موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

مالیات در کشور آلمان

هر بار که از سوپرمارکت خریداری می‌کنید، به رستوران یا پمپ بنزین می‌روید، و یا حقوق خود را دریافت می‌کنید، در واقع مالیات هم پرداخت می‌کنید. حقیقت این است هر مهاجری که وارد خاک آلمان می شود به محض ورود باید یک کد مالیاتی دریافت کند در غیر این صورت هویت این شخص در آلمان قابل تایید نیست. مالیات در آلمان منبع اصلی درآمد دولت است و دولت را قادر می‌سازد تا وظایفی که به عهده دارد را انجام دهد. دولت آلمان مسئول تأمین مالی بخش‌های مختلف از جمله مهدکودک‌ها و مدارس، دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها، ساخت جاده‌ها، حقوق معلمان و افسران پلیس، دستمزد آتش نشانان، سیاست‌مداران و … است.

چنانچه قصد دارید در آلمان زندگی کنید، باید با قوانین و جزئیات پرداخت مالیات در این کشور آشنایی داشته باشید. از این رو در ادامه مطلب، هرآنچه که درباره مالیات کشور آلمان و حتی کلاس‌‎های مالیاتی در آلمان که نحوه مالیات را تعیین می کند را توضیح می‌دهیم.

شهروندان آلمانی و مهاجرانیک در آلمان کار می‌کنند، موظف به پرداخت مالیات در آلمان هستند.

شهروندان آلمانی و مهاجرانیک در آلمان کار می‌کنند، موظف به پرداخت مالیات در آلمان هستند.

قوانین مالیات در آلمان

شهروندان آلمانی و مهاجرانی که به این کشور آمده و در آنجا کار می‌کنند، موظف به پرداخت مالیات کشور آلمان هستند. در واقع هر فرد مقیم در این کشور، در صورتی که به هر دلیلی طبق مقررات معاهدات مالیاتی معاف نشود، با زندگی در آلمان باید مالیات پرداخت کند. اداره مرکزی مالیات فدرال (Bundeszentralamt für Steuern)، سیستم مالیاتی را در سطح کشور اداره می‌کند. مدیریت مالیات در سطح منطقه‌ای نیز برعهده صدها اداره مالیات منطقه‌ای (Finanzämter) است.

انواع مالیات آلمان به چند دسته که توسط دولت فدرال (Bundesregierung)، ایالت‌ها (Bundesländer) و شهرداری‌ها (Gemeinden) اخذ می‌شود، تقسیم می‌شوند. اصول مربوط به قانون مالیات در آلمان در قانون اساسی این کشور (Grundgesetz) طرح شده است. این که هر فرد با توجه به درآمد خود باید چه میزان مالیات به دولت پرداخت کند و در چه شرایطی معاف شود، همگی در قوانین کلی مالیات آلمان ذکر شده است. در ادامه به بررسی برخی از جزئیات مالیات در این کشور می‌پردازیم.

نرخ مالیات در آلمان

نرخ مالیات تصاعدی منجر به دریافت مبلغ بالاتر از مالیات دهندگانی است که درآمد بیشتری دارند. اطلاع از نرخ مالیات کشور آلمان برای کسانی که قصد مهاجرت به آلمان را داشته و می‌خواهند در این کشور زندگی کنند، برای برآورد دخل و خرج آن‌ها بسیار مهم است. علاوه بر مالیات معمولی، مالیات تجاری نیز بر درآمد صاحبان کسب‌و‌کار اعمال می‌شود.

نرخ مالیات در آلمان تا ابتدای سال 2024، براساس جدول زیر محاسبه می‌شود:

نرخ مالیات در آلمان در سال 2024 
محدوده مالیات بر درآمد افراد مجردمحدوده مالیات بر درآمد افراد متاهلمیزان مالیات
€0 – €10,908€0 - €21,816

0%
€10,909 - €62,809€21,816 - € 125,618

14-42%
€62,810 - €277,825€125,620 - €555,650

42%
مبالغ درآمد بالاتر از 277,826 €مبالغ درآمد بالاتر از 555,651 €45%

انواع مالیات در آلمان

علاوه بر مالیات بر فروش (Umsatzsteuer) که همه ما در زمان خرید اجناس مورد‌نیاز خود می‌پردازیم، انواع دیگری مالیات برای پرداخت در کشور آلمان وجود دارد. اصطلاح مالیات دهنده یا “Steuerzahler”، معنای محدودتری داشته و به افراد یا شرکت‌هایی اطلاق می‌شود که با کار در آلمان و کسب درآمد، باید مالیات آن را بپردازد. هر کسی که در آلمان درآمدی دارد، باید مالیات بر درآمد (Einkommenssteuer) پرداخت کند.

