موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

تحصیل IT در کانادا

تحصیل IT در کانادا | همه ی ما به خوبی می دانیم که کانادا یکی از کشورهایی است که در بحث تحصیل در میان کشورهای برتر جهان قرار دارد و معتبرترین دانشگاه های دنیا در این کشور قرار دارند. اکثر دانشگاه های کانادا دارای رتبه های کمتر از 100 در جهان می باشند. تحصیل در رشته فناوری اطلاعات یا IT در کانادا طرفداران زیادی دارد. دانشگاه هایی که این رشته را در کانادا به دانشجویان ارائه می دهند، امکانات بسیار مناسبی را برای آن ها فراهم نموده اند.

رشته فناوری اطلاعات یکی از زیرگروه های رشته مهندسی کامپیوتر است. این رشته با سایر رشته های مهندسی نیز مرتبط بوده و روند اشتغال در آن نیز برای دانشجویان بسیار راحت تر از رشته های دیگر می باشد. بیشتر آموزش های ارائه شده در این رشته در دانشگاه های کانادا به صورت عملی ارائه داده می شود و دانشجویان زمان بیشتری را در آزمایشگاه های کامپیوتر حضور خواهند داشت . البته باید خاطر نشان کرد برخی از دروس در این رشته به صورت تئوری و در کلاس های درس آموزش داده می شوند.

افرادی که تمایل دارند در رشته IT به تحصیل بپردازند می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد رشته و دانشگاه های آن با مشاوران مهاجرتی پارسی کانادا ارتباط برقرار کرده و از آن ها یاری بگیرند. پس از تمام شدن دوره تحصیل در این رشته، دانشجویان با فرصت های شغلی بسیاری روبرو می شوند . شرکت های مهندسی، شرکت های مشاوره مهندسی فناوری اطلاعات و شرکت های زیر ساخت های کامپیوتری و سخت افزاری از جمله شرکت هایی هستند که متخصصین زیادی را در این زمینه استخدام می نمایند.

خوشبختانه اکثردانشگاه های این کشور دارای دانشکده کامپیوتر بوده و رشته فناوری اطلاعات را به دانشجویان ارائه می دهند. بسیاری از دانشگاه های کانادا این رشته را به عنوان رشته ای تخصصی در دیگر رشته ها مانند مکانیک و الکترونیک دانسته و به صورت ترکیبی در برخی دیگر از رشته ها ارائه می دهند . تحصیلات تکمیلی در این رشته در برخی از مشاغل از اهمیت بالایی برخوردار است و دانشجویانی که مقاطع کارشناسی و ارشد خود را در این رشته به پایان رسانیده اند، از فرصت های شغلی بیشتری برخوردار خواهند بود.

تحصیل IT در کانادا
تحصیل IT در کانادا

مقاطع تحصیل IT در کانادا

 • تحصیل IT در کانادا در مقطع کارشناسی

معمولا طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی در این رشته در کانادا 4 سال است و دانشجویانی که قصد تحصیل در این مقطع را دارند می بایست دروس ریاضیات سال آخر دبیرستان همچون فیزیک، حسابان، شیمی و انگلیسی را بگذرانند . برای ادامه تحصیل IT در کانادا در مقطع کارشناسی ارائه مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی به دانشگاه های کانادا لازم و ضروری است.

 • تحصیل IT در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های کانادا را دارند، لازم است مدرک کارشناسی آن ها در یکی از رشته های برق، الکترونیک، کامپیوتر، مهندسی نرم افزار و آی تی باشد. دانشجویان متقاضی می بایست در درس ریاضی نمره قابل قبولی را کسب کرده باشند. البته این نمره با توجه به دانشگاه های مختلف این کشور متفاوت است و هرکدام با دیگری یکسان نیست. معمولا طول دوره تحصیل در این رشته 2 سال است و تدریس نیز در این رشته به زبان انگلیسی ارائه داده می شود.

 • تحصیل IT در کانادا در مقطع دکتری

بسیاری از دانسجویان پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد تمایل دارند در مقاطع بالاتر نیز به تحصیل بپردازند . آن ها برای تحصیل در مقطع دکترا می بایست دارای مدرک کارشناسی ارشد باشند. البته دانشجویان مقطع کارشناسی که دارای تجارب گسترده تحقیقاتی و علمی در این زمینه باشند، می توانند بدون گذراندن دوره کارشناسی ارشد، جهت تحصیل در مقطع دکترا در کانادا در این رشته اقدام نمایند. بعضی از دانشگاه های کانادا برای پذیرش در این مقطع شرایطی مانند ارائه مدرک GRE و مدرک زبان انگلیسی را قرار داده اند. بهتر است بدانید که پذیرش در این دانشگاه ها با ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره 5/6 امکان پذیر می باشد.

بهترین دانشگاه های مهندسی کامپیوتر و IT در کانادا

اعتبار بالای دانشگاه های کانادا بر هیچ کس خصوصا دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند، پوشیده نیست. این دانشگاه ها در طول سال های مختلف رنکینگ های بالایی را به خود اختصاص داده اند. همچنین سیستم آموزشی دانشگاه های کانادا از با کیفیت ترین سیستم های آموزشی جهان به شمار می آید. این کیفیت به گونه ای است که بسیاری از دانشگاه های جهان سعی در پیاده سازی سیستم های آموزشی این کشور در دانشگاه های خود دارند. برترین دانشگاه های مهندسی کامپیوتر جهت تحصیل IT در کانادا عبارتند از:

 • دانشگاه دالهاوزی
 • دانشگاه مموریال نیوفاندلند
 • دانشگاه شربروک
 • دانشگاه رایرسون
 • دانشگاه لاوال
 • دانشگاه واترلو
 • دانشگاه ساسکاچوان
 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه کوئین
 • دانشگاه ویکتوری

بازار کار رشته های مهندسی کامپیوتر و IT در کانادا

کشور کانادا یکی از کشور های پیشرفته در حوزه فناوری اطلاعات است. دولت کانادا نیز از افراد و متخصصینی که دارای مهارت های ویژه در این زمینه هستند استقبال می کند. از آن جایی که این کشور نیروهای بسیاری را در بخش های مختلف IT استخدام می نماید افرادی که دارای مهارت های تخصصی در این حوزه هستند می توانند بدون دریافت پیشنهاد کاری از سوی کارفرمایان در کانادا و با استفاده از برنامه های دولت کانادا در بحث استخدام به این کشور مهاجرت نمایند. در حال حاضر نیز تعداد 81000 نیروی متخصص فناوری اطلاعات در این کشور مشغول به کار هستند. این کشور در سال 2019 اعلام نمود که به بیش از 182000 نیروی متخصص در این زمینه نیازمند است.

تحصیل IT در کانادا
تحصیل IT در کانادا

هزینه تحصیل IT در کانادا

کانادا از جمله کشورهایی است که هزینه تحصیل در آن نسبت به برخی کشورها مانند انگلستان و آمریکا بسیار مقرون به صرفه و مناسب تر است . دانشجویان برای تحصیل در کانادا می بایست هزینه ای معادل 15000 تا 30000 دلار برای تأمین هزینه های تحصیل و زندگی خود در کانادا در نظر بگیرند. البته شایان ذکر است که هزینه تحصیل و زندگی در دانشگاه ها و شهرهای مختلف این کشور با یکدیگر متفاوت باشد. در ادامه به بخشی از هزینه های تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در این کشور اشاره شده است:
مقطع تحصیلی شهریه در سال ( دلار)

 • کارشناسی 30000 تا 50000
 • کارشناسی ارشد 5500 تا 29000
 • دکتری 10000 تا 20000

دانشجویان باید علاوه بر هزینه هایی که به آن اشاره شد، هزینه هایی را برای تأمین هزینه های زندگی، تهیه کتب و جزوات، حمل و نقل و خوراک در نظر داشته باشند. به طور میانگین هزینه های زندگی در کانادا 14000 تا 40000 دلار در سال برآورد شده است. البته دانشجویان می توانند در طول دوره ی تحصیل خود در کارهای نیمه وقت مشغول به فعالیت شوند و بخشی از هزینه زندگی خود را تامین کنند.

البته بهتر است بدانید که دانشگاه های کانادا بورسیه های متعددی را به دانشجویان اختصاص داده اند و دانشجویانی که دارای سطح علمی بالاتر و امتیازت بالاتری هستند، به آسانی می توانند از این بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی بهره مند شوند. البته اکثر این بورسیه ها به دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری اختصاص یافته است. برای اطلاع از جزییات بیشتر در این مورد با مشاوران پارسی کانادا تماس گرفته و از راهنمایی های مفید آنان بهره مند شوید.

نوامبر 26, 2019

ارسال نظرات