موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

درباره کشور کانادا

حقایقی درباره کشور کانادا | کوههای فوق العاده، یخچال های طبیعی، شهرهای زیبا و حیات وحش باور نکردنی، اینجا کانادا است!

نام رسمی: کانادا
شکل دولت: ایالت فدرال پارلمانی
پایتخت: اتاوا
جمعیت: 36307،820
زبان رسمی: انگلیسی، فرانسوی
واحد پول: دلار کانادا
مساحت: 9،970،610 کیلومتر مربع
رشته کوه های اصلی: صخره ای، ساحلی
رودخانه های اصلی: سنت لارنس، مکنزی

جغرافیا و چشم انداز کشور کانادا

کانادا یکی از بزرگترین کشورهای دنیا است! این کشور با 4600 کیلومتر طول از شمال تا جنوب، بیش از نیمی از نیمکره شمالی را در بر می گیرد. و در فاصله 5،500 کیلومتری عرض از شرق به غرب، در شش منطقه زمانی امتداد دارد! این سرزمین وسیع و ناهموار کانادا را به دومین کشور بزرگ جهان تبدیل کرده است (روسیه بزرگترین کور دنیا است) اما تنها 0.5% از جمعیت جهان در کانادا زندگی می کنند.

کانادا منظره ای متنوع و کوه های باشکوه، دشت های وسیع، دره های جنگلی و رودخانه ها و دریاچه های بسیار زیبایی دارد. پوشش گیاهی کانادا وسیع با انواع دریاچه ها و باتلاق ها در سراسر شمال کانادا امتداد دارد و برخی از قدیمی ترین صخره های روی زمین متعلق به کانادا است.

در شمالی ترین بخش کشور کانادا قطب شمال قرار دارد. در آنجا یخ، برف و یخچال های طبیعی مناظر فوق العاده ای را بوجود آورده اند. با وجود آب و هوای سرد و سوزان در آن منطقه، بومیان کانادایی در این منطقه زندگی می کنند و همچنان از طریق شکار و ماهی گیری غذای خود را تامین می کنند.

حیات وحش و طبیعت کانادا

جنگلهای وسیع کانادا محل زندگی بسیاری از حیوانات وحشی از خرسها، گرگها، آهوها، شیرها، و گوسفندهای کوهی گرفته تا حیوانات کوچکتر مانند راکونها، سمورهای دریایی و خرگوشها است. دریاچه ها و رودخانه های کشور کانادا حدود 20 درصد از آب شیرین موجود در روی کرده زمین را تشکیل می دهند و یکی از زیست گاه های اصلی ماهی قزل آلا در دنیا هستند.

گاوداری های کانادا (با مراتع وسیع) در جنوب این کشور محل بوفالوی های معروف آمریکایی است. و در جنگلهای همیشه سبز شمال کانادا، خرسها و گوزن ها زندگی می کنند. کانادایی ها برای محافظت از حیات وحش خود تلاش زیادی می کنند و این کشور 41 پارک ملی و سه منطقه حفاظت دریایی دارد. با این وجود، گونه هایی مانند گرگ، سیاه گوش و ماهی های آتلانتیک با تهدید انقراض روبرو هستند.

درباره کشور کانادا
درباره کشور کانادا

اقلیم و آب و هوای کانادا

کشور کانادا به دلیل وسعت زیاد آب و هوای متنوعی دارد. آب و هوای آن از هوای معتدل در سواحل غربی بریتیش کلمبیا گرفته تا آب و هوای قطبی در شمال این کشور متغیر است. شمالی ترین مناطق کانادا با داشتن آب و هوای قطبی در بیشتر سال پوشیده از برف است. مناطق محصور در مناطق گرمسیری به استثنای جنوب غربی انتاریو که دارای آب و هوای گرم و مرطوب قاره ای است آب و هوای گرمی دارد. بخش هایی از غرب کانادا دارای آب و هوای نیمه خشک است و بخش هایی از جزیره ونکوور را حتی می توان به عنوان آب و هوای معتدل تابستانی مدیترانه ای طبقه بندی شود. شدت دما در کانادا از 45 درجه سانتیگراد بالای صفر تا 63 زیر صفر متغیر است.

قطب شمال در کشور کانادا

در حالی که بزرگترین قسمت از قطب شمال کانادا به ظاهر از پوشش گیاهی یکدست و نفوذ ناپذیری تشکیل شده است، اما مناطق مختلف به لحاظ زمین شناسی را در بر می گیرد. انواع مختلف این مناطق عبارتند از: کوردیلرا قطب شمال (که در محدوده تسلط بریتانیا و کشور آمریکا قرار دارد) و شمالی ترین منطقه کوهستانی جهان به شمار می آید. دشت های قطب شمال و دشت های خلیج هادسون بخش قابل توجهی از منطقه جغرافیایی قسمت شمالی کشور کانادا را تشکیل می دهند که اغلب به عنوان پوشش محافظ کانادا شناخته می شود. زمین در قطب شمال اکثراً از یک لایه منجمد همیشگی تشکیل شده است و به همین دلیل ساخت و ساز را در آنجا بسیار دشوار و کشاورزی را عملا غیرممکن می کند.

تاریخ کشور کانادا

اولین افرادی که به کانادا آمدند بین 15000 تا 30،000 سال پیش از طریق یک پل ارتباط زمینی که به آسیا و آمریکای شمالی وصل بود به این سرزمین رسیدند. در حدود 1000 سال بعد از میلاد مسیح جنگجوی اسکاندیناوی به نام لیف اریکسون به عنوان نخستین اروپایی قبل از کریستف کلمب وارد آمریکای شمالی شد.
در قرن شانزدهم، مهاجران فرانسوی و انگلیس وارد این سرزمین شدند. اختلاف بر سر زمین بین کشاورزان و تاجران خز منجر به چهار جنگ بین سال های 1689 و 1763 در این سرزمین شد. آخرین جنگ که به جنگ فرانسه و سرخپوستان معروف است باعث شد کانادا تحت سلطه انگلیس ها درآید، اما نفوذ کشور فرانسه حتی امروز نیز همچنان ادامه دارد.
در سال 1867، انتاریو، کبک، نوا اسکوشیا و نیوبرانزویک برای تشکیل یک دولت، پارلمان و نخست وزیر با هم متحد شدند و سپس منیتوبا به آنها پیوست. در سال 1931، کانادا به یک کشور مستقل تبدیل شد. به دنبال تغییرات بیشماری سرزمینی در طی این سالها، امروز کانادا از ده استان و سه قلمرو تشکیل شده است.

درباره کشور کانادا
درباره کشور کانادا

مردم و فرهنگ کانادا

از بعضی جهات، کانادا چندین کشور در یک کشور است. فرزندان مهاجران انگلیسی و فرانسه تقریبا نیمی از جمعیت کشور کانادا را تشکیل می دهند و به دنبال آنها مهاجران اروپایی و آسیایی قرار دارند. بومیان کانادایی حدود چهار درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند و مهاجرت به کانادا همچنان ادامه دارد.

بومیان کانادا بیشتر در مناطق شمال غربی و نوناووت زندگی می کنند. بسیاری از بومیان کانادایی در همان سرزمین های سنتی خود زندگی می کنند، اما بسیاری دیگر به شهرهای دیگر کانادا نقل مکان کرده اند. آثار هنری بومیان کانادایی تقریبا همه جا مشخص است و به عنوان سمبل فرهنگ کانادا شناخته می شود.

دولت و اقتصاد کانادا

ملکه الیزابت دوم، ملکه کشور کانادا نیز هست و قوانین با امضا و نام او به رسمیت شناخته می شود. سلطنت توسط یک فرماندار کل به عنوان نماینده با اختیارات بسیار محدود اجرا می شود. قوانینی که توسط دولت منتخب فدرال کانادا تصویب می شود شامل پارلمان و نخست وزیر نیز هست.

قانون کبک در سال 1774 پذیرفت که کبک حقوق قانونی و مذهبی خود را داشته باشد. با وجود این امتیاز، بسیاری از شهروندان کبک مدت هاست که به دنبال استقلال هستند. کبک با رای گیری در سال 1980 و 1995 تصمیم گرفت همچنان به عنوان یکی از استان های کشور کانادا باقی بماند. اما در دومین رای تعداد کسانی که خواهان استقلال بودند افزایش پیدا کرده بود و این بحث هنوز ادامه دارد.

از دیگر حقایق درباره کشور کانادا می توان به این اشاره کرد که از دهه 1500 ماهی، خز و سایر منابع طبیعی در جهان را تامین می کند. امروز کشور کانادا به عنوان رهبر جهانی در تولید محصولات کشاورزی، ارتباطات از راه دور و فناوری های انرژی شناخته می شود. بخش عمده صادرات کانادا به کشور آمریکا صورت می گیرد. به همین دلیل بسیاری از افراد فعال در زمینه های اقتصادی خواهان ویزای اقامت کانادا یا ویزای کار کانادا هستند.

مارس 5, 2020

نویسنده : سودابه قدیری
جاذبه های توریستی کانادا

جاذبه های توریستی کانادا

جاذبه های توریستی کانادا جاذبه های توریستی کانادا | مناظر و شگفتی های کانادا ، از جمله کوهستان ها و تندراه های سرد پوشیده از برف تا خطوط ساحلی و چمنزارهای پهناور هستند.حال تصور کنید این مناطق با معماری زیبا و خارق العاده شهرهای کانادا ترکیب شود و ببینید که چه شاهکاری رقم می خورد. […]

بیشتر بخوانید...
همه چیز درباره اسکالرشیپ کانادا

همه چیز درباره اسکالرشیپ کانادا

اسکالرشیپ کانادا همه چیز درباره اسکالرشیپ کانادا | تحصیل در کشورهای پیشرفته خواسته قلبی افراد زیادی است. افراد زیادی هستند که به دنبال مهاجرت به کشورهایی همچون کانادا و تحصیل در آن هستند و علت را می توان در این دید که اغلب دانشگاه های این کشور در بین دانشگاه های جهان دارای رتبه ای […]

بیشتر بخوانید...
گرفتن پذیرش از دانشگاه های کانادا

چگونه از دانشگاه های کانادا پذیرش بگیریم

گرفتن پذیرش از دانشگاه های کانادا گرفتن پذیرش از دانشگاه های کانادا | روش های بسیاری برای مهاجرت به کانادا وجود دارد و هر فردی بر اساس شرایط و نیاز های خود، یکی از مسیر ها را انتخاب می کند. ممکن است شخصی علاقه مند باشد و کانادا را به عنوان محل زندگی انتخاب کند، […]

بیشتر بخوانید...
همه آن چیزی که باید قبل از مهاجرت به کانادا بدانید

همه آن چیزی که باید قبل از مهاجرت به کانادا بدانید

همه آن چیزی که باید قبل از مهاجرت به کانادا بدانید همه آن چیزی که باید قبل از مهاجرت به کانادا بدانید | کانادا کشوری در شمال قاره آمریکای شمالی بعد از روسیه، دومین کشور جهان از نظر وسعت می باشد. مساحت این کشور 9.98 میلیون کیلومتر مربع و جمعیت آن حدود 37.59 میلیون می […]

بیشتر بخوانید...
ارسال نظرات