موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

راهنمای جامع مهاجرت دندانپزشکان (کشورمقصد - درآمد - شرایط)

از دندانپزشک عمومی گرفته تا متخصص ارتودنسی و حتی دستیار دندانپزشک، خیلی‌ها به فکر مهاجرت هستند! مهاجرت دندانپزشکان موضوع جدیدی نیست؛ اما در چند سال اخیر شدت گرفته است. از آن طرف هم نیازِ کشورهای توسعه‌یافته به دندانپزشکان و پزشکانِ مهاجر بیشتر شده است.

به همین دلیل، آشنایی با کشورهای مختلف، آشنایی با شرایط مهاجرت کاری دندانپزشکان و کسب اطلاعات مختلف در این باره، می‌تواند به شما در روند مهاجرت کمک کند.

این مطلب راهنمای شماست؛ که در آن قرار است اطلاعات کاملی درباره مهاجرت دندانپزشکان در اختیار شما قرار دهیم. اول از همه، نگاهی به وضعیت حقوق و دستمزد دندانپزشکان در خارج از کشور می‌اندازیم:

حقوق و دستمزد دندانپزشکان در خارج از کشور چقدر است؟

معیارهایی مانند سابقه‌کار، سطح تحصیلات، نوع شغل، کشور و حتی شهرِ محل خدمت در تعیین میزان درآمد شما دخیل هستند؛ به‌ همین دلیل نمی‌توان میزان دقیق درآمد دندانپزشکان در خارج را تعیین کرد.

به‌جای آن لیستی از 10 کشور که بیشترین دستمزد را به دندانپزشکان می‌دهند آورده‌ایم:

نام کشورحقوقِ سالیانه (دلار آمریکا)حقوقِ ماهیانه (دلار آمریکا)
آمریکا (USA)200,000 دلار17,000 دلار
دانمارک (Denmark)150,000 دلار12,500 دلار
کانادا (Canada)140,000 دلار11,700 دلار
استرالیا (Australia)135,000 دلار11,500 دلار
فنلاند (Finland)125,000 دلار10,416 دلار
سوئیس (Switzerland)123,000 دلار10,250 دلار
نروژ (Norway)120,000 دلار10,000 دلار
ایرلند (Ireland)105,000 دلار8,800 دلار
آلمان (Germany)100,000 دلار8,500 دلار
امارات (UAE)50,000 دلار4,000 دلار

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که این ارقام میانگین هستند و با توجه به دستمزدهای سال 2022 نوشته‌ شده‌اند.

همان‌طور که می‌بینید؛ کشور امارات را هم به لیست اضافه کرده‌ایم، در حالی که درآمد در آن پایینتر از بقیۀ کشورهای لیست است. دلیل آن چیست؟! امارات را به این دلیل آوردیم: پزشکان و کادر درمان از پرداخت مالیات در آن معاف هستند! یعنی در خیلی از کشورها شما بسته به میزان درآمد ممکن است تا %40 دریافتیِ خود را مالیات بدهید؛ در حالی که در امارات شما از پرداخت مالیات معاف هستید!

خب به موضوع مهم شرایط مهاجرت کاری دندانپزشکان می‌رسیم:

شرایط مهاجرت دندانپزشکان چیست؟

شرایط مهاجرت برای دندانپزشکان بعد از انتخاب کشور مقصد و روش مهاجرتی مشخص می‌شود. ممکن است بعضی کشورها از شما مدرک زبان بخواهند و بعضی هم بعد از مهاجرت به شما فرصتِ شرکت در کلاس‌های زبان و اخذ مدرک بدهند. بعضی کشورها برای پذیرش مهاجران در شغل Dentist، آزمون ورودی دارند و بعضی هم نه.

در هر صورت بعضی شرایط برای همۀ کشورها تقریباً یکسان است که مهم‌ترینِ آن‌ها را در زیر آورده‌ایم:

 • ترجمه، تأیید و معادل‌سازی مدارک دندانپزشکی
 • تأیید و معادل‌سازی مدارک سابقه‌کار
 • تأیید، ترجمه و معادل‌سازی مدارک تحصیلی
 • ترجمه و تایید مجوزات و پروانه‌ها (در صورت نیاز)
 • شرکت در آزمون‌ ورودی (در صورت وجود)
 • مدرک زبان مورد تایید کشور مقصد
 • مدارک تمکن مالی
 • گرفتن جاب آفر دندانپزشکی از کشور مقصد (درصورت نیاز)

برای آشنایی بیشتر با قوانین و شرایط مهاجرت با مدرک دندانپزشکی، پس از انتخاب کشورِ مدنظرتان، با یک وکیل مهاجرت مربوط به همان کشور یا موسسات مهاجرتی مشورت کنید. پارسی کانادا آماده یک مشاورۀ تخصصی به شما در خصوص مهاجرت کاری به کشورهای کانادا، استرالیا، دانمارک، امارات، عمان و قطر است. فرم ارزیابی زیر را پرکنید تا با شما تماس بگیریم:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شرایط مهاجرت دندانپزشکان به اروپا چیست؟

یکی از مقاصد مهمِ مهاجرتی برای دندانپزشکان و پزشکان، اروپاست. بعضی کشورهای مطرح اروپایی بخشی از نیاز خود به نیروهای پزشکی و کادر درمان را از مهاجران تامین می‌کنند. دانمارک، آلمان، انگلیس، هلند و سوئیس چند مورد از این کشورها هستند.

از آن طرف هم با توجه به درآمد بالا در این کشورها، کیفیت بالای زندگی و امکان اخذ اقامت دائم، خیلی از دندانپزشکان، کشورهای اروپایی را برای کار و زندگی انتخاب می‌کنند. گرفتن ویزای دندانپزشکی بعضی از این کشورها ساده و بعضی هم سخت است. شرایط مهاجرت دندانپزشکان به اروپا، مراحل، مدارک مورد نیاز، بهترین کشورها برای کار و بسیاری اطلاعاتِ مفیدِ دیگر را  در مطلب مهاجرت دندانپزشکان به اروپا بررسی کرده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم حتماً آن را مطالعه کنید.

شرایط مهاجرت دندانپزشکان به کشورهای حاشیه خلیج فارس چیست؟

درصد قابل‌توجهی از آمار مهاجرت دندانپزشکان، مربوط به کشورهای عربیِ حاشیه خلیج فارس است! با توجه به سرعت رشدوتوسعه در این کشورها، نیاز به نیروهای پزشکی و کادر درمان بالا رفته است. این کشورها هم با درنظر گرفتن مزایا و تسهیلات متعدد، بسیاری از دندانپزشکان را جذب می‌کنند. می‌پرسید چه مزایایی؟ به موارد زیر دقت کنید:

 • مشاغل پزشکی در این کشورها مالیات پرداخت نمی‌کنند!
 • دستمزد و حقوق خوبی به دندانپزشکان می‌دهند.
 • به ایران نزدیک هستند.
 • مدرک زبان از شرایط اصلی اخذ ویزای آن‌ها نیست.
 • شرایط پیچیده و سخت مهاجرت مثل کشورهای اروپایی را ندارند.
 • می‌توانید با جایگاه فعلی (عمومی/ متخصص/ فوق تخصص) وارد این کشورها شوید.
مهاجرت دندانپزشکان و دستیار دندانپزشک

کلینیک دندانپزشکی Swedish – دبی، امارات متحده عربی

کشورهای امارات متحده عربی، عمان و قطر مهم‌ترین مقاصد مهاجرتی دندانپزشکان در بین این کشورها هستند. البته شرایط مهاجرت با مدرک دندانپزشکی به این کشورها کمی متفاوت از کشورهای غربی است. در مطلب مهاجرت دندانپزشکان به امارات همۀ شرایط و جزئیات را بررسی کرده‌ایم. آن را از دست ندهید.

شرایط مهاجرت دندانپزشکان به کانادا چیست؟

کانادا یک کشور «همه چیز تمام» است! چه میزان درآمد را درنظر بگیریم، چه شرایط مهاجرت، چه راحتیِ اخذ ویزا، چه کیفیت زندگی و چه شرایط گرفتن اقامت دائم، کانادا یکی از بهترین گزینه‌ها برای دندانپزشکان است.

چند روش برای مهاجرت کاری دندانپزشکان به کانادا وجود دارد: اکسپرس اینتری (Express Entry)، برنامه‌های مهاجرت استانی (PNP)، جاب آفر و برنامه مهاجرتی آتلانتیک (Atlantic Immigration Programm).

جزئیات هر روش، شرایط و بسیاری اطلاعات دیگر را در مطلب مهاجرت دندانپزشکان به کانادا آورده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم آن را حتماً مطالعه کنید.

شرایط مهاجرت دندانپزشکان به استرالیا چیست؟

شاید باور این موضوع برای شما کمی سخت باشد که بدانید حدود یک‌سوم نیروهای پزشکی در کشور استرالیا مهاجر هستند! سال‌هاست این کشورِ دوست‌داشتی، مقصد پزشکان، دندانپزشکان و پرستارانِ مهاجر است.

استرالیا قوانین سختگیرانه‌ای برای پذیرش نیروی کار دارد؛ اما اگر تخصص و مهارت لازم و شرایط کلی مهاجرت را داشته باشید، دستِ رَد بر رزومۀ شما نمی‌زند! اطلاعات کامل دربارۀ مهاجرت به این کشور را در مطلب مهاجرت دندانپزشکان به استرالیا آورده‌ایم.

هزینۀ مهاجرت دندانپزشکان چقدر است؟

برای دانستنِ میزان هزینه‌ها کمی زود است! اول باید کشور مقصد، روش مهاجرتی و نوع ویزا برای شما مشخص شود. بعد از آن؛ شرایط شما، تعداد افراد خانواده و قوانین کشور مقصد باید بررسی شود تا بتوان میزان حدودی هزینۀ مهاجرت را تعیین کرد.

یادتان نرود اگر بخواهید برای مهاجرت خود وکیل بگیرید، هزینۀ وکالت جدای از هزینه‌هایی است که بالا گفتیم. پیشنهاد می‌کنیم برای فهمیدن میزان هزینه‌ها، با یک وکیل مهاجرتی یا موسسۀ مهاجرتی معتبر مشورت کنید.

بیشترین درآمد دندانپزشکان در کدام کشور است؟

بیشترین درآمد دندانپزشکان در کدام کشور است؟

شرایط مهاجرت با مدرک دستیار دندانپزشک چگونه است؟

شرایط مهاجرت دستیار دندانپزشک تقریباً مشابه دندانپزشکان است. اگر Dental Assistant هستید؛ باید دنبال کشورهایی بگردید که به شغل شما نیاز دارند. بعد از آن یک جاب آفر از کارفرما گرفته، مدارک خود را کامل کنید و با داشتن بقیۀ شرایط، برای اخذ ویزای کار اقدام کنید.

 بهترین کشورها برای مهاجرت دندانپزشکان کدامند؟

هر فردی یک تعریف خاص از کلمه «بهترین» دارد. ممکن است از نظر شما بهترین کشور آن کشوری باشد که بیشترین دستمزد را به دندانپزشکان می‌دهد و از نظر فردی دیگر؛ آن کشوری باشد که بتوان ویزا و اقامت دائم آن را راحت‌تر گرفت.

در هر صورت، انتخاب بهترین کشور سخت است؛ اما با اضافه کردن معیارهای مختلف، می‌توان این انتخاب را ساده‌تر کرد. ما در مطلب بهترین کشورها برای مهاجرت دندانپزشکان، بهترین کشورها را با توجه به معیارهای مختلف، بررسی و معرفی کرده‌ایم.

خدمات پارسی کانادا برای مهاجرت دندانپزشکان

پارسی کانادا، با در اختیار داشتن وکلای رسمی، مجوز مشاوره شغلی و کاریابی خارجی با پرونده‌های موفقِ متعدد، یک مشاورۀ خوب و یک وکالت حرفه‌ای را به شما دندانپزشکان عزیز تضمین می‌دهد.

فرقی ندارد دندانپزشک عمومی هستید یا متخصص؛ ما در مسیر مهاجرت با شما هستیم. خدماتِ پارسی ‌کانادا برای مهاجرت از طریق شغل دندانپزشکی تا به امروز شامل روش‌ها و لاین‌های زیر است:

در صورتی‌ که نیاز به مشاوره دارید، با پر کردن فرم ارزیابی مهاجرت، منتظر تماس مشاوران ما باشید:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

سخن پایانی

برای مهاجرت با مدرک دندانپزشکی، اول باید کشور مقصد خود را انتخاب کنید و بعد شرایط لازم آن کشور را بررسی کنید؛ هرچند بعضی شرایط و مدارک برای همۀ کشورها تقریبا یکسان است، مانند ترجمه و معادل‌سازی مدارک، مجوزات و داشتن تمکن مالی.

کشورهای اروپایی، کشورهای عربی حاشیۀ خلیج فارس مانند امارات، کشور کانادا و استرالیا بیشترین پذیرش دندانپزشکان مهاجر را در بین کشورهای دنیا دارند؛ که در این مطلب به‌طور مختصر با آن‌ها و شرایط هرکدام آشنا شدید.

تقریباً به آخر مقاله رسیدیم؛ یادتان نرود که نظرات و سوالات خود را با ما درمیان بگذارید.

سوالات متداول:

شرایط با توجه به کشور مقصد متفاوت است؛ اما معمولاً بعضی شرایط برای همۀ کشورها یکسان است. مانند: ترجمه، معادل‌سازی و تایید مدارک پزشکی، مجوزات و مدارک تحصیل، داشتن تمکن مالی، گرفتن جاب آفر و اخذ مدرک زبان.

ممکن است داشتنِ مدرک زبان جزو شرط‌های اصلی برای بعضی کشورها نباشد، یا بعضی کشورها به شما اجازه دهد که بعد از مهاجرت در کلاس‌های زبان شرکت کنید؛ اما به‌طور کلی، داشتن دانش زبان و مدرک زبان برای خیلی از کشورها الزامیست و شانس اخذ ویزا را برای شما بالا می‌برد.

بله. اگر دستیار دندانپزشک هستید، می‌توانید برای کشورهایی که Dental Assistant جزو مشاغل موردنیاز آن‌هاست اقدام کنید. البته قبل از آن باید شرایط لازم را داشته باشید و مدارک موردنیاز را هم فراهم کنید.

قبل از آن باید بگویید «بهترین» ازنظر شما چه معنایی دارد. اگر بهترین از نظر درآمد و کیفیت زندگی است: کشورهای اروپایی بهترین هستند، اگر برای شما راحتیِ اخذ ویزا و گرفتن اقامت دائم مهم است: کانادا، استرالیا و آلمان بهترین‌ها هستند و اگر نزدیکی به ایران برای شما مهم است: کشورهای عربی مانند امارات را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال