موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

رشته روانشناسی در کانادا

تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا | در سال های اخیر خوشبختانه شاهد این هستیم که علم روانشناسی به علت فراگیر شدن و به عبارتی نیاز جامعه بشری به آن، بسیار مورد توجه کشورهای پیشرفته قرار گرفته است. یکی از این کشورها، کانادا می باشد. در واقع رشته روانشناسی در کانادا را را می توان به عنوان یکی از رشته های پرطرفدار و محبوب نام برد. از این سو این روزها با افراد بسیاری مواجه می شویم که به قصد تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا، در گیرودار مهاجرت به کانادا هستند.
بیایید پیش از هرچیز، کمی با رشته روانشناسی و تفاوت آن با روانپزشکی آشنا شوید تا در ادامه به شرایط تحصیل و مقاطع مختلف و هزینه تحصیل در این رشته در کانادا بپردازیم. همچنین شما را برای مهاجرت به این کشور و تحصیل در این رشته راهنمایی کنیم.

آیا با رشته روانشناسی آشنایی دارید؟

همانطور که گفتیم، رشته روانشناسی در کانادا طرفداران بسیاری دارد اما در مقابل نیز افرادی هستند که روانشناسی و روانپزشکی را یکسان می دانند، درصورتی که این دو رشته تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند. روانشناسی علم مشاوره در امور روانپزشکی می باشد. علم روان شناسی، علم مطالعه ی رفتار و فرآیندهای ذهنی است و همه ی جوانب و زوایای تجارب و تفکرات آگاهانه و ناآگاهانه را دربر می گیرد و به بررسی علل اختلالات روانی فرد با کمک از مشاوره می پردازد. این دانش و علم به افراد و خانواده ها کمک می کند که از بروز معضل و مشکل جلوگیری کند.

بسیاری از شاخه های روانشناسی با علوم مرتبط با زندگی انسان و علوم طبیعی در ارتباط است. در حقیقت روانشناسی علم ذهن و رفتار است، دربرگیرنده تمام جنبه های تجربه آگاهانه و ناخودآگاه و اندیشه افراد است. با این که دانش روان شناسی اغلب برای ارزیابی و درمان مشکلات سلامت ذهنی و روانی به کار برده می شوند، اما در درک و حل مشکلات حوزه های مختلف فعالیت بشر از جمله ادراک، شناخت، توجه، احساسات، هوش، پدیده شناسی، انگیزه، عملکرد مغز، شخصیت و رفتار نیز کاربرد دارد. این امر به تعامل بین افراد، از جمله روابط بین افراد، انعطاف پذیری روانشناختی، انعطاف پذیری خانواده، و دیگر زمینه ها می پردازد. اکثر دپارتمان های روانشناسی این شاخه را به دو طبقه ی روانشناسی تجربی (یا پژوهشی) و بالینی (کاربردی) تقسیم بندی می کنند.

رشته روانشناسی در کانادا
رشته روانشناسی در کانادا

تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا

از کانادا به عنوان یکی از کشورهای پیشتاز در حوزه بهداشت روانی و فردی در دنیا شناخته می شود. رشته روانشناسی و گرایش های آن در این کشور میان محبوب ترین های مقطع کارشناسی قرار دارد و در اکثر دانشگاه های کانادا ارائه می شوند. البته تمام دوره ها در دپارتمان های روانشناسی همه ی دانشگاه ها به طور یکسان ارائه نمی شود. جالب است بدانید که بعضی از کالج های کانادا نیز دیپلم ها و گواهینامه های مختلفی را در رشته روانشناسی ارائه می دهند.

به طور کلی کانادا دارای تعداد زیادی دانشگاه های علوم انسانی است و دانشجویان زیادی را نیز جلب می کند. به عنوان مثال دانشگاه های شهر مونترال که به زبان فرانسه نیز تدریس می شود، دانشگاه های شهر تونتو و شهر فردریکتون ( این دانشگاه یکی از گران ترین دانشگاه های کانادا می باشد و دپارتمان روان شناسی آن بسیار بسیار فعال است و دارای سطح علمی بسیار بالایی می باشد.) برخی از این دانشگاه ها هستند.

شرایط تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا

این رشته نیز مانند بسیاری دیگر از رشته های تحصیلی کانادا، شرایط خاصی دارد، برای مثال در مقطع کارشناسی، دانشجویان برای پذیرش در این دوره باید مقطع متوسطه را به اتمام رسانده و دروس پیش نیاز ریاضیات و انگلیسی و برای برنامه های خاص درس بیولوژی را نیز گذرانده باشند. معمولا حداقل معدل پذیرش در دوره های روانشناسی در کانادا، معدل B می باشد.

علاقه مندان به دوره های کارشناسی ارشد و دکترا نیز خوشحال باشند، چرا که چندین تخصص و گرایش در روانشناسی در این دوره ها نیز ارائه می شود. تخصص های رایج این دوره ها شامل روانشناسی تجربی، روانشناسی بالینی، روانشناسی مشاوره ای، روانشناسی سازمانی و صنعتی، روانشناسی قضایی، نورسایکولوژی، روانشناسی کودک یا روانشناسی تکامل می باشد.

البته نکته مهم این جاست که دوره های دکترا در هر یک از حوزه های تخصصی علاوه بر نیازمندی های آموزشی و پژوهشی نیاز به کارورزی نیز دارند. شاید پذیرش و ادامه تحصیل در مقطع دکترای روانشناسی کمی سخت باشد اما شما می توانید امتیازهای دیگر را افزایش دهید تا شانس پذیرش تان بیشتر شود؛ تجارب اضافی همانند سابقه کار حرفه ای یا مطالعات هدف دار نیز نقش مهمی در پذیرش این مقطع ایفا می کنند. در این راستا می توانید با یکی از وکلا یا مشاوران مهاجرتی موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت ارتباط یرقرار کرده و با راهنمایی و مشاوره های آن ها، قدمی محکم در این راه بگذارید و دیگر نگران سختی و ناهموار بودن این مسیر نباشید.

فرصت های شغلی رشته روانشناسی در کانادا

گستردگی حرفه روانشناسی و محبوبیت آن در کانادا بر هیچکس پوشیده نیست. فارغ التحصیلان این رشته می توانند در تمامی حوزه های زندگی فعالیت داشته باشند. در کانادا نیز مانند بسیاری از مناطق مختلف دنیا، مشاغل رشته ی روانشناسی بسیار متنوع است. بسیاری از این فارغ التحصیلان به عنوان محقق و کادر آموزشی در دانشگاه ها و در سازمان های دولتی یا غیر دولتی، موسسات مشاوره ای، آزمونی، تحقیقاتی جهت تدریس دوره های تحصیلات تکمیلی یا حل مشکلات یادگیری و رفتاری دانشجویان و… مشغول به کار می شوند.

عده ای از آن ها به منظور بهبود بهره وری و کیفیت شیوه ی کار، بعضی دیگر نیز در کلینیک ها و بیمارستان ها جهت مقابله با بیماری و جراحات شان فعالیت می کنند. حتی ممکن است عده ای هم با توجه به علاقه ای که به تدریس دارند، در مدارس، مراکز اصلاح رفتار، دفاتر خصوصی، در تبلیغات، روابط و محصولات مشتریان، مخابرات، ارتش، تفریحات و ورزش استخدام شوند. بهتر است بدانید که حتی احتمال همکاری با وکیلانی که در موارد مدنی یا جنایی درگیر هستند نیز برای روانشناسان وجود دارد.
این گروه از افراد ارزیابی های روانشناسی را انجام داده و یافته های خود را تفسیر و ارائه می کنند. بسیاری از روانشناسان تجربی در مشاغلی که روش ها و تکنیک هایی را برای روانشناسان کاربردی بسط می دهند، اشتغال دارند. آن ها گاهی با افرادی در حوزه ی پزشکی از جمله عصب شناس ها همکاری دارند تا نحوه ی اثر برخی از بیماری های عصب شناختی را درک کنند و همچنین برای بسط درمان های دارویی با شیمی دان ها و داروسازان همکاری می کنند. بنابراین نیازی نیست که نگران اشتغال در این رشته در کشور پیشرفته ای مثل کانادا باشید، همان طور که ذکر شد حرفه ی روانشناسی در این کشور بسیار گسترده است.

رشته روانشناسی در کانادا
رشته روانشناسی در کانادا

وظایف روانشناسان در کانادا

این دسته از افراد با تحقیق، حرفه و آموزش در طیف وسیعی از موضوعات مرتبط با نحوه ی احساس، رفتار و تفکر مردم سرو کار دارند. به طور کلی اکثریت روانشناسان در 5 گروه وسیع یعنی: تحقیق، تدریس، ارائه خدمات، مدیریت و مشاوره فعالیت دارند. بسیاری از آن ها دو یا تعداد بیشتری از این گروه ها را با هم ادغام می کنند. برای مثال، یک پروفسور دانشگاه معمولا تدریس کرده و تحقیقاتی را نیز انجام می دهد. آن ها همچنین ممکن است مدیر و یا یک روانشناس در کلینیک باشند که به بیماران خدمات ارائه می دهند. در ادامه به طور خلاصه به برخی از وظایف روانشناسان اشاره کردیم:

  • تشخصیص اختلالات احساسی، رفتاری و شناختی همچنین مشاوره با بیماران و ارائه درمانی برای آن ها
  • بررسی و ارزیابی رفتار
  • استفاده از آزمون های استاندارد روانشناسی برای ارزیابی
  • کمک به بیماران برای مدیریت بیماری ها و اختلالات فیزیکی
  • مشاروه با افراد و گروه ها برای سازگاری و دستیابی به پیشرفت های شخصی، اجتماعی و حرفه ای
  • ارائه خدمات مشاوره به دولت و سایر سازمان ها
  • سخنرانی در کنفرانس ها، کارگاه ها و یا سمپوزیوم ها

ژانویه 9, 2020

شغل مدیریت در کانادا

شغل مدیریت در کانادا

شغل مدیریت در کانادا | این روزها با توجه به افزایش تعداد مهاجرین و در خواست کنندگان ویزای کار کانادا، فرصت های شغلی زیادی در کشور کانادا موجود است. یکی از این فرصت های داغ شغلی اختصاص به رشته مدیریت در کانادا دارد. بازار کار رشته مدیریت در کانادا این روزها بسیار پرطرفدار است. شغل […]

بیشتر بخوانید...
کمک دولت فدرال کانادا در زمینه بهداشت و سلامت

کمک دولت فدرال کانادا در زمینه بهداشت و سلامت

کمک دولت فدرال کانادا در زمینه بهداشت و سلامت | دولت فدرال کانادا به شرکت های خلاق در زمینه بهداشت، سلامت و علوم زیستی 20 میلیون دلار کمک کرده است. گزارش ها حاکی از این است که دولت فدرال قرار است روی ایجاد شرکت های خلاق در این زمینه ها سرمایه گذاری کند و از […]

بیشتر بخوانید...
سرمایه گذاری در تورنتو کانادا

سرمایه گذاری در تورنتو کانادا

سرمایه گذاری در تورنتو کانادا سرمایه گذاری در تورنتو کانادا | کانادا به عنوان دومین کشور پهناور جهان از جمعیت کمی برخوردار است و به همین دلیل برنامه های مهاجرتی متنوعی برای افرادی که تمایل دارند به این کشور مهاجرت کنند، ارائه کرده است. کانادا با ارائه خدمات رفاهی و اجتماعی در سطح عالی و […]

بیشتر بخوانید...
بی دردسر ویزای کار کانادا را بگیرید

بی دردسر ویزای کار کانادا را بگیرید

بی دردسر ویزای کار کانادا را بگیرید | بازار کار رشته کامپیوتر در کانادا فرصتی برای مهندسان کامپیوتر است تا از این طریق بتوانند علاوه بر کاریابی، از امتیاز اقامت دایم (PR) نیز بهره مند شوند. شما به عنوان مهندس کامپیوتر برای اخذ اقامت دائمی کانادا می توانید از سریع ترین و آسان ترین شیوه […]

بیشتر بخوانید...
ارسال نظرات