موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

در مورد خدمات درمانی و سیستم سلامت کشور استرالیا چه می دانید؟

مهاجرت به کشور استرالیا همیشه یکی از بهترین گزینه های مهاجرتی برای بسیاری از افراد به حساب می آمده است. اما به راستی چرا؟ دلیل آن نه تنها در جاذبه های گردشگری این کشور می باشد بلکه استرالیا به دلیل خدمات درمانی خاص و رضایت بخش برای شهروندان استرالیایی نیز زبانزد است. سیستم درمانی همیشه یکی از مهمترین بخش های خدماتی هر کشور به حساب می آمده است، این مسئله برای افرادی که به کشور های دیگر سفر می کنند از اهمیت بیشتری برخوردار می شود، در این مقاله سعی بر آن شده است تا شما را با سیستم های درمانی استرالیا آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

همانطور که گفتیم مراقبت از جسم و سلامتی، همیشه مهم می باشد خصوصا در کشور های خارجی آشنایی با سیستم های درمانی از اهمیت ویژه ای بر خوردار است. اگر در یک کشور خارجی نیاز به بیمارستان و یا پزشک پیدا کردید، ممکن است با مشکلات و چالش های زیادی مواجه شوید و ندانید به کجا مراجعه کنید. پس بیایید قبل از اینکه در چنین شرایطی قرار گیرید، خودتان را برای آن آماده کنید. در ادامه سیستم های سلامت و درمان کشور استرالیا را به شما معرفی می کنیم.

سیستم سلامت و درمان استرالیا یکی از بهترین خدمات درمانی را در سراسر جهان دارد و طیف وسیعی از خدمات درمانی را به بیماران خود در شرایط و موقعیت های مختلف ارائه می کند که تماما نیازمند تخصص های ویژه و دانش خاص می باشد. این سیستم دو بخش اصلی دارد: سیستم سلامت و درمان عمومی و سیستم سلامت و درمان خصوصی. زمانی که به خدمات درمانی نیاز پیدا می کنید، می توانید از هر دو بخش به طور مجزا و یا ترکیبی از هر دو استفاده کنید. بیایید ببینیم این دو چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند:

سیستم خدمات درمانی عمومی خود از چند بخش تشکیل شده است که شامل بیمارستان های عمومی، خدمات عمومی و سازمان های درمانی دولتی می باشد. خدمات درمانی عمومی استرالیا رایگان و یا با کمترین میزان هزینه می باشد و تحت پوشش سیستم بیمه درمانی (Medicare) است. سیستم درمانی خصوصی همانطور که از نامش پیداست تحت اختیار بخش های خصوصی می باشد و بیمارستان ها و داروخانه های خصوصی این خدمات درمانی را ارائه می دهند. خدماتی که از سیستم های درمانی عمومی دریافت می کنید می تواند منطقه ای، دولتی و فدرال باشد اما خدماتی که در بخش خصوصی دریافت می کنید ترکیبی از واحد های خصوصی و دولتی می باشد و شامل موارد زیر است:

 • حق بیمه های درمانی خصوصی (که توسط مشتری پرداخت می شود)
 • سازمان های درمانی خصوصی
 • افرادی که مستقیما هزینه خدمات درمانی را پرداخت می کنند
 • فعالیت های دولتی در امور بیمه درمانی خصوصی
 • دیگر بودجه های بخش خصوصی و دولتی

بنابراین در صورت مراجعه به بیمارستان ها از خدمات درمانی عمومی و یا خصوصی استفاده خواهید کرد.

خدمات درمانی استرالیا

چه بخش هایی در استرالیا خدمات درمانی را به بیماران ارائه می کنند؟

متخصصان درمانی
پزشکان معمولا اولین افرادی که هستند که بیماران به آن ها مراجعه می کنند. وقتی برای اولین بار آن ها را ملاقات می کنید آن ها به ارزیابی مشکلات جسمانی شما می پردازند و سعی می کنند تشخیص درستی از بیماری شما داشته باشند. در صورت لزوم آزمایش های خاصی برای شما انجام می دهند که روند تشخیص بیماری ها را ساده تر می کند و در بسیاری موارد مکمل تشخیص بیماری می باشد و پس از آن می توانند شما را به پزشک و یا بیمارستانی که تخصص آن ها در درمان بیماری شما باشد، ارجاع دهند. برای مثال اگر مشکلات قلبی عروقی داشته باشید شما را به پزشک متخصص قلب معرفی می کنند.

اگر به بیمارستان نیاز داشته باشید، می توانید به دو مورد از بیمارستان های زیر مراجعه کنید:

بیمارستان های عمومی
بیمارستان های عمومی معمولا خدمات درمانی بسیار با کیفیتی با مبلغ بسیار کم و یا به طور رایگان، ارائه می دهند و از طریق سیستم بیمه درمانی (Medicare) می توانید از آن ها استفاده کنید. معمولا این بیمارستان ها اولین بیمارستانی می باشند که اورژانس ها بیماران را به آنجا منتقل می کنند. اگر به خدمات غیر اورژانسی نیاز داشتید اما باز هم می خواهید از خدمات درمانی عمومی استفاده کنید باید مدت زمان بیشتری منتظر باشید تا نوبت شما شود. در این بیمارستان ها شما حق انتخاب پزشک را ندارید و ممکن است در اتاقی بستری شوید که افراد دیگر هم در آن جا بستری هستند. بیمارستان های عمومی تحت پوشش بیمه های دولتی می باشد اما بیمه های سلامتی دیگر هم در این بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

بیمارستان های خصوصی
بیمارستان های خصوصی تحت نظر سازمان های خصوصی می باشند اما زیر نظر دولت کار می کنند. در این بیمارستان ها از امکانات زیر بهره مند می شوید:

 • می توانید پزشک درمانگر خود را خودتان انتخاب کنید
 • زمان انتظار برای ملاقات با پزشک و استفاده از خدمات درمانی در این بیمارستان ها برای شما کاهش پیدا می کند
 • حق انتخاب اتاق خصوصی و خدمات درمانی خصوصی را دارید.

البته نا گفته نماند در بیمارستان های عمومی کشور استرالیا می توانید از خدمات درمانی خصوصی نیز بهره مند شوید.

پرداخت خدمات درمانی در استرالیا توسط چه شرکت هایی انجام می شود؟

بسته به اینکه از کدام خدمات درمانی استفاده کنید، بودجه آن یا از دولت و یا از شرکت های خصوصی بیمه تامین می شود و گاهی اوقات نیز خود بیمار مجبور به پرداخت هزینه ها می شود. اما می توان گفت خدمات بیمه ای بیشتر از طریق موارد زیر تامین می شود:

مدیکر یا Medicare
مدیکر یک طرح دولتی می باشد که امکان دسترسی عمومی به خدمات درمانی را برای افراد فراهم می کند و هزینه های آن توسط مالیات تامین می شود و پوشش دهنده موارد زیر هستند:

 • درمان های خدمات درمانی عمومی در بیمارستان های عمومی
 • 75% هزینه های خدمات پزشکی در بیمارستان ها در صورت پذیرش شما به عنوان بیمار خصوصی
 • تمام و یا بخشی از خدمات درمانی تخصصی که توسط پزشکان متخصص به بیماران ارائه می شود
 • بخشی از هزینه های آزماشگاهی و نمونه برداری هایی که پزشک برای بیماران تجویز می کند
 • تخفیف روی داروهایی که تحت پوشش بیمه دولتی می باشند.

در کشور استرالیا یک لیستی از خدمات درمانی وجود دارد که تحت پوشش بیمه دولتی هستند. هر کدام از این خدمات هزینه ای دارند که بخشی از آن را دولت پرداخت می کند. این لیست را برنامه مزایای مدیکر و یا MBS می نامند.

بیمه های خصوصی

بیمه خصوصی یک گزینه اختیاری است که بسیاری از استرالیایی ها به کمک آن از انتخاب های بیشتری در خدمات درمانی بر خوردار می باشند. در این روش شما می توانید میزان پوشش بیمه را خودتان انتخاب کنید به گونه ای که با نیاز های درمانی شما متناسب باشد. بیمه خصوصی موارد زیر را تحت پوشش خود در آورد:

 • خدمات درمانی بیمارستانی: به محض اینکه وارد بیمارستان می شوید، بیمارستان های خصوصی هزینه های درمان و حضور شما را در بیمارستان متقبل می شوند .
 • درمان های عمومی: این درمان ها می تواند در حوزه های دندانپزشکی، بینایی سنجی و درمان های فیزیوتراپی باشند.
 • آمبولانس: گاهی اوقات می توانید از خدمات حمل و نقل اورژانسی و غیر اورژانسی بهره مند شوید. در برخی از ایالت ها آمبولانس ها تحت پوشش بیمه می باشند و یا می توان نسبت به بیمه آن اقدام کرد.

به هر حال هزینه های درمان زیاد می باشند و اگر نیازمند درمان های خاصی باشید باید به خوبی با گزینه های درمانی و بیمه های مختلف آشنا باشید. بیایید در ادامه این مقاله به بیان حقایقی درباره سیستم درمانی استرالیا بپردازیم:

 • خدمات درمانی استرالیا به صورت عمومی، خصوصی و یا همگانی می باشد.
 • 100% جمعیت استرالیا تحت پوشش بیمه مدیکر و سیستم خدمات درمانی عمومی می باشند. حدود 50% جمعیت هم تحت پوشش بیمه های خصوصی دیگری هم می باشند.
 • استفاده از خدمات درمانی اورژانسی در استرالیا با بیمه مدیکر رایگان می باشد.
 • خدمات ویزیت پزشک نیز با بیمه مدیکر رایگان می باشد.
 • میانگین هزینه بیمه سلامت برای هر فرد، 2% از درآمد او می باشد که از مالیات کسر می شود.
 • میانگین هزینه های بیمه در بخش خصوصی برای هر فرد در حدود دو هزار دلار در سال می باشد.
 • بیش از پنجاه هزار داروخانه در این کشور وجود دارد.
 • تعداد بیمارستان های استرالیا حدودا 1300 عدد می باشد که 700 تا عمومی و 600 تا خصوصی هستند.

خدمات درمانی استرالیا

بیمارستان های استرالیا

تقریبا در کشور استرالیا به همان تعداد که بیمارستان های خصوصی وجود دارد، بیمارستان های دولتی هم می باشند. بنابراین حتما قبل از مراجعه و استفاده از خدمات درمانی در این کشور ببینید کدام بیمارستان متناسب با بیمه، هزینه ها و بیماری شما می باشد. اگر بیمه خصوصی دارید می توانید از خدمات درمانی بیمارستان های دولتی هم استفاده کنید. اما باید حتما قبل از بهره مندی از خدمات درمانی در این بیمارستان ها ببینید چه خدماتی تحت پوشش بیمه شما قرار می گیرند و چه خدماتی خیر. اگر از بیمارستان های دولتی استفاده می کنید، حتما می دانید که بسیاری از خدمات درمانی تحت پوشش بیمه مدیکر می باشند و رایگان می باشند به جز یک سری موارد خاص مانند هزینه آمبولانس ها که در بالا به آن اشاره کردیم.

پزشکان متخصص در استرالیا

داشتن پزشکی که بتوانید همیشه به او اعتماد کنید ایده بسیار خوبی است و این تنها مختص به کشور استرالیا نمی باشد. در هر جای جهان که باشید باید یک پزشک معتمد و خانواده برای خود انتخاب کنید. مراجعه به پزشکان عمومی ممکن است برای شما زمان بر باشد و لازم باشد چند روز منتظر نوبت باشید. اگر از خدمات مدیکر استفاده می کنید و می خواهید نزد پزشک متخصص بروید باید از پزشک خانواده و یا زشک عمومی نامه داشته باشید. در سیستم درمانی خصوصی شاید بتوانید مستقیما نزد پزشک متخصص بروید. اما باید خود تان را برای یک انتظار طولانی جهت پرداخت هزینه های آن توسط مدیکر آماده کنید – که گاهی اوقات ممکن است چند سال به طول بیانجامد.

بیمه خدمات درمانی برای توریست ها

اگر تنها برای مدت کوتاهی می خواهید به کشور استرالیا سفر کنید باید بیمه سفر داشته باشید. فرایند این کار را در زمان دریافت ویزا استرالیا باید انجام دهید. بر اساس این بیمه نامه تمامی توریست ها و گردشگران کشور استرالیا می توانند از خدمات درمانی تحت پوشش بیمه استفاده کنند، فقط به خاطر داشته باشید که بررسی کنید این بیمه نامه دقیقا چه خدماتی را تحت پوشش خود دارد.

شهریور 10, 1398

تحصیل در استرالیا

چرا تحصیل در استرالیا؟

چرا تحصیل در استرالیا؟ | بی شک کشور استرالیا از جمله مکان های فوق العاده برای آموزش است به ویژه برای آن دسته از افرادی که به دنبال خلاقیت، تحصیل در محیطی امن و لذت بردن از مناظر طبیعی هستند. در این مقاله از بین دلایل بسیاری که برای تحصیل در استرالیا و اخذ اقامت […]

بیشتر بخوانید...
تحصیل در استرالیا

آنچه پیش از تحصیل در استرالیا باید بدانید

تحصیل در استرالیا آنچه پیش از تحصیل در استرالیا باید بدانید | بسیاری از افراد در بی خبری به سر می برند و از قوانین و شرایط تحصیل در کشورهای خارجی بی خبرند. کشور استرالیا یکی از گزینه های مناسب تحصیل در میان سایر کشورهاست. شاید شما به اشتباه بر این باور باشید که تحصیل […]

بیشتر بخوانید...
رشته کشاورزی در کشور استرالیا

تحصیل در رشته کشاورزی در کشور استرالیا

رشته کشاورزی در کشور استرالیا تحصیل در رشته کشاورزی در کشور استرالیا | اگر قصد تحصیل در خارج از کشور و به طور خاص کشور استرالیا را دارید، باید بتوانید از این فرصت نهایت استفاده را ببرید. اما فراموش نکنید تحصیل در خارج از کشور و به دور از خانواده می تواند، چالش هایی برای […]

بیشتر بخوانید...
مزایای زندگی در استرالیا

مزایای زندگی در استرالیا

مزایای زندگی در استرالیا مزایای زندگی در استرالیا | استرالیا از جمله مقاصد مهاجرتی در سطح دنیا شناخته شده است و افراد زیادی رویای مهاجرت به استرالیا را در سر می پرورانند. در این مقاله سعی کرده ایم مزایای مهاجرت و زندگی در این کشور را برای شما بیان کنیم، شاید در پایان این مقاله […]

بیشتر بخوانید...
ارسال نظرات