موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

مشاغل دانشجویان کانادا ضمن تحصیل | کار در حین تحصیل در کانادا یکی از مهمترین مزایای انتخاب کانادا به عنوان مقصد تحصیل شماست. در این مقاله از پارسی کانادا می خواهیم به شما بگوییم که دانشجویان خارجی در کانادا به چه کارهایی می توانند مشغول شوند. مواردی وجود دارند که باید قبل از شروع به کار در کانادا به عنوان یک دانشجوی خارجی بدانید. بیشتر دانشجویان بین المللی در کانادا می توانند حداکثر 20 ساعت در هفته و تمام وقت، در طول استراحت های برنامه ریزی شده، بدون اجازه کار، به کار و کسب درآمد بپردازد.

کانادا تعداد قابل توجهی از دانشجویان بین المللی را در تمام سطوح سیستم آموزشی کانادا جذب می کند. از سال 2019 کانادا چهارمین کشور محبوب برای ثبت نام دانشجویی بین المللی، بعد از ایالات متحده ، انگلستان و چین بوده است. براساس استراتژی بین المللی آموزش منتشر شده توسط دولت کانادا ، دانشجویان بین المللی در کلیه مقاطع تحصیلی: مقدماتی، متوسطه، تجارت و کالج و دانشگاه (پس از دوره متوسطه) حضور دارند که بیشترین تعداد آن ها در سطح بعد از متوسطه است. تعداد دانشجویان ثبت نام شده از سال 2015 تا 2018 با بیشترین افزایش حضور در کالاها، در همه مقاطع به طور پیوسته در حال افزایش است.

استراتژی بین المللی آموزش برای دوره 2019-2024 شامل تعهد برای متنوع سازی دانش آموزان ورودی و توزیع آن ها به طور مساوی در سراسر کشور به جای داشتن تمرکز قوی در چند شهر است. بسیاری از دانشگاه های کانادا تلاش می کنند با ارائه انگلیسی به عنوان برنامه های زبان دوم و رزرو بورس های تحصیلی ویژه برای دانشجویان بین المللی با سطوح بالا، دانشجویان بین المللی را جذب کنند.

نظرسنجی انجام شده توسط دفتر آموزش بین المللی کانادا (CIBE) نشان داد که 96٪ از دانشجویان بین المللی، کانادا را به عنوان یک مقصد تحصیلی، به دلیل آموزش با کیفیت بالا و شهرت شان به عنوان یک کشور امن و تحمل پذیر، که چند فرهنگی و تنوع را تشویق می کند ، تأیید کردند. بنابراین این دانشجویان از بدو ورود به دانشگاه و شروع زندگی دانشجویی نیازمند یافتن کار مناسب و تهیه مخارج گزاف دانشگاه و برنامه های فوق برنامه آن هستند. اما دانشگاه های کانادا تنها 20 هفته را به دانشجویان اجازه کار میدهند و بنابراین آن ها تنها می توانند به کارهای پاره وقت همچون کار در کافی شاپ ها، کتابخانه ها و رستوران ها به عنوان پیشخدمت بپردازند.

کار در حین تحصیل می تواند به تامین هزینه های مورد نیازتان کمک کند و علاوه بر این به شما این شانس را بدهد که با افراد جدیدی دیدار کنید. همه ارتباطات و تجربه هایی که در این گونه کارهای پاره وقت بدست می آورید می توانند زمینه ساز شغل آینده شما باشند. چرا که هر چه کارفرمایان با شما ارتباط تنگاتنگ تری داشته باشند، بیشتر به توانمندی ها و قابلیت های شما پی خواهند برد. به همین ترتیب احتمال بیشتری وجود دارد که شما را به عنوان یک گزینه استخدامی، انتخاب کنند. بنابراین قبل از اینکه به دنبال شغل دانشجویی رویایی خود باشید، در ادامه مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد کار در کانادا به عنوان یک دانشجوی بین المللی کسب کنید.

مشاغل دانشجویان کانادا ضمن تحصیل
مشاغل دانشجویان کانادا ضمن تحصیل

صلاحیت لازم برای کار هنگام تحصیل در کانادا

دانشجویان بین المللی در کانادا که اجازه تحصیل دریافت کرده اند، می توانند بدون مجوز کاراز دانشگاه کار کنند. این بدان معناست که می توانید برای هر کارفرمایی در هر شغلی در هر نقطه از کانادا درخواست کار بدهید. دانشجویان بین المللی همچنین می توانند در صورت تمایل در دانشگاه نیز به کار دانشجویی بپردازند.

کار کردن در خارج از دانشگاه به معنای کار برای هر کارفرمایی در خارج از دانشگاه یا کالج است. به عنوان مثال می توانید یک عضو هیئت علمی شوید. یا مثلا به عنوان یک دستیار تحقیقاتی فعالیت نمایید. این کار باعث می شود که برای خودتان یک جور خود اشتغالی در دانشگاه به وجود بیاورید. همچنین می توانید به کارهای سازمانی در دانشگاه بپردازید. مثلا یک پیمانکار خصوصی شوید که در محوطه دانشگاه خدمات ارائه می دهد، یا به عنوان مثال در سالن ورزشی یا رستوران دانشگاه به کار بپردازید.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که حتی اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید، باید اثبات کنید که برای تحصیل در کانادا منابع مالی کافی را در اختیار دارید. این بدان معناست که باید نشان دهید که پول کافی برای حمایت از خود در طول تحصیل بدون نیاز به کار را دارید. پس از اینکه اثبات مالی خود را نشان دادید و توانستید به تحصیل بپردازید، خوب است که برای افزایش رفاه بیشتر در زندگی به تلاش برای یافتن یک کار ساده مشغول شوید.

اجازه تحصیل شما بیانگر این است که شما اجازه کار در کانادا و شرایط اشتغال را دارید. این بیانیه شما را قادر می سازد تا از شماره خدمات تأمین اجتماعی (SIN) از خدمات كانادا درخواست کار كنید. قبل از شروع کار هنگام تحصیل در کانادا، گرفتن SIN یک نیاز اساسی است.

اگر برنامه تحصیل شما کمتر از شش ماه طول بکشد، یا اگر برای فراگیری زبان دوم همچون انگلیسی یا فرانسوی اقدام کرده باشید، نمی توانید در کانادا مشغول به کار شوید. در غیر این صورت مجاز به کار در این هستید. به یاد داشته باشید که تا زمانی که برنامه تحصیل خود را شروع نکنید، نمی توانید در همزمان که در کانادا تحصیل می کنید، شروع به کار هم بکنید.

مشاغل دانشجویان کانادا ضمن تحصیل
مشاغل دانشجویان کانادا ضمن تحصیل

پیدا کردن شغل درهنگام تحصیل در کانادا

واجد شرایط بودن برای کار در کانادا ممکن است به سادگی قابل حل باشد، اما قدم بعدی پیدا کردن شغل است. کارفرمایان در کانادا غالبا مشتاق استخدام دانشجویان برای کارهای پاره وقت هستند و موقعیت های متنوعی برای دانشجویان در زمینه کارهای پاره وقت وجود دارد.

درباره پیدا کردن شغل در کانادا بیشتر بدانید

قبل از شروع کار یا دنبال کردن درخواست کاری، باید رزومه کاری مناسبی را برای خود تهیه کنید. رزومه و نامه معرفی شما بهترین فرصت برای جلب توجه کارفرمایان بالقوه را پدید می آورند. شما با در دست داشتن یک رزومه کامل و مناسب به عنوان بهترین نامزد برای اخذ کار مورد نظر خواهید بود. اطمینان حاصل کنید که رزومه شما به روز بوده و برای انتظارات کارفرمایان کانادایی تهیه شده باشد.

نامه معرفی شما (جاب آفر)، فرصتی برای نشان دادن شخصیت و دستاوردهای شماست. فراموش نکنید که شما باید رزومه تان را متناسب با هر موقعیت شغلی بنویسید و برجسته سازی مهارت هایتان را فراموش نکنید. زمانی که شما معیارهای دقیقی را که به دنبال آن ها هستید مطرح کنید، شغلی متناسب باهمان معیارها نیز بدست خواهید آورد. اگر به صورت آنلاین اقدام برای ارسال رزومه اقدام کنید، می توانید رزومه خود را به صورت یک ایمیل ارسال کرده و مهارت هایتان را در قالب رزومه در یک فایل با فرمت PDF به آن پیوست کنید.

پس از ارسال رزومه ممکن است طیف وسیعی از فرصت های شغلی به شما پیشنهاد شود.معمولا نوشتن رزومه می تواند به شما کمک بسیاری در جستجوی یک کار در کانادا بکند. مکان های مختلفی وجود دارد که می توانید در آن ها به دنبال کار بگردید. وب سایت هایی از جملهMonster و یا Craigslist صدها پست برای اشتغال پاره وقت دارند. شهری که در آن تحصیل می کنید را در این سایت ها مشخص کنید تا مشاغل موجود در منطقه خودتان برایتان مشخص شود.

مراکز بسیاری در کانادا، مانند مراکز تفریحی، کتابخانه ها یا اداره جات به دنبال نیروی کار پاره وقت هستند. همچنین می توانید در اطراف محله خود قدم بزنید و ببینید فروشگاه ها یا رستوران ها در روی پنجره هایشان برای استخدام کارمندان تبلیغ چسبانده اند. اگر از این روش استفاده نمایید امکان دارد بتوانید توجه کارفرما را جلب نموده و آینده کاری خود را تضمین کنید.

فرهنگ بسیار خوبی برای کار در کانادا ضمن تحصیل وجود دارد. البته توجه داشته باشید که نباید این واقعیت را که دانشجو هستید از کارفرمایان پنهان کنید. به یاد داشته باشید که تحصیلات شما در اولویت اول قرار دارد و نباید همه زمان خود را نیز به یافتن کار و تمرکز بر روی کار اختصاص دهید. جالب است بدانید دانشجویانی که در حین تحصیل مشغول به کار می شوند، همان حقوق مصوب کارگران در کانادا را دریافت می کنند و شما باید بدانید که حقوق کار مصوب برای شما چقدر است و همچنین حداقل دستمزد در استان محل تحصیل شما به چه میزان است. اطمینان حاصل کنید که لیست پرداخت و سابقه مناسب اشتغال را دریافت کرده اید، بنابراین می توانید اظهارنامه مالیاتی خود را نیز ثبت کنید.

مشاغل دانشجویان کانادا ضمن تحصیل
مشاغل دانشجویان کانادا ضمن تحصیل

برای شروع کار در کانادا در ضمن تحصیل به این نکات ساده دقت کنید

1. پولی که بابت دستمزد دریافت می کنید را بشمارید

بسیاری از کارفرمایان در کانادا حقوق کارمندان را به صورت مستقیم به حساب بانکی شان واریز می کنند. در نتیجه مهم است که یک حساب بانکی باز کنید و جزئیات حساب خود را در دسترس داشته باشید تا کارفرمای شما بتواند به شما حقوقتان را پرداخت کند.

2. درباره اجازه کار بیشتر بدانید

در حالی که دانشجویان بین المللی در کانادا معمولا برای کار در هنگام تحصیل به مجوز کار جداگانه نیاز ندارند، یک استثنا مهم وجود دارد و آن این است که برخی از برنامه های مطالعاتی، دانشجو را ملزم می کنند که یک دوره کار یا کارآموزی را بگذراند تا بتواند فارغ التحصیل شود. در این شرایط، دانشجویان بین المللی علاوه بر اجازه تحصیل به مجوز کار Co-op نیز نیاز دارند.

برای دریافت مجوز کارCo-op ، به یک مجوز تحصیلی معتبر نیاز دارید و نامه ای از دانشگاه یا کالج تان که تأیید کند شما جزو دانشجویان هستید و برنامه شما برای اخذ مدرک تحصیلی نیاز به تامین مالی از مکان های کاری ندارد.

اجازه کار Co-op را می تواند با اجازه تحصیل صادر شود. اگر نامه پذیرش شما اعلام می کند که به عنوان بخشی از برنامه تحصیلی، شما نیاز به همکاری یا کارآموزی دارید، اجازه کار شما ممکن است به عنوان بخشی از درخواست اجازه تحصیل شما پردازش شود.
همچنین ممکن است درخواست مجوز کار Co-op را پس از اخذ مجوز تحصیل دریافت کنید و می توانید بصورت آنلاین یا کاغذی برای دریافت آن اقدام کنید. دانشگاه یا کالج شما باید بتواند در این امر به شما کمک کند، زیرا محل قرارگیری بخشی از برنامه تحصیلی شما می باشد و احتمالا آن ها به بسیاری از دانشجویان بین المللی کمک می کنند تا هر ساله این مجوز را دریافت کنند.

3. کار بعد از تحصیل

پس از اتمام تحصیلات، شاید لازم باشد فورا کار خود را در کانادا متوقف کنید. با این وجود روش های مختلفی وجود دارد که ممکن است به شما کمک تا در شرایط مختلف به کار خود ادامه دهید. اگر قصد اقامت و کار در کانادا را دارید، ممکن است بتوانید برای یک مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) درخواست بدهید. این مجوز به شما این امکان را می دهد تا حداکثر سه سال بعد از فارغ التحصیلی، در هر کجای کانادا برای هر کارفرما کار کنید.

اگر واجد شرایط باشید و اگر بخواهید در کانادا بمانید و کار کنید، باید در طی 90 روز از دریافت تأیید کتبی، درخواست خود را به اتمام برسانید. اگر برنامه تحصیلی جدید خود را شروع کرده اید (به عنوان مثال ادامه تحصیل پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد؛ می توانید بین برنامه های مطالعاتی کار خود را ادامه دهید).

اگر در دوره تحصیل قبلی خود واجد شرایط کار در دانشگاه بودید و هنوز هم یک مجوز تحصیلی معتبر دارید، یا اینکه قبل از اتمام مجوز خود درخواست تان را تمدید کرده اید می توانید مجددا به کار بپردازید. توجه داشته باشید که برنامه آموزشی جدید خود را در مدت 150 روز پس از دریافت تأیید اینکه برنامه قبلی خود را انجام داده اید، می توانید شروع کنید.

برای راهنمایی در مورد کار به عنوان یک دانشجو در کانادا چه کنیم؟

خوب است که پیش از هر اقدامی ابتدا به کارشناسان و متخصصان در همان زمینه مراجعه کنیم. برای این موضوع که دانشجویان خارجی در کانادا به چه کارهایی می توانند مشغول شود؟ باید بگوییم که خوب است با وکلای حرفه ای مهاجرت مشورت نمایید. شاید بپرسید کدام موسسه چنین وکلای حرفه ای و متخصصی دارد؟ پیشنهاد ما به شما این است که به پارسی کانادا مراجعه نمایید. موسسه پارسی کانادا با سال ها تجربه در امور مهاجرتی به شما کمک می کند تا بتوانید ضمن تحصیل در کانادا به کار نیز مشغول شوید.

کلیه موارد و راهنمایی های لازم در این زمینه ها را می توانید از مشاوران پارسی کانادا پیگیری کنید و مطمئن باشید که در دوره تحصیل تان بهترین شرایط را تجربه خواهید کرد. ممکن است به عنوان یک دانشجویی که قرار است در کانادا به ادامه تحصیل بپردازد، سوالات گوناگونی در ذهن داشته باشید. با یک مشاوره اصولی و دقیق زیر نظر مشاوران پارسی کانادا به پاسخ کلیه سوالات خود دست خواهید یافت. فراموش نکنید که پارسی کانادا با سابقه و تجربه فراوان در زمینه کار در کانادا همراه شماست.

می 19, 2020

نویسنده : مینا نجفی

تحصیل در رشته گردشگری در کانادا

رشته گردشگری در کانادا تحصیل در رشته گردشگری در کانادا | گردشگری به دلیل ایجاد مزایای مختلفی که برای کشور میزبان ارائه می دهد نقش بسیار مهمی برای کشورها دارد. در حقیقت گردشگری با ایجاد مزایای ارزشمند برای افراد محلی و همچنین مشاغل مربوط به آن به رشد و توسعه اقتصادی کشور کمک می کند. […]

بیشتر بخوانید...
رشته مهندسی کشاورزی در کانادا

معرفی رشته مهندسی کشاورزی و تحصیل در کشور کانادا

رشته مهندسی کشاورزی در کانادا معرفی رشته مهندسی کشاورزی و تحصیل در کشور کانادا | آیا شما هم به رشته مهندسی کشاورزی علاقه دارید؟ آیا از دیدن زمین های کشاورزی و آبیاری آن ها لذت می برید؟ شاید بسیاری از مردم نسبت به کشاورزی چنین حس دوستانه ای داشته باشند. اما چرا؟ با کمی تفکر […]

بیشتر بخوانید...
بیش از ۵۰۰۰۰۰ موقعیت شغلی جدید در سه ماهه اول ۲۰۱۹

بیش از ۵۰۰۰۰۰ موقعیت شغلی جدید در سه ماهه اول ۲۰۱۹

بیش از ۵۰۰۰۰۰ موقعیت شغلی جدید در سه ماهه اول ۲۰۱۹ | تعداد مشاغل موجود در کانادا، در سه ماهه ی اول سال 2019، در مقایسه با سال 2018، در منطقه ی نوناوت و 6 استان دیگر افزایش پیدا کرده است. موقعیت های شغلی موجود در سه ماه اول سال 2019، به بیش از506،000 رسیده […]

بیشتر بخوانید...
مزایای زندگی در کانادا

مزایای زندگی در کانادا

مزایای زندگی در کانادا مزایای زندگی در کانادا | مهاجرت و زندگی در کانادا به دلایل مختلف برای بسیاری از افراد جالب است. کار، تحصیل، دیدن افراد جدید یا صرفا یک شروع تازه در مکانی جدید از جمله آنها است. اما مهاجرت کار بزرگی است به خصوص اگر قصد داشته باشید که به کشوری کاملا […]

بیشتر بخوانید...
ارسال نظرات