موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

آوسبیلدونگ پرستاری آلمان

اگر پرستار هستید و قصد مهاجرت دارید، دوره آسوسبیلدونگ پرستاری آلمان، یکی از ایدئال‌ترین گزینه‌هاست! کشور آلمان نه فقط با کمبود پرستار، بلکه به‌طورکلی با کمبود سالانه حدود 400 هزار نیروی کار مواجه است؛ حالا برای تأمین نیازش به پرستاران، دوره‌ای تحت عنوان آوسبیلدونگ طراحی کرده که پرستاران سایر کشورها از جمله ایران را برای کار در این حوزه آماده می‌کند.

قبل از خواندن ادامۀ متن؛ اگر به هر دلیلی فرصت مطالعۀ این مقاله را ندارید یا از حوصلۀ شما خارج است و در صورتی که نیاز به مشاوره دارید، فرم ارزیابی مهاجرت را پُر کنید تا با یک مشاورۀ دقیق راهنمایی‌تان کنیم.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

در این محتوا ما آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، شرایط و همینطور مراکزی که برای کارآموزی می توانید انتخاب کنبد را بررسی کرده‌ایم؛ پس در ادامه با ما همراه باشید.

آوسبیلدونگ پرستاری چیست؟

واژه آوسبیلدونگ در زبان آلمان به معنای کارورزی در دوره‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای است. آوسبیلدونگ پرستاری نیز یک دوره کارورزی است که توسط کشور آلمان برای آموزش و جذب نیرو در حوزه درمان برگزار می‌شود. البته این دوره مستلزم سواد آکادمیک یا دانشگاهی در حوزه پرستاری نبوده و برای این افراد برگزار نمی‌شود.

این دوره شامل 2100 ساعت آموزش به صورت تئوری و 2500 ساعت آموزش عملی است. بعد از سپری کردن دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری می‌توانید در کشور آلمان مشغول به کار شوید. همچنین در طول دوره کارآموزان بسته به میزان کار و محل اشتغال، حقوقی متغیر را دریافت می‌کنند.

مزایای آوسبیلدونگ پرستاری آلمان

سالانه علاقمندان به رشته پرستاری در این دوره شرکت کرده و پس از دریافت ویزای آوسبیلدونگ آلمان به این کشور می‌روند. اما مزیت دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری تنها دریافت ویزای این کشور و بهره‌مندی از امکانات متنوع آن نیست.

از جمله مهم‌ترین مزایای آوسبیلدینگ پرستاری آلمان، عبارت‌اند از:

 • دریافت اقامت دائم کشور آلمان
 • جذابیت بالای دوره به دلیل تئوری و عملی بودن کلاس‌ها
 • ورود سریع به بازار کار به دلیل نیاز بالا به جذب نیروی درمانی
 • دریافت ساده و سریع دعوتنامه مراکز آوسبیلدونگ بعد از تکمیل پرونده و پذیرش مدارک
 • دریافت حقوق حین دوره

شرایط آوسبیلدونگ پرستاری

برای گذراندن دوره آوسبیلدونگ پرستاری آلمان، باید به خوبی با شرایط آن آشنایی داشته باشید. به عنوان مثال لازم است بدانید که شرکت در این دوره با شرایط مهاجرت پرستاران به آلمان متفاوت است؛ زیرا نباید مدرک دانشگاهی این رشته را داشته باشید. در واقع این دوره جهت تربیت افراد برای فعالیت در حوزه پرستاری است و کسانی که پرستار هستند، نیازی به این دوره‌ها ندارند.

همچنین قبل از اقدام برای تکمیل پرونده، بهتر است آخرین اطلاعات و اخبار تغییرات شرایط دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری را مطالعه کنید. به عنوان مثال در سال 2020 یک طرح جدید اضافه شده و متقاضیان می‌توانند در زمینه پرستاری سالمندان، کودکان و یا به صورت کارمندی، در دوره آوسبیلدونگ پرستاری شرکت کنند.

ویزای اوسبیلدونگ پرستاری در آلمان یکی از ویزاهای پرتقاضا در کشور آلمان است

ویزای اوسبیلدونگ پرستاری از جمله ویزاهای پرطرفدار آلمان در میان مهاجران است

مدارک تحصیل آوسبیلدونگ پرستاری

برای شرکت در آوسبیلدونگ پرستاری شما در درجه اول به مدرک دیپلم یا پیش‌دانشگاهی (هر یک از رشته‌های نظری یا فنی و حرفه‌ای) نیاز دارید. نمره دیپلم و معدل برای پذیرش در آوسبیلدونگ اهمیت زیادی ندارد. از دیگر مدارک تحصیلی لازم برای شرکت در دوره آوسبیلدونگ پرستاری آلمان می‌توان به ارائه مدرک زبان آلمانی در سطح B2 اشاره کرد.

شرایط سنی آوسبیلدونگ پرستاری

دوره آوسبیلدونگ پرستاری یکی از روش‌های مهاجرت به کشور آلمان است که بدون محدودیت سنی می‌توان در آن شرکت کرد. همه افراد واجد شرایط بالای 18 سال (حتی تا 45 سالگی) می‌توانند در دوره آوسبیلدونگ شرکت کنند. برای کسب اطلاعات دقیق، می‌توانید مقاله شرط سنی مهاجرت به آلمان را در بلاگ پارسی کانادا مطالعه کنید.

طول دوره آوسبیلدونگ پرستاری

با شرکت در دوره آوسبیلدونگ پرستاری شما به مدت حدود سه سال و نیم مشغول یادگیری در مراکز مربوطه هستید که دو سال اول آن دوره عمومی محسوب می‌شود. بعد از سپری کردن این دو سال می‌توانید برای دوره تخصصی هم اقدام کنید.

مقایسه حقوق پرستاران در آلمان براساس جنسیت

مقایسه حقوق پرستاران در آلمان براساس جنسیت

هزینه آوسبیلدونگ پرستاری

به‌طورکلی تحصیل در کشور آلمان کاملاً رایگان و بدون پرداخت شهریه بوده و شرکت در دوره آوسبیلدونگ پرستاری نیز به همین شکل است. تنها هزینه آوسبیلدونگ برای متقاضیان، مبالغی است که برای تکمیل پرونده شامل دریافت ویزا، سفر به آلمان، مخارج زندگی و … باید بپردازند. به علاوه، کارآموزان در طی دوره حتی حقوق دریافت می‌کنند.

تمکن مالی آوسبیلدونگ پرستاری

یکی از اولین مواردی که متقاضیان آوسبیلدونگ پرستاری آلمان باید به آن توجه کنند، کسب اطلاعات کافی درباره آلمان و شرایط پذیرش مهاجران است. به عنوان مثال، دریافت گواهی تمکن مالی از بانک، یکی اولین مراحل ارائه مدارک است. متقاضی مهاجرت باید در یکی از بانک‌های معتبر افتتاح حساب کرده و مبلغی را در آن قرار دهد.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

درآمد دانشجویان آوسبیلدونگ پرستاری

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، دانشجویان در دوره آوسبیلدونگ پرستاری نه تنها هزینه‌ای نمی‌پردازند، بلکه حقوق هم دریافت می‌کنند. این حقوق اگرچه چندان بالا نیست، اما فراموش نکنید که شما در حال فراگیری دانشی هستید که در حالت عادی هزینه زیادی را برای شما به همراه دارد.

در طول دوره سه ساله آموزش آوسبیلدونگ پرستاری آلمان شما حدوداً 1000 تا 1200 یورو حقوق ماهانه دریافت می‌کنید. این دریافتی پس از اتمام دوره و کار به عنوان یک پرستار، به حداقل 2200 یورو می‌رسد که بسته به محل کار و سختی آن، می‌تواند بیشتر شود. در مقاله درآمد پرستاران در آلمان به طور کامل می‌توانید اطلاعات تکمیلی را درباره این موضوع مطالعه کنید.

حقوق دانشجویان در سال اولحقوق دانشجویان در سال دومحقوق دانشجویان در سال سوم
500 الی 1000 یورو1100 یورو1200 یورو

لیست مراکز آموزشی آوسبیلدونگ پرستاری آلمان

دوره آوسبیلدونگ پرستاری توسط مراکز آموزشی متعددی در کشور آلمان ارائه می‌شود. البته برخی از این مراکز دوره آوسبیلدونگ رشته‌های دیگری را نیز ارائه می‌دهند که در مقاله لیست آوسبیلدونگ‌های آلمان می‌توانید توضیحات بیشتری را در این‌باره مطالعه کنید.

لیست مراکز آموزشی آوسبیلدونگ پرستاری آلمان عبارت است از:

 • دانشگاه فرانکفورت (University of Frankfurt)
 • دانشگاه ارلانگن (University of Erlangen-Nuremberg)
 • دانشگاه درسدن (Dresden University of Technology)
 • دانشگاه علمی کاربردی هامبورگ (University of Hamburg)
 • دانشگاه فنی مونیخ (Technische Universität München)
 • دانشگاه پزشکی برلین (Berlin Medical University)
 • دانشگاه فرایبورگ (University of Freiburg)
 • دانشگاه هومبولت برلین (Humboldt University of Berlin)
 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ (Ludwig Maximilian University of Munich)
دانشگاه فرانکفورت آلمان محل آموزش اوسبیلدونگ آلمان

دانشگاه فرانکفورت آلمان محل آموزش اوسبیلدونگ آلمان

شرایط دریافت ویزا آوسبیلدونگ پرستاری

کشور آلمان به دلیل نیاز شدیدی که به جذب پرستار دارد، شرایط سخت‌گیرانه‌ای را برای دریافت ویزا آوسبیلدونگ پرستاری در نظر نگرفته است. همانطور که قبلاً گفتیم، برای شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری آلمان حتی به سابقه تحصیلی یا شغلی مرتبط هم نیازی ندارید.

مهمترین مدارکی که برای درخواست ویزا باید ارائه دهید، شامل موارد زیر است:

 • گذرنامه با اعتبار حداقل شش ماه به همراه دوسری کپی از صفحات
 • شناسنامه، در صورت تغییر نام یا نام خانوادگی به همراه ترجمه رسمی آن
 • عکس گذرنامه‌ای بایو متریک
 • نامه تمکن مالی از بانک
 • بیمه درمانی مسافرتی شش‌ماهه
 • انگیزه نامه
 • رزومه
 • گواهی سابقه کاری و یا شغلی در ایران
 • ترجمه رسمی مدارک دیپلم و یا پیش‌دانشگاهی
 • مدرک زبان آلمانی حداقل B1
از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

ویزای همراه برای آوسبیلدونگ پرستاری

متقاضیان دریافت ویزای آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان می‌توانند پس از استقرار در این کشور، تقاضای ویزای همراه دهند. منظور از همراه، همسر و فرزندان زیر 18 سال است. همسر دانشجو نیز باید مدرک زبان آلمانی B2 داشته باشد و پس از دریافت ویزای همراه و رفتن به آلمان، می‌تواند در این کشور کار کند.

شرایط کار پس از پایان دوره آوسبیلدونگ پرستاری

بعد از اینکه دوره آوسبیلدونگ پرستاری به پایان رسید؛ یک تا دو سال زمان دارید که در آلمان برای خود شغل پیدا کنید. اگر دوره پرستاری کودک را گذرانده باشید؛ باید در این حوزه شروع به کار کنید و اگر دوره‌های اصلی مربوط به حوزه سلامت را گذرانده‌اید؛ می‌توانید در بیمارستان‌ها مشغول فعالیت شوید. تسلط کافی به زبان آلمانی برای ارتباط گرفتن با بیماران و در نتیجه بهبود جایگاه شغلی، بسیار مهم است. البته قبل از پیدا کردن شغل، پرستاران باید مدارک خود را ترجمه و برای تأیید در آلمان و امکان کار، معادل‌سازی شود. اطلاعات بیشتر درباره روند معادل سازی مدرک پرستاری در آلمان را در مطلب زیر مطالعه کنید:

نکته: یک پرستار در آلمان باید بتواند در هفته حدود 38 تا 40 ساعت شیفت کاری داشته باشد.

فرصت‌های شغلی برای پرستاران آوسبیلدونگ پرستاری

پرستار‌ها بعد از گذراندن دوره می‌توانند در مکان‌های زیر مشغول فعالیت شوند:

 • بخش‌های مختلف بیمارستان‌ (بخش داخلی، اطفال، اتاق عمل، مراقبت‌های ویژه و …)
 • کلینیک‌ها
 • مراکز درمانی
 • مراکز توانبخشی
 • خانه‌های سالمندان
 • به عنوان پرستار کودک
 • مؤسسات اجتماعی

سخن پایانی

آلمان یکی از بهترین کشورهای جهان برای تحصیل است. دولت آلمان برای ایجاد هزاران شغل جدید و جذابیت بیشتر حرفه پرستاری، برنامه‌های زیادی دارد. دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری آلمان به همین منظور ارائه شده‌اند. اگر قصد مهاجرت به آلمان را دارید تا علاقه خود را در رشته پرستاری دنبال کنید، مطالعه این مقاله برای شما مفید خواهد بود.

سوالات متداول

شرکت در دوره آوسبیلدونگ پرستاری کاملاً رایگان بوده و دانشجو تنها باید مخارج زندگی خود را بپردازد.

متقاضیان شرکت در دوره آوسبیلدونگ پرستاری، در طول دوره حقوق می‌گیرند اما دانشجویان دانشگاه‌ها دستمزدی دریافت نمی‌کنند.

خیر. داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B2 یکی از شرایط اصلی اقدام برای دریافت ویزای آوسبیلدونگ آلمان است.

افرادی که دوره آوسبیلدونگ پرستاری آلمان را به اتمام می‌رسانند، به شرط مهارت و دانش کافی، دقیقاً به اندازه فارغ التحصیلان این رشته شانس برای پیدا کردن شغل خواهند داشت.

guest
131 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها