مزایا و معایب زندگی در آلمان که در مهاجرت شما تاثیر گذارند

مزایا و معایب متعددی برای زندگی در خارج از کشور وجود دارد و مسلما آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست. با خواندن این مقاله که کارشناسان موسسه مهاجرتی پارسی کانادا آماده کرده اند، می توانید به برخی از مزایا و معایب زندگی در آلمان پی ببرید و تصمیم بگیرید که آیا می خواهید مهاجرت به آلمان را انتخاب کنید یا خیر. بنابراین در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

زندگی در آلمان

زندگی در آلمان

جنبه های مثبت زندگی در آلمان

 • راحت سفر کردن و موقعیت مکانی

آلمان به دلیل موقعیت مکانی که دارد، می توان گفت که در وسط اروپا واقع شده و به عنوان مرز میان کشورها در شرق و غرب می باشد.

بنابراین موقعیت مکانی آلمان این امکان را به مسافران می دهد که از طریق آلمان به سایر کشورها نیز بتوانند بروند. جالب است بدانید که کشور آلمان بعد از روسیه، بیشترین مرز را در اروپا با کشورهای دیگر دارد.

کشورهایی که با آلمان مرز مشترک دارند عبارتند از: سوئیس، جمهوری چک، هلند، اتریش، لهستان، بلژیک، لوکزامبورگ، فرانسه و دانمارک.

همچنین در آلمان وسایل حمل و نقل از جمله اتوبوس و خطار و هواپیما وجود دارد. اغلب دانشجویان و افرادی که می خواهند با هزینه کمتری از جایی به جای دیگر بروند، اتوبوس را انتخاب می کنند.

فرودگاه های بین المللی بسیاری در آلمان وجود دارند و بزرگترین فرودگاه اروپا یعنی فرودگاه فرانکفورت نیز در همین کشور واقع شده است.

 • اوقات فراغت جذاب و سرگرم کننده

آلمان کشوری زیبا، بزرگ و با مکان های جالب، معماری چشمگیر و شهرهای تاریخی است. درست است که در جنگ جهانی دوم بسیاری از آسیب های مخرب بر آلمان وارد شده است ولی هنوز هم اماکن گردشگری در این کشور بسیارند.

برای گشت و گذار، کشور آلمان بیشترین مکان های جذاب و دیدنی را دارد. به عنوان مثال می توانید به کنسرت یا اپرا بروید در جشنواره های سرگرم کننده آن شرکت کنید، از طبیعت زیبای این کشور لذت ببرید و یا به ورزش هایی همچون دوچرخه سواری یا دویدن بپردازید.

 • یاد گرفتن زبان و فرهنگ آلمانی

با زندگی در آلمان این امکان برای شما به وجود می آید که به راحتی زبان آلمانی و فرهنگ کشور آلمان را یاد بگیرید.

در دنیا کشورهای دیگری نیز وجود دارند که زبان رسمی شان آلمانی است ولی هیچ کشوری زبان آلمانی را به درستی کشور آلمان صحبت نمی کند.

برای زندگی در آلمان، اتباع خارجی موظف به یادگیری زبان آلمانی می باشند و بدون اشتن دانش زبانی امکان اقامت به آن ها داده نخواهد شد.

 • خدمات بیمه درمانی در آلمان

در آلمان نصف هزینه بیمه را کارمند و نیم دیگر آن را کارفرما پرداخت می کند. آلمان از نظر مراقبت های بهداشتی در سطح بالایی می باشد و بیمه کشور آلمان تقریبا اکثر هزینه های پزشکی و درمانی را شامل می شود.

همچنین جالب است بدانید که یک فرد بیمه شده آلمانی می تواند خانواده اش را نیز تحت پوشش قرار دهد، به نوعی که هزینه های درمان برای آن ها به صورت حد اقلی یا رایگان باشد.

 • وجود تعادل میان کار و زندگی

در میان کشورهای توسعه یافته، آلمان کشوری بسیار سخت کوش شناخته شده و همواره بر اصل تعادل میان کار و زندگی تاکید دارد.

کارفرمایان از نیروها تمرکز بالا بر روی کار را می خواهند اما بعد از پایان یافتن کار زندگی شخصی اولویت پیدا می کند و اغلب افراد به کارهای متفرقه می پردازند.

حتی صحبت کردن در رابطه با مسائل کاری و یا مشاغل در وقت آزاد معمول نمی باشد. البته زندگی در آلمان شما را از پیشرفت باز نمی دارد و از شما فرد تنبلی نمی سازد، بلکه فقط به تعادل تاکید دارد و به همین خاطر 30 روز تعطیل در این کشور اجباریست.

 • آلمانی ها قابل اعتماد هستند

آلمان مردمی صادق و قابل اعتماد دارد. اگر یک آلمانی به شما تعهدی بدهد، بدون شک به ان عمل خواهد کرد. آلمانی ها دقیق، قابل اعتماد و منطقی هستند و این موارد جزئی از فرهنگشان است.

همچنین مردم آلمان بسیار خوش قول و وقت شناس هستند و اگر با شما قرار ملاقات داشته باشند، زودتر در محل مقرر حاضر می شوند؛ اگر هم مجبور شوند که تاخیر کنند حتما از یک هفته قبل به شما اطلاع می دهند.

زندگی در آلمان

زندگی در آلمان

جنبه های منفی زندگی در آلمان

 • میزان جرم در آلمان

برخی از شهرهای آلمان جرم و جنایت کمتری دارند ولی به طور کلی، در آلمان نیز جرم و جنایت وجود دارد. البته مسئله خاص و حادی در رابطه با آلمان وجود ندارد و فقط با رعایت نکاتی می توان این چالش را بر طرف نمود.

به عنوان مثال شب ها را برای پیاده روی انتخاب نکنید، در صورت احساس خطر با پلیس تماس بگیرید. پلیس این کشور بسیار فعال است و مردم آن نیز اگر بتوانند کمکی به شما بکنند، از این کار دریغ نمی کنند.

 • تنوع غذایی محدود برای گیاهخواران

در آلمان فرهنگ های غذایی از ملل مختلف رایج است و شما می توانید غذاهای بسیاری را از کشورهای همچون مکزیک، ویتنام و ژاپنی در سراسر آلمان بیابید.

همچنین رستوران های ترکی و ایتالیایی بسیاری نیز در آلمان وجود دارند. آلمانی ها علاقه زیادی به خوردن انواع سوسی، کالباس و غذاهای گوشتی دارند. مخصوصا گوشت خوک در کل آلمان به فروش می رسد و طرفداران بسیاری دارد.

اما اگر گیاهخوار باشید با مشکل روبرو خواهید شد. چرا که در جنوب آلمان اغلب گوشت خوک می خورند و در شمال آلمان معمولا خوردن ماهی رواج دارد. البته این بدان معنا نیست که هیچ غذایی برای گیاهخوارن وجود ندارد ولی یافتن آن کمی سخت است.

همچنین جالب است بدانید اگر به گلوتن موجود در برخی نان ها حساسیت داشته باشید، در آلمان مشکلی نخواهید داشت. چرا که بیشتر از 300 مدل نان در آلمان تولید می شود.

اگر به خوردن گوشت علاقه مندید، می توانید در رستوران های آلمان، کالباس یا شینسل را با سیب زمینی سرخ کرده همراه با سس گوجه فرنگی میل کنید.

 • یکشنبه ها در آلمان همه جا تعطیل است

اگر شما به عنوان یک فرد مهاجر، مهاجرت به آلمان را انتخاب کرده باشید، با زندگی در آلمان متوجه خواهید شد که یکشنبه ها همه جا بسته است و تقریبا به جز جایگاه های سوخت و یا کیوسک های کوچک، جایی برای خرید باز نمی باشد.

به همین خاطر اغلب افراد برای خرید مایحتاج مورد نیازشان شنبه ها به خرید می روند. ولی اگر روز دیگری به جز شنبه را انتخاب کنید بهتر است، چرا که ازدحام و شلوغی بسیاری وجود دارد.

