موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

دانشگاه آلبرتا کانادا چه رشته هایی برای تحصیل دارد؟

دانشگاه آلبرتا کانادا چه رشته هایی برای تحصیل دارد؟ | دانشگاه آلبرتا یکی از دانشگاه های شناخته شده کشور کانادا است که بیشتر یک دانشگاه تحقیقاتی محسوب می شود. این دانشگاه در شهر ادمونتون استان آلبرتا کانادا قرار دارد. این دانشگاه را الکساندر کامرون رادفورد، اولین رئیس دانشگاه آلبرتا، در سال 1908 تاسیس کرد. این دانشگاه شامل چهار دانشکده اصلی در ادمونتون و یک پردیس در کامروز است. پردیس اصلی این دانشگاه شامل 150 ساختمان است که 50 بلوک در حاشیه جنوبی دره رودخانه ساسکاچوان شمالی است و درست روبروی شهر ادمونتون قرار دارد. 3 هزار 900 دانشجو کانادایی و بین المللی در 18 دانشکده دانشگاه آلبرتا در حال تحصیل هستند. تحصیل در کانادا یکی از روش های مهاجرت به کانادا است که افراد علاقمند می توانند با کمک آن به کشور کانادا مهاجرت کنند و از مزایای زندگی، کار و تحصیل در کانادا بهره مند شوند.

دانشگاه آلبرتا کانادا چه رشته هایی برای تحصیل دارد؟
دانشگاه آلبرتا کانادا چه رشته هایی برای تحصیل دارد؟

ویژگی های دانشگاه آلبرتا کانادا

دانشگاه آلبرتا یکی از بازوهای اصلی در وضعیت اقتصادی استان آلبرتا به حساب می آید. تاثیر این دانشگاه بر اقتصاد استان آلبرتا حدود 12 هزار میلیارد دلار در سال است که در مقایسه با کل اقتصاد این استان در حقیقت 5 درصد از تولید ناخالص داخلی استان آلبرتا است. از بین 3 هزار و 900 دانشجوی دانشگاه آلبرتا 8 هزار نفر از آنها در مقطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند. علاوه بر این 4 هزار کارمند آموزشی نیز از جمله اساتید، پژوهشگران پست دکترا و دستیاران آموزش و پژوهش تحصیلات تکمیلی نیز در این دانشگاه فعالیت می کنند. این دانشگاه عضو شبکه توسعه روستایی آلبرتا ، انجمن پیشرفت پایداری در آموزش عالی و سیستم پیگیری ، ارزیابی و رتبه بندی پایداری است.

از افراد سرشناس که از این دانشگاه فارق التحصیل شده اند می توان به کلارک نخست وزیر قبلی کانادا و ادوارد تایلور نظریه پردازان معروف فیزیک و برنده جایزه نوبل، رئیس دادگستری کانادا بورلی مک لاچلین و دون ایوزون ، شهردار ادمونتون اشاره کرد. بسیاری از اساتید برجسته این دانشگاه را ایرانیان تشکیل می دهند. برخی از این اساتید عبارتند از پروفسور مهرداد حمیدی، پروفسور کرامت الله رضایی تیره، دکتر یاشار پور رحیمیان، دکتر مریم پور شریفی زاده، دکتر بهروز وثوقیان، دکتر علی خواجه دین، دکتر زهره بیات.

دانشکده‌ ها و کالج ‌های آلبرتا

در دانشگاه آلبرتا 400 رشته کارشناسی و 500 رشته در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد. شهریه تحصیل در این دانشگاه برای مقاطع کارشناسی ارشد بیش از 5 هزار دلار است و با توجه به نوع رشته این مقدار متفاوت است و تغییر می کند. این دانشگاه 18 دانشکده دارد که عبارتند از:

دانشکده علوم کشاورزی، محیط زیست و منابع طبیعی: این دانشکده محل زندگی باغ گیاه شناسی دونین در دونون آلبرتا است. این باغ مجموعه ای از آزمایشات را برای اندازه گیری مقاومت گیاهان در زمستان بر روی درختان ، درختچه ها و انواع گیاهان انجام می دهد.

دانشکده بازرگانی : در این دانشگاه مقاطع مختلف رشته های مدیریت تدریس می شود.

دانشکده هنر: در این دانشکده طیف وسیعی از رشته های مربوط به هنر به دانشجویان علاقمند به هنر ارائه می شود. از مردن شناسی تا تاریخ و مطالعان زنان در این دانشکده تدریش می شود.

دانشگاه آلبرتا کانادا چه رشته هایی برای تحصیل دارد؟
دانشگاه آلبرتا کانادا چه رشته هایی برای تحصیل دارد؟

پردیس آگوستانا: این پردیس دانشگاهی در کامروز قرار دارد. این پردیس شامل بخش های هنرهای زیبا ف علوم انسانی ، تربیت بدنی و علوم اجتماعی است.

پردیس سن ژان: یک پردیس فرانسوی زبان است که رشته های هنرهای زیبا، زبان، علوم اجتماعی و آموزش در آن تدریس می شود.

دانشکده آموزش : در این دانشکده رشته های آموزش ابتدایی و متوسطه یا رشته های ترکیبی مربوط به ان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تدریس می شود.

دانشکده مهندسی : در این دانشکده رشته های کارشناسی در پنج گروه مهندسی به دانشجویان ارائه می شود. این گروه های مهندسی عبارتند از : مهندسی شیمی، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق ، مهندسی معدن و مهندسی نفت.

دانشکده Extension: در این دانشکده بیش از 300 رشته با تمرکز بر آموزش دائمی و توسعه حرفه ای ارائه می شود. از جمله مشارکت های این دانشکده در حوزه آموزش و فرهنگ آلبرتا می توان به تاسیس ایستگاه رادیو CKUA در سال 1927 و مدرسه هنرهای زیبا در سال 1933 اشاره کرد.

دانشکده مطالعات و تحقیقات : این دانشکده برای فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی بیش از 170 رشته در دوره های تحصیلات تکمیلی دارد.

دانشکده حقوق: این دانشکده قدیمی ترین دانشکده حقوق در غرب کانادا است. این دانشکده برای موسسات بین رشته ای مطالعات در زمینه حقوق ، حقوق بهداشت ،و اصلاح قانون در آلبرتا را انجام می دهد.

دانشکده پزشکی و دندانپزشکی : این دانشکده 20 بخش و هشت گروه تحقیقاتی و 31 مرکز و موسسه دارد. این دانشکده در سطح بین المللی برای تحقیقات در زمینه دیابت ، چاقی ، ویروس شناسی ، کاردیولوژی ، سرطان و توانبخشی آسیب های نخاعی شناخته شده و معروف است.

دانشکده مطالعات بومی: این دانشکده که تنها دانشکده مستقل مطالعات بومی کانادا است. این دانشکده ارائه دوره ها در مقطع کارشناسی ارشد را از سال تحصیلی 2012 آغاز کرد.

دانشکده پرستاری: این دانشکده یکی از بزرگترین دانشکده های پرستاری کانادا است و اولین دانشکده ای است که در کانادا بورس تحصیلی در مقطع دکتری ارائه داد.

دانشکده داروسازی و علوم دارویی : این دانشکده یکی از بزرگترین و بهترین دانشکده های داروسازی کانادا است. دانشجویان آن در سطح ملی ممتاز هستند و بالاترین امتیاز را در آزمون داروسازی کانادا در سالهای 2009 ، 2010 و 2012 بدست آوردند.

دانشکده کینزیولوژی ، ورزش و تفریح : این دانشکده بر مطالعات مربوط به حرکت انسان از طریق علم ورزش ، کینزیولوژی ، تربیت بدنی ، فعالیت بدنی و سلامت متمرکز است.

دانشکده توانبخشی پزشکی: این دانشکده تنها دانشکده مستقل آمریکای شمالی است که به علوم توانبخشی ، فیزیوتراپی ، کاردرمانی و آسیب شناسی اختصاص دارد. این دانشکده در تحقیقات در زمینه سلامت اسکلتی عضلانی ، آسیب دیدگی نخاع ، سلامت سالمندان و استفاده از فناوری های ارتباطی برای حمایت از مراقبت از جامعه محلی پیشگام است.

دانشکده بهداشت عمومی : این دانشگاه در مارس سال 2006 به عنوان اولین دانشکده مستقل کانادا با تمرکز کامل بر بهداشت عمومی تاسیس شد. در ماه اکتبر سال 2012 ، این تنها دانشکده در کانادا و دومین دانشکده خارج از کشور آمریکا بود که توسط شورای آمریکایی آموزش بهداشت عمومی تایید شد.

دانشکده علوم : این دانشکده از هفت بخش علوم بیولوژی ، شیمی ، علوم محاسبات ، علوم زمین و جوی ، علوم ریاضی و آماری ، فیزیک و روانشناسی تشکیل شده است .این دانشگاه دارای دو دانشکده وابسته است که عبارتند از :

کالج سنت جوزف: دوره های کارشناسی ارشد در اخلاق کاربردی ، فلسفه ، معارف دینی و الهیات ارائه می دهد. این کالج همچنین دوره های خاصی را برای افرادی که قصد تدریس در سیستم مدرسه کاتولیک آلبرتا را دارند ، ارائه می دهد.

کالج سنت استفان: برنامه های مدرک تحصیلات تکمیلی ، دیپلم و گواهینامه را در مطالعات الهیات ارائه می دهد و دوره هایی طراحی شده است که امکان یادگیری از راه دور را فراهم می کند.

دانشگاه آلبرتا کانادا چه رشته هایی برای تحصیل دارد؟
دانشگاه آلبرتا کانادا چه رشته هایی برای تحصیل دارد؟

پذیرش تحصیلی از دانشگاه آلبرتا

افرادی که قصد اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی از دانشگاه آلبرتا را دارند اول باید رشته ای که قصد دارند آن تحصیل کنند را در وب سایت رسمی دانشگاه جستجو کرده و از شرایط و مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در آن رشته آگاه شوند. شرایط ورود به هر رشته در هر مقطع تحصیلی ممکن است با رشته های دیگر متفاوت باشد. البته این تفاوت خیلی زیاد نیست. به همین دلیل قبل از اینکه درخواست پذیرش خود را ارسال کنید باید مدارک و شرایط مورد نیاز برای رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر خود را بدانید. برای آشنایی با نحوه پذیرش در دانشکده های کانادا و اخذ ویزای تحصیلی از مشاورین پارسی کانادا راهنمایی بگیرید.

به طور کلی می توان گفت که برای رشته‌ های مقطع کارشناسی افراد متقاضی باید حداقل معدل ۱۵ داشته باشند. علاوه بر این باید تسلط کافی به زبان انگلیسی نیز داشته باشند. داوطلبانی که در آزمون آیلتس شرکت می‌کنند، باید حداقل نمره‌ شش و نیم از این آزمون بدست آوردند و نمره‌ هر بخش نباید از پنج کمتر باشد. این امکان وجود دارد که نمره آیلتس مورد نظر برای هر دانشکده و یا رشته متفاوت از دیگری باشد.

مدارک و هزینه ثبت نا در دانشگاه آلبرتا

برای ثبت نام در مقطع کارشناسی باید مبلغی را پرداخت کنید که این مبلغ پس از پرداخت برگردانده نمی شود. مدارک لازم برای ثبت نام در دوره‌ کارشناسی عبارت است از:

  • ترجمه مدرک دیپلم و ریز نمرات
  • نمره قبولی زبان

این امکان برای افرادی که به زبان انگلیسی تسلط کافی ندارند وجود دارد که قبل از شروع ترم تحصیلی در دوره‌های آموزش زبان انگلیسی که توسط خود دانشگاه برگزار می‌ شود شرکت کنند. افراد متقاضی پس از قبولی در امتحان پایان این دوره می توانند در رشته مورد نظر خود ثبت نام کنند. افرادی که قصد دارند در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکترا در دانشگاه آلبرتا مشغول به تحصیل شوند باید حداقل معدل مقطع لیسانس آنها 15 باشد. این معدل ممکن است برای رشته های مختلف متفاوت باشد. علاوه بر این این افراد باید در آزمون تافل حداقل 88 گرفته باشند. و نمره‌ هیچ مهارتی نباید زیر بیست باشد. حداقل نمره قابل قبول برای آزمون آیلتس برای این مقاطع باید شش و نیم باشد و نمره‌ هیچ مهارتی نباید زیر ۵ باشد. برای برخی از رشته‌ ها ممکن است به داشتن مدرک GRE یا GMAT هم نیاز داشته باشید.

هزینه تحصیل در دانشگاه آلبرتا

هزینه یک سال تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه آلبرتا بین ۱۰ تا ۱۸ هزار دلار کانادا است. این هزینه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری بین 10 هزار تا 20 هزار دلار متغییر است. شهریه تحصیل در هر ترم برای دانشجویانی کانادایی کمتر از 5 هزار دلار است. هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی به صورت زیر است:

  • دوره کارشناسی ارشد و دکتر پژوهش محور: 9 هزار دلار کانادا
  • دوره کارشناسی ارشد و دکترای کلاس محور: 10 هزار دلار کانادا
  • دوره کارشناسی : بین 12 تا 16 هزار دلار

بورسیه تحصیلی آلبرتا

دانشگاه آلبرتا برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا شرایط و تسهیلات مختلفی دارد. شرایطی که بر اساس آن به دانشجویان تسهیلات داده می شود مختلف است اما به طور کلی سابقه علمی قابل توجه، معدل بالا، نمره زبان خوب جز مهم ‌ترین فاکتورهای برای گرفتن بورسیه تحصیلی است. افراد زیادی هستند که به تحصیل در کشور کانادا علاقمند هستند. کشور کانادا با توجه به شرایط اقتصادی و سطح رفاه اجتماعی که دارد و همچنین سطح بالای علمی دانشکده های خود هر ساله افراد زیادی را به سمت دانشگاه ها و بازار کار این کشور می کند. اگر شما هم جز افراد علاقمند به زندگی و کار در کانادا هستید و یا می خواهید از طریق اخذ ویزای تحصیلی کانادا بهاین کشور بروید می توانید از مشاوره رایگان پارسی کانادا راهنمای بگیرید. پارسی کاناد با کمک وکلای مجرب خود با سال ها تجربه در زمنیه مهاجرت را دارند به شما کمک می کندتا سریع و آسان با توجه به نیاز و هدف خود به کانادا مهاجرت کنید.

می 20, 2020

نویسنده : سودابه قدیری
زندگی در تورنتو کانادا

زندگی در تورنتو کانادا

زندگی در تورنتو زندگی در تورنتو کانادا | تورنتو بزرگترین شهر کانادا است و در انتهای جنوبی انتاریو قرار دارد. بر اساس تحقیقات انجام شده، این شهر حدود 2.5 تا 3 میلیون نفر جمعیت دارد. جالب است بدانید نصف بیشتر ساکنان تورنتو را مهاجرانی تشکیل داده که به بیش از 140 زبان و گویش در […]

بیشتر بخوانید...

چرا انتخاب کانادا برای تحصیل

چرا انتخاب کانادا برای تحصیل | آمادگی برای آینده می تواند یک مرحله ترسناک و یا مهیج از زندگی شما باشد. گزینه ها و راه های زیادی برای انتخاب وجود دارد. برای گسترده تر کردن افق و تجربه چیزهای جدید، بسیاری از دانشجویان تصمیم به تحصیل در خارج از کشور می گیرند. از بین بسیاری […]

بیشتر بخوانید...
تحصیل در رشته پرستاری در کانادا

تحصیل در رشته پرستاری در کانادا

تحصیل در رشته پرستاری در کانادا تحصیل در رشته پرستاری در کانادا | از آن جایی که کانادا یکی از بهترین کشور ها از نظر کیفیت آموزشی است مقصد خوبی برای دانشجویانی است که قصد اخذ ویزای توریستی کانادا را دارند. همچنین کانادا با برخورداری از بهترین دانشگاه ها همه ساله هزاران دانشجوی بین المللی […]

بیشتر بخوانید...
ارسال نظرات