موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

هر آنچه که باید درباره پاسپورت پرتغال بدانید | کشور پرتغال یا (República Portuguesa) کشوری مستقل در غرب اروپا می باشد که دارای دو شهر مهم و بزرگ به نام های لیسبون و پورتو است. لیسبون پایتخت پرتغال بوده و از شهرهای مهم اتحادیه اروپا می باشد. اگر قصد مهاجرت به خارج از کشور را داشته باشید، ممکن است پرتغال برایتان انتخاب مناسبی باشد؛ چرا که این کشور سومین کشور امن جهان بوده و سواحل بسیار زیبا و غذاهای متنوعی دارد. همچنین پرتغال به واسطه کریستیانو رونادو ستاره فوتبال، شهرت بسیاری دارد. . پرتغال مرز دریایی با مراکش دارد و کشور اسپانیا از همسایگان آن می باشد. نکته مهم دیگری که در رابطه با پرتغال وجود دارد، آن است که کمترین هزینه برای زندگی در اروپای غربی را برای شما در بر خواهد داشت. بنا به دلایل مختلفی که گفتیم اخذ پاسپورت پرتغال در میان مردم از اهمیت بسیاری برخوردار گشته است. در این مقاله که کارشناسان پارسی کانادا برای شما در نظر گرفته اند، می توانید به پاسخ کلیه سوالات خود درباره پاسپورت پرتغال دست پیدا کنید.

پاسپورت پرتغال
پاسپورت پرتغال

چگونه می توان صاحب پاسپورت پرتغالی شد؟

به دست آوردن تابعیت پرتغال از راه های گوناگونی امکان پذیر است و برای کسب پاسپورت پرتغال می توان از طریق کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری، تولد، ازدواج با یک تبعه پرتغالی استفاده کرد. جالب است بدانید که در قانون تابعیت خاک و یا خون، کشور پرتغال از قاعده خون تبعیت می کند و حق شهروندی پس از تولد را به نوزاد می دهد.
با گرفتن پاسپورت پرتغال می توانید یک زندگی جدید و ایده آل را شروع نمایید، از فرصت های شغلی عالی استفاده کنید، در مدارس و دانشگاه های معتبر این کشور به تحصیل بپردازید و با ثبت شرکت یا سرمایه گذاری در این کشور تحولی عظیم را برای بهبود آینده خود به وجود بیاورید. تابعیت پرتغال دارای مزایای متعددی می باشد که در زیر به برخی از آن ها اشاره کرده ایم.

مزایای اخذ پاسپورت پرتغال

 • با در اختیار داشتن گذرنامه پرتغالی، امکان سفر و کار آزادانه در اتحادیه اروپا را دارید.
 • شهروندان پرتغالی حق ورود به 185 کشور جهان را بدون ویزا دارند.
 • پاسپورت پرتغال یکی از گذرنامه های پذیرفته شده بدون محدودیت ویزا مشترک برای سایر گذرنامه ها می باشد.
 • پاسپورت پرتغال ششمین پاسپورت قدرتمند جهان است.
 • امکان تابعیت دوگانه که به واسطه آن فرد می تواند در آن واحد دو ملیت داشته باشد. هم شهروند کشور خودش باشد و هم شهروند و تابع کشور پرتغال.

نکته 1:

پرتغال یکی از مشترکین در توافقنامه شینگن است که مطابق توافق در شینگن شهروندان آمریکایی ممکن است تا 90 روز برای اهداف توریستی یا تجاری بدون در دست داشتن ویزا به کشور پرتغال وارد شوند.

نکته 2:

همانطور که اشاره کردیم پرتغال ششمین پاسپورت قدرتمند جهان را در اختیار دارد. به واسطه چنین قدرتی، دارندگان آن بدون داشتن ویزا می توانند به 185 کشور جهان وارد شوند، اما به عنوان مثال، دارندگان گذرنامه های آمریکای شمالی، اتریش، انگلیس، سوئد، دویچه و نروژ به کمتر از پنج کشور می توانند ورود پیدا کنند و به پاسپورت ژاپن به عنوان قدرتمندترین و اولین پاسپورت جهان از لحاظ اعتبار امکان سفر و ورود شهروندانش به 190 کشور دارای مرزهای باز را به وجود می آورد.

نکته 3:

اگر نمی خواهید گذرنامه فعلی خودتان را از دست بدهید، جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد؛ چرا که پرتغال تابعیت دوگانه را برای مهاجرانی که به دنبال درخواست پاسپورت پرتغال هستند، در نظر گرفته است.

هزینه پاسپورت پرتغال چقدر است؟

هزینه گذرنامه پرتغال در انواع مختلف به شرح زیر می باشد:

 • (گذرنامه استاندارد) PEP – 65 یورو
 • (عادی) 85 یورو
 • (اکسپرس) 95 یورو
 • (فوری) 10 یورو
 • (گذرنامه برای اتباع خارجی) PCE – 107.40 یورو

 

اطلاعاتی درباره پاسپورت پرتغال و شهروندی این کشور

1. اگر شما یک فرد خارجی مقیم پرتغال باشید، می توانید تابعیت پرتغال را به دست بیاورید. همچنین با اخذ پاسپورت پرتغال اجازه دارید که به عنوان شهروند اتحادیه اروپا به سفر در حوزه کشورهای عضو شینگن بپردازید و هر تعداد دفع که می خواهید، به پرتغال وارد و یا از آن خارج شوید.
2. اگر شهروند پرتغال باشید، نیازی به گرفتن پاسپورت پرتغال نخواهید داشت. اما به جای آن پس از گرفتن تابعیت این کشور، می توانید نسبت به اخذ کارت شهروندی پرتغال اقدام نمایید. این کارت سندی است که در واقع به شما هویت عمومی می دهد.

 

با انواع پاسپورت پرتغال آشنا شوید

به طور کلی پنج نوع گذرنامه پرتغالی در جهان وجود دارد که اسامی آن ها را در زیر آورده ایم:

 • گذرنامه الکترونیکی استاندارد (PEP) این نوع پاسپورت برای شهروندان صادر می شود.
 • گذرنامه دیپلماتیک (PD) این نوع پاسپورت برای مقامات انجام دیپلماتیک صادر می شود.
 • گذرنامه برای اتباع بیگانه (PCE) این نوع پاسپورت برای افراد فاقد تابعیت و کسانی که هیچ گذرنامه دیگری مبنی بر حق اقامت در پرتغال را ندارند، صادر می شود. ( تا 2 سال اعتبار دارد).
 • گذرنامه ویژه (PES) این نوع پاسپورت برای مقامات دولتی که وظایف خاص مدیریت دولتی را انجام می دهند صادر می شود.
 • گذرنامه موقت (PT) این نوع پاسپورت در شرایط اضطراری و خاص، برای مدت زمان حداکثر یک سال صادر می شود.
پاسپورت پرتغال
پاسپورت پرتغال

پاسپورت پرتقال چه ویژگی هایی دارد؟

پاسپورت پرتغال در نوع استاندارد، مشابه سایر گذرنامه ها دارای یک جلد به رنگ قرمز تیره است. همچنین دارای 28 صفحه ویزا می باشد. در یک صفحه هم اطلاعات بیوگرافی آورده شده است که شامل موارد زیر می باشد:

 • نام دارنده پاسپورت پرتغال
 • قد
 • تاریخ تولد
 • جنسیت
 • محل تولد
 • تاریخ صدور و انقضا
 • عکس دیجیتالی
 • امضای دیجیتال
 • میکروچیپ حاوی اطلاعات به صورت الکترونیکی

 

صلاحیت های لازم برای اخذ پاسپورت پرتغال شامل چه مواردی است؟

صلاحیت گرفتن پاسپورت به تابعیت پرتغال بستگی دارد. اگر شما فردی خارجی و مقیم پرتغال باشید که می خواهید شهروند پرتغال شوید، باید شش سال در پرتغال زندگی کنید که البته یک سال باید اقامت دائم داشته باشید. همچنین اگر به مدت سه سال متاهل یا در یک مشارکت حقوقی شرکت داشته باشید و یا با یک شهروند پرتغال ازدواج کرده باشید، مدت 6 ساله به سه سال کاهش پیدا می کند. فاکتور دیگری که باید به صورت الزامی آن را داشته باشید، داشتن دانش کافی در مورد زبان پرتغالی است. همچنین نباید سوء پیشینه و یا جرم جنایاتی مرتکب شده باشید که بابت آن به زندان رفته باشید. برای درخواست پاسپورت پرتغال و اثبات صلاحیت خود برای دریافت آن باید کارت شهروندی خود یا کارت ملی خود، پیش از گرفتن کارت شهروند را ارائه بدهید. برای گذرنامه الکترونیکی عکس دیجیتال و اثر انگشت همراه با امضای دیجیتالی و اطلاعات بیومتریک الزامیست و باید تهیه شود.

توجه داشته باشید که عکس شما در همان جایی که درخواست پاسپورت را می دهید از شما گرفته می شود، بنابراین نگرانی در مورد تهیه تصویر دیجیتال از خود را نخواهید داشت. اگر قصد تمدید پاسپورت پرتغالی خود را دارید، باید حتما گذرنامه قبلی خود را همراه داشته باشید. همچنین اگر سن شما کمتر از 18 سال باشد، نیاز است که اطلاعات دیگری را نیز ارائه بدهید. زمانی که درخواست خود برای دریافت پاسپورت پرتغال را ثبت نموده و فرم درخواست را پر می کنید، بین 1 تا 5 روز طول می کشد که آن برای شما صادر شود.

تقاضای برای پاسپورت پرتغال از چه طریقی امکان پذیر است؟

شما می توانید درخواست خود را در هر یک از مناطق زیر اعلام نموده و اقدامات لازم برای آن را انجام دهید:

 • دفاتر خدمات مهاجرت همچون پارسی کانادا و مرزهای پرتغال (SEF)
 • در سیتیزن شاپ های پرتغال
 • در فرودگاه های لیسبون و پورتو
 • در دفاتر دولتی مناطق خودمختار آزور و مادیرا
 • در کنسولگری های پرتغال در سراسر جهان
پاسپورت پرتغال
پاسپورت پرتغال

تمدید پاسپورت پرتغال

به مدت 5 سال اعتبار برای گذرنامه استاندارد پرتغالی (PEP) وجود دارد. اگر تنها 6 ماه از اعتبار پاسپورت شما باقی مانده، باید پیش از منقضی شدن آن، برای جایگزینی و تمدیدش اقدام کنید. جالب است بدانید که تمدید پاسپورت پرتغال پس از اتمام اعتبارامکان پذیر نیست. در این شرایط، باید یک گذرنامه جدید درخواست بدهید و مراحل را از سر بگیرید تا مجددا برای شما پاسپورت صادر شود. برای تمدید گذرنامه جدید پرتغالی، باید با در دست داشتن گذرنامه قدیمی که اعتبارش رو به پایان می باشد، به مراکز مربوطه مراجعه نمایید، چرا که باید گذرنامه قبلی شما به مقامات پرتغال ارسال گردد. همچنین نمی توانید از کارت شهروندی پرتغالی خود به عنوان یک سند و یا هویت جایگزین برای پاسپورت جدید پرتغالی خود استفاده نمایید.
در صورت ماندن تنها 6 ماه اعتبار تا انقضای پاسپورت پرتغال، گم شدن، به سرقت رفتن، آسیب دیدن و یا پر شدن از تمبرهای ویزا، می توانید یک پاسپورت پرتغالی جایگزین برای خود تقاضا کرده و دریافت نمایید. باید کارت شهروندی پرتغالی و گذرنامه موجود خود را بیاورید و این کار از دفاتر صادر کننده گذرنامه پیگیری کنید.

 

گرفتن تابعیت و در پی آن پاسپورت پرتغال چقدر طول می کشد؟

بستگی به نوع پرونده ای که شما دارید، ممکن است مدت زمانی بین 3 تا 2 سال طول بکشد. چندین مقام و مسئول در پردازش پاسپورت پرتغال برای شما نقش دارند. همچنین توجه داشته باشید که به دلیل ارسال نادرست اطلاعات و مدارک، ممکن است زمان پردازش نتیجه افزایش پیدا کند.

 

آیا می توانیم پرونده تابعیت پرتغال را پیگیری کنیم؟

انواع پرونده های تابعیت پرتغال دارای شماره رهگیری می باشند. به محض اینکه شما پرونده تشکیل می دهید، یک کد پرونده به شما ارائه می شود. خود شما و یا وکیل تان می توانید آن را با استفاده از وب سایت مربوطه ماجرت به پرتغال مشاهده کنند. اگر در مواردی شماره رهگیری برای پرونده ای وجود نداشته باشد، وکیل قانونی فرد متقاضی باید آن را به صورت مستقیم از مقامات پیگیری نماید.

 

آیا پرونده ملیت پرتغال منجر به اخذ گذرنامه می شود؟

پس از پر کردن فرم های تقاضا و پردازش اطلاعات شما توسط مقامات پرتغال، ممکن است شناسنامه برای شما صادر شود. شناسنامه به متقاضی این امکان را می دهد که پاسپورت پرتغال و کارت شهروندان پرتغالی را دریافت نماید. اخذ پاسپورت و کارت شهروندی باید در نزدیکترین سفارتخانه یا به طور مستقیم در هر اداره گذرنامه موجود در قلمرو پرتغال پیگیری شود.

 

پارسی کانادا می تواند به شما در گرفتن پاسپورت پرتغال کمک کند

هر روزه شاهد افزایش سیل عظیمی از علاقه مندان در جهت بدست آوردن تابعیت و پاسپورت پرتغال هستیم. درخواست نادرست و پیگیری غیر اصولی در روند مهاجرت به پرتغال باعث می شود که همه فرآیند ها و مراحل مورد نیاز در این راستا با تاخیر مواجه شود. همچنین دائما قوانین مهاجرتی و راه های اخذ تابعیت و شهروندی پرتغال در حال تغییر است و تنها نمایندگان قانونی و وکلای زبده می توانند از میان چندین مسیر موجود و پیش رو ، انتخاب کنند که کدام یک برای شما بهتر است؟
کارشناسان و وکلای حرفه ای پارسی کانادا کاملا به امور مهاجرتی آشنا بوده و با سابقه و تجربه بسیاری که دارند موفق به حل تعداد کثیری از پرونده های مهاجرتی تا به امروز شده اند. پس بهتر است که امور مهاجرت و اخذ پاسپورت پرتغال خود را به موسسه مهاجرتی پارسی کانادا بسپارید و از آن ها راهنمایی بخواهید. به این ترتیب همه مراحل به شیوه ای ایمن و در روند موفقیت آمیزی پیش خواهد رفت. وکلای این موسسه با استفاده از ابزار دانش و تجربه و همچنین ارتباط خوبی که با سفارت پرتغال دارند، می توانند تجربه زندگی، تحصیل و یا اشتغال بی نظیری را در این کشور اروپایی برای شما رقم بزنند.

 

اخذ پاسپورت پرتغال با روش تحصیل

اینکه فکر کنید با تحصیل در دانشگاههای پرتغال می توانید صرفا به پاسپورت پرتغال، تابعیت و شهروندی آن برسید، تصور اشتباهی است. به طور کلی افرادی که با روش تحصیلی پاسپورت پرتغال را دریافت می کنند، هدفشان ورود سریع تر و راحت تر به بازار کار این کشور است. پرتغال نیز مانند بسیاری از کشورها ترجیح می دهد، نیروهای کاری کشورش را کسانی تشکیل بدهند که در دانشگاه های همین کشور فارغ التحصیل شده اند. بنابراین کارفرمایان معمولا مدرک تحصیلی شما را که نشان از گذراندن تحصیل در دانشگاه های پرتغال باشد را برای استخدام تان می خواهند. همچنین تحصیل در دانشگاه های پرتغال به شما این امکان را می دهد که هم به خوبی زبان پرتغالی را بیاموزید و هم برای وارد شدن به عرصه کسب و کارهای این کشور آماده شوید. دولت پرتغال 6 ماه مهلت زمانی را بعد از اتمام تحصیلات دانشجویان بین المللی در اختیارشان می گذارد، تا در این مدت بتوانند کار پیدا کنند. چنانچه فرد بتواند ظرف این مدت 6 ماهه به استخدام در جایی مشغول شود، اقامت تحصیلی او به اقامت کاری تغییر می یابد. شما ممکن است به صورت غیر مستقیم به تحصیل در پرتغال بپردازید و بتوانید اقامت کاری تان را نیز به همین صورت دریافت نمایید. سپس با گذشت 5 سال اقامت کاری در صورتی که بدهی نداشته باشید و هیچ سوء پیشینه ای برای شما ثبت نشده باشد، می توانید اقامت دائم پرتغال را بدست بیاورید و زندگی ایده آلی را در این کشور زیبا و امن شروع نمایید. در ضمن فراموش نکنید که حدودا با ۱ الی ۲ سال بعد از اخذ مجوز اقامت دائم با گذشت ۶ الی ۷ سال می توانید علاوه بر پاسپورت پرتغال، شهروندی وتابعیت آن را نیز اخذ کنید. پس از اخذ شهروندی این کشور نیز از تمامی حقوق شهروندان پرتغال بهره مند خواهید شد.

جولای 9, 2020

نویسنده : مینا نجفی
ویزای توریستی پرتغال

فردا برای اخذ ویزای توریستی پرتغال دیر است

فردا برای اخذ ویزای توریستی پرتغال دیر است | نظر شما در مورد ترک کشور مادری تان چیست؟ چنانچه به فکر مهاجرت باشید چه کشوری را ترجیح می دهید؟ آیا تا به حال در مورد کشور پرتغال و زندگی در آن اطلاعاتی دریافت کرده اید؟ در این مقاله قصد داریم در خصوص کشور پرتغال و […]

بیشتر بخوانید...
جاذبه های گردشگری شهر لیسبون

با جاذبه های گردشگری شهر لیسبون در پرتغال آشنا شوید

با جاذبه های گردشگری شهر لیسبون در پرتغال آشنا شوید |لیسبون شهری زیبا در پرتغال است که به عنوان یکی از بهترین پایتخت های اروپا شناخته می شود. اگر قصد سفر به پرتغال را دارید یا می خواهید برای مهاجرت به پرتغال خودتان را آماده کنید، خوب است بدانید که لیسبون یکی از مهمترین و […]

بیشتر بخوانید...
مهاجرت به پرتغال و معایب و مزایای آن

مهاجرت به پرتغال و معایب و مزایای آن

مهاجرت به پرتغال و معایب و مزایای آن مهاجرت به پرتغال و معایب و مزایای آن | اگر بخواهیم رو راست باشیم زندگی در هیچ جای دنیا به طور صد در صد عالی نیست و همواره آسمان در همه جای دنیا یک رنگ است. چرا که با مهاجرت به یک کشور دیگر قطعاً زندگی پایان […]

بیشتر بخوانید...
زندگی در پرتغال

زندگی در پرتغال را دست کم نگیرید

زندگی در پرتغال را دست کم نگیرید زندگی در پرتغال را دست کم نگیرید | پرتغال از جمله مناطقی است که در حومه‌ غربی شبه جزیره‌ ایبری و پایین ‌ترین بخش جنوب غربی قاره‌ اروپا واقع شده است. جالب است بدانید که این سرزمین توسعه یافته، پیشرفت های قابل توجه و چشمگیری داشته و با […]

بیشتر بخوانید...
‫2 دیدگاه در “هر آنچه که باید درباره پاسپورت پرتغال بدانید
 1. پرتغالیگفته

  4 ماه پیش

  کاش یه مقاله هم درباره هزینه های زندگی در پرتغال می زاشتید. چون من احساس می کنم کشور گرونیه اگر اطلاعی دارید از این موضوع ممنون میشم برام ایمیل کنید

  1. پریسا انصاری پورگفته

   3 ماه پیش

   درود بر شما ، با کمال میل دوست عزیز

ارسال نظرات