موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

همه چیز در مورد بایومتریک استرالیا

همه چیز در مورد بایومتریک استرالیا

داستان پرپیچ‌وخم مهاجرت، بدون در نظر گرفتن قوانین مهاجرتی کشور موردنظر اصلاً امکان‌پذیر نیست. طبق قوانین اداره مهاجرت استرالیا، متقاضیان بعضی از کشورهای دنیا برای اخذ ویزاهای این کشور باید اطلاعات بایومتریک ارائه دهند. کشور ما ایران هم یکی از همان چند کشوری است که مشمول این بخش قوانین مهاجرتی استرالیاست.

منظور از بایومتریک استرالیا، اطلاعات مهم هویتی متقاضی است که در جریان یک پروسه سریع‌السیر و البته محرمانه انجام می‌شوند. در این پروسه، مدارک و اسناد هویتی از جمله تصویر چهره و اثر انگشت او در یک فایل دیجیتالی گردآوری و تحویل اداره مهاجرتی استرالیا می‌شوند. شاید تمامی اقدامات بایومتریک استرالیا، کمی خسته‌کننده و پیچیده به نظر برسند، اما انجام دادن آن برای برخی از ویزاهای استرالیا الزامی و بسیار مهم است.

قبل از ارائه اطلاعات بیومتریک استرالیا، شما باید درخواست اخذ ویزای خود را به سفارت این کشور در ایران ارائه دهید. پس از آن، نامه‌ای دریافت خواهید کرد که از شما می‌خواهد اطلاعات بایومتریک استرالیا را ارسال کنید. برای انجام این کار باید وارد سفارت استرالیا در ایران شوید و مدارک هویتی خود را گردآوری کنید. اگر متقاضی اخذ ویزای استرالیا هستید و کنجکاوید بدانید که اطلاعات بایومتریک شامل کدام ویزاها می‌شود، با ما همراه شوید.

بایومتریک استرالیا چیست؟

بایومتریک استرالیا شامل تصویری از چهره متقاضیان مهاجرت به استرالیا با استفاده از دوربین دیجیتال و اسکن اثر انگشتان او با کمک اسکنر دیجیتال انگشت است. اگر به‌صورت آنلاین برای ویزا درخواست داده‌‎اید، از طریق ایمیل به شما اطلاع داده می‌شود که باید مشخصات بیومتریک خود را ارائه دهید. مهم است که ترتیبی دهید که بیومتریک خود را در اسرع وقت ثبت کنید تا از تاخیرهای غیرضروری در پردازش ویزای خود جلوگیری کنید. متقاضیان ایرانی بعضی از ویزاهای استرالیایی باید مشخصات بایومتریک خود را در مراکز تعیین‌شده درخواست ویزای این کشور ارائه دهند.

با توجه به اینکه ممکن است شما از جمله متقاضیان ویزاهای کارآفرینی (Entrepreneurship visa) باشید، لازم است بدانید که متقاضیان ایرانی این ویزا نیازی به بایومتریک استرالیا ندارند. طبق اطلاعات سایت immi.homeaffairs، مجموعاً 53 کشور دنیا برای اخذ ویزای استرالیا نیاز به ارائه اطلاعات بایومتریک دارند که ایران یکی از آن‌هاست . اطلاعات هویتی بایومتریک هر متقاضی پس از ورود او به این کشور دوباره با اطلاعات جدید مقایسه می‌شوند تا هویت شخص مورد تأیید قرار بگیرد. هدف دولت استرالیا از جمع‌آوری اطلاعات بایومتریک متقاضیان بعضی از ویزاها شامل این موارد می‌شود:

 •  مراقبت از مهاجران در برابر جعل هویت
 •  سفر ایمن به استرالیا
 •  تأمین امنیت مرزی کشور

با همه این اوصاف، به‌طور کلی 5 نوع ویزا و انواع ساب‌کلاس‌های آن‌ها (subclass) نیاز به ارائه بایومتریک استرالیا دارند که عبارت‌اند از:

دسته ویزاهای نیازمند به بایومتریک استرالیاسابکلاس‌ها
ویزای مهارتی و کاریویزای 491 استرالیا
ویزای 494 استرالیا
ویزای 482 استرالیا
ویزای توریستیویزای توریستی استرالیا (600)
ویزای ترانزیت استرالیا (771)
ویزای تحصیلی یا دانشجویی
ویزای دانشجویی استرالیا (500)
ویزای گاردین استرالیا (590)
ویزای خانوادگیویزای نامزدی استرالیا سابکلاس 300
ویزای پارتنر استرالیا ساب‌کلاس 309 و 100
ویزای فرزند ساب‌کلاس 101

افراد معاف از تست بایومتریک استرالیا

طبق اطلاعات سایت immi.homeaffairs، بعضی از متقاضیان تحت شرایطی خاص از انجام دادن تست بایومتریک ویزاهای استرالیایی معاف هستند. این دسته از افراد عبارت‌اند از:

 •  شهروندان رسمی استرالیا و نیوزلند و افرادی که اقامت استرالیا را دارند؛
 •  متقاضیان اخذ شهروندی استرالیا (Australia citizenship)؛
 •  افرادی که تابعیت دوگانه استرالیا و ایرانی دارند؛
 •  دارندگان کارت تجاری APEC؛
 •  کودکان یا متقاضیان با سن کم‌تر از 5 و 10 سال؛
 •  متقاضیانی که امکان ارائه رضایت‌نامه والدین را ندارند؛
 •  متقاضیانی که به‌دلیل محدودیت‌ها و یا معلولیت‌های جسمی نمی‌توانند اثر انگشت بدهند؛
 •  متقاضیانی که به‌دلیل بیماری‌های جسمی قادر به ارائه تست چهره نیستند.

همچنین، فراموش نکنید که متقاضیان با سن قانونی زیر 16 سال باید با حضور والدین و یا سرپرست قانونی‌شان برای تست بایومتریک استرالیا حاضر شوند. همچنین، اگرچه از متقاضیان زیر 5 و 10 سال اثر انگشت گرفته نمی‌شود، اما از چهره آن‌ها عکس گرفته خواهد شد. اگر صورت و یا اثر انگشت‌تان آسیب دیده‌اند، قبل از تست بایومتریک استرالیا صبر کنید تا آسیب‌های موقتی بهبود پیدا کنند. اگر انگشت اصلی خود را به هر دلیلی از دست داده‌اید، از اثر انگشت سایر انگشتان دست برای تست بایومتریک استفاده می‌شود.

نحوه انجام تست بایومتریک استرالیا چگونه است؟

انجام تست بایومتریک برای متقاضیان ویزاهای استرالیایی، پروسه ساده‌ای دارد:

 •  یک عکس دیجیتالی از چهره شما گرفته می‌شود
 •  انگشتانتان را روی صفحه‌ای شیشه‌ای قرار می‌دهید تا به‌خوبی اسکن شوند
 •  پروسه تست بایومتریک کم‌تر از 5 دقيقه طول می‌کشد و هیچ دردسری ندارد
 •  اگر به‌دلایل مذهبی و یا پزشکی می‌خواهید موهایتان را بپوشانید، مشکلی پیش نخواهد آمد
 • سعی کنید 15 دقیقه قبل از وقت تعیین شده در محل مورد نظر حضور داشته باشید.

زمانی که قرار است به‌عنوان متقاضی اخذ یکی از ویزاهای استرالیایی به سفارت این کشور بروید، تست بایومتریک را انجام خواهید داد. در طول این پروسه، اثر انگشت هر 10 انگشتان دست اسکن و به‌همراه تصویر دیجیتالی چهره‌تان در اسناد و مدارک محرمانه و مهاجرتی حفظ خواهند شد.

انگشت نگاری برای مهاجرت به استرالیا

انگشت نگاری برای اخذ برخی از ویزاهای استرالیا الزامی است

چند نکته مهم قبل از انجام تست بایومتریک

اگر قرار است از روسری برای گرفتن عکس بایومتریک استفاده نکنید، موهای بلندتان را به‌خوبی جمع کنید تا روی پیشانی‌تان پایین نیایند. همچنین، از گذاشتن عینک روی صورتتان خودداری کنید و اگر انگشتانتان دچار جراحت شده‌اند، در فرم EOI یا فرم درخواست ویزا ذکر کنید.

همچنین، لازم است که این نکات را هم به یاد داشته باشید:

 •  شما مجاز هستید که فقط یک ساک یا چمدان از نوع مخصوص که داخل کابین هواپیما قرار می‌گیرند به داخل مرکز تست بایومتریک بیاورید
 •  اجازه آوردن وسایل الکترونیکی از جمله دوربین، تبلت، لپ‌تاپ، هارد دیسک و غیره را به داخل مرکز ندارید
 •  ورود پاکت‌نامه یا بسته‌های مهروموم‌شده، کبریت، فندک، سیگار الکتریکی، قیچی، سوهان، ابزار تیز، اسلحه و امثالهم غیر مجاز است

پس از انجام تمامی اقدامات بایومتریک استرالیا، اسناد و مدارک هویتی شما برای بررسی بیشتر به اداره مهاجرت این کشور ارسال می‌شوند تا پروسه لاج پرونده مهاجرتی (Lodge)* شروع شود. تا پایان پروسه بررسی و اعلام نتایج نهایی صبر و نتیجه را از طریق حساب یا اکانتی که در VFS Global افتتاح کرده‌اید، مشاهده کنید. برای کسب آمادگی بیشتر می‌توانید با همکاران ما در موسسه مهاجرتی پارسی کانادا تماس بگیرید.

* فرایند ارسال مدارک برای دریافت ویزای استرالیا است.

مراحل ثبت‌نام تست بایومتریک استرالیا

طبق راهنمایی‌های سایت visa.vfsglobal، برای انجام مراحل ثبت‌نام تست بایومتریک، این موارد را به‌ترتیب در نظر داشته باشید:

ورود به سایت vfs

 •  قدم اول، ورود به سایت VFS Global، ثبت‌نام کردن در آن و ساختن یک اکانت در این لینک است
 •  در ادامه، ایمیلی برای تأیید اکانت به‌همراه شناسه ورود و رمز عبور برایتان ارسال می‌شود
 •  وارد اکانت شوید و برای انجام تست بایومتریک، وقت رزرو کنید
 •  حالا باید منتظر دریافت نامه تست بایومتریک از طریق ایمیل که همراه با یک تأییدیه است، باشید
 •  با توجه به زمان تعیین‌شده برای تست در مرکز جمع‌آوری اطلاعات بایومتریک حضور پیدا کنید(آدرس: تهران،میدان هروی،خیابان موسوی (گلستان پنجم)، مرکز هروی سنتر، طبقه پنجم)
 •  فراموش نکنید که هر قرار ملاقات برای هر پاسپورت، مخصوص یک متقاضی است. اگر قرار است برای شخص دیگری هم وقت رزرو کنید، باید گزینه افزودن متقاضی یا add applicant را برگزینید
 •  اطلاعات درج‌شده در نامه تست بایومتریک استرالیا را چک کنید، چرا که اگر با مدارک موردنیاز ویزا مطابقت نداشته باشند، مرکز بایومتریک از پذیرفتن شما خودداری می‌کند
 •  از گزینه add applicant برای رزرو وقت تک‌تک اعضای خانواده به‌صورت جداگانه استفاده کنید. حتی اگر قرار است کودکان را هم با خود به استرالیا ببرید
 •  اگر در وقت تعیین‌شده برای انجام تست بایومتریک حضور پیدا نکنید، 24 ساعت بعد می‌توانید مجدداً برای رزرو وقت درخواست دهید. به جز این روش، هیچ راهی برای جبران زمان تلف‌شده وجود ندارد
 •  تغییر زمان وقت ملاقات برای تست، فقط برای 2 دفعه وجود خواهد داشت
 •  برای انجام تست بایومتریک استرالیا نامه وقت ملاقات و نامه ایمیل‌شده مدارک را به‌همراه داشته باشید
 •  حضور پیدا کردن در مرکز تست بایومتریک بدون گرفتن وقت قبلی، بیهوده و بی‌نتیجه است

هزینه تست بایومتریک برای ویزای استرالیا چقدر است؟

طبق اطلاعات سایت visa.vfsglobal، هزینه جمع‌آوری انگشت‌نگاری و تست بایومتریک در تهران برابر با 41 یورو به ازای هر نفر با احتساب مالیات برآورد شده است. این هزینه باید به صورت نقدی در همان مرکز پرداخت شود و قابل استرداد نیست.

مدارک لازم برای انجام تست بایومتریک ویزای استرالیا

 •  نسخه اصلی پاسپورت یا گذرنامه معتبر که حداقل 6 ماه اعتبار دارد
 •  نامه تأییدیه یا الزامات بایومتریک
 •  نسخه پرینت‌شده ایمیل سفارت در مورد انجام تست بایومتریک

تست بایومتریک و یک قدم نزدیک‌تر به استرالیا

انجام تست بایومتریک استرالیا، شامل حضور در مراکز تعیین‌شده برای جمع‌آوری و ارسال مدارک هویتی شماست. این مدارک شامل اثر 10 انگشت دست و همچنین تصویری دیجیتالی از چهره شما هستند که در خاک استرالیا هم مجدداً اخذ می‌شوند تا همه چیز مطابق هویت واقعی‌تان باشد. در این مقاله از پارسی کانادا به سراغ این قدم مهم در اخذ ویزاهای استرالیایی رفتیم و ویزاهایی که نیاز به این مدارک دارند را معرفی کردیم.

سوالات متداول:

این اطلاعات شامل اسکن اثر انگشتان و تصویر دیجیتالی چهره متقاضی بعضی از ویزاهای استرالیایی است.

زیرمجموعه‌های ویزای خانوادگی دائمی و موقتی، ویزای گردشگری، ویزای تحصیلی و چند ویزای دیگر نیازمند تست بایومتریک هستند.

خیر، طبق قانون مهاجرتی استرالیا، ایران و 52 کشور دیگر ملزم به انجام تست بایومتریک هستند.

هزینه جمع‌آوری انگشت‌نگاری و تست بایومتریک برابر با 41 یورو اعلام شده است.

guest
7 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها