موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

هزینه های زندگی در آلمان

هزینه های زندگی در آلمان | آلمان یکی از کشورهای توسعه یافته اروپایی و یکی از مقاصد اصلی مهاجران است. این کشور با مزایای بسیاری که دارد، همواره یکی از مهم ترین گزینه ها برای مهاجرت اقشار مختلف همچون دانشجویان و سرمایه گذاران می باشد. یکی از اولین سوال هایی که ممکن است در مهاجرت به آلمان در ذهن متقاضیان به وجود بیاید، هزینه های زندگی در آلمان است. قبل از مهاجرت به یک کشور خارجی می بایست هزینه های زندگی در آن را بررسی و سپس برای مهاجرت اقدام کنید. در این مقاله قصد داریم نگاهی به آلمان و هزینه های زندگی در آن بیندازیم. با پارسی کانادا همراه باشید.

هزینه های زندگی در آلمان
هزینه های زندگی در آلمان

آشنایی با این کشور رویایی

آلمان کشوری در قاره ی اروپا بوده و بین کشورهای هلند، فرانسه، دانمارک، لوکزامبورگ، اتریش، لهستان، سوئیس، بلژیک و چک قرار گرفته است. این کشور 82 میلیون نفر جمعیت دارد و شهر برلین با جمعیت تقریبی 5/3 میلیون نفر، پر جمعیت ترین شهر و پایتخت آن است. زبان رسمی این کشور آلمانی است که حدود 95 درصد مردم این کشور به این زبان سخن می گویند. این زبان به غیر ازآلمان، در چندین کشور دیگر اروپایی مانند اتریش و سوئیس نیز استفاده می شود. نظام سیاسی حاکم بر این کشور جمهوری فدرال دموکرات پارلمانی است. این کشور 16 ایالت دارد که و در موارد بسیاری ایالت ها می توانند مستقل از حکومت، در امور دخالت کرده و تصمیم گیری های خود را داشته باشند.

قدرت اقتصادی آلمان:

آلمان یکی از قدرت های اقتصادی دنیا محسوب شده و در بسیاری از زمینه های اقتصادی دارای قدرت تصمیم گیری و تاثیر گذاری بسیار بالایی است. این کشور رتبه پنجم تولید ناخالص داخلی دنیا را در اختیار داشته و همواره جز برترین قدرت های اقتصادی دنیا و برترین اقتصاد اروپا به شمار آمده است. آلمان عضو سازمان ملل، اتحادیه اروپا، G8 و ناتو بوده و یکی از قانون گذاران و مدافعان اتحادیه اروپا بوده که در سال 2002 یورو را به عنوان واحد پول رسمی و مشترک اتحادیه اروپا تعیین کرد. سرمایه های اقتصادی این کشور بیشتر از راه صادرات محصولات و خدمات متنوع تامین می شود که این موضوع آلمان را به یکی از برترین صادر کننده های جهان تبدیل کرده است. بسیاری از شرکت های معروف در زمینه های مختلف صنعتی و الکترونیکی، خودروسازی، بهداشتی و خدماتی در کشور آلمان حضور دارند و این کشور را به مهد برند های معروف تبدیل کرده است.

آلمان؛ بهشت دانشجویان، نیروهای کار و سرمایه گذاران

با توجه به کمبود نیروهای متخصص در این کشور، آلمان بخش قابل توجهی از نیاز خود در این حوزه را از طریق نیروهای متخصص خارجی و مهاجرین تامین می کند. از این رو، دولت آلمان برنامه های مهاجرتی مختلفی را در اختیار قرار داده و درب های این کشور را به روی مهاجرین باز گذاشته است. با توجه به شرایط ویژه این کشور و سطح رفاه و کیفیت زندگی بالا در آن، بسیاری از نیروهای متخصص برای ادامه زندگی شغلی خود به این کشور مهاجرت می کنند. از سویی دیگر، آلمان با توجه به در اختیار داشتن دانشگاه های بسیار معتبر و سیستم آموزشی بسیار کارآمد، یکی از مقاصد مهم تحصیلی برای دانشجویان کشورهای مختلف بوده و مراکز آموزشی و دانشگاه های این کشور هر ساله میزبان خیل عظیمی از دانشجویان کشورهای مختلف می باشند که با هدف ادامه تحصیل اقدام به اخذ ویزای آلمان می کنند.

آلمان همچنین با توجه به در اختیار داشتن اقتصادی قوی و بازارهایی فعال، یکی از کشورهای بسیار مناسب برای سرمایه گذاری بوده و بسیاری از سرمایه گذاران و فعالان تجاری را به سوی خود می کشاند. تمامی این موارد، آلمان را به یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت و زندگی بدل کرده است. همان طور که گفته شد، یکی از اولین سوال ها که متقاضیان مهاجرت به آلمان ممکن است از خود بپرسند، هزینه های زندگی در آن جا است. اکنون به بررسی شرایط کار، حقوق، در آمد و هزینه های زندگی در این کشور زیبا می پردازیم.

هزینه های زندگی در آلمان
هزینه های زندگی در آلمان

شرایط کار و حقوق در آلمان

دولت آلمان هر ساله لیست مشاغل مورد نیاز خود را منتشر می کند. در صورتی که شغل شما در این لیست موجود باشد، می توانید به این کشور مهاجرت کرده و در آن مشغول به کار شوید. در حال حاضر بسیاری از حوزه های مخلف خدماتی، اقتصادی و تجاری در این کشور نیازمند نیرو بوده و متقاضیان می تواننند در آن ها مشغول به کار شوند.

کشور آلمان با توسعه یافته بودن و شرایط بسیار مناسب اقتصادی، دستمزد بسیار خوبی به نیروهای کار خود داده و تسهیلات بسیار خوبی برای حمایت از آن ها ارائه می کند. میزان حقوق دریافتی در این کشور به عوامل بسیاری بستگی دارد. اما میانگین حقوق دریافتی در آلمان بین 3700 تا 4500 یورو در ماه است. البته مشاغلی هم وجود دارند که بیشتر از این رقم یا کمتر از آن حقوق دریافت می کنند. مهندسان، مدیران، وکلا، پزشکان و متخصصان بیشترین حقوق و پرسنل ساده بخش های خدماتی کمترین در آمد را در این کشور دارند. البته میزان حقوق دریافتی بر اساس تحصیلات، توانایی ها و مهارت ها و حوزه کاری متفاوت بوده و می تواند تفاوت زیادی در میزان حقوق دریافتی ایجاد کند.

هزینه های زندگی در آلمان

واقعیت این است که نمی توان میزان دقیق هزینه های زندگی در آلمان را مشخص کرد. زیرا این امر به شکل وسیعی به سبک زندگی، هدف مهاجرت، محل زندگی و بسیاری از فاکتورهای شخصی دیگر بستگی دارد. هزینه های زندگی در کشور آلمان با توجه به کیفیت زندگی و سطح رفاه این کشور، بالا نبوده و در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر، در جایگاه پایین تری قرار دارد. این بدان معنی است که با توجه به کیفیت زندگی و سطح درآمد در این کشور، آلمان کشور گرانی نبوده و به راحتی می توان از پس هزینه های زندگی در آن برآمد.

  • هزینه های زندگی تحصیلی در آلمان

تحصیل در این کشور رایگان بوده و هزینه به خصوصی برای ادامه تحصیل در این کشور نمی بایست پرداخت کرد. تنها هزینه های دانشجویان مربوط به هزینه اقامت، خوراک، اجاره بها و حمل و نقل بوده و البته برخی از دانشجویان با توجه به امکان کار کردن در کنار تحصیل می توانند بخشی از این هزینه را با کار کردن جبران کنند. هزینه تحصیل در آلمان با توجه به مقطع و رشته تحصیلی متغیر است. در مقطع لیسانس، آموزش ها رایگان بوده و دانشجویان مبلغی برای تحصیل به دانشگاه پرداخت نمی کنند. هر چند برای برخی امور اداری و ثبت نامی و بیمه هر ترم بین 600-300 یورو می بایست پرداخت کنید. در کنار این موضوع هزینه های اجاره محل زندگی، رفت و آمد، خوراک، حمل و نقل و غیره بین 900-600 یورو می باشند. البته با توجه به امکان کار حین تحصیل، دانشجویان می توانند بخشی از آن را پوشش دهند.

در مقطع فوق لیسانس نیز، در صورتی که دانشگاه های دولتی مشغول به ادامه تحصیل شوید، بین 700-400 یورو در سال و در صورت ادامه تحصیل در دانشگاه های خصوصی بین 6 الی 9 هزار یورو در ماه می هزینه های تحصیلی وجود دارد.

  • هزینه های خورد و خوراک در آلمان

در بحث خورد و خوراک، هزینه ها با توجه به میزان خوراک افراد، سلایق و تعداد افراد حاضر متفاوت است. اما هزینه های خورد و خوراک در آلمان نسبت به سایر کشورهای اروپایی بالا نبوده و منطقی است. میانگین هزینه ماهانه خورد و خوراک در این کشور برای 1 نفر بین 150 الی 200 یورو است. پوشاک در کشور آلمان از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده همچنین هزینه آن نیز بالا می باشد. برای خرید یک شلوار در این کشور می بایست بین 50 تا 100 یورو و برای خرید یک جفت کفش ورزشی رانینگ می بایست بین 70 الی 120 یورو بپردازید.

هزینه های زندگی در آلمان
هزینه های زندگی در آلمان
  • هزینه های حمل و نقل در آلمان

حمل و نقل در این کشور بسیار توسعه یافته و با کیفیت بوده و استفاده از سیستم های حمل و نقل عمومی بسیار رایج است. یک بلیط یک طرفه حمل و نقل عمومی در آلمان تقریبا 3 یورو و هزینه کارت حمل و نقل یک ماهه در حدود 80 یورو است.

  • هزینه های اجاره بها در آلمان

بیشترین هزینه ها در کشور آلمان مربوط به اجاره ماهانه محل زندگی بوده که البته با توجه به شهر و منطقه محل زندگی و امکانات و ویژگی های آن ملک متفاوت است. معمولا در شهرهای بزرگ و پرجمعیت و مناطق مرکزی شهر، اجاره خانه ها بیشتر بوده و برای اقامت در آن ها می بایست مبلغ بیشتری را پرداخت کنید. قیمت اجاره بهای منزل نیز در این کشور بر اساس شهر و منطقه محل سکونت متفاوت است. اما میانگین هزینه اجاره یک آپارتمان 1 خوابه با تجهیزات در مرکز شهر 800 یورو و خارج از مرکز شهر 600 یورو است.

سخن پایانی

تنها برخی از هزینه های رایج زندگی در آلمان را در این مقاله بررسی کردیم. همان طور که گفته شد میزان دقیق این هزینه ها با توجه به شرایط شما، هدف از مهاجرت به آلمان و بسیاری عوامل دیگر متفاوت است. هزینه های زندگی در آلمان در مقایسه با سایر کشورهای توسعه یافته اروپایی بالا نبوده و شهرهای این کشور جز ارزان ترین شهرهای اروپایی برای زندگی کردن می باشند. شرایط بسیار ویژه این کشور و کیفیت بسیار بالای زندگی در آن، آلمان را مقصد شماره 1 مهاجرتی برای بسیاری از افراد تبدیل کرده است. قبل از اقدام برای مهاجرت به این کشور و اخذ ویزای آلمان لازم است تمامی شرایط خود را مد نظر گرفته و با متخصصان این زمینه مشورت نمایید. وکلای پارسی کانادا با توجه به سابقه درخشان خود در امور مهاجرتی، آماده اند به شما در مسیر اخذ اقامت آلمان یاری رسانده و شما را رویایتان نزدیک کند.

جولای 29, 2020

نویسنده : مازیار کیانی
مهاجرت به آلمان

ازدواج، بهترین راه مهاجرت به آلمان

ازدواج، بهترین راه مهاجرت به آلمان ازدواج، بهترین راه مهاجرت به آلمان | اگر به دنبال مهاجرت به کشور آلمان هستید و با روش های آن آشنایی ندارید، آدرس را درست آمده اید! اگر تا انتها با ما همراه باشید، پارسی کانادا می تواند تمامی این اطلاعات را در اختیار شما قرار دهد. سفر به […]

بیشتر بخوانید...
جاذبه های گردشگری آلمان

جاذبه های گردشگری آلمان

جاذبه های گردشگری آلمان جاذبه های گردشگری آلمان | در توصیف کشور آلمان می توانیم به ویژگی هایی همچون تاریخ، فرهنگ و زیبایی های طبیعی آن اشاره کنیم. جاذبه های گردشگری آلمان هر ساله افراد بسیاری را از سراسر جهان به این کشور روانه می کند. بازدید كنندگان کشور آلمان می توانند به دیدن شهرهای […]

بیشتر بخوانید...
اخذ پاسپورت آلمان

اخذ پاسپورت آلمان آنقدر ها هم آسان نیست

اخذ پاسپورت آلمان آنقدر ها هم آسان نیست اخذ پاسپورت آلمان آنقدر ها هم آسان نیست | آلمان کشوری است که تعداد بی شماری از انسان ها برای مهاجرت به آن سر و دست می شکنند. اگر دانشجو هستید و در آموزشگاه های زبان مشغول به مطالعه یکی از زبان های خارجه باشید، حتما از […]

بیشتر بخوانید...
بهترین کشور برای مهاجرت کاری ایرانیان کدام است؟

بهترین کشور برای مهاجرت کاری ایرانیان کدام است؟

بهترین کشور برای مهاجرت کاری ایرانیان کدام است؟ بهترین کشور برای مهاجرت کاری ایرانیان کدام است؟ | داشتن یک شغل خوب و مناسب با درآمد کافی معمولا، از خواسته های مهم و ضروری اغلب ماست. خواسته و نیاز درونی که در عین بدیهی بودن، در خیلی از کشورهای جهان تبدیل به یک رویا و آرزوست. […]

بیشتر بخوانید...
ارسال نظرات