موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

تعریف رشته مهندسی کامپیوتر (CE)

رشته مهندسی کامپیوتر (CE) | مهندسی کامپیوتر ،رشته ای است که چند رشته ی تخصصی الکترونیک، کامپیوتر و برق را با هم ترکیب می کند.این رشته بر عکس رشته مهندسی نرم افزارکه محور اصلی آن نرم افزار است، علاوه بر کار درزمینه ی طراحی نرم افزار،پیش زمینه ای از مهندسی سخت افزار و مهندسی الکترونیک دارد.
مهندسین کامپیوتر در زمینه ی سخت افزاری و نرم افزاری رشته ی کامپیوتر کار می کنند.این رشته اشتراکات زیادی در زمینه ی علوم کامپیوتری،فناوری اطلاعات،مهندسی نرم افزار و سیستم های اطلاعاتی دارد.
در میان این چهار حوزه ی تخصصی، مهندسی کامپیوترمهمترین آنها بوده و نیازمند داشتن تخصص در این چهار حوزه مختلف می باشد.مهندسین کامپیوتر مسئولیت هایی از طراحی تا ساخت نرم افزار گرفته تا نمونه سازی و تولید محصول را بر عهده دارند.
در سال های گذشته مهندسین کامپیوتر ، درزمینه سیستم های تعبیه شده تلفن های موبایل با نرم افزارهای جایگزین مانند گوشی های اندروید،ویندوزو …. فعالیت کرده و عیوب و مشکلاتشان را رفع می کنند.
رشته مهندسی نرم افزار همواره بر نگهداری و توسعه نرم افزاری مانند ویندوز و یا اندروید تمرکز دارد.در واقع این رشته بسیار مشتری محور بوده و اغلب خدمات و یا محصولی برای ارایه به مشتری دارد.این رشته تا حد زیادی شبیه به رشته علوم کامپیوتر است اما حالت های متفاوت خاص خود را نیز دارد.مهندسی نرم افزار حوزه ی تخصصی تر نسبت به مهندسی کامپیوتر بوده و معمولا با توسعه ی وب و نرم افزار سر و کار دارد.
عناوین شغلی موجود در این رشته غالبا مشتمل بر مهندس ارشد نرم افزار، توسعه دهنده وب ، برنامه نویس، تحلیل گر نرم افزار و برخی از عناوین شغلی مشابه می باشد.

حوزه های تخصصی رشته مهندسی کامپیوترکدامند؟

رشته مهندسی کامپیوتر در زمینه های مختلفی فعالیت کرده و هر کدام تخصص مخصوص به خود را داراست که شامل موارد زیر می باشد:

 • رمز نگاری، کدگذاری و حفاظت از اطلاعات کامپیوتری
 • شبکه های وایرلس و ارتباطات
 • سیستم های عامل و کامپایلرها
 • علوم مهندسی و محاسباتی
 • شبکه کامپیوتری، سیستم های توزیع و محاسبات سیار
 • سیستم کامپیوتری، پردازش موازی و امنیت شبکه و معماری شبکه
 • دید روباتیک و کامپیوتری
 • سیستم های تعبیه شده
 • پردازش گفتار، تصویر و سیگنال ها
 • طراحی مدارهای VLSI، تست و CAD ومدارهای مجتمع

تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا چگونه است؟

تمامی دانشگاه های کانادا که دارای کالج های مهندسی هستند رشته مهندسی کامپیوتر را نیز ارایه می دهند.اما در اکثر دانشگاه های کانادا ، رشته مهندسی کامپیوتر به عنوان رشته ای کاملا تخصصی در مهندسی الکترونیک و یا به عنوان دوره ای کاملا ترکیبی از علوم کامپیوتری و مهندسی برق در نظر گرفته می شود.به این علت بسیاری از دانشگاه های کانادا دپارتمان مهندسی کامپیوتر را با نام ECE (دانشکده مهندسی الکتریک و کامپیوتر) نام گذاری کرده اند.دارا بودن تحصیلات تکمیلی در رشته مهندسی کامپیوتر برای برخی از مشاغل در کانادا ضروری و ارزشمند است و از این طریق می توان به راحتی برای کانادا در خواست شغل کرده و ویزای کار کانادا را دریافت نمود.

بازار کار رشته ی مهندسی کامپیوتر در کانادا چگونه است؟

کانادا یکی از کشورهای مهاجر پذیر و توسعه یافته و رو به رشد در زمینه فناوری اطلاعات است. هر ساله دولت کانادا تلاش فراوانی در زمینه جذب نیروی ماهر و متخصص در حوزه های مختلف از جمله حوزه فناوری اطلاعات ، برنامه نویسی، طراحی نرم افزار ، و بسیاری از مشاغل مرتبط در این حوزه انجام می دهد . در حال حاضر حدود 81800 نیروی متخصص در زمینه فناوری اطلاعات و مهندسی کامپیوتر و سایر مشاغل مرتبط، مشغول به فعالیت هستند.اما این کشور تا سال 2020 به بیش از 190000 نیروی متخصص در این زمینه نیاز خواهد داشت.بنابراین با توجه به نیازمندی کشور کانادا به این مشاغل ، در حال حاضر مهندسین کامپیوترو افرادی که در این زمینه تخصص فنی و تجربی داشته و یا دارای مدرک مرتبط هستند، برای مهاجرت به کانادا نیازی به دریافت پیشنهاد کاری ندارند و می توانند از طریق برنامه های مهاجرتی کانادا و اسکیل ورکر کانادا برای مهاجرت به کانادا اقدام کرده و ویزای کار کانادا را دریافت کنند و از فرصت های بی نظیر شغلی رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا استفاده کنند.

رشته مهندسی کامپیوتر

مسئولیت های شغلی مهندسین کامپیوتر در کانادا کدامند؟

 • تحلیل و تجزیه نیازمندی های کاربران جدید کامپیوتر به منظور تولید محصولات جدید
 • طراحی و برنامه ریزی سخت افزارهای کامپیوتری و ارتباطات مانند بردهای مدار و مانیتورها
 • توسعه و طراحی شبکه های سیستم اطلاعاتی
 • انجام آزمایشات و توسعه جهت اطمینان از صحت عملکرد مولفه ها و طرح های جدید
 • نظارت برفرآیند ساخت محصولات کامپیوتری
 • حفظ روابط و برقراری ارتباطات با مشتریان و تامین کنندگان
 • هماهنگی ، هدایت و نظارت تیم های مهندسین، فناوران و تکنسین ها (در پست های مسئول ارشد)

مسیر شغلی مهندسی کامپیوتر در کانادا چگونه است؟

مهندسین کامپیوتر در کانادا تقریبا می توانند در هر زمینه ی صنعتی که کامپیوتر در آنها استفاده می شود، فعالیت کنند.در کانادا گاها ممکن است که مهندسین کامپیوتر با عناوین شغلی متفاوتی مانند طراحان سیستم کامپیوتری، طراحان نرم افزار و یا … مشغول شوند.
مهندسین کامپیوتر در کانادا معمولا به صورت تیمی فعالیت کرده و در کنار افراد دیگری از جمله مهندسین نرم افزار، مهندسین برق و … کار می کنند .آنها می توانند سخت افزار های کامپیوتری را نصب ،آزمایش و بازبینی کرده و بر نصب و ساخت آنها نظارت کنند.افرادی که دارای مدرک مهندسی کامپیوتر هستند می توانند بعد از کسب مدرک MBA در زمینه ی مدیریتی نیز فعالیت کنند.با دارا بودن مدرک در زمینه مهندسی کامپیوتر افراد می توانند رشته های مرتبط را دنبال کرده و یا جز نظام مهندسی کانادا شوند و از این طریق موفق به اخذ مدرک مهندسی حرفه ای P.Eng در کانادا شوند.

فرصت های شغلی برای رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا کدامند؟

مهندسان کامپیوتر می توانند در سازمانهای دولتی و خصوصی در کانادا مشغول به فعالیت در یکی از زمینه های زیر شوند:

 • شرکت های مهندسی، مخابراتی و ساخت زیر شبکه
 • سازمانهای دولتی
 • سخت افزارهای ارتباطات مخابراتی
 • موسسات آموزشی و تحقیقاتی
 • سازمان های مراقبت بهداشت و …

حال که با چند و چون رشته مهندسی کامپیوتر و همچنین چگونکی فعالیت در این رشته در کانادا آشنا شدید اگر متقاضی مهاجرت به کانادا هستید و یا به دنبال اخذ ویزای کار کانادا و همچنین اقامت دائم کانادا هستید می توانید از طریق شغل مهندسی کامپیوتر تقاضای ویزای کار کانادا را نموده و بعد از انجام پروسه ی مهاجرت، به کشور کانادا مهاجرت کنید .مهاجرت به کانادا از طریق شغل مهندسی کامپیوتر یکی از گزینه های بسیار عالی مهاجرتی برای کشور کانادا است.
یکی دیگر از زمینه های فعالیتی مهندسی کامپیوتر که در کشور کانادا بسیار پر متقاضی است،رشته IT است.کشور کانادا برای مهندسین IT امتیازمهاجرتی خاصی در نظر گرفته تا هم کارفرمایان کانادایی بتوانند به راحتی افراد مورد نظر خود را در سطح بین الملل پیدا کنند و هم مهندسین IT بتوانند به راحتی از طریق رشته ی تحصیلیشان برای ویزای کار کانادا اقدام کرده و خیلی سریع بتوانند به کانادا مهاجرت کنند.

رشته مهندسی کامپیوتر

بازار کار مهندسی IT در کانادا چگونه است؟

همانطور که مستحضرید، کشور کانادا ، دارای فرصت های بینظیر شغلی در زمینه های مختلف بوده و بازار کار متنوعی دارد. در این میان،رشته IT ،جز رشته های مورد نیاز و مهم این کشور بوده و سالانه جذب تعداد زیادی از افراد متخصص را به خود اختصاص می دهد .اگر نگاه مختصری به لیست شغل های مورد نیاز کارفرمایان کانادایی بیندازید متوجه خواهید شد که بازار کار IT در کشور کانادا شرایط بسیار خوبی دارد.
مطابق با آمار منتشر شده در کانادا در سال 2019، مهندسین کامپیوتر و IT در این کشور مبلغی حدود 77000 تا 80000 دلار در سال حقوق می گیرند که ماهانه چیزی حدود 6500 دلار یا بیشتر می شود.
همانطور که خودتان متوجه شده اید وضعیت کار رشته IT در کانادا بسیار عالی است.حال اگر بتوانید رزومه ی مناسبی در این زمینه به شرکت های متقاضی ، ارایه داده و سابقه کار درخشان خود در این زمینه را اثبات کنید ، قطعا می توانید به راحتی شغل مورد نظر خود را پیدا کرده و از این طریق به راحتی ویزای کار کانادا را دریافت نمایید.مهندسین کامپیوتر و IT می توانند به منظور اخذ اقامت دائم کانادا از طریق آسان ترین و سریع ترین شیوه ی مهاجرت به کانادا یعنی اسکیل ورکر کانادا اقدام کرده و خیلی سریع ویزای کار کانادا را دریافت کنند.سابقه کار،مهارت زبان انگلیسی،پیشنهاد کاری و تحصیلات و … از جمله شروطی هستند که مهندسین کامپیوتر باید داشته باشند.
حال اگر برایتان این سوال پیش آمده که ویزای skill worker کانادا چیست، بایستی بگوییم که ویزای skill worker ویزایی است که متقاضیان در صورت واجد شرایط بودن می توانند از طریق اقدام در برنامه ی مهاجرتی skill worker دریافت کنند. جالب است بدانید که پرونده متقاضیان از طریق سیستم اکسپرس اینتری ارزیابی می شود.بدیهی است که هر چه امتیاز شما در این سیستم بالاتر باشد،شانس شما برای دریافت ویزای کار کانادا نیز افزایش می یابد.راه دیگری که می توانید از طریق آن ویزای اقامت دائم کانادا را اخذ کنید تحصیل در این رشته می باشد.

تحصیل در رشته مهندسی IT

حال اگر بخواهیم روش مناسب دیگری برای دریافت اقامت دائم کانادا، پیشنهاد دهیم، تحصیل در رشته IT در کانادا است.اگر بتوانید برای ادامه ی تحصیل در کشور کانادا، رشته IT را انتخاب کنید، در واقع با یک تیر دو نشان زده اید.هم از کیفیت بالای آموزشی در زمینه IT بهره مند می شوید و هم زمینه ی کاری بسیار مناسبی برای خود انتخاب کرده اید.
در این راستا می توانید در مقاطع مختلف لیسانس، فوق لیسانس، دکترا که هر کدام به ترتیب 4،3،2 سال زمان می برد، ادامه تحصیل داده و مدرک معتبر دانشگاه های کانادا را دریافت نمایید.از شرایط پذیرش دانشگاه های کانادا در این رشته می توان به مدرک دیپلم معتبر،ارایه نمره ی مناسب آیلتس،انگیزه نامه و رزومه اشاره کرد.
البته اگر بخواهید دانشگاه نروید و خیلی سریعتر مدرک IT خود را دریافت کنید، می توانید در دوره های یک ساله و یا کمترIT در کالج های مختلف کانادایی شرکت کرده و مدرک IT را دریافت نمایید و ابتدا ویزای تحصیلی کانادا را گرفته و بعد از آن برای پیدا کردن شغل در کانادا اقدام نموده و شغل مناسبی برای خود پیدا کنید.از این طریق می توانید بعد از ویزای تحصیلی کانادا ، ویزای کار کانادا را دریافت نموده و متعاقبا اقامت دائم کانادا را از آن خود کنید.
حال اگرقصد اخذ ویزای کار کانادا و اقامت دائم کانادا را دارید همین حالا با تیم مشاورین زبده و حرفه ای در امور مهاجرتی موسسه حقوقی دادگران حق و عدالت تماس بگیرید.
تیم مشاورین مهاجرت در موسسه بین المللی دادگستران حق و عدالت همواره آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند.این موسسه با دارا بودن سابقه ای درخشان در امور مهاجرتی از ابتدا تا پایان پروسه ی مهاجرت در کنار شما خواهد بود.موسسه حقوقی بین المللی دادگستران حق و عدالت با تجربه ای بالغ بر 10 سال همراهی شما عزیزان و به واسطه ی اعتماد شما توانسته است موفقیت های چشمگیری در عرصه مهاجرت به کانادا به دست آورد.

آوریل 5, 2020

نویسنده : زینب رضایی
سریعترین راه برای کار در کانادا

سریعترین راه برای کار در کانادا

سریعترین راه برای کار در کانادا سریعترین راه برای کار در کانادا | کشور کانادا در شمالی ترین بخش قاره آمریکا واقع شده است و با 9984640 کیلومتر مربع، از شرق به اقیانوس اطلس، از سمت غرب به اقیانوس آرام، از شمال به اقیانوس منجمد شمالی و از جنوب به کشور آمریکا گسترده شده است. […]

بیشتر بخوانید...
مهاجرت آرایشگران به کانادا

مهاجرت آرایشگران به کانادا

مهاجرت آرایشگران به کانادا مهاجرت آرایشگران به کانادا | در حال حاضر تمامی افرادی که در تمامی زمینه های آرایشگری مهارت داشته باشند می توانند به راحتی برای مهاجرت به کانادا و همچنین اخذ اقامت این کشور اقدام کنند. با توجه به تعداد زیاد آرایشگاه در سراسر ایالت ها، در حال حاضر تقاضای بسیار زیادی […]

بیشتر بخوانید...
چرا کانادا جزو بهترین کشورهای جهان است؟

چرا کانادا جزو بهترین کشورهای جهان است؟

کشور کانادا چرا کانادا جزو بهترین کشورهای جهان است؟ | این روزها تعداد زیادی به دنبال مهاجرت از کشور هستند، با توجه به مقاصدی که اغلب توسط متقاضیان مهاجرت انتخاب شده است، تعداد افرادی که کانادا را برای زندگی و کار انتخاب می کنند بسیار زیاد است. چه دلیلی باعث شده است که کانادا به […]

بیشتر بخوانید...
اخبار کانادا

اقامت موقت کانادا

اقامت موقت کانادا | با توجه به شیوع ویروس کرونا و همه گیری این ویروس، اداره مهاجرت کانادا از تمامی افرادی که متقاضی دریافت ویزای اقامت موقت کانادا هستند خواسته است که درخواست های خود را تنها به شکل آنلاین ارائه دهند. این سیاست از تاریخ یکم جولای تا 30 سپتامبر برای افرادی که درخواست […]

بیشتر بخوانید...
ارسال نظرات