موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

آب و هوای استرالیا

آب و هوای استرالیا با توجه به وسعت جغرافیایی آن، در هر ایالت و قلمرو متفاوت است. اقلیم استرالیا با 6 ایالت و 3 قلمرو را می‌توان به دو بخش بیابانی و معتدل تقسیم کرد. بزرگترین بخش استرالیا دارای آب و هوای نیمه خشک و خشک و بخش‌های جنوب‌غربی و جنوب‌شرقی این کشور دارای آب و هوای معتدل هستند. با این تفاسیر می‌توان گفت که ایالت‌های شمالی استرالیا به نسبت گرم‌تر از ایالت‌های جنوبی آن است.

اگر به‌طور کلی آب و هوای کشور استرالیا را با ایران مقایسه کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که ایران آب‌وهوای خنک‌تری دارد. برای مهاجرت به استرالیا یا سفر به این‌ کشور لازم است به‌طور کامل درباره این کشور اطلاعات کسب ‌کنید و با شرایط اقلیمی آن آشنا شوید.

در ادامه این مطلب تمام اطلاعات لازم درباره آب و هوای این کشور به‌تفکیک ایالت‌ها و قلمروهای آن را آورده‌ایم. اما قبل از شروع بررسی آب‌وهوای ایالت‌های استرالیا، نگاهی به طبقه‌بندی اقلیمی و میانگین دما و بارش در این کشور می‌اندازیم:

نقشه اقلیم آب و هوایی استرالیا

آب‌وهوای اقیانوسی و خنک، فقط در قسمت جنوب و جنوب شرق استرالیا مشاهده می‌شود.

نمودا زیر هم میانگین دما و بارش در ماه‌های مختلف سال در استرالیا را نشان می‌دهد:

نمودار آب و هوای استرالیا بر حسب میانگین دما و بارش

در ادامه آب و هوای ایالت‌ها و قلمروهای استرالیا را به‌تفکیک بررسی می‌کنیم:

آب و هوای ایالت ویکتوریا

اگر چه که ایالت ویکتوریا (Victoria) وسعت جغرافیایی کمی دارد، اما آب‌وهوای این ایالت به سه نوع مختلف تقسیم می‌شود. آب‌وهوای نیمه خشک و گرم در شمال غربی ویکتوریا به دلیل وجود زمین‌ها و چشم اندازهای بیابانی در این منطقه است.

وجود اقیانوس آرام در جنوب ویکتوریا سبب شده است کسانی که در سواحل جنوبی زندگی می‌کنند، آب‌و‌هوای معتدل و خنکی را تجربه کنند. رشته کوه‌هایی که به آلپ استرالیا (Australian Alps) معروف‌ هستند، در شمال شرقی ویکتوریا، باعث شده‌اند که آب‌وهوای کوهستانی در این بخش به وجود بیاید.

آب‌وهوابیشترین دمای ثبت شدهکم‌ترین دمای ثبت شده
معتدل و استوایی50 درجه سانتی‌گراد11 درجه سانتی‌گراد

با توجه به گزارشاتی که از بارش‌های باران و دمای هر منطقه از آب و هوای ایالت ویکتوریا استرالیا ثبت شده‌ است؛ مالی (Mallee) و ویمرا (Wimmera)، گرم‌ترین مناطق این ایالت با بادهای گرم هستند. در زمستان تنها بخشی که برف در آن دیده می‌شود، آلپ استرالیاست که این منطقه سردترین آب‌و‌هوای این ایالت را دارد.

در طول سال بارش باران در این ایالت از شمال به جنوب افزایش می‌یابد و نام مرطوب‌ترین ایالت در بین دیگر ایالت‌های استرالیا را به خود اختصاص داده است. سواحل جنوبی ملایم‌ترین آب و هوا را داراست و مرکز ویکتوریا، شهر ملبورن (Melbourne) در نزدیکی تنگه باس (Bass Strait)، در این منطقه معتدل قرار دارد.

میانگین دما و بارش سالانه ایالت ویکتوریا استرالیا

آب‌وهوای ایالت کوئینزلند

تنوع آب و هوا در ایالت کوئینزلند (Queensland) ناشی از مساحت وسیع جغرافیایی این ایالت است. سراسر شمال و شرق این ایالت، ساحلی، با آب‌وهوای مرطوب و گرم در تابستان و آب‌وهوای معتدل در زمستان است. مردمی که در غرب این ایالت زندگی می‌کنند در تابستان شاهد بارش کم باران با آب‌وهوای گرم و زمستان‌های ملایم هستند.

آب‌ و هوای استرالیا در جنوب ایالت کوئینزلند به دو بخش تقسیم می‌شود. تفاوت آب‌وهوای جنوب شرقی و جنوب غربی این سرزمین تنها در تابستان است و هر دو این مناطق زمستانی سرد را تجربه می‌کنند. تابستان‌ها در جنوب غربی کوئینزلند گرم و خشک و در این فصل از سال جنوب شرقی گرم و معتدل است.

آب‌وهوابیشترین دمای ثبت شدهکم‌ترین دمای ثبت شده
استوایی و مرطوب49.5 درجه سانتی‌گراد10.6- درجه سانتی‌گراد

پایتخت کوئینزلند – شهر بریزبن (Brisbane) – در سواحل جنوب شرقی است و لذت بخش‌ترین اقلیم در این ایالت متعلق به این محدوده است. میانگین بارش باران در این منطقه به نسبت دیگر شهرهای این ایالت بیشتر است و حداکثر باران در ملبورن در تابستان می‌بارد. زمستان‌های این شهر اکثرا آفتابی است اما با این حال گاهی ممکن است در شب دما به انجماد نیز برسد.

شهر کنز (Cairns) هم که در مرکز این ساحل قرار دارد، در تمام طول سال دارای آب‌وهوای گرم است.

میانگین دما و بارش سالانه ایالت کوئینزلند استرالیا

آب‌وهوای ایالت استرالیای جنوبی

آب‌وهوای ایالت استرالیای جنوبی (South Australia) اکثرا نیمه خشک و خشک است که این آب‌وهوا در شمال، غرب و شرق سرزمین‌های ایالت استرالیای جنوبی وجود دارد. تنها مردم سواحل جنوبی که در مجاورت اقیانوس آرام قرار دارد، آب‌وهوای مدیترانه‌ای را تجربه می‌کنند.

زمستان‌های ملایم و مرطوب، تابستان‌های خشک و گرم و بیشترین بارندگی سالانه ویژه این بخش از ایالت است.

آب‌وهوابیشترین دمای ثبت شدهکم‌ترین دمای ثبت شده
قاره‌ای50.7 درجه سانتی‌گراد8- درجه سانتی‌گراد

با بررسی‌ آب‌ و هوای استرالیا و گزارشات میزان بارندگی و دما در تمامی شهرهای این ایالت، در سال‌های گذشته، می‌توان گفت در شمال این ایالت هوا گرم‌تر و در جنوب آن آب‌وهوای خنک‌تری وجود دارد.

آدلاید (Adelaide) مرکز استرالیای جنوبی در جنوب شرقی سواحلی اقیانوس آرام هرگز به دمای زیر صفر نرسیده است. این شهر زمستان‌های نسبتا بارانی دارد و روزهای تابستانی آن توسط نسیمی که از سمت اقیانوس می‌وزد خنک می‌شود. بهار و اوایل پاییز بهترین زمان بازدید از این منطقه است.

میانگین دما و بارش سالانه ایالت استرالیای جنوبی

آب‌ و هوای ایالت استرالیای غربی

با اینکه ایالت استرالیای غربی (Western Australia) از شمال، غرب و جنوب به اقیانوس‌های آرام و هند می‌رسد؛ اما اکثر مناطق داخلی این ایالت دارای آب‌وهوای گرم، خشک و نیمه‌خشک است. همچنین با توجه به گزارشات آب‌ و هوای کشور استرالیا، بارش برف در این ایالت به ندرت اتفاق می‌افتد و میزان تبخیر باران بیش از بارش است. با این حال سواحل جنوب غربی این سرزمین آب‌وهوای مدیترانه‌ای دارد.

آب‌وهوابیشترین دمای ثبت شدهکم‌ترین دمای ثبت شده
معتدل50.5 درجه سانتی‌گراد7.2- درجه سانتی‌گراد

آب‌وهوای شهر پرت (Perth) مانند شهر آدلاید است، با این تفاوت که روزهای تابستانی گرم‌تر و زمستان بارانی‌تر‌ و خشکی دارد. همچنین دمای اقیانوس آرام در سواحل شهر پرت در تمام طول سال خنک است.

همچنین در طی گزارشات ثبت شده از میزان بارندگی‌ها و دمای استرالیای غربی، شهر پورث هدلند (Port Hedland) به عنوان گرم‌ترین شهر با کم‌ترین بارندگی معرفی شده است.

میانگین دما و بارش سالانه ایالت استرالیای غربی

آب‌ و هوای ایالت نیوساوت ولز

آب‌وهوای ایالت نیوساوت ولز استرالیا (New South Wales) مانند آب‌وهوای استرالیای جنوبی، خشک و نیمه خشک است. البته سواحل شرقی این ایالت مانند شهر معروف سیدنی (Sydney) معتدل هستند.

آب‌وهوابیشترین دمای ثبت شدهکم‌ترین دمای ثبت شده
خشک و نیمه‌خشک49.7 درجه سانتی‌گراد23- درجه سانتی‌گراد

آب‌وهوای بیابانی و خشک در سمت غرب این ایالت است. جنوب و شمال این سرزمین دارای زمستان‌هایی با آب‌وهوای سرد و به ترتیب تابستان‌های با آب‌وهوای گرم و نسبتا گرم است. به همین‌دلیل میزان بارش هم در ایالت متغیر است.

به نسبت دیگر شهرهای نیوساوت ولز، آب‌وهوای سیدنی در زمستان‌ ملایم‌تر است و سرمای دیگر شهرها را ندارد، به‌طوری که حتی در زمستان هم ممکن است روزهای آفتابی و خنک بیشتری داشته باشد. با این حال دریای نزدیک سیدنی در زمستان بسیار خنک است و اغلب برای شنا مناسب نیست.

میانگین دما و بارش سالانه ایالت نیوساوت ولز استرالیا

آب‌ و هوای ایالت تاسمانی

جزیره تاسمانی (Tasmania)، در بین ایالت های استرالیا تنها ایالتی است که دارای یک نوع آب و هواست. دور تا دور ایالت تاسمانی را آب فراگرفته ‌است و همین امر موجب شده تا در چهار فصل سال مردم این ایالت شاهد باران باشند. آب‌ و هوای استرالیا در این ایالت چهار فصل و معتدل و خنک است.

آب‌وهوابیشترین دمای ثبت شدهکم‌ترین دمای ثبت شده
معتدل و استوایی42.2 درجه سانتی‌گراد14.2- درجه سانتی‌گراد

مرکز تاسمانیا، شهر هوبارت (Hobart) در بخش شرقی واقع شده است و به نسبت دیگر شهرهای تاسمانی از میزان بارندگی کمتری برخوردار است. با این حال همین میزان کم از بارندگی در کل سال پخش شده و به صورت رگبار یا نم نم باران به‌طور مکرر می‌بارد.

میانگین دما و بارش سالانه ایالت تاسمانی استرالیا

آب‌ و هوای قلمرو شمالی

قلمرو شمالی استرالیا (Northern Territory) از نظر آب و هوا تنها به دو بخش تقسیم می‌شود. بخش اول، آب‌وهوای شمال این قلمرو که گرمسیری بوده و در دو فصل سال با رطوبت بالا و بارانی و در دو فصل دیگر سال خشک است. در فصل‌های خشک، تقریبا هرروز آفتابی با آب‌وهوای گرم و در فصل‌های مرطوب گردبادهای گرمسیری به همراه باران‌های موسمی می‌وزد.

بخش دوم، دیگر سرزمین‌های قلمرو شمالی است که آب‌وهوای خشک و نیمه خشک با تابستان‌های داغ دارد و بارش باران در این مناطق به شدت کم است.

آب‌وهوابیشترین دمای ثبت شدهکم‌ترین دمای ثبت شده
مرطوب(در شمال)، خشک (در جنوب)14 درجه سانتی‌گراد7.5- درجه سانتی‌گراد

شهر داروین (Darwin)، پایتخت این سرزمین، در شمالی‌ترین قسمت این قلمرو واقع شده و در فصل‌های خشک، گرما در این شهر بسیار شدید است و در دو فصل دیگر سال آب و هوا تقریباً سرد است.

شهرهای مرکزی این ایالت مانند شهر آلیس اسپرینگز (Alice Springs) خشک‌تر از بقیه شهرها هستند. این شهر در تابستان گرم و در زمستان هوا نسبتا سرد می‌شود تا جایی که ممکن است در شب دما تا چند درجه به زیر صفر برسد. بارش‌های باران در این شهر به ندرت اتفاق می‌افتد و خورشید در تمام طول سال به این شهر می‌تابد.

آب‌ و هوای قلمرو پایتختی

قلمرو پایتختی استرالیا (Capital Territory) در دل نیوساوت ولز قرار دارد. بنابراین می‌توان گفت اقلیم آن شبیه اقلیم ایالت NSW است. جنوب غربی این سرزمین شروع رشته کوه‌های آلپ استرالیاست و به دلیل حضور رشته کوه‌ها، آب و هوا این بخش از قلمرو در تمام سال، خنک تا سرد و زمستان‌هایی همراه با برف و یخبندان دارد.

آب‌وهوابیشترین دمای ثبت شدهکم‌ترین دمای ثبت شده
نسبتا خشک و قاره‌ای43.6 درجه سانتی‌گراد14.6- درجه سانتی‌گراد

آب‌وهوای شهر کانبرا (Canberra)، پایتخت استرالیا و مرکز این قلمرو به‌طور کلی خشک است. مردم این شهر تابستان‌های نسبتا گرم و خشک و زمستان‌های بسیار سرد با بارش‌های خفیف برف و گاهی هوای مه‌آلود را تجربه می‌کنند.

بارندگی در این منطقه فراوان نیست و به صورت رگبار یا رعد و برق رخ می‌دهند و دوام ندارند. همچنین عمدتا بارندگی‌هایی که در اواخر بهار و تابستان ایجاد می‌شود به دلیل مناطق کوهستانی در اطراف این شهر است.

میانگین دما و بارش سالانه قلمرو پایتختی استرالیا

آب‌ و هوای قلمرو خلیج جرویس

قلمرو خلیج جرویس استرالیا (Jervis Bay Territory) به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد، در چهار فصل سال معتدل و استوایی است. غرب این شبه جزیره به نیوساوت ولز می‌رسد و از دیگر جهت‌های جغرافیایی به اقیانوس آرام منتهی می‌شود.

آب‌وهوابیشترین دمای ثبت شدهکم‌ترین دمای ثبت شده
معتدل و استوایی42.1 درجه سانتی‌گراد4.7 درجه سانتی‌گراد

سخن پایانی

آب‌ و هوای کشور استرالیا به‌دلیل مساحت بالای این کشور، متنوع و گسترده است. این کشور دارای 6 منطقه آب‌وهوایی مختلف است، مثلا در بخش‌های شمالی؛ آب‌وهوای گرمسیری، در مناطق سواحل غربی؛ آب‌وهوای نیمه گرمسیری و متوسط، در مناطق مرکزی؛ آب‌وهوای کویری، بخش‌های جنوبی؛ آب‌وهوای سرد و مناطق ساحلی جنوب شرقی دارای آب و هوا کوهستانی است.

پس شما برای زندگی در استرالیا یا تفریح به هر نقطه از این کشور سفر کنید، می‌توانید اقلیم‌های آب‌وهوایی متفاوتی را تجربه کنید. در این مطلب هرآنچه که لازم بود درباره آب‌ و هوای استرالیا بدایند گفتیم.

همچنین لازم به ذکر است به این نکته در انتها اشاره کنیم که بهترین آب و هوا برای سفر به استرالیا، فصل‌های بهار و پاییز این کشور است.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال