان فرانسه امتیاز بیشتری کسب می‌کنند.

برنامه تجربه کبک

برنامه تجربه کبک (PEQ)، فرصتی برای اشتغال دانشجویان در این شهر است

برنامه تجربه کبک (Quebec Experience Program)

دولت کبک کارگران خارج از کشور شاغل در کبک و دانشجویان خارج از کشور را تشویق کرده تا اقامت دائم کانادا را از طریق مهاجرت کاری به کبک دریافت کنند. برنامه تجربه کبک (PEQ) یک فرایند سریع و ساده برای دانشجویان و کارمندان خارج از کشور است.

برنامه تجربه یکی از برنامه‌های مهاجرت کاری به کبک است. این برنامه برای داوطلبانی که به زبان فرانسه تسلط و تجربه کار دارند، مناسب است. همچنین یکی از برنامه‌های مهاجرتی بوده که برای جذب متقاضیان اولویت بیشتری دارد و اقامت دائم کانادا از این طریق سریع‌تر انجام می‌شود.

فرایند مهاجرت به کبک از طریق PEQ شامل 2 مرحله است. ابتدا، باید واجد شرایط ثبت درخواست برای گواهی انتخاب CSQ – Quebec باشید. این سندی است که تأیید می‌کند، شما توسط دولت کبک برای اقامت دائم کانادا تأیید شده‌اید.

سپس، برای دریافت ویزای PR کانادا باید به دولت فدرال درخواست دهید. این مرحله صرفاً برای بررسی مسائل امنیتی و پزشکی است. یکی از شرایط کار در شهر کبک و اقامت در کانادا متقاضیان باید مهارت‌های درک زبان فرانسه و بیان شفاهی، در سطح متوسط ​​یا بالاتر داشته باشند.

اگر قصد مهاجرت با همسرتان را دارید باید تسلط کافی به زبان فرانسه داشته باشد. مهارت‌های گفتاری در زبان فرانسه برای همسر شما باید حداقل در سطح 4 باشد. پس از ثبت درخواست و بررسی آن درصورتی‌که واجد شرایط کار در کبک باشید، ویزای شما صادر می‌شود.

برنامه کارآفرینی کبک

صاحبان کسب‌وکار از برنامه کارآفرینی کبک استفاده کنند

برنامه کارآفرینی کبک (Quebec Entrepreneur Program)

اگر صاحب کسب‌وکار و به دنبال کارآفرینی در کبک هستید می‌توانید از طریق برنامه کارآفرینی کبک (Quebec Entrepreneur Program)، اقامت دائم کانادا را اخذ کنید. این یک فرصت عالی مهاجرت به کانادا برای کارآفرینان خارج از این کشور و دارای سرمایه و تجربه مالکیت تجاری است.

متقاضیان پس از اخذ اقامت از طریق برنامه کارآفرینی کبک می‌توانند تجارت خود را راه‌اندازی یا کسب‌وکاری را خریداری کنند. توجه به این نکته حائز اهمیت است که برای متقاضیان اقامت کانادا با این برنامه تسلط به زبان فرانسوی ملاک نیست اما می‌تواند برای آنها امتیازی داشته باشد. اگر هنوز سوالی درباره شرایط مهاجرت کاری به کبک دارید، فرم زیر را پر کنید تا از خدمات مشاوره ما بهره‌مند شوید:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

امتیازدهی و شرایط کار در کبک

برای داشتن شرایط کار در کبک باید متقاضیان امتیازات لازم را کسب کنند. برای اخذ اقامت به‌عنوان یک کارگر ماهر در کبک، متقاضی مجرد باید حداقل 50 امتیاز کسب کند. درصورتی‌که مهاجر با همسر خود قصد مهاجرت داشته باشد، باید حداقل 59 امتیاز کسب کند. لیست امتیازدهی کبک را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

معیارهای انتخابامتیاز
تحصیلات = تحصیلات (14 امتیاز) + حوزه‌های آموزشی (12 امتیاز)26
تجربه کاری8
سن16
مهارت زبان22
ویژگی‌های همسر17
پیشنهاد شغلی معتبر (جاب آفر)10
مهاجرت با اعضای خانواده8
ثبات مالی1 (اجباری)
داشتن حمایت‌کننده در کبک8

سخن پایانی

شهر کبک مرکز استان کبک کانادا، یکی از شهرهای مناسب برای سرمایه‌گذاری است. کار در کبک به دلیل شرایط اقتصادی مناسب و نرخ پایین بیکاری بسیار مناسب است. کبک با برنامه‌های استانی چون کارگران ماهر، تجربه کاری و کارآفرینی اقدام به جذب مهاجران می‌کند. مهاجران با دارا بودن شرایط کار در کبک سیتی و کسب حداقل امتیاز می‌توانند اقامت کانادا را اخذ کنند.

سؤالات متداول

بله با داشتن شرایط کار در کبک از جمله مدارک تحصیلی، تجربه کاری و مهارت زبان فرانسوی می‌توان اقامت کانادا را دریافت کرد.

حوزه‌های منابع انسانی، مالی، مهندسی و آموزشی از مشاغل موردنیاز کبک هستند.

میانگین حقوق و دستمزد برای یک نفر در کبک 45186 دلار است.

ارتقا هر مدرک تحصیلی دانشگاهی باعث اخذ 2 امتیاز بیشتر در سیستم امتیازبندی در کبک می‌شود.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال