موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

همه چیز درباره نظام آموزشی استرالیا

همه چیزی درباره نظام آموزشی استرالیا | استرالیا طی یک قرن گذشته محل سکونت افراد با نژادها و قومیت های مختلف بوده و تعداد افراد علاقمند به دریافت اقامت استرالیا در حال افزایش است. این کشور اولین بار توسط اسپانیایی ‌ها مشاهده شد، اما در حقیقت این هلندی ها بودند که برای اولین بار به آنجا پا گذاشتند. اولین انگلیسی که از جزیره استرالیا دیدن کرد پیر بود قصد داشت که به سمت شرق دور برود اما طوفان های سهمگین این اجازه را به او نداد و ناگزیر ناچار شد تا در منطقه قدم بگذارد که قبلا توسط هلندی ها کشف شده بود. کشف و نقشه برداری واقعی قاره استرالیا هنگامی صورت گرفت که نیروی دریایی بریتانیا در سال ۱۷۶۸ به آنجا فرستاده شد. در اواسط نیمه قرن هجدهم یک انگلیسی از طرف دولت بریتانیا ماموریت پیدا کرد تا یک ناوگان را که از هشت کشتی تشکیل می شد و حامل محکومان زندانی بود به این قاره جدید ببرد.

همه چیز درباره نظام آموزشی استرالیا
همه چیز درباره نظام آموزشی استرالیا

بندرگاهی که او به آنجا رسید تبدیل یک مهاجر نشین کوچک بود و کم کم بعد از گسترش به شهر سیدنی تبدیل شد. سرانجام در سال ۱۹۰۱ ملکه ویکتوریا با امضاء قانونی این امکان برای کشور استرالیا فراهم شد که به لحاظ سیاسی به یک کشور مستقل تبدیل شود. یکی از موضوعاتی که کشور استرالیا در آن بسیار موفق عمل کرده است سیستم آموزشی این کشور است. دانشگاه های این کشور از اعتبار زیادی در سطح جهانی برخورد هستند و مدرک دانشگاه های استرالیا تقریبا در همه جای دنیا پذیرفته می شود. برای اطلاعات از نحوه تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی استرالیا با مشاورین پارسی کانادا تماس بگیرید. در ادامه سیستم آموزشی کشور استرالیا را کامل بررسی می کنیم تا اگر قصد دارید در این کشور زندگی کنید و یا به ادامه تحصیل درآنجا بپردازید با سیستم آموزشی کشور استرالیا آشنا باشید.

سیستم آموزش و پرورش در کشور استرالیا

سیستم آموزش و پرورش در کشور استرالیا مشابه با سیستم آموزش و پرورش کشور انگلستان است. در استرالیا مدارس به طور کلی به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. به طور کلی اگر چه سیستم آموزشی کشور استرالیا نسبتا ساده است اما کیفیت آموزشی این کشور در سطوح مختلف بسیار در سطح بالا و عالی قرار دارد و کیفیت بسیار خوبی برخوردار است. برخلاف کشورهایی که در نیمکره شمالی قرار دارند سال تحصیلی در کشور استرالیا از ماه ژانویه تا دسامبر است و به دلیل آنکه کریسمس در فصل تابستان اتفاق می افتد به همین دلیل تعطیلات تابستانی که حدود ۶ تا 7 هفته طول می کشد در فصل تابستان است.

مدارس دولتی در کشور استرالیا همگی به شکل مختلط هستند، اما مدارس خصوصی در سطح ابتدایی به شکل جداگانه یعنی پسرانه و یا دخترانه نیز اداره می شود. سن ورود به مدرسه ابتدایی در همه جای استرالیا یکی نیست و در ایالات مختلف متفاوت است. آموزش برای کودکان استرالیایی تا پایان متوسطه اجباری است اما گذراندن دو سال آخر متوسط اجباری نیست و کاملا اختیاری است. در حال حاضر بیش از ۷۶ درصد دانش آموزان دبیرستانی به تحصیلات خود ادامه می دهد. متداول ترین نوع مدرسه در کشور استرالیا مدرسه جامع است که انواع رشته های تحصیلی را به دانش ‌آموزان ارائه می ‌کند. برای جذب سرمایه های دولتی مدارس برنامه های تخصصی نیز در رشته های مختلف مانند موسیقی، هنر ، تئاتر و ورزش نیز برگزار می کند و دانش آموزانی که استعداد ویژه‌ای دارند کمک تحصیلی دریافت می کنند. نظام آموزشی کشور استرالیا به پنج بخش اصلی زیر تقسیم می شود:

 • مقطع آموزش پیش دبستانی
 • مقطع آموزش ابتدایی
 • مقطع آموزشی متوسطه
 • آموزش فنی حرفه ای
 • آموزش بین المللی
 • موسسات آموزش زبان انگلیسی (ELICOS)
 • دانشگاه ها و مراکز پژوهشی

آموزش بین‌المللی برای همه ایالات کشور استرالیا عمومیت ندارد اما در اکثر ایالات این کشور به جز کانبرا و هوبارت حداقل یکی از این نوع مدارس وجود دارد.

همه چیز درباره نظام آموزشی استرالیا
همه چیز درباره نظام آموزشی استرالیا

ساختار آموزشی در کشور استرالیا

در کشور استرالیا دوره آموزش پایه ۹ سال است و کودکان از سن ۵ سالگی وارد فضای آموزش می شوند. طول دوره تحصیلات ابتدایی ۶ تا ۷ سال، دوره تحصیلی متوسط ۵ تا ۶ سال است. طول دوره متوسط در برخی ایالات شامل دوره مقدماتی متوسطه نیز می‌شود که معمولا از سن ۱۲ تا ۳۰ تا ۱۳ سالگی شروع و تا سن ۱۷ تا ۱۸ سالگی طول می کشد. سیستم مقررات انضباطی در موسسات آموزشی استرالیا با دیگر نقاط جهان متفاوت است، به این معنی که در این کشور به یادگیری بر پایه حفظ کردن مطالب اهمیت چندانی داده نمی شود بلکه تاکید بر خود آموزی، پرسشگری، یادگیری از طریق تحقیق و تشویق جوانان به سوادآموزی است. علاوه بر این مدارس کشور استرالیا والدین دانش آموزان را تشویق می کنند تا هر چه بیشتر در امور آموزشی مدارس شرکت داشته باشند. آموزش پایه در استرالیا تا سن پانزده سالگی برای همه شهروندان اجباری است با وجود آن که دانش آموزان طی این مرحله می توانند ترک تحصیل کنند اما بیشتر آنها تا تکمیل دوره متوسطه به تحصیلات خود ادامه می ‌دهند. دوره تحصیلی در مقطع ابتدایی و دو سال مقدماتی متوسط اجباریست و به دانش ‌آموزان در رده سنی ۱۴ تا ۱۸ سال تعلق دارد.

اغلب مدارس خصوصی کشور استرالیا به دو دسته ی مدارس خصوصی تحت مدیریت کلیسای کاتولیک و مدارس خصوصی تحت مدیریت هیئت امنای دیگر فرقه‌های مذهبی تقسیم می شوند. در مدارس خصوصی از دانش آموزان شهریه تحصیلی گرفته می شود . علاوه بر آن، این مدارس از یارانه های آموزشی دولت ‌های فدرال و محلی نیز استفاده می کنند. اکثر مدارس خصوصی در این کشور مختلط نیستند. طبق ساختار آموزشی کشور استرالیا کودکان از سن پنج سالگی وارد مدرسه می‌شوند. اولین سال مقطع ابتدایی دوره ای است که در ایالات مختلف متفاوت است. در این سال به کودکان خواندن و نوشتن و آداب و رفتارهای اجتماعی و نحوه برخورد با دیگر همسالان شان آموزش داده می ‌شود. این سال به سال مقدماتی نیز معروف است. از اصلی‌ترین دروسی که در مدارس ابتدایی در کشور استرالیا آموزش داده می شود زبان انگلیسی ، ریاضیات، محیط زیست ، هنر، تربیت بدنی و بهداشت، علوم و زبان دوم است. طول دوره آموزش مقدماتی متوسطه ۶ تا ۷ سال است که از سن ۵ سالگی شروع شده و تا ۱۲ سالگی ادامه دارد.

ساختار آموزشی آموزش متوسطه در استرالیا

دانش آموزان استرالیایی از سن ۱۲ یا ۱۳ سالگی وارد مقطع متوسطه می شوند. دوره چهار ساله آموزش متوسط دوره یا است که در آن دروسی مانند زبان انگلیسی، ریاضیات و علوم برای همه دانش آموزان اجباری است. در این دوره علاوه بر درس های اجباری دروس دیگری نیز به صورت اختیاری در اختیار دانش‌آموزان قرار داده می شود. دانش آموزان دبیرستانی در دو سال آخر مقطع متوسطه رشته تحصیلی خود را انتخاب می کنند. در کارنامه ای که پس از پایان تحصیلات متوسطه به دانش آموزان داده می شود، رتبه دانش آموز نسبت به سایر دانش آموزان در سراسر کشور محاسبه شده و به او داده می شود. علاوه بر این کارنامه نشان می دهد که آیا دانش آموز صلاحیت تحصیل در دوره تحصیلی دانشگاهی را دارد یا نه. تکمیل دوره متوسطه تضمینی برای ورود به دانشگاه نیست چراکه دانشگاه ها بر اساس نتایج نهایی کارنامه داوطلبان ورود به دانشگاه اجازه ورود می دهند. پذیرش دانشجو در برخی از رشته های تحصیلی دانشگاهی محدودیت ‌های خاصی وجود دارد. علاوه بر این در تعدادی از مدارس کشور استرالیا به دانش آموزان سال آخر متوسط دیپلم بین المللی داده می شود. این نوع دیپلم در واقع مخصوص آن دسته از دانش آموزانی است که از اقامت دائم کشور استرالیا برخوردار نیستند و به همین دلیل به آنها داده می‌شود که به کمک آن بتواند در تمامی مراکز آموزشی جهان به تحصیلات تکمیلی ادامه دهند.

همه چیز درباره نظام آموزشی استرالیا
همه چیز درباره نظام آموزشی استرالیا

ساختار آموزشی استرالیا در آموزش عالی

آموزش عالی در کشور استرالیا به تمام دوره های آموزش تکمیلی گفته می‌ شود که در آن دانش آموزان بعد از پایان دوره متوسطه به آن وارد شده باشند. دانشگاه ها در کشور استرالیا در حقیقت موسسات آموزش عالی مستقلی هستند که هر کدام توسط ایالات های مختلف این کشور تاسیس شدند. اولین دانشگاه های استرالیا در شهرهای سیدنی، ملبورن، آدلاید و تاسمانیا تاسیس شده اند. کالج ها و دانشگاه های کشور استرالیا در فاصله بین جنگ جهانی اول و دوم شروع به رشد و زیاد شدن کردند. اولین دانشگاه خصوصی در کشور استرالیا در سال ۱۹۸۷ تاسیس شد. در حال حاضر دانشگاه ‌ها و کالج‌ های آموزش عالی به صورت رسمی از بین رفته و سیستمی ملی متحدالشکل جایگزین آن شده است که با کمک امور آموزش و امور جوانان و دپارتمان اشتغال تامین بودجه می‌شود. در حال حاضر در کشور استرالیا ۳۸ دانشگاه هفت کالج دولتی و یک دانشگاه آزاد وجود دارد. علاوه بر این موسسات آموزش عالی خصوصی زیادی نیز شامل کالج های پلی تکنیکی و موسسات آموزش عالی فنی و حرفه ای مشغول به فعالیت هستند.

دانشگاه های استرالیا

آموزش عالی در استرالیا شامل دانشگاه ها و موسسات غیر دانشگاهی است. این دانشگاه ها و موسسات به شکل خود اعتباری و خود گردان اداره می شوند. دانشگاه های استرالیا در حقیقت موسسات جامعی هستند که طیف وسیعی از برنامه ها را ارائه می دهند. ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه های مختلف استرالیا متفاوت است و بین 2 تا 40 هزار متغیر است، اما اکثر آنها بین 10 تا 20 هزار دانشجو دارند. همه دانشگاه ها در شهرهای اصلی قرار ندارند و تعداد قابل توجهی از آنها در مراکز محلی کوچکتر قرار دارند. به دلیل وجود آموزشگاه های عالی متفاوت در کشور استرالیا انتخاب دانشگاه می تواند کار سختی باشد به خصوص که اکثر دانشگاه ها تلاش زیادی برای بدست آوردن شهرت و اعتبار آموزشی در یک رشته خاص تحقیقاتی می کنند.

برای مثال دانشگاه آدلاید به خاطر داشتن گروه آموزشی درجه یک خود در ادبیات انگلیسی معروف است و دانشگاه وسترن به دلیل گروه آموزشی فیزیک خود شهرت بالایی دارد. شرط ورود به دانشگاه در استرالیا بر اساس گواهی ورود به آموزش عالی صورت می گیرد و روش مصاحبه در ایالات مختلف متفاوت است. دانشگاه های استرالیا دانشجوی خارجی نیز می پذیرند و این افراد برای ورود به خاک استرالیا باید ویزای دانشجویی دریافت کنند. به طور کلی متقاضیان تحصیل در کشور استرالیا باید صلاحیت های لازم برای ورود به دوره های آموزش عالی را داشته باشند که به طور کلی شامل گواهینامه سلامت جسمانی، مدرک زبانی و ضمانت استطاعت مالی است. یازده دانشگاه برتر استرالیا عبارتند از:

دانشگاه ملبورن
دانشگاه سیدنی
دانشگاه موناش
دانشگاه نیوساوت ولز
دانشگاه ملی استرالیا
دانشگاه کوئینزلند
دانشگاه تکنولوژی سیدنی
موسسه سلطنتی تکنولوژی ملبورن
دانشگاه تکنولوژی سوینبرن
دانشگاه وسترن استرالیا

مقطع کارشناسی دانشگاه های استرالیا

برای ورود به مقطع کارشناسی داشتن گواهینامه آموزش متوسط الزامی است. طول دوره تحصیل در بعضی از رشته ها مانند هنرهای زیبا و علوم بازرگانی سه سال است اما در رشته‌هایی مانند مهندسی و آموزشی ۴ سال، در رشته پزشکی و دامپزشکی و معماری ۵ سال و پزشکی و جراحی شش سال طول می کشد. دانشجویانی که در دوره کارشناسی عمومی در رشته‌های مانند علوم و هنرهای زیبا تحصیل می کند بعد از گذراندن یک سال دیگر به درجه کارشناسی افتخاری می رسند.

مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های استرالیا

مقطع کارشناسی ارشد در کشور استرالیا یک تا دو سال است. اکثر مدارک کارشناسی ارشد بعد از یک فعالیت تحقیقاتی در رشته تحصیلی مربوطه و ارائه تز تحقیقاتی به دانشجو داده می شود. مقطع کارشناسی ارشد در این کشور به صورت های مختلفی ارائه می شود که عبارتند از:

 • Traditional Masters: دوره های کارشناسی ارشد آکادمیک که این امکان را به متقاضی می دهد تا یک رشته خاص را با جزئیات کامل یاد بگیرید.
 • “Change of Direction” Masters: این دوره برای متقاضیانی است که علاقه مند به گذراندن دوره تخصصی بیشتر هستند.
 • Graduate entry professional qualification: برای متقاضیانی است که مدرک کارشناسی مرتبط داشته و قصد دارند به طور حرفه ای در یک شغلی تجربه کسب کنند.
 • Professional Development Masters: این دوره برای متقاضیانی است که قصد ارتقای شغلی از طریق گذراندن دوره های آموزشی تکمیلی دارند.

مقطع دکتری دانشگاه های استرالیا

در بیشتر دانشگاه های کشور استرالیا در رشته های پزشکی و علوم انسانی دوره دکتری نیز برگزار می شود. برای گرفتن مدرک دوره دکتری دانشجو باید از طریق تحقیقاتی خود دفاع کند و بعد از پایان دوره علاوه بر آن توسط هئیت مورد نظر ارزشیابی شود. نظام آموزشی استرالیا یکی از نظام های آموزشی پیشرفته در دنیا به حساب می آید. مدرک دانشگاهی دانشگاه های استرالیا یکی از معتبرترین مدارک تحصیلی است و به همین دلیل دانشجویان زیادی از سراسر دنیا تحصیل در استرالیا را انتخاب می کنند. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که به زندگی و تحصیل در استرالیا علاقه دارید می توانید از مشاوره رایگان با مشاورین پارسی کانادا استفاده کنید. پارسی کانادا با کمک وکلای مجرب خود به شما کمک می کند تا با توجه به شرایط و هدف خود مناسب ترین ویزا را در کوتاه زمان ممکن اخذ کنید و زندگی و آینده متفاوتی را برای خود بسازید.

می 27, 2020

نویسنده : سودابه قدیری
صفر تا صد سیستم آموزشی استرالیا

صفر تا صد سیستم آموزشی استرالیا

صفر تا صد سیستم آموزشی استرالیا صفر تا صد سیستم آموزشی استرالیا | در سال های اخیر شاهد مهاجرت های تحصیلی زیادی به کشور استرالیا بوده ایم که البته این موضوع تنها در مورد ایرانی ها صدق نمی کند. در سراسر جهان یکی از مقاصد تحصیلی کشور استرالیا می باشد. اما چرا؟ در این مقاله […]

بیشتر بخوانید...
معرفی سوغات کشور استرالیا

معرفی سوغات کشور استرالیا

معرفی سوغات کشور استرالیا معرفی سوغات کشور استرالیا | سفر به استرالیا برای گردش و تفریح و یا کارو تحصیل یک موقعیت استثنایی می باشد که باید نهایت استفاده را از آن ببرید. استرالیا از آن دسته از کشور هایی است که در سال های اخیر توجه مهاجرین زیادی را به خود جلب کرده است، […]

بیشتر بخوانید...
درباره استرالیا

درباره استرالیا

درباره استرالیا درباره استرالیا | استرالیا به عنوان ششمین کشور بزرگ و پهناور دنیا شناخته می‌شود. پایتخت این کشور شهر کانبرا  است که مجلس کشور استرالیا در آن مستقر است. بومیان استرالیایی تقریباً حدود ۵۰ هزار سال پیش قبل از اینکه بریتانیایی‌ها به این کشور دسترسی پیدا کنند در استرالیا زندگی می کردند. بومیان استرالیا […]

بیشتر بخوانید...

هزینه های زندگی در استرالیا پس از مهاجرت

هزینه های زندگی در استرالیا پس از مهاجرت هزینه های زندگی در استرالیا پس از مهاجرت | استرالیا جامعه ای متنوع است که از افراد با فرهنگ ها ی مختلف تشکیل شده است. این کشور یکی از مهم ترین و اقتصادی ترین نقاط جهان به شمار می رود و به همین دلیل است که هر […]

بیشتر بخوانید...
‫4 دیدگاه در “همه چیز درباره نظام آموزشی استرالیا
 1. ناشناسگفته

  5 ماه پیش

  مادر پیری دارم که با ایشان زندگی می کنم. می خواستم بدانم که آیا می توانم از طریق تحصیل در کانادا مادرم را نیز به عنوان همراه در کنار خودم داشته باشم و نسبت به اقامت دائم اقدام کنم؟

  1. Moderatorگفته

   5 ماه پیش

   درود بر شما فقط همسر یا فرزند رو میتونید به عنوان همراه با خودتون ببرید

 2. صادق احمدیگفته

  5 ماه پیش

  با سلام. در مقاله گفته شده که در بیشتر دانشگاه های کشور استرالیا در رشته های پزشکی و علوم انسانی دوره دکتری نیز برگزار می شود. آیا برای تحصیل در رشته پزشکی، امکان دریافت بورسیه وجود داره یا نه

  1. پریسا انصاری پورگفته

   4 ماه پیش

   درود بر شما بله، البته با توجه به وضعیت تان و البته مقالات علمی که در ارتباط با رشته تحصیلی تان دارید، این وضعیت متفاوت خواهد بود. به منظور کسب اطلاعات بیشتر تنها کافیست که فرم ارزیابی مهاجرتی ما را تکمیل کرده و منتظر تماس مشاوران پارسی کانادا باشید. https://parsicanada.com/assessment-enquiry/

ارسال نظرات