 • دوستی های عمیق کمیاب است

آلمانی ها معمولا به سرعت با افراد خارجی رابطه دوستی برقرار نمی کنند و زمان می برد تا بتوانید با آن ها دوستی عمیق داشته باشید.

علت این امر هم آن است که آلمانی ها معمولا دوستی هایشان را از زمان مدرسه ایجاد کرده اند و شکستن یخ آن ها برای صحبت کردن یا دوستی دشوار می باشد.

 • ذهنیت رک و صادقانه آلمانی ها

ممکن است برخی از رفتارهای آلمانی ها برای شما بی ادبانه به نظر برسد ولی با گذشت زمان متوجه خواهید شد که آن ها فقط رک گو و صادق هستند.

به عنوان مثال زمانی که از آن ها سوالی بپرسید اگر جواب سوال شما را ندانند خیلی رک و روراست می گویند که من هیچ نظری در این باره ندارم.

این جمله برای افراد ملل دیگر ممکن است بی ادبانه تلقی شود ولی آن ها فقط بنا بر فرهنگ و ذهنیتشان اینگونه پاسخ می دهند.

در حقیقت آلمانی ها به صریح بودن عادت دارند و این امر ممکن است برای شما آسیب زننده باشد.

بسیاری از مهاجرین این گونه جواب های صادقانه را به حساب بی ادبی و بی حوصلگی می گذارند. البته نا گفته نماند که آلمانی ها هیچ گاه تا زمانی که شما را به خوبی نشناسند، رفتارتان را قضاوت نخواهند کرد.

به همین خاطر شما کمتر در این کشور مورد قضاوت قرار می گیرید و این نکته مهمی است. یکی دیگر از نکات منفی که شاید در آلمان به آن برخورد کنید، این است که آلمانی ها به خصوص در جنوب این کشور تمایل زیادی به خرید چیزهای گران قیمت و پز دادن با آن ها دارند.

مثلا آن ها خانه، ماشین و غیره را می خرند و دوست دارند که آن ها را به دیگران نشان بدهند.

 • امکان اضافه وزن در آلمان وجود دارد

کشوری که بزرگ ترین تولید کننده سوسیس و کالباس است و اغلب غذاهای گوشتی و گوشت خوک سرو می کند، طبیعیست که مکانی برای چاقی و اضافه وزن باشد.

به خصوص که غذاهای آلمانی معمولا حاوی گوشت هستند و بدن را تحت تاثیر چربی های بسیار قرار می دهند. همچنین از طرفی گفتیم که انواع نان در آلمان تولید می شود و مرتبا با انواع غذا و نوشیدنی میل می شود.

از آنجایی که نان منبع غنی از کربوهیدرات می باشد، چاقی یک امر حتمی خواهد بود. البته راه هایی برای حفظ تناسب اندام در آن وجود دارد و آن اقدام به طبخ غذا برای خودتان است.

شما می توانید با استفاده از تخفیف هایی که در فروشگاه های میوه و تره بار وجود دارد، سبزیجات و میوه ها را به شکل کم هزینه و با صرفه تهیه کنید و برای خودتان غذاهای سالم و کم کالری تری تهیه کنید.

زندگی در آلمان

زندگی در آلمان

بهترین راه مهاجرت به آلمان

با پرداختن به همه نکات گفته شده در این مطلب ما به شما توصیه می کنیم که برای مهاجرت به آلمان حتما با وکلای باتجربه موسسه مهاجرتی پارسی کانادا مشورت کنید و سعی کنید بهترین روش را برای مهاجرت به این کشور زیبا انتخاب نمایید.

کارشناسان مهاجرت موسسه پارسی کانادا با سال ها سابقه ارزشمند به علاقه مندان مهاجرت به آلمان کمک می کنند تا مراحل اخذ ویزای آلمان را به راحتی سپری کنند و با هر هدفی که از مهاجرت دارند چه از منظر تحصیلی و چه سایر اهداف بتوانند روال موفقی را در پیش گیرند.

سخن آخر

برای زندگی در آلمان باید از سد زبان بگذرید و سعی کنید برای زندگی در این کشور خودتان را آماده کنید.

آلمان نیز مانند همه کشورهای جهان نکات مثبت و منفی بسیاری برای زندگی دارد ولی آنچه مهم است این می باشد که زندگی در آلمان یک انتخاب مناسب است و می توان با اراده و تلاش و طی کردن مراحل قانونی و اصولی، زندگی شادی را در آلمان تجربه کرد.

فرقی نمی کند در آمریکا زندگی کنید یا درانگلیس یا آلمان. مهم این است که شرایط خوبی را برای زندگی خودتان در این کشورهای توسعه یافته محیا کنید.

زندگی در آلمان امکان پیشرفت کاری، لذت از یک زندگی خوب و ایده آل، سفر به کشورهای مختلف هم مرز، یادگیری زبان آلمانی، خوردن غذاهای گوشتی لذیذ و دیدن زیبایی ها و جاذبه های گردشگری فوق العاده ای را در اختیار شما می گذارد.

جوانب مثبت و منفی زندگی در آلمان، شما را برای تصمیم گیری جهت زندگی در این کشور یاری می دهد.

زندگی با درآمد مناسب در آلمان به شما کمک می کند که به راحتی از پس هزینه های زندگی و پرداخت مالیات ها برآیید. همچنین از اوقات فراغت خود به بهترین شکل استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه ها

 1. محسن

  با سلام و احترام
  من مهندس تلکام (شبکه های موبایل ) هستم با لیسانس مهندسی برق که حدودا 6 سال سابقه مرتبط(در شرکت های معتبر) دارم . تقریبا زبان انگلیسی ام هم خوبه ، بنظرتون من برای مهاجرت راه سختی دارم ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید .
  با تشکر

  • محسن عزیز سلام، باید رزومه کاملی از شما در دسترس باشد، جهت بررسی فرم ارزیابی و هماهنگی تایم مشاوره رایگان میتوانید از طریق لینک زیر فرم ارزیابی را تکمیل کنید، کارشناسان پس از بررسی فرم ارزیابی با شما تماس میگیرند.

   آدرس لینک : فرم ارزیابی مهاجرت

   پارسی کانادا (https://parsicanada.com/assessment-enquiry/)

 2. بهار

  من دوست دارم درآلوان زندگی کنم اما امکانشن ندارم????مگه ب وسیله ازدواج???ب همین راحتی

  • زهرا شاهی

   درود برشما. امیدواریم بتونید به این کشور مهاجرت کنید.

 3. داریوش

  باسلام من بالای ده سال سابقه کار
  کابینت مصنوعات درب وچهارچوب mdf رودارم
  آیابرای من شعلی پیداخواهد ؟
  میانیگین حقوق این گونه کارها چقدر است؟
  ممنون میشم اگه به سوال های بنده پاسخ صحیحی رو عنایت فرمایید
  خیلی متشکر از شما بزرگواران شادوپیروز باشید

  • با سلام به شما دوست عزیز. برای مهاجرت به کانادا یه سیستم امتیاز بندی وجود داره که یکی از فاکتورهایی که براتون امتیاز ایجاد میکنه، تخصص کاری هست. شما می تونید با وارد کردن اطلاعات کامل خودتون در فرم ارزیابی مهاجرتی ما به ادرس https://parsicanada.com/assessment-enquiry/ ببینید که چقدر امتیاز کسب می کنید و چه فیلد مهاجرتی براتون مناسب تره. ببرای کسب اطلاعات دقیق تر و مشاوره رایگان، همین حالا فرم ارزیابی مهاجرت را در سایت ما پر کنید و پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید.
   فرم ارزیابی مهاجرت

تا چند لحظه ی دیگر یک کد تایید برای شما ارسال می گردد . لطفا در فیلد زیر قرار دهید.

در حال ارسال اطلاعات لطفا چند لحظه منتظر بمانید