مالیات بر درآمد برای کارمندان، مالیات بر حقوق (Lohnsteuer) است که براساس کلاس های مالیاتی در آلمان محاسبه می‌شود. مالیات برای مشاغلی مانند پزشکی و پرستاری نیز از حقوق آن‌ها کسر می‌شود. پرستاران معمولاً بین 30 تا 42 درصد از حقوق خود را مالیات می‌دهند. صاحبان شرکت‌های بزرگ و کوچک نیز در این کشور موظف به پرداخت مالیات بر درآمد شرکتی (Körperschaftssteuer) هستند.

ساختمان امور مالیاتی در کشور آلمان

ساختمان امور مالیاتی در کشور آلمان

سایر انواع مالیاتی که در آلمان باید پرداخت شود، به شرایط فردی هرکس بستگی دارد. به‌عنوان مثال، صاحبان وسایل نقلیه موتوری در آلمان، مالیات خودرو (KFZ-Steuer) پرداخت می‌کنند و یا صاحبان سگ، مالیات “Hundesteuer” می‌پردازند. مالیات خودرو در آلمان براساس نوع آن و اندازه موتور و میزان انتشار کربن‌دی‌اکسید محاسبه می‌شود. انواع مختلف مالیات کشور آلمان که توسط دولت فدرال تعیین شده، عبارت است از:

مالیات املاک (Grundsteuer)

مالکان خانه در آلمان باید مالیات املاک و مستغلات یا “Grundsteuer” را پرداخت کنند که برای همه صاحبان املاک اجباری است. میزان مالیاتی که برای خانه خود باید بپردازید، به ارزش ملک و نرخ مالیات منطقه‌ای بستگی دارد. هنگام خرید ملک در آلمان نیز، باید مالیات نقل‌و‌انتقال املاک (RETT) را بپردازید. این مالیات با توجه به ایالتی که خانه در آن خریداری می‌شود، بین 3.5 تا 6.5 درصد قیمت خانه، متغیر است.

مالیات املاک (Grundsteuer)

مالیات املاک (Grundsteuer) در آلان چطور محاسبه می‌شود؟

مالیات خودرو یا وسایل نقلیه موتوری (KFZ-Steuer)

از اول جولای سال 2009، تمام وسایل نقلیه در آلمان موظف به پرداخت مالیات هستند. درآمد حاصل از این نوع مالیات فدرال، برخی هزینه‌های مرتبط از جمله ساخت‌و‌ساز جاده‌ها را تأمین می‌کند. میزان مالیات در این کشور براساس نوع وسیله نقلیه و به شکل زیر محاسبه می‌شود:

  • میزان انتشار کربن‌دی‌اکسید؛ مبلغ 2 یورو در هر گرم بر کیلومتر
  • حجم موتور؛ 2 یورو در هر 100 سانتی‌متر مکعب برای موتور‌های بنزینی، و 9.50 یورو در هر 100 سانتی‌متر مکعب برای موتورهای دیزلی

از اول ژانویه 2021، مبلغ مالیاتی جدیدی برای وسایل نقلیه تازه ثبت شده اعمال می‌شود که براساس آن، مالکان وسایل نقلیه با انتشار CO2 بالاتر، مالیات سنگین تری (تا 4 یورو به ازای هر گرم در هر کیلومتر) پرداخت خواهند کرد. در حالی که صاحبان خودروهای سازگار با محیط زیست و بدون آلودگی، سالانه 30 یورو پاداش مالیاتی خواهند داشت.

مالیات خودرو یا وسایل نقلیه موتوری (KFZ-Steuer)

مالیات خودرو یا وسایل نقلیه در آلمان چطور محاسبه می‌شود؟

مالیات بر درآمد (Einkommenssteuer)

مالیات بر درآمد مهم‌ترین مالیاتی است که در آلمان پرداخت شده و بیشتر درآمد دولت را تشکیل می‌دهد. این نوع مالیات تنها مشمول درآمد حاصل از یک شغل نیست، و افراد حتی با درآمد حاصل از منابع دیگر همچون سرمایه گذاری در آلمان نیز، باید مالیات پرداخت کنند. هفت نوع مختلف مشاغل با درآمد وجود دارد که مشمول پرداخت مالیات در آلمان هستند:

  1. مشاغل مستقل
  2. استخدامی و کار برای یک کارفرما
  3. تجارت
  4. کشاورزی و جنگل‌داری
  5. درآمد حاصل از سرمایه‌‌گذاری
  6. رهن یا اجاره ملک
  7. سایر منابع درآمد ذکر شده در قانون مالیات بر درآمد، مانند حقوق بازنشستگی و … .

مالیات حقوق و دستمزد (Lohnsteuer)

مالیات بر حقوق، شکلی از مالیات بر درآمد است. اگر در آلمان شاغل هستید، مالیات شما به طور خودکار توسط کارفرما از حقوق‌تان کسر شده و به اداره مالیات منتقل می‌شود. مالیات بر حقوق، براساس کلاس‌های مالیاتی در کشور آلمان و وضعیت تأهل (مجرد، بیوه، والد تنها و …)، نرخ‌های متفاوتی دارد. در این لینک وضعیت حقوق در آلمان شرح داده شده است.

مالیات بر فروش (Umsatzsteuer)

مالیات بر فروش که در زبان عامه به “Mehrwersteuer” نیز معروف است، همان مبلغی است که ما به‌عنوان مالیات روی اجناس خریداری شده، می‌پردازیم. این مالیات مستقیماً به قیمت محصولات اضافه شده است.

انواع مالیات در آلمان

انواع مالیات در آلمان در یک نگاه

مالیات شرکت‌ها (Körperschaftssteuer)

زمانی که یک کسب‌و‌کار را در آلمان راه‌اندازی می‌کنید، باید به دولت مالیات شرکت‌ها بپردازید. صاحبان این شرکت‌ها دیگر مشمول پرداخت مالیات بر درآمد نیستند و به عبارتی، مالیات شرکت‌ها برای اشخاص حقوقی، همان مالیات بر درآمد آنان است.

مالیات تجارت (Gewerbesteuer)

مالیات “Gewerbesteuer” نوع دیگری از مالیات در آلمان است که فرد با ثبت یک تجارت در آلمان، موظف به پرداخت آن است. تنها مشاغل آزاد از جمله، وکلا، پزشکان، روزنامه نگاران، هنرمندان و طراحان گرافیک از پرداخت این مالیات معاف هستند. مالیات بر تجارت، مهم‌ترین درآمد برای شهرداری‌ها در آلمان است.

مالیات کلیسا (Kirchensteuer)

مالیات کلیسا نوع خاصی از مالیات است که جوامع مذهبی مختلف از اعضای خود دریافت می‌کنند. این مالیات منبع درآمد اصلی کلیساهای مسیحی در کشور آلمان است. هر فردی که در آلمان زندگی کرده و عضو یک جامعه مذهبی است، صرف‌نظر از ملیت خود باید مالیات کلیسا را بپردازد.

کلاس‌های مالیاتی در آلمان

افرادی که در آلمان به‌عنوان کارمند مشغول به کار هستند و حقوق مشخصی دارند، براساس کلاس‌های مالیاتی در آلمان (Lohnsteuerklasse) مشمول پرداخت مالیات بر حقوق هستند. کلاس‌های مالیاتی به کارفرمای شما در تعیین میزان حقوق و مالیاتی که باید پرداخت کنید، کمک می‌کند. در مجموع 6 کلاس مالیاتی وجود دارد که بسته به شرایط فردی، در یکی از این دسته‌ها قرار می‌گیرید.

انواع کلاس مالیاتیشرایط مشمولان
کلاس 1افراد مجرد یا مطلقه که مستقل زندگی می‌کنند (به استثنای افراد در کلاس 2، 3 یا 4)
کلاس 2والدین مجردی که با فرزندشان زندگی کرده و کمک هزینه (Kinderfreibetrag یا Kindergeld) دریافت می‌کنند.
کلاس 3افرادی که متاهل هستند و هر دو همسر در آلمان با هم زندگی می‌کنند و فقط یکی از همسران حقوق بگیر است. یا همسر دیگر حقوق می گیرد اما انتخاب می کند که در کلاس 5 طبقه‌بندی شود
کلاس 4مختص به زوج‌های متأهل که درآمد تقریباً مشابه دارند.
برای افراد متاهلی است که با هم زندگی می‌کنند و کلاس مالیاتی 3 یا 5 را برای یکی از آن‌ها انتخاب نشده است.
کلاس 5افرادی که همسرشان در کلاس مالیاتی 3 طبقه‌بندی می‌شود
کلاس 6برای کسانی که شغل‌های جانبی داشته و از آن درآمد دارند.
برای کسانی که ممکن است بیش از یک شغل داشته باشند و از مشاغل دیگر درآمد کسب کنند.

اگر شرایط شما به هر نحوی تغییر کند، کلاس مالیاتی شما نیز می‌تواند تغییر کند. توجه داشته باشید که افراد با شغل آزاد یا مستقل، مالیات بر درآمد پرداخت کرده و مالیات بر حقوق که شامل 6 کلاس توضیح داده شده در جدول بالا است، پرداخت نمی‌کنند. اما اگر شغل آزاد دارید و همسرتان در جایی کارمند است، ممکن است در یکی از این کلاس‌های مالیاتی قرار بگیرید.

مقایسه درآمد بر میزان مالیات افراد در آلمان

مالیاتی که در کشور آلمان از مردم دریافت می‎‌شود، در واقع کمک بزرگی به اقتصاد این کشور است. دولت آلمان نرخ‌های مالیاتی متعددی را برای مشاغل و درآمدهای مختلف افراد در این کشور تعیین کرده که در واقع به رونق اقتصاد آلمان کمک می‌کنند. به‌عنوان مثال، مالیات بر سرمایه‌گذاری‌های مالی افراد، در زمینه‌های مختلف اقتصادی هزینه می‌شوند. در واقع مالیات منبع درآمد اصلی دولت بوده و مخارجی که برعهدۀ دولت قرار دارد، از طریق آن پرداخت می‌شود. در جدول زیر می توانید میزان مقایسه درآمد از مالیات کشور آلمان طی چند سال را مشاهده کنید.

مقایسه درآمد بر میزان مالیات افراد در آلمان

مقایسه درآمد بر میزان مالیات افراد در آلمان براساس سال

سخن پایانی

کشور آلمان یکی از قدرتمندترین کشورهای دنیا از نظر اقتصادی است و همین امر باعث شده که بسیاری افراد بخواهند برای کار و زندگی به این کشور بروند. اما مانند هر کشور دیگری در دنیا، با داشتن درآمد موظف به پرداخت مالیات در آلمان خواهید بود. در این مطلب، با بررسی انواع مالیات در این کشور و قوانین و نرخ‌های مالیاتی، سعی کردیم تا اطلاعات کاملی درباره مالیات کشور آلمان در اختیار شما قرار دهیم.

سوالات متداول

نرخ مالیات در این کشور با توجه به میزان درآمد افراد تعیین شده و از 14 تا 45 درصد محاسبه می‌شود. برای برخی مشاغل با درآمد بالاتر، نرخ مالیات ممکن است افزایش پیدا کند.

هرکسی که در این کشور کار کرده و درآمدی داشته باشد، موظف به پرداخت مالیات کشور آلمان خواهد بود. برخی درآمدهای غیر‌مستقیم حاصل از سرمایه‌گذاری مالی و یا رهن و اجاره املاک نیز مشمول پرداخت مالیات است.

کسانی که به‌صورت کارمندی در آلمان استخدام شده‌اند، باید براساس کلاس‌های مالیاتی در آلمان مالیات بدهند. 6 کلاس مالیاتی وجود دارد که بیشتر براساس وضعیت تأهل تعیین شده است.

بله، مالیات بر خودرو در آلمان براساس حجم موتور وسیله نقلیه و میزان آلودگی محیطی آن تعیین می‌شود.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال