موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

ویزای کار آلمان

با توجه به آن که دریافت ویزای کار کشور هایی چون استرالیا و کانادا بیشتر از ۲ تا ۴ سال زمان می برد، لذا به دلیل آن که کشور آلمان قطب اقتصاد اروپا است و از لحاظ اقتصادی و امکانات اجتماعی نسبت به دیگر کشور های اروپایی جایگاه بهتری دارد، این کشور مقصد مهاجرتی خیلی از افراد می تواند باشد.

نکته ی حائز اهمیتی که اکثر علاقه مندان به کار در آلمان به آن توجه دارند، این است که فرد متقاضی با اخذ ویزای کار آلمان و کار در این کشور و متقابلا پرداخت مالیات و دریافت کارت آبی آلمان می تواند به اقامت دائم این کشور دست یابد. در ادامه توجه شما را به مطالبی جلب خواهیم کرد که درک بهتری از نحوه کسب ویزای کار و مهاجرت به آلمان خواهد داد.

آلمان!!!

مهاجرت از روش بلوکارت یا کارت آبی یکی از روش های مهاجرت به این کشور مثل روش تحصیل در آلمان یا سرمایه گذاری یا ثبت شرکت می باشد. شخص باید ضمن اخذ ویزا، نسبت به اخذ اقامت آلمان و گرفتن تابعیت این کشور اقدام نماید. ما در ادامه مطلب به بررسی جامع بلوکارت آلمان می پردازیم.

جمهوری فدرال آلمان در مرکز اروپا، با جمعیتی بالغ بر هشتاد و چهار میلیون نفر از کشور های اتحادیه ی اروپا و عضو پیمان شینگن است. این کشور از شرق با جمهوری چک و لهستان، از جنوب با اتریش و سوییس، از شمال با دانمارک، از غرب با فرانسه، بلژیک، هلند و لوگزامبورگ همسایگی دارد. این کشور با ۹ کشور اروپایی هم مرز می باشد. زبان اصلی مردم این کشور آلمانی، واحد پول این کشور یورو و از شهر های بزرگ آن می توان به هامبورگ، مونیخ، برلین و فرانکفورت اشاره کرد. آلمان به عنوان قطب اقتصاد اروپا، ثروتمند ترین و هفتمین کشور بزرگ اتحادیه اروپا، همیشه در های خود را به روی متخصصین گشوده است. آلمان بعد از کشور ژاپن و آمریکا سومین صنعت بزرگ دنیا و تولید کننده خودرو در جهان محسوب می شود، بنابراین از صنایع بسیار پر رونق در این کشور صنعت خودرو سازی و ماشین آلات سنگین است. قابل ذکر است که نرخ بیکاری در این کشور زیر پنج در صد است. قوانین اقامتی در آلمان به دو دسته ی قانون مربوط به اقامت موقت و قوانین مربوط به اقامت دائم تقسیم بندی می شود که در زیر به توضیح در مورد آن ها می پردازیم.

ویزای کار آلمان
ویزای کار آلمان

روش های اخذ ویزای کار آلمان

کشور های عضو اتحادیه ی اروپا، تقریبا قوانین کاری مشترکی دارند، به این صورت که در ابتدا شما برای کار در اروپا نیازمند یک پیشنهاد شغلی می باشید، در همین راستا بایستی آگهی درخواست نیروی کار به مدت سه ماه در کشور آلمان درج گردد و در صورت داشتن متقاضی، آگهی حذف خواهد شد اما در صورت نداشتن هیچ گونه متقاضی، مجددا این آگهی سه ماه دیگر در اتحادیه اروپا تکرار می شود، حال اگر شخصی در کشور آلمان و اتحادیه اروپا متقاضی شغل مورد نظر نباشد، این دعوت نامه به افراد خارجی می رسد که در واقع امر محال و سختی به نظر می رسد. روش دیگری که شما را سریع تر به اخذ ویزای کار آلمان نزدیک می کند، روشی است که در آن شما شش ماه فرصت دارید به جستجوی کار در آلمان بپردازید.

شرایط اخذ ویزای کاری آلمان

در سال های اخیر بسیاری از کشور های اروپایی رکود اقتصادی داشتند. با این وضع می توان گفت کشور آلمان یک استثنا است که حتی با کمبود نیروی متخصص جوان مواجه است. این کشور نیازمند نیرو های متخصص در رشته هایی چون برق، کامپیوتر، الکترونیک، صنایع، مکانیک، الکتروتکنیک، شیمی، فیزیک، فناوری اطلاعات، پزشکی، دارو سازی و پرستاری و… می باشد. این افراد از شانس بیشتری در اخذ ویزای کار آلمان برخوردار هستند. فاکتور هایی مانند میزان سن زیر ۴۰ سال، داشتن سابقه کاری نسبتا خوب و طولانی مرتبط، مدارک فنی و حرفه ای، داشتن مدرک زبان آلمانی، آیلتس یا تافل برای دریافت ویزای کار آلمان بسیار موثر است. بسیاری از کمپانی ها، کارخانجات و شرکت های معتبر در کشور آلمان نیازمند نیرو های متخصص خارجی جهت تامین نیرو های مهندس و متخصص خود می باشند، حتی این امکان وجود دارد که بتوان برای فردی که ویزای کار کشور آلمان را دریافت کرده است در بعضی از رشته های خاص، شغل مناسب و مرتبط با رشته تحصیلی وی را یافت، که البته این امر نیازمند آن است که فرد در ابتدا اقدامات لازم جهت اخذ ویزای کار را انجام دهد و سپس در مراحل بعدی پیگیر بقیه روند کار باشد. شما پس از اخذ ویزای کاری آلمان وارد این کشور شده و فرصت شش ماهه ای جهت یافتن کار مورد نظر را دارید. اگر پیشنهاد شغلی مناسب را اخذ نمایید، ویزای شما به مدت شش ماه دیگر تمدید خواهد شد و شما موفق به دریافت Blue card می شوید.

شرایط برای افرادی که خارج از اتحادیه اروپا زندگی می کنند به قرار زیر می باشد:
شما بایستی فارغ التحصیل دانشگاه معتبری باشید که مورد تایید کشور آلمان باشد.
شما بایستی قرارداد کاری مرتبط با رشته تحصیلی، با شرکت یا کمپانی آلمانی در دست داشته باشید. قابل ذکر است که شما بدون پیشنهاد کاری نمی توانید جهت دریافت کارت آبی آلمان اقدام نمایید.
بایستی حقوق دریافتی شما در قرارداد منعقد شده با شرکت ذکر شود و این مبلغ در آلمان حداقل سالی ۴۵۰۰۰ یورو باشد، حال اگر شما فارغ التحصیل رشته های علوم پایه و ریاضیات، رشته IT و گروه مهندسی، گروه پزشکی به جز دندان پزشکی باشید کفایت می کند که حقوق شما سالی ۳۵۰۰۰ یورو باشد. لازم به ذکر است که رشته های یاد شده جز مشاغل خاص و مورد نیاز در کشور آلمان می باشند.

نکته: برای دریافت بلوکارت آلمان شرایط سنی خاصی وجود ندارد.

مدت اعتبار کارت آبی یا Blue card آلمان

مدت اعتبار کارت آبی آلمان از زمان صدور، بسته به قرارداد کاری شما دارد، اگر این قرارداد ۴ ساله باشد که کارت شما اعتباری ۴ ساله دارد و نهایتا موفق به دریافت PR یا همان اقامت دائم آلمان خواهید شد. اگر مدت زمان قرارداد شما کوتاه تر باشد اعتبار کارت شما به همان میزان به علاوه سه ماه بیشتر خواهد بود. در ضمن نگران نباشید چون تمدید مجدد این کارت بسیار ساده می باشد. میانگین تعداد ساعات کار در آلمان ۴۱ ساعت در هفته است، که نسبت به ساعات کار بسیاری از کشور های اروپایی بیشتر می باشد. در آمد یک فرد مهندس در کشور آلمان حداقل از سالی ۳۵۰۰۰ یورو شروع شده و بسته به سابقه کاری و تخصص وی تا سالی ۸۰۰۰۰ یورو قابل زیاد شدن می باشد. این میزان در آمد برای گروه پزشکان و دارو سازان به مراتب بالاتر است.

نگاهی به مزایای اخذ کارت آبی یا Blue card آلمان:

بلوکارت آلمان که از سال ۲۰۱۲ به اجرا در آمده است در واقع یک اجازه ورود برای افراد متخصص است که به راحتی در اتحادیه اروپا به جز انگلستان، ایرلند و دانمارک زندگی و کار کنند. بلوکارت آلمان یک ویزای کاری است که قابلیت تمدید شدن دارد و همچنین امکان تغییر از اقامت موقت به اقامت دائم کشور مذکور را نیز میسر می کند. این کارت به دارندگان خود اجازه زندگی و کار در کشور آلمان را می دهد. با داشتن کارت آبی آلمان فرزند و همسر شما اجازه مهاجرت به آلمان را دارند. آن ها حق اقامت و کار را نیز در مدتی که Blue card شخص اصلی دارای اعتبار است را دارا می باشند.

تسهیلات دولت آلمان

به واسطه ی داشتن بلوکارت آلمان تسهیلاتی برای کارفرمایان در نظر گرفته شده است که دیگر قوانین، شرایط و اولویت بندی هایی که در مراتب استخدامی در نظر گرفته می شود، حذف گردد و نیازی به این نیست که ابتدا شهروندان آلمان برای استفاده در پست های خالی ادارات به کار گرفته شوند و می توان بدون در نظر گرفتن اولویت، از متخصصان خارجی استفاده نمود. شما با داشتن کارت آبی آلمان و مدرک زبان B-1 آلمانی بسیار زودتر از موعد مقرر حتی در کمتر از ۳ سال موفق به دریافت اقامت دائم کشور آلمان می شوید و پس از گذشت سه سال از اقامت دائم خود می توانید در خواست پاسپورت آن کشور را دهید. (عنایت فرمایید شما با داشتن اقامت دائم کشور آلمان اگر بیشتر از شش ماه خارج از این کشور زندگی کنید اقامت دائم شما باطل می گردد و این نکته ای است که باید افرادی که قصد مهاجرت به آلمان از این طریق را دارند، مدنظر داشته باشند.) یکی از نکات حائز اهمیت در دریافت ویزای کار آلمان توجه به این مطلب است که، این کشور نیازمند ارائه سابقه کار طولانی از فرد نمی باشد و شما با تکمیل نمودن رزومه خود، می توانید امیدوار به پیشنهاد شغلی مناسب از سوی کارفرمایان باشید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار آلمان

  1. تکمیل نمودن فرم تقاضای کار
  2. ارائه اصل شناسنامه و پاسپورت و کپی از صفحات آن
  3. ارائه دو قطعه عکس
  4. پرینت ساپورت مالی جهت ارائه به سفارت
  5. ترجمه کلیه مدارک تحصیلی به آلمانی یا انگلیسی
  6. گواهی عدم سوپیشینه
  7. رزومه کامل شخص متقاضی
  8. سوابق کاری شخص متقاضی و ترجمه آن
  9. بیمه نامه
  10. مدارک رزو کردن هتل یا مکان اسکان و داشتن بلیط هواپیما

نکات مهم در خصوص ویزای کار آلمان

یکی از دغدغه های فکری بسیاری از افراد پس از دریافت ویزای کار آلمان یافتن شغل مناسب است. در نظر داشته باشید که مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد برای دریافت شغل در کشور آلمان تفاوت خاصی ندارد (مد نظر داشته باشید که حداقل مدرک لازم جهت اقدام برای ویزا های کار، مدرک لیسانس می باشد) و آن چه بسیار مهم است این است که فرد تخصص لازم را داشته باشد و کار خود را به خوبی بداند، در ضمن ما در مورد کشوری چون آلمان سخن می گوییم که هیچ گاه مستعمره انگلستان نبوده است، پس به اندازه ای که دانستن زبان آلمانی به شما کمک می کند داشتن آیلتس یا تافل مهم نمی باشد. مگر آن که در کمپانی ها و شرکت هایی به شما پیشنهاد کار دهند که با زبان انگلیسی مرتبط است و این مزیتی برای شما به حساب می آید. قابل ذکر است که هزینه زندگی در آلمان این کشور صنعتی جهان، برای یک نفر در ماه حدودا ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو متغیر است که شامل هزینه های خوراک، رفت و آمد، اجاره مسکن و پوشاک می شود. البته این هزینه ها بسته به نوع زندگی روزانه هر فردی متغیر می باشد.

نکته در خصوص همراهان

شایان ذکر است که در ویزای کار آلمان فرد نمی تواند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را از همان ابتدا همراه ببرد، این امکان بعد از ۳ تا ۶ ماه پس از دریافت شغل مورد نظر امکان پذیر می باشد. شما می توانید با ارسال دعوت نامه، و سپس همسرتان با داشتن مدرک زبان A- 1 برای اخذ ویزا به سفارت آلمان مراجعه کند. واضح است که اگر شما فارغ التحصیل دانشگاه های اروپایی از جمله دانشگاه های کشور آلمان باشید شرایط بهتری جهت دریافت کار پیش روی شما قرار دارد.

حال با شرایط مطرح شده، پیشنهاد ویژه ما در موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت برای شما دوست محترم که شرایط لازم جهت اخذ ویزای کار آلمان را از کشور ایران ندارید، ورود به واسطه ی ویزای تحصیلی است. با توجه به رایگان بودن تحصیل در کشور آلمان، شما و خانواده تان از شرایط مناسبی بهره مند خواهید شد. فرد در حین تحصیل در دانشگاه های این کشور اجازه کار نیم وقت حدودا ۱۰ تا ۲۰ ساعت در هفته را دارد. همچنین پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های آلمان فرصت سه تا شش ماهه ای به شخص داده می شود تا جهت یافتن کار مناسب مرتبط با رشته تحصیلی اقدام کرده و در صورت دریافت کار مناسب اقدام جهت اخذ ویزای کار آلمان نماید.
چنان چه تمایل دارید اطلاعات جامع و کامل تری جهت اخذ ویزای کار در آلمان، نحوه انجام پروسه آن بدانید متخصصین و مشاورین کاردان و مجرب موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت با همکاری وکیل مهاجرت به آلمان ، آماده پاسخ گویی تلفنی و مشاوره مهاجرت حضوری شما دوست عزیز می باشند.

برای رزرو وقت مشاوره از طریق فرم مشاوره مهاجرتی ثبت نام کنید.