موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

بهترین مشاغل فنی برای مهاجرت

یافتن فرصت‌های شغلی و اخذ اقامت کاری در سایر کشورها یکی از مسیرهای متداول و پرطرفدار برای مهاجرت است. هرساله لیستی از شغل‌های فنی موردنیاز توسط کشورهای مختلف ارائه می‌شود که با توجه به شرایط آن کشور به متقاضیان امتیازات و امکانات خاصی داده خواهد شد.

در کل تهیه لیست بهترین مشاغل فنی برای مهاجرت، کار آسانی نیست؛ زیرا این لیست می‌تواند با توجه به کشور مقصد و بازار کار آن کشور متفاوت باشند. بنابراین ممکن است بازار کار یک شغل فنی در یک کشور بیشتر از بقیۀ مشاغل رونق داشته باشد و سال بعد، مشاغل دیگری پر تقاضا باشد.

اما در بین مشاغل فنی، مشاغلی هستند که همیشه فارغ از کشور مقصد، پر تقاضا هستند. اگر شما نیز علاقه‌مند به مهاجرت از طریق فرصت‌های شغل فنی هستید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با بهترین مشاغل فنی برای مهاجرت آشنا شوید.

اگر فرصت خواندن این مطلب را ندارید می‌توانید فرم ارزیابی مهاجرت را پر کنید تا کارشناسان با تجربه ما با شما تماس بگیرند و راهنمایی‌تان کنند.

بهترین مشاغل فنی برای مهاجرت

بهترین شغل های فنی برای مهاجرت با توجه به بازار کار کشور مقصد، می تواند متفاوت باشد.

 بهترین شغل های فنی برای مهاجرت کدامند؟

در این مطلب، هشت شغل فنی برای مهاجرت را با تمرکز بر بررسی بازار کار کشورهای مهاجرپذیر و توسعه‌یافته مانند کانادا، آمریکا، استرالیا و آلمان معرفی می‌شوند.

همچنین میزان درآمدی که برای مشاغل ذکر می‌شود، میانگین درآمد برحسب دلار آمریکا در کشورهای آمریکا، استرالیا، آلمان و کانادا هستند و ممکن است با توجه به موارد مختلفی از جمله میزان سابقه‌کار، مدرک تحصیلی و موقعیت جغرافیایی متفاوت باشد.

جوشکاری

حرفه جوشکاری جزء مشاغل فنی پرتقاضا در کشورهای مختلف است. افراد ماهر در زمینه جوشکاری می‌توانند ویزای کاری کشورهای مختلف را دریافت کرده و از طریق اشتغال به جوشکاری درآمد بالایی را کسب کنند.

به‌طور کلی، جوشکاری در صنایع مختلفی مانند مونتاژ سازه‌های فولادی، ساخت خطوط لوله، کشتی‌سازی، تعمیر تجهیزات سنگین و غیره کاربرد دارد. در جدول زیر اطلاعاتی در مورد شغل جوشکاری آورده شده است:

بررسی شغل جوشکاری
میانگین درآمد ماهانه4,000 دلار آمریکا
شرایط کاریجوشکارها ممکن است در هر نوع آب‌وهوا در فضای باز، داخل محیط‌های بسته و یا مناطق محدود کار کنند. بیشتر آن‌ها تمام‌وقت و برخی بیش از 40 ساعت در هفته کار می‌کنند.
آینده شغلی 2021 تا 2031تعداد جوشکاران 2 درصد افزایش می‌یابد که این کمتر از میانگین رشد همه مشاغل است. *
تقاضاتعداد مشاغل مربوطه در سال 2021 برابر با 428000 بوده است.*
* بر اساس آمار سایت BLS (اداره آمار کار ایالات متحده آمریکا)

استرالیا، کانادا و آلمان، سه کشوری هستند که به نیروی جوشکار نیاز دارند و گزینه مناسبی برای مهاجرت جوشکاران به حساب می‌آیند. اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت جوشکار به این سه کشور را می‌توانید در لینک‌های زیر مطالعه کنید:

نجاری

حرفه نجاری یکی از مشاغل فنی پرتقاضا در کشورهای مختلف است. این حرفه عضو جدایی ناپذیر صنعت ساخت‌وساز در کشورهای مختلف دنیا است. افراد ماهر در نجاری، می‌توانند در کشورهایی مانند کانادا و استرالیا موقعیت‌های شغلی مناسبی را پیدا کنند.

وظایف نجار ساخت، نصب و تعمیر سازه‌ها و وسایل چوبی در پروژه‌های مختلف است. در جدول زیر اطلاعاتی در مورد شغل نجاری آورده شده است:

بررسی شغل نجاری
میانگین درآمد ماهانه5,000 دلار
شرایط کارینجاران برای شروع کار بایستی یک سری مهارت‌ از جمله: مهارت ریاضی، مهارت حل مشکلات، قدرت بدنی را داشته باشند.
آینده شغلیتا 9 سال آینده تعداد جوشکاران 2 درصد افزایش می‌یابد که این کمتر از میانگین رشد همه مشاغل است. *
میزان تقاضاتعداد مشاغل مربوطه در 2021 برابر با 948500 بوده است *
* بر اساس آمار سایت BLS (اداره آمار کار ایالات متحده آمریکا)

همچنین جزئیات شغل نجاری در کشورهایی که بیشترین تقاضا را برای جذب نجاران را دارند را در مطلب زیر می‌توانید مطالعه کنید.

آرایشگری

آرایشگران و متخصصان زیبایی خدماتی از قبیل کوتاهی و استایل مو و همچنین سایر خدمات مربوط به زیبایی ظاهری را ارائه می‌دهند. کسانی که آرایشگاه یا سالن شخصی خود را اداره می‌کنند، وظایف مدیریتی دارند که ممکن است شامل استخدام، نظارت و اخراج نیروی کار باشد.

بررسی شغل آرایشگری
میانگین درآمد ماهانه3,047 دلار
شرایط کاریآرایشگران و متخصصان زیبایی معمولا در سالن‌های زیبایی و آرایشگاه‌ها کار می‌کنند. اکثر آن‌ها به‌صورت تمام وقت کار می‌کنند. برنامه کاری آرایشگران ممکن است متفاوت باشد و اغلب شامل عصرها و آخر هفته‌ها می‌شود.
آینده شغلیپیش‌بینی می‌شود که استخدام آرایشگران از سال 2021 تا 2031 11 درصد رشد خواهد داشت که بسیار سریع‌تر از رشد میانگین همه مشاغل است. *
میزان تقاضادر سال 2021، تعدا مشاغل مربوطه برابر با 608900 بوده است. *
* بر اساس آمار سایت BLS (اداره آمار کار ایالات متحده آمریکا)

آرایشگری یکی از شغل‌هایی است که آینده شغلی خوبی دارد. براساس گزارش وب‌سایت salarieswiki، استرالیا یکی از بهترین کشورها برای آرایشگران، از نظر میزان حقوق پرداختی است. جزئیات بیشتر درباره این شغل در کشورهای استرالیا، آلمان و کانادا را در لینک‌های زیر بخوانید:

آشپزی

آشپزی یکی از بهترین مشاغل فنی برای مهاجرت است. تعداد مشاغل موجود در این صنعت بسیار بیشتر از سایر مشاغل بوده و نرخ افزایش استخدام آن نیز سربع‌تر است.

آشپزها وظیفه یخت انواع غذاها از جمله سوپ، سالاد، خوراک‌ها و دسرها را برعهده دارند و بایستی با انواع دستورهای پخت غذا آشنایی کامل داشته باشند. در جدول زیر اطلاعاتی در مورد شغل آشپزی آورده شده است.

بررسی شغل آشپزی
میانگین درآمد ماهانه4,000 دلار
شرایط کاریآشپزها در رستوران‌ها، مدارس، بیمارستان‌ها، خانه‌های خصوصی و سایر مکان‌هایی که غذا تهیه و سرو می‌شود کار می‌کنند. ساعات کاری آن‌ها ممکن است صبح زود، اواخر عصر، تعطیلات و آخر هفته‌ها باشد.
آینده شغلیپیش‌بینی می‌شود که اشتغال کلی آشپزها از سال 2021 تا 2031، 16 درصد رشد خواهد کرد که بسیار سریع‌تر از میانگین رشد همه مشاغل است. *
میزان تقاضادر سال 2021، تعدا مشاغل مربوطه برابر با 2648700 بوده است. *
* بر اساس آمار سایت BLS (اداره آمار کار ایالات متحده آمریکا)

صنعت آشپزی و رستوران‌ها درحال رشد است. بسیاری از آشپزها و سرآشپزها برای پیشرفت در کار و همچنین درآمد بیشتر برای مهاجرت به کشورهای پرتقاضا اقدام می‌کنند. جزئیات بیشتر درباره این شغل در کشورهای استرالیا، آلمان و کانادا را در لینک‌های زیر بخوانید:

لوله‌کش

لوله‌کشی نیز یکی از بهترین شغل‌های فنی برای مهاجرت است. وظیفه لوله‌کش‌ها نصب و تعمیر سیستم‌های لوله‌کشی و تجهیزات مربوط به آن‌ها است.

افراد شاغل در این حرفه در طیف وسیعی از صنایع مشغول به‌ کار خواهند شد. با توجه به اینکه تمامی ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی دارای سیستم لوله‌کشی آب و گاز هستند، افراد متخصص در زمینه لوله‌کشی در بسیاری از کشورها جذب می‌شوند.

در جدول زیر اطلاعاتی در مورد شغل لوله کشی از جمله درآمد بررسی شده است.

بررسی شغل لوله کشی
میانگین درآمد ماهانه4,500 دلار (میانگین درآمد ماهانه برحسب دلار آمریکا در کشورهای آمریکا، استرالیا، آلمان و کانادا)
شرایط کاریلوله‌کش‌ها ممکن است در هر مکانی که دارای خطوط لوله و سیستم‌های مربوط به آن باشد مشغول به کار شوند. آن‌ها بایستی برای شرایط اضطراری آماده باشند. بنابراین کار در ساعات غیر اداری و آخر هفته‌ها نیز برای آن‌ها معمول است.
آینده شغلیپیش‌بینی می‌شود که اشتغال رانندگان لیفتراک از سال 2021 تا 2031 به میزان 7 درصد رشد خواهد داشت که تقریباً به‌سرعت رشد متوسط همه مشاغل است. *
میزان تقاضادر سال 2021، تعداد مشاغل مربوطه برابر با 852200 بوده است.*
* بر اساس آمار سایت BLS (اداره آمار کار ایالات متحده آمریکا)

استرالیا و کانادا بهترین کشورها برای مهاجرت لوله‌کش‌ها از نظر میزان دستمزد پرداختی هستند. برای اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت افراد متقاضی این حرفه به این دو کشور و آلمان را در لینک‌های زیر مطالعه کنید:

مکانیک خودرو

یکی دیگر از شغل‌های فنی مناسب برای مهاجرت، مکانیک خودرو است. به‌طور کلی تعداد وسایل نقلیه موتوری در دنیا در حال افزایش است. افزایش وسایل نقلیه به معنی نیاز بیشتر به خدمات مربوط به آن‌ها است.

یک مکانیک خودرو بایستی در زمینه عیب‌یابی و رفع مشکل به وجود آمده مهارت داشته باشد. میزان درآمد و شرایط شغل مکانیک خودرو در جدول زیر بررسی شده است.

بررسی شغل مکانیک خودرو
میانگین درآمد ماهانه4,000 دلار (میانگین درآمد ماهانه برحسب دلار آمریکا در کشورهای آمریکا، استرالیا، آلمان و کانادا)
شرایط کارییک مکانیک خودرو بایستی در هفته 40 ساعت کار کند. تحویل به‌موقع کار به مشتریان در این شغل اهمیت زیادی دارد.
آینده شغلی1% رشد پیش‌بینی می‌شود که استخدام مکانیک‌های خودرو از سال 2021 تا 2031 تغییر کمی خواهد داشت یا تغییری نخواهد داشت. *
میزان تقاضادر 2021، تعداد مشاغل مربوطه برابر با 733200 بوده است. *
* بر اساس آمار سایت BLS (اداره آمار کار ایالات متحده آمریکا)

حرفه مکانیک خودرو، یکی از مشاغل پرتقاضا در دنیا است. نیروی کار ماهر در این حرفه همواره مورد استقبال کشورهای پیشرفته قرار می‌گیرد. مطابق با آمار اعلامی از سوی سایت statista در سال 2020 آلمان و آمریکا، بهترین کشورها از نظر میزان درآمد بوده‌اند.  جزئیات شغل مکانیک خودرو در کشورهایی که بیشترین تقاضا را برای جذب مکانیک کارها را دارند عبارت‌اند از:

برقکار ساختمان

برق‌کاری ساختمان نیز یکی از مشاغل فنی مورد تقاضا برای مهاجرت است. برق‌کارها، نصب و راه‌اندازی، نگهداری و همچنین تعمیر سیستم‌های الکتریکی، ارتباطات، روشنایی و کنترل را در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی برعهده دارند. در جدول زیر اطلاعاتی در مورد شغل برق‌کار ساختمان را می‌خوانید.

بررسی شغل برقکار
درآمد میانگین5,000 دلار (میانگین درآمد ماهانه برحسب دلار آمریکا در کشورهای آمریکا، استرالیا، آلمان و کانادا)
شرایط کاری تقریباً همه برقکارها به‌صورت تمام‌وقت کار می‌کنند. برنامه کاری آن‌ها ممکن است شامل عصرها و آخر هفته‌ها نیز باشد. همچنین اضافه کاری بین برق‌کارها رایج است.
آینده شغلیپیش‌بینی می‌شود که استخدام برق‌کاران از سال 2021 تا 2031 به میزان 7 درصد رشد کند که تقریباً به‌سرعت رشد ​​​​همه مشاغل است. *
میزان تقاضادر سال 2021، تعداد مشاغل مربوطه برابر با 711200 بوده است. *
* بر اساس آمار سایت BLS (اداره آمار کار ایالات متحده آمریکا)

در اکثر کشورهای توسعه‌یافته در سطح جهان، کمبود نیروی برق‌کار ماهر که صلاحیت انجام کارهای موردنیاز را داشته باشند، وجود دارد. جزئیات این حرفه در این دو کشور و آلمان عبارت‌اند از:

  • برق‌کاری در استرالیا
  • برق‌کاری در کانادا
  • برق‌کاری در آلمان

رانندگی لیفتراک

یکی دیگر از حرفه‌های فنی خوب برای مهاجرت رانندگی لیفتراک است. رانندگان لیفتراک در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها مشغول به کار خواهند شد. حمل‌ونقل بار در داخل محیط کارگاهی برعهده این افراد است. اشتغال به حرفه رانندگی لیفتراک در خارج از کشور نیاز به دریافت گواهینامه مربوط به آن است.

رشد صنعت و گسترش محیط‌های کارگاهی و انبارها سبب افزایش تقاضا برای جذب رانندگان لیفتراک در سراسر دنیا می‌شود. کشورهایی که پروژه‌های زیرساختی عظیمی را انجام می‌دهند، مکان‌ مناسبی برای رانندگان لیفتراک هستند. اطلاعاتی از جمله میزان درآمد شغل رانندگی لیفتراک عبارت‌اند از:

بررسی شغل راننده لیفتراک
درآمد میانگین4,000 دلار (میانگین درآمد ماهانه برحسب دلار آمریکا در کشورهای آمریکا، استرالیا، آلمان و کانادا)
شرایط کاریاکثر رانندگان لیفتراک به‌صورت تمام‌وقت و بیش از 40 ساعت در هفته کار می‌کنند. همچنین از آن‌جایی که جابجایی مواد در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها به‌صورت شبانه‌روزی است، برخی از رانندگان در شیفت شب نیز کار می‌کنند.
آینده شغلیپیش‌بینی می‌شود که اشتغال رانندگان لیفتراک از سال 2021 تا 2031 به میزان 7 درصد رشد خواهد داشت که تقریباً به‌سرعت رشد متوسط همه مشاغل است. *
میزان تقاضادر سال 2021، تعداد مشاغل مربوطه برابر با 852200 بوده است. *
* بر اساس آمار سایت BLS (اداره آمار کار ایالات متحده آمریکا)

تا اینجا با تعدادی از بهترین شغل های فنی برای مهاجرت آشنا شدید. همچنین علاوه بر مشاغل فنی، برای آشنایی با سایر حوزه‌ها، پیشنهاد می‌کنیم مطلب بهترین شغل‌ها برای مهاجرت را مطالعه کنید.

در صورتی که در خصوص مهاجرت نیاز به مشاوره دارید، فرم زیر را پرکنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

سخن پایانی

یکی از مسیرهای پرطرف‌دار برای مهاجرت، اخذ اقامت کاری در کشور مقصد است. شما می‌توانید با توجه به شغل و حرفه خود در کشورهای خارجی فرصت‌های شغلی مناسبی را پیدا کنید. به‌طور کلی تقاضا برای استخدام افراد ماهر در مشاغل فنی در کشورهای خارجی زیاد است.

در نتیجه می‌توانید با توجه به قوانین کشور مورد نظر، با گذراندن دوره‌های فنی و یا کارآموزی در حرفه موردنظر و ارائه گواهینامه مربوط به آن‌ برای بهترین مشاغل فنی برای مهاجرت درخواست دهید.

اگر شما نیز در یک شغل فنی تبحر دارید و متقاضی مهاجرت کاری کشورهای خارجی هستید، مطالعه این مطلب به شما کمک می‌کند که با بهترین شغل فنی برای مهاجرت و همچنین با شرایط مهاجرت از طریق آن به کشورهای مختلف آشنا شوید.

همچنین اگر قصد مهاجرت با مدرک فنی‌حرفه‌ای دارید، مطلب مهاجرت با مدرک فنی حرفه‌ای برای شما مفید خواهد بود.

سوالات متداول

بسته به بازار کشور مقصد، مشاغلی مانند نجار، جوشکار، آشپز، برق‌کار، آرایشگر، لوله‌کش از بهترین مشاغل فنی مناسب برای مهاجرت هستند.

معرفی بهترین کشور برای مشاغل فنی به بازار کار کشور مقصد، فراهم بودن شرایط مهاجرت آن کشور بستگی دارد.

اخذ اقامت کاری یکی از روش‌های مهاجرتی است. می‌توان با توجه به شغل و حرفه خود در کشورهای خارجی فرصت‌های شغلی مناسبی را پیدا کنید.