موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

آوسبیلدونگ داروسازی 

دوره‌های آوسبیلدونگ در آلمان، دوره‌های کارآموزی هستند که به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین مسیرهای مهاجرتی به این کشور شناخته می‌شود. این دوره‌ها در رشته‌های مختلفی برگزار می‌شود که یکی از آن‌ها، رشته داروسازی است. با گذراندن دوره آوسبیلدونگ داروسازی در آلمان می‌توانید در این کشور مشغول به کار شده و از درآمد خوبی بهره‌مند شوید.

اگر به کار داروسازی علاقه داشته و قصد دارید در کشور آلمان به این کار بپردازید، ادامه مطلب را از دست ندهید. در ادامه سعی می‌کنیم تا با بررسی شرایط کلی دوره آوسبیلدونگ، به شرایط تحصیل رایگان داروسازی در آلمان پرداخته و با مزایا، درآمد، مراحل و هزینه‌های این دوره آشنا شویم.

آوسبیلدونگ داروسازی از پرطرفدارترین کارآموزی ها در کشور آلمان

آوسبیلدونگ داروسازی از پرطرفدارترین کارآموزی‌ها در کشور آلمان است.

درباره آوسبیلدونگ داروسازی آلمان

آوسبیلدونگ داروسازی آلمان، یک دوره کارآموزی است و رایگان برگزار می‌شود. در طی این دوره که به مدت 2 الی 3 سال است فرد هم آموزش می بیند و هم حقوق دریافت می کند. شرط اولیه دریافت آوسبیلدونگ داروسازی داشتن مدرک دیپلم و مهارت زبان آلمانی (B1) است.

دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان در رشته‌های متعددی برگزار می‌شود. در این میان، علاقمندان به رشته داروسازی و کار در داروخانه نیز می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند. البته متقاضیان برای آوسبیلدونگ باید توجه داشته باشند که رشته داروسازی یک رشته دانشگاهی است و دوره‌های کارآموزی برای آن در آلمان وجود ندارد. افراد علاقمند می‌توانند در دوره‌های آوسبیلدونگ تکنسین داروخانه شرکت کنند. پس از شرکت در این دوره‌ها می‌توان به‌عنوان مسئول بخش فنی در داروخانه‌ها مشغول به کار شده و حتی تحت‌نظر یک داروساز، تجویزهایی برای مراجعان داشته باشید.

علاوه بر این، فروش داروهای بدون نیاز به نسخه و توضیح جزئیات مربوط به دارو و نحوه استفاده از آن نیز برعهدۀ تکنسین‌های فنی است. کسانی که این دوره در آلمان را گذرانده‌ باشند، می‌توانند تحت‌نظر داروساز به تهیه پمادها و محلول‌های دارویی پرداخته، میزان کلسترول یا موارد دیگر را در آزمایشات بررسی کنند؛ و یا حتی آنالیزهای شیمیایی و فیزیکی از فرآورده‌های دارویی انجام دهند. علاوه بر این موارد، وظیفه نظارت بر سفارش داروها و سازماندهی آن در کنار بررسی وضعیت موجودی در داروخانه نیز برعهدۀ این افراد خواهد بود.

کارآموزان دارویازی میتوانند در داروخانه فعالیت داشته باشند

کارآموزان داروسازی میتوانند در داروخانه فعالیت داشته باشند.

شرایط پذیرش در دوره آوسبیلدونگ داروسازی

برای شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ داروسازی باید با شرایط آن آشنایی داشته و تمام الزامات را رعایت کنید. دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان شرایط مختلفی در نظر گرفته شده که این شرایط برای دوره داروسازی، به صورت زیر است:

شرایط سنی آوسبیلدونگ

برای شرکت در دوره‌های کارآموزی آوسبیلدونگ آلمان، هیچ شرایط سنی خاصی در نظر گرفته نشده است. البته اغلب متقاضیان معمولاً باید بالای 18 سال سن داشته باشند. این حداقل سن برای قراردادها و اسنادی است که پیش از آموزش باید توسط متقاضی با سن قانونی امضا شوند.

طول دوره آوسبیلدونگ

طول دوره‌های کارآموزی آوسبیلدونگ معمولاً 3 تا 4 سال است؛ اما این مدت‌زمان بر اساس نوع عملکرد شما و محلی که کارآموزی را در آن می‌گذرانید، می‌تواند کاهش یابد. پس از این دوره، متقاضیان آماده کار در آلمان هستند و می‌توانند به‌طور مستقل در رشته‌ای که دوره آوسبیلدونگ آن را گذرانده‌اند، کار کنند.

مدارک تحصیلی مورد‌نیاز

حداقل مدرک تحصیلی مورد‌نیاز جهت شرکت در آوسبیلدونگ داروسازی آلمان برای متقاضیان غیر‌اروپایی، گواهی قبولی در کلاس دوازدهم با مدرک دیپلم است. رشته تحصیلی متقاضی برای این دوره‌ها اهمیتی ندارد.

مدرک زبان

زبان مورد استفاده در مراکز کارآموزی و آموزشگاه‌های کشور آلمان، زبان آلمانی است و کلیه امتحانات و آموزش‌های عملی به این زبان برگزار می‌شود. به همین دلیل، متقاضیان برای تحصیل در رشته داروسازی تحت دوره‌های آوسبیلدونگ، باید مدرک زبان آلمانی حداقل در سطح B1 را داشته باشند.

B1 حداقل مدرک زبان مورد نیاز در اخذ ویزای آوسبیلدونگ داروسازی

B1 حداقل مدرک زبان مورد نیاز در اخذ ویزای آوسبیلدونگ داروسازی است.

مزایای تحصیل رایگان داروسازی در آلمان

شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ داروسازی نسبت به تحصیل در این کشور مزایایی دارد. اصلی‌ترین مزیت شرکت در این دوره‌ها این است که همزمان با تحصیل و آموزش، می‌توانید درآمد کسب کنید. این تنها مزیت دوره‌های آوسبیلدونگ نیست و شما با مهاجرت به آلمان از طریق این دوره‌های کارآموزی، مزایای دیگری نیز دریافت می‌کنید که عبارت است از:

 • برخلاف تحصیل در دانشگاه که باید 10000 یورو در حساب بانکی خود داشته باشید، شرکت در این دوره‌ها به داشتن وجه در بانک نیاز ندارد.
 • می‌توانید همزمان با آموزش، تمرین کنید و به کمک کارهای عملی، درک بیشتری از شغل آینده خود داشته باشید.
 • با دستمزدی که در طول دوره‌ها دریافت می‌کنید، می‌توانید تا حدی برای تأمین هزینه‌های زندگی یا تحصیل خود استقلال مالی داشته باشید.
 • شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ داروسازی در آلمان، فرصت‌های شغلی متعددی را پیش روی کارآموزان قرار می‌دهد.

درآمد در دوره آوسبیلدونگ داروسازی

در زمان تحصیل در آلمان به‌عنوان یک کارآموز در دوره‌های آوسبیلدونگ، می‌توانید حقوق دریافت کنید. البته این میزان حقوق زیاد نیست و به شرکتی که دوره کارآموزی را در آن می‌گذرانید بستگی دارد. اگر در شرکتی دوره را می‌گذرانید که به یک قرارداد جمعی متعهد است، دستمزد شما به‌عنوان یک داروساز قراردادی، ثابت است. به‌عنوان یک تکنسین داروسازی در طی دوره آوسبیلدونگ داروسازی در آلمان می‌توانید به‌طور متوسط ​​انتظار کمک هزینه‌های آموزشی داشته باشید. این کمک هزینه به‌صورت زیر پرداخت می‌شود:

 • سال اول آموزش؛ 1018 یورو
 • سال دوم آموزش؛ 1087 یورو
 • سال سوم آموزش؛ 1139 یورو
 • سال چهارم آموزش؛ 1221 یورو

مراحل اخذ آوسبیلدونگ داروسازی

برای اخذ آوسبیلدونگ، باید قبل از هر چیز لیست اوسبیلدونگ های آلمان را در وب سایت‌های رسمی و معتبری که برای این منظور وجود دارند، بررسی کنید. با بررسی این لیست نه تنها می‌توانید مشاغل و حرفه‌هایی را که دوره‌های آوسبیلدونگ آن در حال برگزاری است ببینید، بلکه می‌توانید موقعیت‌های کارآموزی رشته مورد‌نظر را هم بررسی کنید.

یکی از وب سایت‌های معتبر برای اخذ آوسبیلدونگ داروسازی آلمان و یا سایر رشته‌های مورد‌نظر، سایت ausbildung.de است. اگر تسلط خوبی به زبان آلمانی دارید، می‌توانید خودتان برای بررسی این منابع اقدام کنید و در غیر این صورت، باید از موسسات معتبر مهاجرتی کمک بگیرید.

سایت ausbildung.de از منابع معتبر برای اخذ ویزای آسبیلدونگ است.

سایت ausbildung.de از منابع معتبر برای اخذ ویزای آوسبیلدونگ است.

بنابراین، مراحل اخذ آوسبیلدونگ در رشته داروسازی و سایر رشته‌های موجود برای شهروندان غیراروپایی، عبارت است از:

 • تکمیل و ترجمه مدارک تحصیلی و سایر مدارک الزامی
 • بررسی و اقدام برای آوسبیلدونگ در منابع معتبر
 • اقدام برای اخذ ویزا
 • سفر به آلمان پس از دریافت ویزا
از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

هزینه آوسبیلدونگ داروسازی

شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ داروسازی در آلمان معمولاً رایگان است اما هزینه‌های دیگر از جمله تمکن مالی برای آوسبیلدونگ یا هزینه اخذ ویزای کار آلمان و … وجود دارد که باید جهت شرکت در دوره از آن‌ها اطلاع داشته باشید. مبلغ تمکن مالی برای کارآموزان، در واقع همان مبلغ موردنیاز برای هر فرد در آلمان جهت تأمین هزینه‌های شخصی خود پیش از شروع دوره و دریافت دستمزد است. معمولاً کارآموزان در طول دوره، محل اقامت رایگان دریافت می‌کنند. در جدول زیر، هزینه‌های الزامی برای روند اخذ آوسبیلدونگ داروسازی بررسی شده است.

نوع هزینه‌هامبلغ
هزینه دوره اوسبیلدونگرایگان
تمکن مالی موردنیازمبلغ 863 یورو در ماه
هزینه مسکن احتمالی873.67 یورو در ماه (اجاره یک آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر)
هزینه اخذ ویزا100 یورو

مدارک مورد‌نیاز برای ثبت‌نام و مهاجرت با روش آوسبیلدونگ داروسازی

متقاضیان ثبت‌نام برای تحصیل رایگان داروسازی در آلمان طی دوره‌های آوسبیلدونگ، باید مدارکی را ارائه دهند. این مدارک با مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای آوسبیلدونگ متفاوت هستند.

مدارک الزامی برای ثبت‌نام آوسبیلدونگ عبارت است از:

 • ارائه گواهی مبنی بر تسلط به زبان آلمانی در سطح B1
 • گواهی پایان تحصیلات که بر اساس آموزش در آلمان معادلسازی شده است.

پس از دریافت موقعیت مناسبی برای گذراندن دوره‌های آوسبیلدونگ خود در آلمان، برای رفتن به این کشور باید ویزا داشته باشید. مدارک موردنیاز برای درخواست ویزای آوسبیلدونگ داروسازی عبارت است از:

 • گذرنامه معتبر
 • قرارداد آوسبیلدونگ با موسسه یا شرکت معتبر برگزارکننده دوره
 • اثبات تمکن مالی
 • پرداخت هزینه ویزا به مبلغ 100 یورو
 همراهی خانواده در روش اوسبیلدونگ با شرایط خاصی همراه است

همراهی خانواده در روش اوسبیلدونگ تحت شرایط خاصی ممکن است.

ویزای همراه برای آوسبیلدونگ داروسازی

کارآموزانی که در دوره‌های آوسبیلدونگ داروسازی در آلمان شرکت می‌کنند، نمی‌توانند از همان ابتدا اعضای خانواده خود را در فرم‌های مربوط به ویزا قید کرده و برای آنان ویزا همراه بگیرند. البته آوردن اعضای درجه یک خانواده در طول دوره و طی برخی شرایط خاص وجود دارد. آوردن اعضای خانواده به آلمان برای کارآموزان دوره‌های آوسبیلدونگ مستلزم شرایطی از جمله امکان تأمین و حمایت آن‌ها از نظر هزینه‌های زندگی و یا تأمین محل اقامت برای آنان است. البته حقوقی که افراد در این دوره‌ها دریافت می‌کنند، معمولاً به‌اندازه‌ای نیست که بتوانند این هزینه را تأمین کنند.

فرصت‌های شغلی پس از پایان دوره آوسبیلدونگ داروسازی

پس از این که تحصیل رایگان داروسازی در آلمان را تحت دوره‌های آوسبیلدونگ به اتمام رساندید، موقعیت‌های شغلی متعددی پیش روی شما قرار خواهند گرفت. شما می‌توانید به‌عنوان یک تکنسین داروسازی، در موقعیت‌های شغلی زیر مشغول به کار شوید:

کارآموزان پس از گذراندن دوره اسبیلدونگ می توانند در داروخانه ها کار کنند.

کارآموزان پس از گذراندن دوره آوسبیلدونگ می توانند در داروخانه ها کار کنند.

 • داروخانه‌های عمومی
 • داروخانه بیمارستان‌ها
 • صنعت داروسازی و لابراتوارها
 • در نقش‌های مدیریتی حوزه داروسازی
 • مراکز آموزشی کارآموزی تکنسین داروسازی (PTA)
 • به عنوان مقامات دولتی
 • به‎عنوان مقامات بهداشتی
 • نماینده فروش محصولات دارویی
از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

سخن پایانی

دوره‌های آوسبیلدونگ یکی از راه‌های تحصیل رایگان داروسازی در آلمان و موقعیتی عالی برای کسانی است که قصد دارند در رشته موردعلاقه خود تحصیل کرده و در کنار تحصیل، دستمزد نیز دریافت کنند. شرکت در این دوره‌ها مستلزم داشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی نیست و همین مسئله کار را برای متقاضیان ساده‌تر می‌کند. دوره‌های آوسبیلدونگ داروسازی در آلمان موقعیتی است که افراد به‌عنوان کارآموز داروسازی در این کشور تحصیل کرده و بتوانند به‌عنوان تکنیسین فنی در داروخانه‌ها کار کنند. در این مطلب به‌طور کامل به بررسی هرآنچه که درباره آوسبیلدونگ داروسازی در آلمان لازم است بدانید پرداخته و شرایط، هزینه‌ها، مدارک، موقعیت‌های شغلی پس از اتمام دوره و … را بررسی کردیم.

سوالات متداول

خیر؛ برای شرکت در این دوره‌ها تنها کافی است کارآموزان سن قانونی برای امضای قراردادهای آوسبیلدونگ داشته باشند.

امارات و دبی به دلیل نیاز به نیروی کار و متخصص، روش‌های متنوعی برای جذب مهاجرین طراحی کرده‌اند. از جمله این روش‌ها می‌توانیم به مهاجرت از طریق کار و مهاجرت پزشکان اشاره کنیم.

میزان دستمزد افراد بسته به سال‌های آموزش و نوع شرکتی که در آن دوره را می‌گذارنید بستگی دارد اما معمولاً، دستمزدی بین 1018 یورو تا 1221 یورو دریافت می‌کنید.

کارآموزان این رشته پس از اتمام دوره می‌توانند در موقعیت‌هایی نظیر داروخانه‌های عمومی، داروخانه بیمارستان‌ها، صنعت داروسازی و لابراتوارها، نماینده فروش محصولات دارویی و … کار کنند.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال