موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

جغرافیا و آب و هوای استرالیا | کشور استرالیا در نیم کره جنوبی، جنوب آسیا، در نزدیکی اندونزی، نیوزلند و پاپوآ گینه نو قرار دارد. استرالیا متشکل از قاره استرالیا و جزیره تاسمانیا و برخی جزایر کوچک دیگر می باشد. استرالیا جز کشور های توسعه یافته می باشد و دوازدهمین اقتصاد جهان را دارد. امید به زندگی، شرایط تحصیل، کیفیت خوب زندگی، تنوع گیاهان و جانوران و صنعت گردشگری در این کشور، آن را به یک مقصد دلخواه برای بسیاری از مهاجرین تبدیل کرده است.

استرالیا به دلیل دور بودن از دیگر مناطق جهان، تا 60 هزار سال پیش خالی از سکنه بوده است. گمان ها بر این است که در آن زمان، مردمی از اندونزی با گسترش صنعت کشتی سازی خود توانستند در دریای تیمور (Timor) حرکت کنند و به استرالیا برسند. اروپایی ها تا سال 1770 استرالیا را کشف نکرده بودند. بسیاری از اولین ساکنان استرالیا مجرمانی بودند که از انگلیس به آن جا تبعید می شدند. در سال 1868 انتقال زندانی ها به استرالیا ممنوع شد اما تنها کمی قبل از آن و یعنی در سال 1851 ، طلا در این کشور کشف شد و همین امر باعث افزایش جمعیت و رشد اقتصادی آن شد.

جغرافیا و آب و هوای استرالیا
جغرافیا و آب و هوای استرالیا

امروزه استرالیا، کشوری فدرال نامیده می شود. این کشور توان اقتصادی بسیار بالایی دارد که ریشه در منابع طبیعی ارزشمند آن و البته گردشگری دارد. اصلی ترین فعالیت های اقتصادی در استرالیا معدن (مانند ذغال سنگ و گاز های طبیعی) تجهیزات صنعتی و حمل و نقل، کشاورزی و تولید مواد غذایی، مواد شیمیایی و ساخت و تولید فولاد، می باشد. کشاورزی نقش بزرگی در اقتصاد این کشور دارد و محصولات اصلی آن گندم، جو، نیشکر، میوه ها و دام هایی مانند گاو، گوسفند و ماکیان می باشد.

استرالیا در اقیانوسیه و میان اقیانوس هند و اقیانوس جنوبی قرار دارد. اگرچه کشوری بزرگ می باشد اما توپوگرافی چندان متنوعی ندارد و بیشتر مکان های آن را فلات های بیابانی احاطه کرده است. اگرچه قسمت جنوبی آن سر سبز و پر بار می باشد. اقلیم استرالیا نسبتا کم آب می باشد اما باز هم در قسمت جنوبی و شرقی و در بخش های از شمال، آب و هوایی گرمسیری دارد.

اگرچه بیشتر قسمت های استرالیا را بیابان ها پوشانده اند، اما توانسته است زیست بوم های متنوعی را در خود جا دهد، بنابراین باعث گوناگونی زیستی شده است. جنگل های مرتفع، جنگل های بارانی گرمسیری و گونه های گیاهی و حیوانی بسیار متنوع به دلیل جدایی این کشور از دیگر مناطق جهان، رونق بسیاری داشته است. به همین دلیل 92 درصد گونه های گیاهی، 87 درصد پستانداران، 93 درصد خزندگان، 94 درصد غورباقه ها و 45 درصد پرندگان بومی و مختص استرالیا می باشند. برخی از انواع مار ها و کروکدیل ها که در دیگر مناطق جهان کمتر دیده می شوند، در استرالیا به وفور پیدا می شود. همچنین استرالیا به خاطر جانواران کیسه دار، از جمله کانگورو، کوآلا و وامبت ها (گونه ای خرس) شناخته شده می باشد.

در آب های استرالیا در حدود 89 درصد گونه های ماهی بومی این کشور می باشند. علاوه براین صخره های مرجانی در حال انقراض در سواحل استرالیا بسیار به چشم می خورد که از جمله معروف ترین آن ها می توان به سد بزرگ مرجانی، اشاره کرد. این سد بزرگترین دیوار مرجانی می باشد که 133 هزار مایل طول دارد.

جغرافیا و آب و هوای استرالیا
جغرافیا و آب و هوای استرالیا

معروف ترین جاذبه های جغرافیایی استرالیا

استرالیا را می توان سرزمین عجایب نامید. عجایب این کشور هم طبیعی هستند، و هم بخشی از آن به دست انسان ساخته شده است. این کشور را کوه ها، جنگل ها، بیابان ها، سواحل و بسیاری از گنجینه های طبیعی دیگر احاطه کرده است. این کشور مشخصه های جغرافیایی متعددی دارد که در میان تمام مردم جهان از شهرت خاصی بر خوردار شده اند. در ادامه به معرفی ده تا از مهمترین و معروف ترین آن ها می پردازیم:

  1. اولورو: اولورو نام صخره معروفی است که در استرالیا بسیار شناخته شده می باشد و بخشی از میراث مورد حمایت یونسکو است. این صخره ۳۴۸ متر ارتفاع دارد و به خاطر تلون رنگ سرخ آن شهرت جهانی یافته‌است. به تعبیری این صخره در ساعات مختلف روز به رنگ های مختلفی در می آید. بومیان این منطقه، اولورو را به دلیل ارتباطی که با روزگار رؤیا دارد، مقدس می‌شمارند. منطقه اطراف این صخره سرشار از چشمه‌ها، گودال‌های آب، غارهای سنگی و نقاشی‌های مربوط به دوران کهن است.
  2. قله های نوک تیز آهکی: قله های نوک تیز مجموعه ای بزرگ از ستون های سنگ آهکی می باشند که از دل کویر سر درآورده اند و منظره چشم نوازی را خلق کرده اند. جالب ترین نکته درباره این مکان، نزدیکی آن به اقیانوس می باشد، گویا که در جایی غیر از کره زمین می باشید.
  3. خلیج کوسه: خلیج کوسه در غرب استرالیا قرار دارد. این منطقه جمعیتی کمتر از هزار نفر دارد و البته خط ساحلی آن بیش از 1500 کیلومتر می باشد. عمق متوسط آب های آن تا 10 متر تخمین زده شده است. این خلیج در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. دلیل اهمیت این خلیج گونه های جانوری متنوع و خاص آن می باشد. در این منطقه حدود 26 گونه از پستانداران در خطر انقراض وجود دارند. همچنین گونه های متنوع پرندگان، ماهی ها و خزندگان هم در این منطقه خاص می باشند. از دیگر حیوانات جالب آن می توان به لاک پشت سبز، لاک پشت دریایی، کوسه و نهنگ هم اشاره کرد.
  4. دوازده حواری: دوازده حواری در جاده معروف گریت اوشن قرار دارد. این جاذبه گردشگری در واقع یک سری سازه های سنگ آهکی می باشند که ارتفاعی بیش از 45 متر از سطح دریا دارند و قدمت آن ها به 20 میلیون سال پیش بر می گردد! متاسفانه از این سازه ها تنها 7 مورد باقی مانده است که جلوه بی نظیری به دریا داده است. بهترین زمان برای تماشای آن ها هنگام غروب خورشید می باشد.
  5. آبشار مکنزی: این آبشار بزرگترین آبشار پارک ملی گرامپینز می باشد که در رشته کوه های صحرایی به طول 235 کیلومتر در غرب شهر ملبورن قرار دارد. آنچه باعث زیبایی و جذابیت هرچه بیشتر این آبشار شده است، این است که به دلیل ارتفاع 30 متری آن در زمان تابش نور خورشید ، رنگین کمانی زیبا را خلق می کند.
  6. پارک ملی کاکادو: پارک ملی کاکادو دارای آبشار های طبقه ای و پلکانی، حوضچه ها، صخره تراشی های مردم بومی و البته بزرگترین کروکدیل ها می باشد که تنوع پرندگان در آن بسیار زیاد می باشد.
  7. جزیره فریزر: جزیره فریزر یک جزیره شنی می باشد که حدود هشتصد هزار پیش از مناطق بسیار دور در قطب جنوب به استرالیا رسیده است و هنوز هم در حال حرکت و تکامل می باشد و به خاطر همین ویژگی به ثبت جهانی رسیده است.
  8. بانگل بانگلز: بانگل بانگلز ها را می توان توده های سنگی نامید که بیش از 350 میلیون است در کشور استرالیا حضور دارند. شکل ظاهری آن ها مانند گنبد می باشد. گنبد هایی که رنگ خاکستری تیره می باشند نشان از وجود رطوبت بیشتر دارد و گنبد های نارنجی رنگ یعنی در آن ها مواد معدنی مانند آهن می باشد.
  9. کوه های دریایی تاس: این کوه ها صخره های بسیار بزرگی می باشند که در شبه جزیره تاس قرار دارند. این صخره ها همیشه مورد توجه کوهنوردان بوده است.
  10. دیواره بزرگ مرجانی: دیواره بزرگ مرجانی استرالیا جزء عجایب هفتگانه جهان می باشند، آن هم به این دلیل که این مکان به عنوان تنها موجود زنده ای شناخته شده است که از فضا می توان آن را دید. پس هرگز استرالیا را بدون تماشای این منظره زیبا ترک نکنید. البته حتما می دانید که این گونه جانواری در خطر انقراض می باشند که حدود 400 نوع مرجان های جهان در این منطقه قرار دارند، به همین دلیل این مکان از اهمیت ویژه ای برای گردشگران و محققان بر خوردار شده است.

آگوست 6, 2019

نویسنده : Moderator
راه اندازی کسب و کار در استرالیا

راه اندازی کسب و کار در استرالیا

کار در استرالیا راه اندازی کسب و کار در استرالیا | استرالیا بزرگ ترین کشوره واقع در قاره اقیانوسیه و ششمین کشور بزرگ جهان است. پایتخت استرالیا کانبرا می باشد و بزرگ ترین شهر آن سیدنی است. شرایط رفاهی موجود در این کشور افراد زیادی را در کل دنیا راغب به مهاجرت به استرالیا کرده […]

بیشتر بخوانید...
فرصت های شغلی در استرالیا

بهترین فرصت های شغلی در استرالیا

بهترین فرصت های شغلی در استرالیا | کشور استرالیا یکی از مقاصد پر طرفدار مهاجران و متخصصان رشته های مختلف می باشد، چرا که در این کشور می توانید خیلی سریع کار پیدا کنید. توصیه می کنیم بعد از ورود به این کشور زیبا حتما سری به وب سایت های کار یابی و استخدامی بزنید، […]

بیشتر بخوانید...
معرفی برترین کاریابی های استرالیا

معرفی برترین کاریابی های استرالیا

معرفی برترین کاریابی های استرالیا معرفی برترین کاریابی های استرالیا | کاریابی در استرالیا خلاصه ای از روند بازار کاری را در این کشور نشان می دهد. یکی از برنامه هایی که برای دانشجویان، مشاوران و افراد جویان کار، طراحی شده است، سایت های کاریابی در استرالیا می باشند، زیرا آینده شغلی در این مسیر […]

بیشتر بخوانید...
مزایای داشتن یک وکیل مهاجرتی

مزایای داشتن یک وکیل مهاجرتی

مزایای داشتن یک وکیل مهاجرتی مزایای داشتن یک وکیل مهاجرتی | امروزه کشور های پیشرفته و اقتصادی بزرگ مانند کانادا و استرالیا، مقاصد محبوبی برای مهاجرت به شمار می روند و سالانه افراد زیادی این نقاط مناسب جهان را برای شروع یک زندگی تازه، انتخاب می کنند. از این رو، تعداد پرونده های مهاجرتی علاقه […]

بیشتر بخوانید...
ارسال نظرات