موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

مهاجرت به پرتغال

در پایین ‌ترین قسمت جنوب غربی قاره‌ اروپا، کشور کوچک پرتغال می باشد که بسیار زیبا و همراه با جاذبه های طبیعی بی نظیر در جوار شبه جزیره‌ ایبری واقع شده است. کشور پرتغال هم آب و هوای دلنشینی دارد و هم عضو کشورهای حوزه شینگن است. بنابراین جذابیت بسیاری برای مهاجرت دارد. این کشور هم پبشرفته است و هم جاذبه‌ های طبیعی، توسعه اقتصادی مناسب و رشد چشمگیری داشته است. بنابراین بسیاری از افرادی که قصد رفتن از کشورشان را دارند، مهاجرت به پرتغال را مد نظر قرار می دهند.

گردشگران متعددی هر ساله برای بازدید از این کشور زیبا عازم سفر می شوند. پرتغال با اسپانیا دارای مرز مشترک است و لیسبون، پایتخت آن می باشد. زبان رسمی پرتغالی در این کشور به کار گرفته می شود و واحد پولی آن یورو است. پرتغال بیش از 11 میلیون نفر جمعیت دارد و دین مسیحیت در آن رایج می باشد. اگر شما نیز رویای مهاجرت به پرتغال را در سر دارید، ما در این مطلب از موسسه مهاجرتی پارسی کانادا به شما کلیه اطلاعات لازم در این زمینه را خواهیم گفت. پس تا انتها همراه ما باشید.

چه کسانی برای ورود به پرتغال نیاز به ویزا ندارند؟

برای ورود به پرتغال بسیار مهم است که شما چه ملیتی دارید. بر اساس قوانین مهاجرت به پرتغال، اگر شما فردی از اتباع اتحادیه اروپا و یا سوئیس باشید، می توانید تنها با ارائه شناسنامه خود وارد این کشور شوید و نیازی به ارائه ویزای پرتغال نخواهید داشت. سایر افرادی که در خارج از این محدوده قرار بگیرند، بازدید کنندگان خارجی شناخته می شوند و با گذرنامه ای که حداقل دارای 6 ماه اعتبار باشد، می توانند وارد خاک پرتغال شوند. همانطور که گفتیم، کلیه شهروندان اتحادیه اروپا سوئیس و EEA اجازه ورود بدون ویزا را داشته و می توانند به 26 کشور حوزه شینگن سفر کنند. منطقه شینگن متشکل از 26 کشور اروپایی می باشد که کنترل مرزی بین آن ها حذف شده و شهروندانشان می توانند آزادانه در رفت و آمد میان کشورهای این منطقه باشند. اگر می خواهید کشورهای منطقه شینگن را نیز بدانید باید بگوییم که عبارتند از فرانسه، ایتالیا، آلمان، بلژیک، اتریش، استونی، جمهوری چک، دانمارک، یونان، فنلاند، لتونی، مجارستان، ایسلند، نروژ، لیتوانی، اسلوونی، لوکزامبورگ، لهستان، مالت، اسلواکی، هلند، اسپانیا، پرتغال، لیختن اشتاین، سوئیس، سوئد.

فرم ارزیابی مهاجرت

شرایط کار در پرتغال

برای کار در پرتغال نیاز است که اجازه رسمی کار در این کشور را بدست بیاورید. البته خوب است بدانید که شهروندان اتحادیه اروپا برای کار در پرتغال، نیازی به ارائه اجازه کار رسمی ندارند. همانطور که می دانید برای تامین منابع مالی خود در پرتغال و بدست آوردن مخارج زندگی، نیازمند کار در این کشور هستید. باید برای این هدف، نخست از سوی یک کارفرمای پرتغالی دعوت به کار شوید و نامه اجازه کار رسمی خود را ضمیمه پرونده مهاجرتی تان از طریق کار کنید. توجه داشته باشید که چنانچه مدت اشتغال شما بیش از سه ماه باشد، باید ویزای اقامت پرتغال نوع D یا ویزای شینگن طولانی مدت پرتغالی ارائه کنید.

شرایط تحصیل در پرتغال

در زمان های دور تحصیلات در این کشور فقط مخصوص افراد خاص از طبقه ثروتمندان جامعه بوده است اما امروزه تحصیل در پرتغال با توجه به مدارک تحصیلی دانشگاه های این کشور که در سطح بین المللی از اعتبار بسیار خوبی برخوردارند بسیار محبوب است. اگر قصد تحصیل در کشور بی نظیر پرتغال را دارید، باید کلیه مدارک تحصیلی خود را جمع آوری کرده و پس از اینکه درخواست شما برای کسب پذیرش تحصیلی از سوی مدرسه یا دانشگاهی تائید شد، با پیوست آن به پرونده مهاجرتی خود، مراحل روش مهاجرت تحصیلی به پرتغال را دنبال کنید.

پیوستن به یکی از اقوام و آشنایان در پرتغال

اگر شما فردی باشید که همسر، شریک و یا برخی از بستگان تان در کشور پرتغال هستند، می توانید از روش پیوستن به اقوام استفاده نمایید. نوع رابطه خانوادگی و تابعیت شخصی که می خواهید به کمک او به پرتغال بروید بسیار حائز اهمیت است. ناگفته نماند که اگر مدت زمان طولانی مثلا پنج سال در پرتغال حضور نداشته باشید، باید دلایل خود را بگویید. با ارزیابی سطح زبان انگلیسی و یا پرتغالی شما راه برایتان هموار تر می گردد.

اخذ ویزاهای شینگن پرتغال

شرایط اخذ ویزای پرتغال وابسته به هدف شما از رفتن به پرتغال و بازه زمانی اقامت شماست. اگر شما دارای ملیتی هستید که نیاز به ارائه ویزا برای ورود به پرتغال را دارید، باید درخواست اخذ ویزای خود را با توجه به هدفی که دارید بدهید. ویزای کوتاه مدت شینگن برای افرادی مناسب است که به عنوان توریست وارد پرتغال می شوند. این افراد اجازه اقامتی 180 روزه را در کشور پرتغال و سایر مناطق حوزه شینگن دارند. البته ویزای شینگن پرتغال دارای انواع مختلفی می باشد که عبارتند از:

 • ویزای A : ویزای ترانزیت فرودگاه. با این ویزا تنها اجازه دارید بدون وارد شدن به منطقه شینگن، از یک پرواز به پرواز دیگر در محدوده بین المللی یک فرودگاه، ترانزیت کنید.
 • ویزای C : ویزایی برای ترانزیت و اقامت کوتاه مدت. با این ویزا می توانید در مدت زمانی 90 روزه ترانزیت و اقامت در پرتغال و حوزه شینگن را داشته باشید.
 • ویزای LTV : ویزایی که به اعتبار آن می توانید به مناطق شینگن سفر کنید. این نوع ویزا در شرایط اضطراری صادر می شود و برای مسافرانی است که قصد سفر به کشورهای شینگن را دارند ولی سند مسافرتی معتبری به همراه ندارند.

با ویزای موقت، ولی طولانی مدت پرتغال آشنا شوید

گاهی فرد نیاز دارد که مدت های طولانی در پرتغال بماند. در این صورت باید ویزای موقت طولانی مدت دریافت نماید. معمولا با این ویزا می توان مدت زمانی 4 ماهه را در این کشور اقامت داشت که البته هر بار قابل تمدید نیز می باشد. برخی شرایط برای اخذ این ویزا به شرح زیر می باشند:

 • به منظور درمان پزشکی در مراکز بهداشتی
 • با هدف انتقال کارگران برای ارائه خدمات یا آموزش، بین کشورهای سازمان تجارت جهانی (WTO)
 • برای خود اشتغالی و یا اشتغال موقت
 • برای تدریس و یا انجام تحقیقات علمی در یک موسسه آموزش عالی
 • با هدف انجام فعالیت های ورزشی در حد آماتور
 • برای اجرا نمودن تعهدات بین المللی
 • همراهی اعضای خانواده در شرایطی که برای معالجه پزشکی بخواهند همراه بیمارشان باشند.

اخذ ویزای اقامت دائم پرتغال چگونه است؟

همان طور که تا به این جا متوجه شدید انواع روش های مهاجرتی برای زندگی و دریافت اقامت کشور پرتغال وجود دارد. البته باید 5 سال را در این کشور سپری کنید تا تبعیت و شهروندی آن را بدست بیاورید. اما به طور کلی برای کسب موفقیت بیشتر پرونده ی شما باید به صورت حقوقی و علمی بررسی شود تا مشخص شود که شرایط شما برای کدام یک از انواع روش های مهاجرتی مناسب است و کدام نوع از ویزاها شما را به هدف مهاجرتی تان نزدیک می‌سازد. این بدین معناست که به یک مشاور یا وکیل مهاجرتی حرفه ای نیاز دارید تا امور مربوطه را به او سپرده و با خیال راحت خودتان را برای مهاجرت به پرتغال آماده کنید. چندین روش مهاجرتی برای دریافت اقامت در کشور پرتغال وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم اما در چند سال اخیر استفاده از روش های تحصیلی و سرمایه گذاری که خود شامل طرح های مختلفی مانند خود حمایتی، خرید ملک و یا ثبت شرکت می شود، بسیار در بین متقاضیان مهاجرت به کشور پرتغال رواج پیدا کرده و محبوبو شده است.

انواع روش های مهاجرت و دریافت اقامت پرتغال

 • مهاجرت از طریق کار در پرتغال
 • مهاجرت به پرتغال با فعالیت های خود اشتغالی یا کارآفرینی
 • مهاجرت به پرتغال برای تحقیق یا گذراندن آموزش علمی
 • مهاجرت تحصیلی به پرتغال
 • مهاجرت پیوستن به اعضای خانواده خود در پرتغال
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در پرتغال
 • مهاجرت به پرتغال از طریق ازدواج با تبعه پرتغالی
 • مهاجرت به پرتغال از طریق تولد فرزند

هزینه اخذ انواع ویزاهای پرتغال

به منظور دریافت انواع ویزای پرتغال باید هزینه آن ها را پرداخت نمایید. هزینه ها به شرح زیر می باشد:

 • 60 یورو برای ویزای ترانزیت فرودگاه
 • 60 یورو برای ویزای اقامت کوتاه مدت شینگن (کمتر از 90 روز)
 • 75 یورو برای ویزای اقامت موقت (کمتر از 120 روز)
 • 99 یورو برای ویزای طولانی مدت (بیش از 90 روز)

توجه داشته باشید که هزینه های مطرح شده در بالا برای کودکان اتباع کوزوو، گرجستان، اوکراین و روسیه و کودکان 6 تا 11 سال حدود 35 یورو کمتر خواهد بود.

برای درخواست ویزای پرتغال باید چه کنیم؟

شما باید برای اخذ ویزای پرتغال مراحلی را پشت سر بگذارید و مدارک مورد نیاز را ارائه بدهید. در ابتدا می بایست فرم تقاضای ویزای پرتغال را تکمیل کرده و آن را به یک کنسولگری و یا سفارت پرتغال در کشور خودتان ارسال کنید. بعد از ارائه فرم دخواست، باید مدارکی مورد نیاز را فراهم آورید که به شرح زیر می باشند:

 • دو قطعه عکس متناسب با فرمت پاسپورت
 • کپی ویزاهای قبلی تان به همراه پاسپورت
 • کپی از رزرو بلیط برگشتی (البته این مورد همیشه الزامی نمی باشد)
 • برای تأمین هزینه های درمانی شما در منطقه شینگن باید بیمه سفر داشته باشید.
 • نامه ای که هدف شما از بازدید پرتغال و برنامه سفر شما را مشخص می نماید.
 • تعیین زمان و تاریخ پرواز
 • بررسی برنامه های اقامتی شما مثل رزرو هتل و …ارائه نامه تمکن مالی و اثبات برخورداری از بودجه کافی برای ماندن در پرتغال
 • اثبات نمودن شرایط وضعیت مدنی شما از جمله متاهل بودن، داشتن فرزند و …
 • تائید وضعیت اقتصادی شاغل بودن، داشتن خود اشتغالی، دانشجو بودن، بازنشسته بودن و …

مهاجرت به پرتغال از طریق ازدواج

از میان روش های مهاجرت به پرتغال، یکی از روش ها مربوط به ازدواج با تبعه های پرتغالی در این کشور است. فردی که از این روش استفاده می نماید باید اثبات کند که حداقل هزینه های زندگی یکسال را با فرد مورد نظرش می تواند تامین کند. سپس با گذشت حداقل ۳ سال از ازدواج خود می تواند درخواست اقامت دائم پرتغال را ارائه بدهد. البته این روش چندان روش مناسبی نیست، چرا که عده ای با وعده گرفتن پول و قبول چنین ازدواج هایی ممکن است مهاجران را فریب دهند و یا برعکس این ماجرا نیز صادق است.

مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری

افراد زیادی هستند که به زندگی و مهاجرت به یک کشور دیگر برای دسترسی به زندگی و شرایط کاری بهتر فکر کرده و برای آن اقدام می کنند. یکی از کشورهایی که این روزها شرایط مناسبی برای مهاجرت فراهم کرده است، کشور پرتغال است که در مقایسه با بسیاری از کشورها شرایط به نسبت آسان تری برای اعطای اقامت به مهاجران دارد. یکی از آسان ترین این روش ها استفاده از روش مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری است. شما برای سرمایه گذاری در این پرتغال می توانید با خرید ملک تحت برنامه گلدن ویزای پرتغال تابعیت آن را بدست بیاورید. خرید ملک شما باید حداقل دارای ارزش 280 هزار یورویی باشد. با گذشت 5 الی 6 سال زندگی در پرتغال نیز می توانید تابعیت و شهروندی پرتغال را از آن خود کنید.

ادامه مطلب سرمایه گذاری و خرید ملک در پرتغال را در اینجا بخوانید

مهاجرت به پرتغال از طریق تولد فرزند

تولد فرزند در پرتغال یکی از روش هایی است که افراد می توانند اقامت و تابعیت کشور پرتغال را دریافت نمایند. البته اخذ اقامت و تابعیت از این طریق شرایط مخصوص به خود را دارد. به طور کلی تابعیت از طریق تولد بر دو اصل است. اصل خاک و اصل خون. اصل خاک بدین معناست که نوزاد در هر نقطه ای از جهان بدنیا بیاید، تابعیت همان کشور را اخذ خواهد نمود و تابعیت از طریق خون بدین صورت است که نوزاد ناخودآگاه تابعیت والدین خود را اخذ می نماید. برای استفاده از این روش باید بدانید که اخذ تابعیت از طریق تولد فرزند در پرتغال، متکی بر اصل خون است. یعنی باید یکی از والدین چه پدر و چه مادر دارای تابعیت پرتغالی باشند.

چنانچه قصد مهاجرت به پرتغال را با هر یک از روش های مطرح شده داشتید، موسسه مهاجرتی پارسی کانادا همراه و همگام شما خواهد بود و شما را به اهدافتان رسانده و با راهنمایی هایی که در اختیارتان می گذارد روند مهاجرتی تان را به بهترین شکل پیش می برد.

درصورتی که در هر قسمت مفاهیمی برای شما وجود دارد که ابهام آور است و یا سوالاتی برای شما مطرح می باشد تنها کافیست با ارسال کلمه ویزا به شماره 30006016 و یا با پر کردن فرم ارزیابی مهاجرتی ما، منتظر تماس مشاوران ما از موسسه پارسی کانادا باشید. مشاوران ما آماده هستند که تمامی سوالات شما را پاسخ داده و در این مسیر راهنمای شما باشند.

ارسال نظرات