موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

مهاجرت به آلمان

آلمان، انتخاب اول ایرانیان برای مهاجرت به اروپاست. این را ما نمی‌گوییم؛ آمار و ارقام می‌گوید.1 طبق آخرین آمار؛ حدود 319هزار ایرانی در آلمان زندگی می‌کنند.2 این کشور کمبود نیروی کار دارد و اوایل ماه ژولای 2022، نانسی فِیزِر (Nancy Faeser)، وزیر کشور آلمان، گفت: با توجه به نیاز شدید این کشور به نیروی مهاجر، شرایط مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت این کشور آسان‌تر خواهد شد.

در هر صورت، با هر هدفی که می‌خواهید مهاجرت کنید، سرزمین رایش یکی از بهترین گزینه‌هاست. کشور آلمان برای مهاجرت نه‌تنها قوانین سخت‌گیرانه و دست‌وپاگیری ندارد، بلکه با گذشت زمان این روند و قوانین را ساده‌تر می‌کند. اول از همه با روش‌های مهاجرتی شروع می‌کنیم، در پاسخ به این سؤال که چگونه به آلمان مهاجرت کنیم؟

نکته: در خصوص مهاجرت به آلمان در سال 2023، سوال‌ها و سردرگمی‌ها زیاد است؛ اما همۀ آن‌ها در این مطلب جواب می‌دهیم؛ از روش‌های مهاجرت و شرایط گرفته تا هزینه‌ها و گرفتن اقامت.

قبل از بررسی راه‌های مهاجرت به آلمان؛ اگر به هر دلیلی فرصت مطالعۀ ادامه مطلب را ندارید یا از حوصلۀ شما خارج است و در صورتی که نیاز به مشاوره دارید، فرم ارزیابی مهاجرت را پُر کنید تا با یک مشاورۀ دقیق راهنمایی‌تان کنیم.

مهاجرت به آلمان چه روش هایی دارد؟

آلمان مقصد مهاجرتی افراد از کشورهای مختلف است.

چرا مهاجرت به آلمان

مهاجرت به کشور جرمن‌ها دلایل زیادی دارد اما دلایلی که شما را قانع می‌کند تا به عنوان یک مهاجر به کشوری اروپایی مانند آلمان فکر کنید شامل:

مزایای انتخاب آلمان به عنوان مقصد مهاجرت
فرصت های شغلیاقتصاد قوی و تقاضای بالا برای کارگران ماهر
سیستم آموزشی و تحصیلات رایگانلمان سیستم آموزشی معتبری دارد و انواع برنامه‌های تحصیلی را در دانشگاه‌ها و مدارس
کیفیت زندگیکیفیت بالای زندگی و سیستم ایمنی اجتماعی قوی و استاندارد زندگی بالا
تنوع فرهنگیشوری متنوع و مهمان نواز با میراث فرهنگی غنی
موقعیت جغرافیاییآلمان در قلب اروپا قرار دارد و یک مرکز ایده آل برای کاوش در این قاره
ثبات سیاسیدموکراسی پایدار با یک سیستم حقوقی قوی و متعهد به حقوق بشر

راه‌های مهاجرت به آلمان کدامند؟

روش‌های مهاجرت به آلمان متنوع هستند. از تصمیم برای تحصیل در این کشور گرفته تا راه‌اندازی یک کسب‌وکار؛ با هر هدفی که بخواهید به آلمان مهاجرت کنید، روش مناسبی برای شما وجود دارد! در ادامه، با متداول‌ترین و مهم‌ترین راه‌های مهاجرت به آلمان آشنا می‌شوید.

 1. مهاجرت به آلمان از طریق کار
 2. مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل
 3. مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری
 4. مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی
 5. مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج
 6. مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند

در ادامه هر روش را بررسی کرده‌ایم البته یادتان نرود، هرکدام یک صفحه اختصاصی نیز دارند که در آن به‌طور تخصصی‌تر و جامع‌تر آن روش را بررسی کرده‌ایم.

1. مهاجرت به آلمان از طریق کار

اوایل سال 2022، اولاف شولتس (Olaf Scholz) – صدراعظم آلمان – اعلام کرد: این کشور برای کمبود نیروی کار و ایجاد تعادل اقتصادی، قصد دارد هرساله 400هزار مهاجرِ متخصص پذیرش کند! اگر مهارت و تخصص لازم را دارید و می‌خواهید مهاجرت کنید، این فرصت را از دست ندهید! با پر کردن فرم ارزیابی مهاجرت مشاوران می‌توانند به صورت دقیق شما را راهنمایی کنند.

تنوع مشاغل و بازارِ کار، راحتیِ اخذ ویزا برای ایرانیان، حقوق و دستمزد بالا، شرایط سادۀ اخذ اقامت دائم و کیفیت بالای زندگی، همه از مزایای مهاجرت کاری به آلمان هستند.

انواع ویزای کار در آلمان

انواع مختلفی از ویزای کاری در آلمان وجود دارد که در 7 دسته به صورت زیر طبقه‌بندی شده‌اند:

 1. بلوکارت(Blue card) اتحادیه اروپا: برای افراد بسیار ماهر و فارغ التحصیلان دانشگاهی با پیشنهاد کار در آلمان.
 2. ویزای کاری(Employement Visa): برای افراد با پیشنهاد کار در آلمان.
 3. ویزای جستجوی کار(Jobseeker Visa): افرادی که پیشنهاد شغلی ندارند و می‌خواهند از فرصت 6 ماهه یافتن شغل در آلمان استفاده کنند.
 4. Ausbildung Visa (ویزای آوسبیلدونگ): برای افرادی که دنبال یادگیری تخصصص هستند و در طول دوره می‌توانند درآمد هم داشته باشند.
 5. کارت ICT: انتقال‌ درون شرکتی (ICT) با پیشنهاد شغلی در آلمان برای شرکت‌هایی که در آلمان و ایران شعبه دارند.
 6. ویزای Au Pair: برای جوانانی است که می‌خواهند با یک خانواده میزبان در آلمان زندگی و کار کنند.
 7. ویزای خوداشتغالی و فریلنسری: برای افرادی که سرمایه و ایده ای تجاری برای پیاده سازی و اجرا دارند.

شرایط دریافت ویزای کار در آلمان

آلمان هفت نوع ویزای کار دارد که هر کدام شرایط خاص خود را دارند. خلاصۀ مهم‌ترین شرایط که بین اکثر این ویزاها یکسان است، این موارد هستند:

مهم‌ترین شرایط مهاجرت کاری به آلمان
سن👉بهتر است بین 18 تا 45 سال باشد
مدرک زبان آلمانی📝حداقل در سطح B1 یا B2
سابقه‌کار🛠️مرتبط و مفید. میزان آن با توجه به نوع ویزا متفاوت است
جاب آفر👷در اکثر روش‌ها الزامی است.
عنوان شغل و تخصص 💼با جاب آفر یکسان باشد یا ارتباط نزدیک داشته باشد.
تمکن مالی💰میزان آن با توجه به نوع ویزا متفاوت است.

شرایط هرکدام از این ویزاها، هزینۀ‌ها، مدارک، مراحل و بسیاری اطلاعات مفیدِ دیگر را در مطلب مهاجرت کاری به آلمان توضح داده‌ایم. البته برای مهاجرت کاری به آلمان یک مطلب دیگر هم آماده کرده‌ایم که در آن فرهنگ و قوانین کار در آلمان، میزان حقوق و دستمزد، مالیات، بیمه، شرایط مرخصی و اطلاعات مشابه را بررسی کرده‌ایم. این اطلاعات را می‌توانید در مطلب کار در آلمان مطالعه کنید.

2. مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

تحصیل، یکی از راحت‌ترین راه‌های مهاجرت به آلمان است و سهم این روش درمقابل بقیه روش‌ها چندسالی است که رشد سریعی داشته است. این اتفاق دلیل عجیب‌غریبی هم ندارد! آلمان یکی از ده کشور اصلی دانشجوپذیر در دنیاست3 و یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل شناخته می‌شود؛ هزینۀ‌های پایینِ و حتی در بعضی مواقع رایگان، تحصیل در دانشگاه‌های معتبر و امکان اخذ اقامت دائم از مهم‌ترین مزایای تحصیل در آلمان است.

روش‌هایی که برای مهاجرت تحصیلی به آلمان وجود دارد شامل:

 • ویزای تحصیلی آلمان (German Student Visa)
 • ویزای متقاضی دانشجویی(German Student Applicant Visa)
 • ویزای دوره زبان آلمانی (German Language Course Visa)

شرایط ویزای تحصیلی آلمان

ویزای تحصیلی آلمان رایجترین روش است که به عنوان ویزای دانشجویی نیز شناخته می‌شود، این ویزا به شهروندان غیر اتحادیه اروپا (EU) اجازه می‌دهد تا به منظور تحصیل در دانشگاه‌های آلمان یا سایر مؤسسات آموزشی وارد آلمان شوند. برای درخواست ویزای تحصیلی آلمان، افراد باید ابتدا در یک برنامه تحصیلی در یک موسسه آلمانی پذیرفته شوند و سپس باید در کنسولگری یا سفارت آلمان در کشور خود برای دریافت ویزا اقدام کنند.

شرایط ویزای تحصیلی آلمان عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • مدرک پذیرش در یک موسسه آموزشی آلمانی
 • مدرکی مبنی بر حمایت مالی در طول مدت تحصیل، مانند صورت حساب بانکی یا بورسیه تحصیلی
 • گواهی بیمه سلامت
 • یک انگیزه نامه
 • گواهی مهارت زبان معتبر (مانند آلمانی یا انگلیسی، بستگی به زبان آموزشی دانشگاه مورد نظر دارد)

ویزای تحصیلی آلمان معمولاً تا مدتی که برنامه تحصیل فرد ادامه دارد معتبر است و به دارنده اجازه می‌دهد سالانه حداکثر 120 روز کامل یا 240 نیم روز در آلمان کار کند. ذکر این نکته ضروری است که ویزای تحصیلی آلمان مجوز کار نیست و برای کار بیش از روزهای مجاز معتبر نیست، دانشجویان باید برای مجوز کار اقدام کنند.

مقاطع تحصیلی در دانشگاه های آلمان

در دانشگاه‌های آلمان، معمولاً سه نوع مدرک وجود دارد:

 • مدرک لیسانس (B.A. یا B.Sc.): مدرک لیسانس معمولاً پس از اتمام یک برنامه تحصیلی سه تا چهار ساله اعطا می‌شود و اولین گام به سمت یک حرفه حرفه‌ای در نظر گرفته می‌شود.
 • مدرک کارشناسی ارشد (M.A. یا M.Sc.): مدرک کارشناسی ارشد معمولاً به دو سال تحصیل اضافی نیاز دارد و اغلب برای مشاغل خاص یا برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا مورد نیاز است.
 • مدرک دکترا (Ph.D.): برنامه Ph.D. بالاترین مدرکی است که می‌توان در دانشگاه کسب کرد و پس از انجام تحقیقات اصلی و نگارش پایان نامه اعطا می‌شود.

دانشجویان بعد از تحصیل در آلمان، با این ویزاها می‌توانند بمانند!

پس از اتمام تحصیلات و داشتن شرایط خاص، دانشجویان بین المللی ممکن است واجد شرایط درخواست ویزای جستجوی کار یا کارت آبی اتحادیه اروپا باشند که به آنها اجازه می‌دهد تا حداکثر 18 سال در آلمان بمانند تا به دنبال کار باشند. گزینه هایی که وجود دارد به شرح زیر است:

 • ویزای جستجوی کار: پس از اتمام تحصیل، دانشجویان بین المللی واجد شرایط درخواست ویزای جستجوی کار هستند که به آنها اجازه می‌دهد تا حداکثر شش ماه برای جستجوی کار در آلمان بمانند. اگر فرد هنوز شغلی پیدا نکرده باشد، می توان این ویزا را برای شش ماه دیگر تمدید کرد.
 • کارت آبی اتحادیه اروپا: اگر دانشجویان بین المللی یک پیشنهاد شغلی در آلمان با حقوق بالاتر از آستانه معین و مدرک معتبر داشته باشند، ممکن است واجد شرایط درخواست برای کارت آبی اتحادیه اروپا باشند. این کارت به دارنده اجازه می دهد تا حداکثر چهار سال در آلمان زندگی و کار کند و در صورت داشتن شرایط خاص قابل تمدید است.
 • ویزای Skilled Worker: برای دانشجویانی که دارای مدرک معتبر و پیشنهاد شغلی در یک حرفه خاص هستند، می توانند برای ویزای Skilled Worker درخواست دهند.
 • اقامت دائم: پس از پنج سال زندگی در آلمان و داشتن شرایط خاص، دانشجویان بین المللی ممکن است واجد شرایط درخواست اقامت دائم باشند.

ذکر این نکته ضروری است که روند و الزامات هر یک از این گزینه ها ممکن است متفاوت باشد و توصیه می شود برای اطلاعات بیشتر با کنسولگری یا سفارت آلمان مشورت کنید. علاوه بر این، بازار کار آلمان بسیار رقابتی است، بنابراین دانشجویان بین المللی باید زودتر آماده شدن، ایجاد یک شبکه حرفه‌ای و یادگیری زبان آلمانی را برای افزایش شانس خود برای یافتن شغل آغاز کنند. اطلاعات بیشتر را می‌توانید در مطلب مهاجرت تحصیلی به آلمان مطالعه کنید.

3. مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه‌گذاری

راجع به چهارمین قدرت اقتصادی دنیا و برترین قدرت اقتصادی اروپا حرف می‌زنیم؛ راجع به کشوری که دو شهرِ آن در بین ده شهر برتر اروپا برای راه‌اندازی استارتاپ هستند.4

بازارهای تجاری متنوع، روابط اقتصادی گسترده، حمایت‌های دولتی و شرایط مناسب برای رشد و سوددهی، باعث شده تا سرمایه‌گذاری یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به آلمان شود. مهاجرت سرمایه‌گذاری برنامه‌ای است که به افراد اجازه می‌دهد از طریق سرمایه‌گذاری پول در اقتصاد آن کشور اقامت دائم یا شهروندی یک کشور را کسب کنند. در آلمان، گزینه‌های مختلفی برای مهاجرت سرمایه گذاری وجود دارد که هر کدام مجموعه‌ای از الزامات و مزایای خاص خود را دارند.

روش‌های سرمایه گذاری در آلمان

 • ویزای طلایی آلمان

یکی از گزینه‌های مهاجرت سرمایه گذاری در آلمان، برنامه “ویزای طلایی” است. این برنامه به افرادی که حداقل ۳۶۰,۰۰۰ یورو در اوراق قرضه دولتی آلمان یا سهام شرکت های آلمانی سرمایه گذاری می کنند، اقامت دائم اعطا می کند. این سرمایه گذاری باید حداقل به مدت سه سال برگزار شود و فرد باید مهارت کافی در زبان آلمانی داشته باشد و یک بررسی سوابق را بگذراند.

 • ویزای کارآفرینی آلمان

یکی دیگر از گزینه‌های مهاجرت سرمایه گذاری در آلمان «ویزای کارآفرین» است. این ویزا برای افرادی است که مایل به راه اندازی کسب و کار در آلمان و ایجاد شغل برای شهروندان آلمانی هستند. برای واجد شرایط بودن برای این ویزا، فرد باید حداقل 100،000 یورو سرمایه و یک طرح تجاری که توسط دولت آلمان تایید شده باشد، داشته باشد.

 • استارتاپ ویزای آلمان

ویزای استارت آپ آلمان یک نوع ویزا برای کارآفرینان غیر اتحادیه اروپا است که می‌خواهند در آلمان کسب و کار راه اندازی کنند. این ویزا برای جذب کارآفرینان با ایده‌های جدید از سراسر جهان برای آمدن به آلمان و راه اندازی کسب و کار طراحی شده‌است. برای واجد شرایط بودن این نوع ویزا سرمایه حداقل 50،000 یورویی، حمایت انکوباتورها و مدرک زبان آلمانی داشته باشد.

دریافت اقامت با سرمایه گذاری در آلمان

مهاجرت سرمایه گذاری در آلمان می‌تواند فرصتی ارزشمند برای افرادی باشد که به دنبال اخذ اقامت دائم یا شهروندی در کشوری با اقتصاد قوی و استاندارد زندگی بالا هستند. تابعیت آلمان را می‌توان با طی کردن فرآیند “قبول کردن تابعیت” به دست آورد. با این روش، اقامت 3 و 5 ساله به شما داده می‌شود که معمولاً بعد از سال سوم به نوع دائم تبدیل می‌شود. مهم‌ترین شرایط مهاجرت به آلمان در این روش، داشتن یک بیزنس‌پلن قوی و سرمایۀ کافی است. اطلاعات کامل‌تر و تخصصی‌تر را در مطلب سرمایه‌گذاری در آلمان توضیح داده‌ایم.

4. مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

آلمان بیشترین نرخ پذیرش پناهندگان را در میان کشورهای اروپایی دارد. تا سال 2020، تعداد 45هزار ایرانی با وضعیت پناهندگی در آلمان حضور داشتند.5

روند درخواست پناهندگی در آلمان شامل چندین مرحله است، از جمله ثبت نام اولیه و مصاحبه با اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان (BAMF). سپس BAMF در مورد درخواست پناهندگی تصمیم گیری خواهد کرد که ممکن است چندین ماه طول بکشد. در صورت تایید درخواست، به فرد پناهندگی داده شده و اجازه اقامت در آلمان داده خواهد شد. اگر درخواست رد شود، فرد می‌تواند نسبت به این تصمیم اعتراض کند یا ملزم به ترک کشور شود.

سه نوع مجوز پناهندگی برای این کشور وجود دارد که هرکدام شرایط و پیچیدگی‌های خاصِ خود را دارند؛ اما به‌طور کلی، پناهندگی یکی از خطرناک‌ترین روش‌های مهاجرت است و به‌جز در موارد خاص، توصیه نمی‌شود.

پارسی کانادا هیچ‌گونه خدمتی در زمینۀ پناهندگی آلمان ارائه نمی‌دهد؛ اما آماده کمک به شما برای مهاجرت قانونی به آلمان است. فرم ارزیابی را پرکنید تا با شما تماس بگیریم.

5. مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

ازدواج، یکی از سخت‌ترین و در عین ‌حال راحت‌ترین راه‌های مهاجرت به آلمان است. با توجه به سوءاستفاده‌هایی که از این راه شده، پرونده‌ها به‌سختی بررسی می‌شوند و احتمال مهاجرت با یک ازدواج صوری و ساختگی بسیار پایین است.

مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج روشی متداول برای افراد برای اخذ اقامت در این کشور است. این پروسه زمانی آغاز می شود که شهروند آلمانی یا شریک مقیم دائم از همسر غیرآلمانی خود برای دریافت مجوز اقامت حمایت مالی می کند.

برای شروع این فرآیند، شریک آلمانی باید از طرف همسر غیر آلمانی خود درخواستی را به مقامات آلمانی ارسال کند. از مهم‌ترین شرایط مهاجرت به آلمان در این روش این است که همسر شما شهروند یا مقیم دائم آلمان باشد، توانایی حمایت مالی از شما داشته باشد، ازدواجتان رسمی، قابل اثبات و همراه با سابقۀ آشنایی قبلی باشد و درنهایت بتوانید در سطح B1 به زبان آلمانی مسلط باشید. علاوه بر این، هر دو شریک ملزم به شرکت در مصاحبه با مقامات آلمانی برای اثبات صحت ازدواج خود هستند

با داشتن همۀ شرایط، از طریق برنامۀ Family Reunion به آلمان می‌روید و پس از چندسال زندگی در این کشور هم اقامت دائم می‌گیرید. اطلاعات کامل‌تر درباره این روش را در مقاله مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج بخوانید.

6. مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند

در موضوع تولد فرزند در آلمان، دو سوال مهم مطرح می‌شود؛ شرایط صدور اقامت برای فرزند متولد شده در آلمان؟ یا شرایط صدور اقامت برای والدین آن فرزند؟

مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند یکی از راه‌های اخذ اقامت در این کشور برای شهروندان غیر آلمانی است. طبق قوانین آلمان، کودکی که در آلمان از پدر و مادری غیر آلمانی متولد می‌شود، در دو حالت اقامت این کشور را می‌گیرد:

 1. حداقل یکی از والدین اقامت دائم کشور آلمان داشته باشد
 2. حداقل یکی از والدین 8 سال اقامت قانونی در آلمان داشته باشد

به طور خودکار به والدین حق اقامت در آلمان را نمی‌دهد. آنها باید برای اجازه اقامت اقدام کنند. اگر بخواهید با استفاده از تولد فرزند در این کشور، خودتان اقامت بگیرید، داستان کمی متفاوت‌تر و پیچیده‌تر می‌شود. اطلاعات کامل‌تر و تخصصی‌تر را در مطلب مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند بخوانید.

خب در بالا با متداول‌ترین راه‌های مهاجرت به آلمان آشنا شدید. در صورتی که می‌خواهید بهترین روش را با توجه به شرایطتان انتخاب کنید، یک مشاورۀ تخصصی نیاز دارید. فرم مشاوره زیر را پرکرده تا با شما تماس بگیریم:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

شرایط مهاجرت به آلمان چیست؟

مهم‌ترین شرایط مهاجرت به آلمان را بالاتر برای هر راهِ مهاجرتی توضیح دادیم. در جدول زیر مهم‌ترین شرایط را به‌طور خلاصه آورده‌ایم:

مهم‌ترین شرایط مهاجرت به آلمان
مهاجرت کاری💼1. داشتن جاب آفر
2. سابقه‌کار مرتبط و مفید
3. مدرک زبان آلمانی (B1 یا B2)
4. تمکن مالی
مهاجرت تحصیلی👨🏻‍🎓1. داشتن پذیرش از دانشگاه
2. مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی
3. تمکن مالی
مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری💰1. داشتن سرمایۀ اولیه
2. داشتن بیزنس‌پلنِ قوی
مهاجرت از طریق ازدواج👩‍❤️‍👨1. سیتیزن‌شیپ یا اقامتِ دائم همسر
2. ازدواج رسمی
3. مدرک زبان آلمانی (B1)

شرایط سنی مهاجرت به آلمان هم یکی از پرتکرارترین سؤال‌ها در این بخش است. شرطِ سنی با توجه به روشِ مهاجرتی، نوع ویزا و پروندۀ شما مشخص می‌شود، اما داشتن سنِ مناسب (18-45 سال)، شانس اخذ ویزای آلمان را برای شما بالا می‌برد. دراین‌باره در مطلب شرایط سنی مهاجرت به آلمان بیشتر بخوانید. خب به موضوع مهمِ هزینه‌ها رسیدیم:

مهاجرت به آلمان باید هزینه را در نظر بگیریم

موقع مهاجرت به آلمان باید هزینه‌های اخذ ویزا و تمکن مالی را در نظر بگیرید.

مدارک لازم برای مهاجرت به آلمان چیست؟

با توجه به روشِ مهاجرتی و نوع ویزا، باید مدارکتان تکمیل و به‌روز باشند. نقص مدارک یکی از مهم‌ترین دلایل ریجک‌شدن ویزای آلمان است.

مهم‌ترین مدارک لازم برای مهاجرت به آلمان

 • پاسپورت معتبر و مدت‌دار
 • تکمیل و ارائه فرم‌های مربوط به ویزای درخواستی
 • عکس پرسنلی (گرفته‌شده در سه ماه اخیر و مورد تایید سفارت)
 • مدارک شخصی یا کپی آن‌ها (شناسنامه، کارت ملی)
 • سند ازدواج (در صورت تاهل)
 • مدارک پایان‌خدمت، معافیت یا مجوز خروج (برای آقایان)
 • نامۀ پذیرش تحصیلی از دانشگاه یا موسسات آموزشی آلمان (برای ویزای تحصیلی)
 • مدارک تحصیلی و ریزنمراتِ ترجمه و معادل‌سازی شده (برای ویزای تحصیلی)
 • مدارک سابقه‌کار (برای ویزای کاری)
 • نامه جاب آفر معتبر (برای ویزای کاری)
 • مدرک زبان آلمانی (A1, A2, B1, B2, C1, C2)
 • مدرک تمکن مالی (معمولاً نامۀ بانک)
 • رسید پرداخت هزینه‌های دولتی
مهاجرت به آلمان مسیری دارد که هر قدم آن با همراهی یک وکیل مهاجرتی ساده می‌شود

قدم اول در مهاجرت به آلمان انتخاب بهترین روش است.

مدرک و سطح زبان مورد نیاز برای مهاجرت به آلمان چیست؟

یادتان هست بالاتر گفتیم کشور آلمان برای مهاجرت قوانین سخت و دست‌وپاگیری ندارد؟ خب در مورد دانش زبان آلمانی کمی داستان متفاوت است.

اکثر راه‌‌های مهاجرت به آلمان نیازمند دانش زبان هستند. در بعضی روش‌ها هم داشتن یا نداشتن مدرک زبان آلمانی، نوع آن و سطح آن را اداره مهاجرت و سفارت تعیین نمی‌کند. مثلاً برای ویزای کاری، کارفرما و صادرکنندۀ جاب‌آفر تعیین‌کننده این موضوع است؛ یا برای ویزای تحصیلی، دانشگاه مدنظر تعیین‌کننده است.

سطح زبان مورد نیاز برای رفتن به آلمان را به‌طور خلاصه در جدول زیر آورده‌ایم:

سطح زبان آلمانی مورد نیاز برای مهاجرت به آلمان
ویزای کاریبسته به کارفرما (معمولاً B1)
ویزای جستجوی کار (Job Seeker)B1
ویزای کارآموزی و انترنیB1 یا B2
ویزای خوداشتغالینامشخص
بلوکارتنامشخص
ویزای تحصیلیبسته به دانشگاه (معمولاً B2 یا 6.5 آیلتس)

یادتان نرود که موارد بالا، دانش زبان موردنیاز برای گرفتن ویزای آلمان هستند. برای گرفتن اقامت دائم و شهروندی، ممکن است سطح زبان موردنیاز با این موارد متفاوت باشد.

هزینه مهاجرت به آلمان چقدر است؟

عدد و رقم دقیقی برای هزینه‌های رفتن به آلمان و اقامت در این کشور نمی‌توان گفت. میزان این هزینه‌ها با توجه به راهِ مهاجرتی، نوع ویزا، تعداد افراد خانواده و معیارهای دیگر، متفاوت است. برای ساده‌ترکردن کار، هزینه‌ها را در 6 بخش به شرح زیر تقسیم بندی کرده‌ایم:

1- هزینه درخواست ویزا

هزینه درخواست ویزا بسته به نوع ویزا و هدف اقامت شما می تواند متفاوت باشد. هزینه ها می تواند از 60 یورو تا 75 یورو برای ویزای کوتاه مدت و تا 110 یورو برای ویزای بلند مدت باشد. هزینۀ‌ مهاجرت به آلمان برای صدور ویزا و بررسی پرونده را به صورت جزیی در جدول زیر آورده‌ایم:

هزینه مهاجرت به آلمان
ویزای کوتاه‌مدت (بزرگسالان)80 یورو
ویزای کوتاه‌مدت کودکان 12 - 6 سال40 یورو
ویزای کوتاه‌مدت کودکان زیر 6 سالرایگان
ویزای بلندمدت (National Visa) 75 یورو
ویزای بلندمدت برای زیر 18 سال37.5 یورو

هزینه‌های تمکن مالی

تمکن مالی موردنیاز برای مهاجرت به آلمان
ویزای تحصیلی10,332 یورو در سال
ویزای جستجوی کار (Job Seeker)720 یورو در ماه
ویزای کاری10,000 یورو
ویزای سرمایه‌گذاری20,000 یورو

2- هزینه دوره زبان

داشتن مهارت زبان یکی از شرایط مهم برای ورود به آلمان است. این دوره‌ها براساس نوع موسسه و خصوصی یا عمومی بودن کلاس بودجه متفاوتی را می‌طلبد. هزینه کلاسی که به طور عمومی برگزار می‌شود 950 الی 1200 در شهرهای مختلف متفاوت است ولی در مورد کلاس های خصوصی هزینه به ازای هر جلسه است که می تواند از 250 تا 400 متغیر باشد. فرد به 4 الی 6 ترم برای رسیدن به سطح b1 نیاز دارد.

3- هزینه بیمه درمانی

برای مهاجرت به آلمان قبل از ورود بسته به وضعیت مهاجرت و نوع ویزای شما، ممکن است قبل از ورود به کشور نیاز به پوشش بیمه درمانی داشته باشید. هزینه بیمه درمانی برای مهاجرت بسته به کشور مبدا، وضعیت مهاجرت شما و نوع پوششی که انتخاب می کنید می تواند متفاوت باشد.

 • یک گزینه خرید بیمه درمانی موقت قبل از مهاجرت است که معمولاً مدت زمان محدودی بین یک یا سه ماه دارند. زمانی که در خاک آلمان مستقر شدید فرصت کافی دارید تا تحت پوشش یک بیمه درمانی دائمی باشید که معمولاً حدود 100 تا 200 یورو در ماه هزینه دارند.
 • گزینه دیگر خرید بیمه درمانی خصوصی با پوشش جامع تر است که معمولاً گران تر از طرح های موقت هستند. هزینه بیمه درمانی خصوصی بسته به شرایط شخص و نوع پوششی متفاوت است و می تواند بین چند صد تا چند هزار یورو در ماه باشد.

4- هزینه های اقامت در آلمان

در طول اقامت خود در آلمان باید هزینه اقامت را پرداخت کنید. هزینه اقامت بسته به محل اقامت، نوع اقامت و مدت اقامت شما می تواند متفاوت باشد.

نوع اقامت برای مهاجرانهزینه تخمینی در سال 2023
اجاره ملک🏠آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر بین 600 تا 1000 یورو در ماه
آپارتمان یک خوابه حومه شهر بین 500 تا 800 یورو
خوابگاه دانشجویی👨‍🎓200 تا 450 یورو در ماه
آپارتمان مشترک (Wohngemeinschaft) 🏡200 تا 450 یورو در ماه
خرید ملک💰 100000 تا 500000 یورو یا بیشتر

توجه داشته باشید که اینها هزینه‌های عمومی هستند و ممکن است بسته به مکان خاص، نوع اقامت و زمانی که قصد اقامت دارید متفاوت باشد.

5- هزینه های حمل و نقل

برای رفتن به آلمان و جابه جایی در کشور آلمان هزینه‌هایی وجود دارد که باید پرداخت کنید که این هزینه بسته به مبدا شما و همینطور روشی که برای رسیدن به آلمان انتخاب می‌کنید متفاوت است. از ایران به آلمان پرواز مستقیم وجود دارد و شرکت هایی مانند ماهان ایر و ایران ایر پرواز ایرانیان به آلمان را مدیریت می کنند. هزینه پرواز با شرکت هواپیمایی ایران ایر به صورت زیر است:

برنامه پرواز از ایران به آلمان با شرکت هواپیمایی ایران ایر✈️
مبدا-مقصدمدت‌زمان پرواز قیمت
تهران-کلن۵h:۴۰m99،965،000 الی 282,365,000ریال
تهران - فرانکفورت5h:45m97,040,000ریال الی 279,440,000ریال
تهران - هامبورگ5h:45m97,060,000ریال الی 279,460,000ریال

هزینه های حمل و نقل در آلمان به شرح زیر است:

وسیله نقلیهمیانگین هزینه
بلیط هواپیما✈️300-1000 یورو
قطار 🚂50-200 یورو
اتوبوس 🚌50-150 یورو
خودرو 🚗(گاز + عوارض)
براساس مسافت و مسیر متفاوت
0.15-0.25 یورو در لیتر

6- هزینه های زندگی

هزینه زندگی، شامل هزینه غذا می شود. هزینه هر وعده غذایی در سال 2023 را براساس آمار سایت NUMBEO در جدول زیر آورده‌ایم.

مواد غذایییورو آلمان
هر وعده غذای در رستوران ارزان بین 7 الی 20 یورو
غذا برای 2 نفر، رستوران میان رده، سه وعده 40 الی 90 یورو
یک وعده فست فود در مک دونالد8.5 یورو
نان تست (500 گرم)1.73 یورو
تخم‌مرغ 12تا2.61 یورو
فیله مرغ (1 کیلوگرم)7.77 یورو
گوشت (1 کیلوگرم)14.49 یورو
برنج (1 کیلوگرم)2.01 یورو

پیشنهاد می‌کنیم مطلب هزینه‌های زندگی در آلمان را حتما بخوانید.

به طور کلی دانشجویان با گرفتن بورسیۀ تحصیلی یا تحصیل در دانشگاه‌های ارزان و رایگان، می‌توانند هزینۀ‌های اقامت و تحصیل را پایین بیاورند. یادتان نرود این مبالغ ممکن است با توجه به نوع ویزا، شرایط شما و حتی تغییر قوانین کم یا زیاد شوند. مثلاً برای ویزای کار، داشتن جاب آفر و نوع کار ممکن است در میزان این مبلغ تاثیر داشته باشد. برای بررسی بهتر و دقیق‌تر این هزینه‌ها، پیشنهاد می‌کنیم با یک وکیل مهاجرتی آلمان یا مشاور متخصص در زمینۀ مهاجرت به این کشور، مشورت کنید.

برای مهاجرت به آلمان از کجا شروع کنم؟

 1. قدم اولِ مهاجرت به کشور آلمان، تعیین هدفتان از مهاجرت است.
 2. قدم دوم، بررسی شرایطتان و پیداکردن بهترینِ روش مهاجرتی متناسب با این شرایط است.
 3. قدم سوم شامل تکمیل مدارک، پرداخت هزینه‌ها و درخواست برای ویزاست.
 4. در این مرحله، درخواستتان بررسی شده و در صورت تایید، ویزایتان صادر می‌شود.

بررسی شرایط و انتخاب بهترین روش مهاجرتی، مهم‌ترین قدم در این مراحل است. گرفتنِ یک مشاورۀ حرفه‌ای از وکلا و مشاوران مهاجرتی آلمان، می‌تواند تضمین‌کنندۀ بهترین انتخاب و گام‌برداشتن در بهترین مسیر باشد.

این مسیرِ پُرپیچ‌وخم را برایتان ساده می‌کنیم؛ قدم اول را پُرکردن فرم ارزیابی بردارید:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

بعد از رسیدن به آلمان چه کنیم؟

شاید برایتان جالب باشد، آلمان برای مهاجران سیستم های پشتیبانی متنوعی دارد که روند مهاجرت را برای آن ها راحت تر کند. یعنی مسکن و شغل پیدا کنند و بتوانند در کشور آلمان با فرهنگ این کشور همراه شوند. این سازمان‌ها و خدماتشان به شرح زیر است:

اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان (BAMF):

این آژانس مسئولیت رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی و مهاجرت را بر عهده دارد و پشتیبانی از مهاجران در طول فرآیند مهاجرت را به عهده دارد. برخی از مسئولیت های اصلی BAMF عبارتند از:

 • رسیدگی و تصمیم گیری در مورد درخواست‌های پناهندگی
 • صدور و تمدید اجازه اقامت برای افراد دارای وضعیت protected
 • ثبت نام و ارائه مدارک شناسایی برای پناهندگان
 • ارائه اطلاعات و کمک به مهاجران در طول پروسه پناهندگی و مهاجرت
 • انجام مراحل اخراج و بازگرداندن افرادی که حق ماندن در آلمان را ندارند
 • ارائه کلاس های زبان آلمانی و سایر اقدامات ادغامی برای پناهجویان

BAMF همچنین با سایر سازمان‌های دولتی و … همکاری نزدیک دارد تا اطمینان حاصل کند که مهاجران در آلمان از حمایت و خدمات مورد نیاز برای ادغام در جامعه و ساختن زندگی جدید برخوردار هستند.

اداره ثبت نام اتباع خارجی Ausländerbehörde:

اداره ثبت نام اتباع خارجی مسئول صدور مجوز اقامت و ثبت افراد تازه وارد در هر شهر است. این اداره اطلاعات در مورد مراحل قانونی و الزامات زندگی در آلمان ارائه می دهد که شامل صدور و تمدید مجوز اقامت، صدور گواهی ثبت نام و ارائه اطلاعات در مورد حقوق و مسئولیت های اتباع خارجی در آلمان است.

Ausländerbehörde مسئول بررسی درخواست‌ انواع مختلف ویزا از جمله:

 • ویزای شینگن (اقامت کوتاه مدت)
 • ویزای ملی (اقامت طولانی مدت)
 • ویزای اقامت دائم
 • بلوکارت اتحادیه اروپا
 • ویزای الحاق خانواده

علاوه بر این، اداره ثبت نام اتباع خارجی مسئولیت ثبت‌نام تازه‌واردان و تمدید ثبت‌نام آن‌ها و نگهداری بانک اطلاعاتی از همه اتباع خارجی در حوزه قضایی و نگهداری سوابق کلیه فعالیت‌های مرتبط با مهاجرت در منطقه را به عهده دارد. این سازمان می‌تواند در روند اخذ تابعیت آلمان و صدور پاسپورت آلمانی به افراد واجد شرایط کمک کند.

سازمان بین المللی مهاجرت (IOM)

سازمان بین دولتی است که به ترویج مهاجرت انسانی و منظم به نفع همه اختصاص دارد. ماموریت IOM ترویج همکاری بین المللی در مورد مسائل مهاجرت، ارائه خدمات و مشاوره به دولت ها و مهاجران و کمک به جستجوی راه حل های عملی برای مشکلات مهاجرت است.

 • کمک به فرآیند مهاجرت و پناهندگی با ارائه اطلاعات و مشاوره در مورد قوانین و روال زندگی در آلمان.
 • حمایت از ادغام مهاجران و پناهندگان در جامعه آلمان با ارائه کلاس‌های زبان و برنامه‌های آموزش شغلی.
 • کمک به یافتن مسکن، مراقبت‌های بهداشتی و سایر خدمات اجتماعی.
 • کمک به پناهندگان و مهاجرانی که به کشورهای خود باز می‌گردند.
 • کمک به اتحاد خانواده
 • ارائه کمک و حمایت از قربانیان قاچاق انسان

IOM همچنین با سایر سازمان‌های دولتی و گروه‌ها برای ارائه خدمات و پشتیبانی جامع به مهاجران و پناهندگان در آلمان همکاری نزدیک دارد. علاوه بر این، سازمان‌های دیگری هم وجود دارند که مهاجران هر کشور با هدف پشتیبانی و شبکه سازی در آلمان ایجاد کرده اند که برای تازه واردان بسیار عالی است.

شرایط گرفتن اقامت آلمان چیست؟

اقامت در آلمان به دو نوع اقامت موقت (Temporary Resident Permit) و اقامت دائم (Settlement Permit) تقسیم‌بندی می‌شود. اقامت موقت همان مجوزِ رفتن به آلمان است که در قالب ویزا، بلوکارت یا مجوز دیگری به شما داده می‌شود.

بعد از چند سال زندگی در آلمان و داشتن شرایط مدنظر، اقامت دائم به شما داده می‌شود. شرایط کلی این موارد هستند:

 • داشتن اقامت موقت آلمان برای مدت حداقل 5 سال
 • توانایی تأمین مایحتاج زندگی برای خود و خانوادتان
 • داشتن دانش زبان آلمانی و ارائه مدرک در سطح A2
 • پرداخت حداقل 60 ماه بیمۀ بازنشستگی در آلمان
 • داشتن خانه و محلی برای زندگی خود و خانوادتان (استاندارد خانه و متراژ به ایالت محل زندگی بستگی دارد)
 • گذراندن دورۀ آموزشی ادغام یا Integration course (دورۀ آموزش زبان و فرهنگ آلمانی)
 • نداشتن سابقۀ کیفری و جُرم در آلمان

نکته خیلی مهم این است که موارد بالا، شرایط عمومی گرفتن اقامت دائم آلمان است. اگر به‌عنوان نیروی متخصص، دانشجو، پناهنده، سرمایه‌گذار، کارمند دولتی و همسر یا فرزند یک تبعۀ آلمانی به این کشور رفته‌اید، شرایط برای شما متفاوت است. شرایط را برای همۀ این گروه‌ها به‌همراه روش‌های گرفتن اقامت و اطلاعات مفید دیگر در مطلب اقامت آلمان توضیح داده‌ایم.

خب تقریباً به آخر مقاله رسیدیم. امیدواریم جواب سوال‌هایتان را گرفته باشید و سردرگی‌هایتان کمتر شده باشد. نگران نباشید! موسسه مهاجرتی پارسی کانادا همچنان هست! اگر در خصوص مهاجرت به آلمان نیاز به مشاوره دارید، فرم ارزیابی زیر را پرکرده تا با شما تماس بگیریم.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

در قسمت دیدگاه‌ها، منتظر نظرات، سوالات و ابهامات شما هستیم. در ادامه، خلاصه‌ای از مطلب را بررسی می‌کنیم و به چند سوال متداول پاسخ می‌دهیم.

سخن پایانی

آلمان، انتخاب اول ایرانیان برای مهاجرت به اروپا و یکی از بهترین کشورها برای زندگی است. در چند سال گذشته، آمار مهاجرپذیری آلمان نه‌تنها کاهش پیدا نکرده، بلکه با توجه به نیاز شدید این کشور به نیروی کار، روز‌به‌روز شرایط و قوانین مهاجرتیِ آن ساده‌تر و آمار مهاجرت بیشتر می‌شود.

در این مطلب شش روش مهاجرت به آلمان را به‌همراه شرایط و هزینه‌ها بررسی کردیم؛ که در بین آن‌ها داشتن مدرک زبان و تمکن مالی، از مهم‌ترین شرایط مهاجرت به آلمان است.

 1. سالنامه مهاجرتی ایران 1400
 2. شورای عالی ایرانیان خارج از کشور – 1399
 3. Open Doors (2021)
 4. Startupheatmap.eu
 5. UNHCR Data Finder

سوالات متداول

اوایل سال 2022، اولاف شولتس (Olaf Scholz) – صدراعظم آلمان – اعلام کرد: این کشور برای کمبود نیروی کار و ایجاد تعادل اقتصادی، قصد دارد هرساله 400هزار مهاجر متخصص پذیرش کند!

اوایل ماه ژولای 2022 هم، نانسی فِیزِر (Nancy Faeser)- وزیر کشور آلمان -گفت: با توجه به نیاز شدید این کشور به نیروی مهاجر، شرایط مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت این کشور آسان‌تر خواهد شد.

اگر قصد مهاجرت به آلمان را دارید، این شرایط ایده‌آل را از دست ندهید.

راحت‌ترین راه ممکن است‌ برای هر فرد متفاوت باشد؛ چون هدف از مهاجرت و شرایط هر فرد با فردی دیگر فرق دارد. اگر از نظر سادگیِ مهاجرت و شرایط اقامت این موضوع را نگاه کنیم؛ مهاجرت کاری و مهاجرت تحصیلی راحت‌ترین روش‌های مهاجرت به آلمان هستند.

شرایط، با توجه به روش مهاجرتی متفاوت است، مهم‌ترین شرایط برای متداول‌ترین روش‌ها:

برای کار در آلمان: داشتن جاب آفر، تمکن مالی، سابقه‌کار مرتبط و مدرک زبان آلمانی
برای تحصیل در آلمان: داشتنِ پذیرش تحصیلی، مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی، تمکن مالی
برای سرمایه‌گذاری در آلمان: داشتن سرمایۀ اولیه، داشتن طرح‌ تجاری قوی و سودآور

تعیین میزان دقیق هزینه‌ها سخت است. روشِ مهاجرتی، نوع ویزا، تعداد اعضای خانواده، شرایط شما، قوانین مهاجرتی و معیارهای دیگر در تعیین این هزینه‌ها موثر هستند.

هزینۀ مهاجرت به آلمان را به دو دسته تمکن مالی و هزینۀ‌های صدور ویزا تقسیم‌بندی و در این مطلب هزینۀ‌ هر بخش را جداگانه بررسی کرده‌ایم.

در بعضی روش‌ها مانند مهاجرت کاری و تحصیلی، داشتن یا نداشتن مدرک زبان، نوع و سطح آن را کارفرما یا دانشگاه تعیین می‌کند، نه ادارۀ مهاجرت. مثلاً ممکن است یک کارفرما از شما مدرک B2 آلمانی بخواهد، یک کارفرمای دیگر آیلتس 7 و یک کارفرمای دیگر بدون نیاز به مدرک زبان برای شما جاب آفر صادر کند.

اما بنابر یک قاعدۀ کلی، شانس مهاجرت به کشور آلمان بدون مدرک زبان، پایین است.

اگر پیشنهاد شغلی داشته باشید، می‌توانید اقامت کاری گرفته و در آلمان کار کنید. اگر هم پیشنهاد شغلی نداشتید، می‌توانید 18 ماه در آلمان بمانید و به‌دنبال کار بگردید.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال