موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا (Alberta University) که یکی از بهترین دانشگاه‌های کانادا به شمار می‌رود و در زمینه‌های علوم انسانی، مهندسی، هنرهای خلاق و علوم بهداشتی به شهرت جهانی رسیده است و جزو دانشگاه‌هایی است که در این زمینه‌ها پیشرو است. این دانشگاه دارای امکانات بسیار زیادی مانند موسسه ملی نانوتکنولوژی و موسسه ویروس‌شناسی لی کا شینگ است. و به همین دلیل از افرادی که دارای ذهن خلاق و هوش بالایی دارند، اقدام به جذب و سرمایه‌گذاری روی آن‌ها می‌کند.

دانشگاه آلبرتا کانادا

ناگفته نماند که دانشگاه آلبرتا دارای بیش از 30 هزار دانشجوست که از بین این تعداد بالای هفت هزار دانشجوی بین‌المللی از 152 کشور جهان را دارد. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارید، حتما ادامه مطلب را با دقت بالا مطالعه کنید؛ چرا که قصد داریم از سیر تا پیاز تحصیل در این دانشگاه و شرایط پذیرش دانشگاه آلبرتا را برای شما شرح دهیم. با ما همراه باشید.

رنکینگ دانشگاه آلبرتا

نام دانشگاهدانشگاه آلبرتا (Alberta University)
لوگولوگو دانشگاه آلبرتا
شهرادمونتون
رتبه ملی4
رتبه جهانی81
سال تاسیس1908
تعداد دانشجو37,830
وب سایتwww.ualberta.ca

موقعیت دانشگاه آلبرتا روی نقشه

درباره دانشگاه آلبرتا

دانشکده‌های دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا یکی از برترین دانشگاه‌های آموزشی و تحقیقاتی در کانادا است و در استان آلبرتا، شهر ادمونتون قرار دارد. در زمینه علوم انسانی، علوم، هنرهای خلاق، تجارت، مهندسی و علوم بهداشتی شهرت بین‌المللی دارد. این دانشگاه دارای 6 پردیس دانشگاهی به نام‌های زیر است:

 • پردیس شمالی (North Campus)
 • پردیس جنوبی (South Campus)
 • سنت جان (Saint-Jean)
 • آگوستانا (Augustana)
 • پردیس اینترپرایز (Enterprise Square)
پردیس های دانشگاه آلبرتا

نمایی از سه پردیس دانشگاه آلبرتا

قبل از پرداختن به لیست دانشکده‌های دانشگاه آلبرتا کانادا، در صورتی که می‌خواهید بیشتر در مورد دانشگاه‌های این کشور بدانید، مطلب دانشگاه های کانادا را مطالعه کنید. این دانشگاه دارای 18 دانشکده است که عبارت‌اند از:

دانشکده های دانشگاه آلبرتا
علوم کشاورزی، زندگی و محیط زیستعلوم آموزشیداروسازی و علوم دارویی
پرستاریپزشکی و توان‌‌بخشیدانشکده بهداشت عمومی
هنرعلوم مهندسیپزشکی و دندان‌پزشکی
حقوقحرکت‌شناسی و علوم ورزشیعلوم پایه
دانشکده تجارتمطالعات بومیآموزش‌وپرورش
پردیس آگوستاناپردیس سنت جانتحصیلات تکمیلی و تحقیق

رشته‌های دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا دارای رشته‌های مختلفی است که ما در ادامه به مهمترین آن‌ها که در این دانشگاه تدریس می‌شود، می‌پردازیم:

رشته‌های دانشگاه آلبرتا
اقتصاد کشاورزی و منابع طبیعیعلوم زراعت و اصلاح نباتاتسیستم‌های کشاورزی پایدارمدیریت تجارت غذا
مدیریت تجارت کشاورزیکیفیت غذا و امنیت حیواناتزیست‌شناسی و حفظ محیط‌زیستابعاد انسانی مدیریت زیست محیطی
سیاست و اقتصاد زیست محیطعلوم کشاورزی غذا و تغذیهانسان‌شناسیهنر و طراحی
بیوشیمیعلوم زیستیمهندسی پزشکیMBA
مطالعات کاناداییزیست سلولیمهندسی شیمی و موادشیمی
مهندسی عمران و محیط‌زیستتکنولوژی و ارتباطاتادبیات تطبیقیعلوم کامپیوتر
دندان‌پزشکیعلوم جوی و زمینمطالعات آسیای شرقیاقتصاد
روان‌شناسی آموزشیمطالعات آموزشیمهندسی کامپیوتر و برقآموزش دوره ابتدایی
حتما بخوانید:
رشته برق در کانادا

هزینه تحصیل در دانشگاه آلبرتا

یکی از سوالاتی که ذهن افرادی که قصد اخذ ویزای تحصیلی کانادا را دارند را به خود مشغول می‌کند، هزینه است. شایان به ذکر است که عوامل مختلفی در رابطه با هزینه زندگی دانشجویی در کانادا در این دانشگاه تاثیرگذار هستند که شامل نوع شهروندی، رشته تحصیلی و همچنین زمان ورود به دانشگاه است.

ناگفته نماند که دانشگاه آلبرتا با استفاده از فرمول مشخصی که تعریف کرده است، میزان شهریه دانشجویان در هر ترم را بر اساس پارامترهای مختلف تعیین می‌کند که با مشخص کردن تعداد واحدهای آموزشی در هر ترم، میزان شهریه نهایی کاملا تعیین می‌شود. در ادامه به عواملی که در میزان هزینه‌های تحصیلی در دانشگاه آلبرتا تاثیرگذار است، می‌پردازیم:

 1. هزینه‌های آموزشی:

این هزینه‌ها در واقع هزینه‌های دوره‌ها و آموزش‌هایی است که در دانشگاه می‌گذرانید. این هزینه‌ها بر اساس تعداد واحدهایی که انتخاب می‌کنید، متغیر خواهد بود. لازم به ذکر است که برنامه‌های مختلف آموزشی نیز هزینه‌های متفاوتی را ایجاد خواهد کرد.

 1. هزینه‌های غیرآموزشی:

به غیر از هزینه‌های آموزشی، هزینه‌های جانبی است که در حین تحصیل باید آن را پرداخت کنید. این هزینه‌ها شامل خدمات و مزایای مختلفی است که برای دانشجویان در نظر گرفته می‌شود.

 1. لوازم جانبی تحصیلی:

برای هر آموزش و هر واحد درسی به یکسری مطالعات و کتاب‌هایی نیاز است. این هزینه‌ها می تواند برای هر دوره یا برنامه متغیر باشد و همچنین به نوع درس و استاد آن واحد نیز بستگی دارد.

 1. نوع سبک زندگی:

علاوه بر آموزش و تحصیل، باید برای گذران زندگی نیز هزینه کنید. اگر شما انتخاب کنید که یک خانه اجاره کنید و یا در خوابگاه خود دانشگاه اقامت کنید، هزینه‌های متفاوتی برای شما ایجاد خواهد شد.

بورسیه و شرایط پذیرش دانشگاه آلبرتا

چگونه بورسیه دانشگاه آلبرتا را دریافت کنیم؟ در همین ابتدا به این نکته اشاره کنیم که طبق گزارشی که سایت دانشگاه آلبرتا ارائه کرده است، بورسیه دانشگاه آلبرتا از 13000 دلار در سال شروع می‌شود. لازم به ذکر است که در مقطع کارشناسی‌ارشد و دکتری تسهیلات مختلفی برای دانشجویان در نظر گرفته می‌شود که این تسهیلات به میزان سابقه علمی، معدل نسبتا بالا و نمره زبان خوب بستگی دارد.

ناگفته نماند که دانشگاه آلبرتا کانادا برای دانشجویان، بورسیه و کمک هزینه‌های متفاوتی در نظر گرفته است و شرایط و میزان این بورسیه‌ها برای دانشجویان بر اساس شرایط تحصیلی، نمرات، مدرک زبان، میزان تسلط بر زبان انگلیسی و همچنین نوع رشته تحصیلی متفاوت است. پس بی دلیل نیست که در لیست بهترین دانشگاه های کانادا برای بورسیه قرار گرفته است.

به‌طور کلی اگر بخواهیم یک جمع‌بندی داشته باشیم باید عرض کنیم که مقدار بورسیه و کمک هزینه‌های ارائه شده برای دانشجویان تقریبا بیشتر از هزینه‌های تحصیلی در دانشگاه آلبرتا است. البته این مقدار هزینه‌های جانبی مانند پوشاک، تغذیه، رفت‌و‌آمد، بیمه و خوابگاه را نیز پوشش می‌دهد. ناگفته نماند که بیشتر هزینه‌های زندگی و تحصیلی در دانشگاه آلبرتا با همین میزان کفایت می‌کند.

ددلاین اپلای دانشگاه آلبرتا

ددلاین اپلای دانشگاه آلبرتا چگونه است؟ لازم به ذکر است که اگر متقاضی مقطع کارشناسی هستید، می‌توانید از ابتدای ماه اکتبر هر سال تا ماه مه سال بعد اقدام کنید. اما در مقاطع تحصیلی تکمیلی مهلت پایان اپلای در هر ترم متفاوت است. اما به‌صورت کلی در مورد دریافت بورسیه و کمک هزینه‌های تحصیلی از اول ماه اکتبر هر سال شروع می‌شود و تا 11 ماه دسامبر به پایان می‌رسد.

 • ترم ژانویه: اول نوامبر
 • ترم مه: اول مارس
 • ترم سپتامبر: اول ژوئیه
خوابگاه دانشگاه آلبرتا

نمایی از خوابگاه پردیس آگوستانا (Augustana)

شرایط خوابگاه دانشگاه آلبرتا و زندگی دانشجویی

یکی از مهمترین مواردی که باید به آن دقت کنید، شرایط خوابگاه دانشگاه و سبک زندگی است که بعد از دریافت بورسیه از دانشگاه آلبرتا کانادا خواهید داشت. خوابگاه دانشگاه آلبرتا امکانات رفاهی، آموزشی و تفریحی زیادی دارد که از این امکانات می‌توانیم به مواردی همچون اینترنت پرسرعت، سرویس بهداشتی و حمام، میز و صندلی مطالعه، رستوران، تختخواب و تلویزیون اشاره کرد. ناگفته نماند که سالن مطالعه و سالن ورزشی در همه خوابگاه‌های این دانشگاه به‌صورت رایگان به دانشجویان ارائه می‌شود.

لازم به ذکر است که اگر قصد داشته باشید در خوابگاه‌های تک‌نفره و خصوصی اقامت کنید، این امکان برای دانشجویان فراهم شده است. البته دانشجویان می‌توانند در اتاق‌های دونفره و حتی سه‌نفره در کنار یکدیگر زندگی کنند.

اگر تصمیم داشته باشید که در بیرون از دانشگاه زندگی کنید، می‌توانید در دانشگاه آلبرتا ادمونتون و شهر ادمونتون یک اتاق یا یک اپارتمان اجاره کنید. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که برای سکونت در بیرون از دانشگاه باید هزینه‌های زیادی را بپردازید. لازم به ذکر است که اغلبا خوابگاه‌های دانشجویی در نزدیک دانشگاه آلبرتا واقع شده است و این موجب آسانی در رفت‌وآمد بین دانشگاه و خوابگاه می‌شود.

مشاهیر دانشگاه آلبرتا

تصویر 4 تن از افراد سرشناس تحصیل کرده در دانشگاه آلبرتا

مشاهیری که در دانشگاه آلبرتا تحصیل کرده اند

همان طور که در اول این مقاله اشاره کردیم، دانشگاه آلبرتا به‌دلیل اینکه یکی از دانشگاه‌های برتر دنیا شناخته می‌شود، افراد باهوش را جذب خود می‌کند و یکی از شرایط پذیرش دانشگاه آلبرتا داشتن هوش بالاست. در ادامه لیستی از مشاهیری که فارغ‌التحصیل دانشگاه آلبرتا هستند، آورده شده است:

 1. جو کلارک(Joe Clark): شانزدهمین نخست وزیر کشور کانادا
 2. داریل آنلان کاتز(Daryl Anlan Katz): میلیونر و خیر ثروتمند کاندا
 3. سر جان اروینگ بل(John Bell): دانشمند کانادایی در زمینه ایمن شناسی و ژنتیک
 4. جوردن پترسون(Jordan Peterson): نویسنده 6 جلد کتاب علمی معتبر و روانشناسی بالینی
 5. جانات اسکات(Jonathan Scott): مجری سرشناس کانادایی
 6. برایان تریسی(Brian Tracy): نویسنده و سخنران انگیزشی

سخن پایانی

دانشگاه آلبرتا یکی از معتبرترین و علمی‌ترین دانشگاه‌های کشور کانادا به شمار می‌رود که افراد برجسته‌ای از جمله برایان تریسی، جوکلارک و جانات اسکات دراین دانشگاه تحصیل کرده‌اند. همان طور که اشاره کردیم، دانشگاه آلبرتا در حدود 13000 دلار برای بورسیه و کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان می‌پردازد و شرایط پذیرش دانشگاه آلبرتا بر اساس میزان نمرات، سابقه علمی و همچنین میزان تسلط به زبان انگلیسی متفاوت است. در حالت کلی اگر بتوانید بورسیه اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در کانادا را در مطلب زیر مطالعه کنید:

حتما بخوانید:
تحصیل در کانادا

سوالات متداول

ددلاین اپلای دانشگاه آلبرتا برای مقاطع کارشناسی از اول ماه اکتیر تا ماه مه است و می توانید در این بازه زمانی اقدام کنید.

میزان دریافت کمک هزینه و بورسیه به عواملی مانند معدل نسبتا بالا، نمره زبان خوب و تسلط به زبان انگلیسی و همچنین به رشته تحصیلی بستگی دارد.

افرادی مانند برایان تریسی، جوردن پترسون و جو کلارک از جمله افرادی هستند که در این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند.

دانشگاه آلبرتا در حدود 18 دانشکده دارد که در زمینه‌های علوم مهندسی و پزشکی توانسته است به شهرت جهانی دست پیدا کند.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال