موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

پزشکی در استرالیا

پزشکی در استرالیا | کشور استرالیا به واسطه دارا بودن دانشگاه های پیشرو و برتر، سالانه پذیرای تعداد مشخصی از درخواست کنندگان و علاقمندان به رشته پزشکی در سطح بین الملل می باشد. رشته پزشکی استرالیا، یکی از پرطرفدارترین رشته های تحصیلی بوده و به همین علت ورود به رشته پزشکی در استرالیا بسیار رقابتی و مشکل است.

با وجود افزایش ارزش دلار و بالطبع افزایش هزینه های تحصیل در استرالیا، باز هم افراد زیادی از علاقمندان به تحصیل در استرالیا به واسطه شرایط ویژه و خاص این کشور مانند کیفیت دانشگاه ها، ارزش تحصیلی، رفاه اجتماعی، حقوق شهروندی، آب و هوای مناسب، درآمدهای بالا، وجود شغل مناسب، مدرک معتبر بین المللی، همچنان رشته پزشکی در استرالیا را به دیگر رشته و کشورها ترجیح می دهند.

تمامی دانشگاه های استرالیا که رشته پزشکی را ارایه می دهند، با قوانین سخت گیرانه و جدی اداره می شوند که تضمین کننده ی کیفیت بالای آموزش و اعتبار دانشگا ه های پزشکی در استرالیا می باشد و به همین دلیل است که مدرک پزشکی استرالیا توسط اکثر دانشگاه ها و دولت ها قابل قبول و مورد تایید است.

پزشکی در استرالیا
پزشکی در استرالیا

راه های ورود به رشته پزشکی در استرالیا

برای ورود و پذیرش در رشته پزشکی در استرالیا دو راه مشخص وجود دارد، یکی از این راه ها ورود مستقیم پزشکی در استرالیا و دیگری ورود غیر مستقیم پزشکی در استرالیا است.

ورود مستقیم پزشکی در استرالیا

شرط ورود و پذیرش در رشته پزشکی داشتن معدل بالا و همچنین کسب نمره ی عالی از امتحان ISAT بوده و داشتن رزومه قوی مانند سابقه فعالیت های داوطلبانه اجتماعی نیز بی تاثیر نیست. در صورتی که در این مرحله قبول شده و به مصاحبه دعوت شوید، بایستی برای انجام مصاحبه آماده شوید و در صورت موفقیت در مصاحبه مورد نظر می توانید پذیرش مستقیم دانشگاه در رشته پزشکی را دریافت کنید.

نوع دیگر پذیرش و ورود به رشته پزشکی استرالیا، ورود غیر مستقیم پزشکی در استرالیا بوده و در این روش متقاضی بایستی ،ابتدا یک رشته کارشناسی مانند مدیکال ساینس بخواند و در این رشته معدلی حداقل حدود 5/5 دریافت کند و همچنین بتواند در آزمون GAMSAT نمره ی حداقلی 50 را دریافت کند، بعد از آن برای کارشناسی ارشد دکتری مدیکال ساینس اقدام کند که همان MD استرالیا می باشد.

از میان متقاضیان شرکت کننده فقط تعداد خاصی بر حسب سطح نمرات شان به مصاحبه دعوت می شوند ودر صورت موفقیت در مصاحبه وارد کارشناسی ارشد پزشکی می شوند. البته برخی از دانشگاه ها در استرالیا در پزشکی غیر مستقیم نمی توانند مدرک MD صادر کنند بلکه مدرک MBBS ارائه می کنند.
در لیست زیر دانشگاه هایی که اقدام به ارائه پزشکی مستقیم کرده اند، آورده شده است:

 • دانشگاه سیدنی
 • دانشگاه موناش
 • دانشگاه نیوسات ولز
 • دانشگاه آدلاید
 • دانشگاه سیدنی غربی
 • دانشگاه گریفیت
 • دانشگاه استرالیای غربی
 • دانشگاه فلیندرز
 • دانشگاه نیوکسل
 • دانشگاه جیمزکوک

البته همانطور که قبلا نیز گفته شد شرایط پذیرش در این دانشگاه ها بسیار مشکل است و دانشجویان ممتاز با معدل بالا و نمره ISAT عالی می توانند در رقابت های دانشگاه ها شرکت کنند . از طرف دیگر در صورت قبولی و پذیرش و دعوت به مصاحبه اکثر دانشگاه های استرالیا فقط مصاحبه مستقیم و حضوری دارند. به این دلیل شانس موفقیت دانش آموزان ایرانی که دوره دبیرستان شان را در ایران به اتمام رسانده اند، بسیار پایین بوده و توصیه نمی شود مگر اینکه بتوانند یک دوره پیش دانشگاهی در یکی از کالج های معتبر استرالیا بگذرانند و خود را آماده ی اخذ پذیرش در رشته پزشکی در استرالیا کرده و به طور مستقیم و با کسب معدل بالا در این دوره و شرکت در آزمون ISAT آماده ورود به رشته پزشکی در استرالیا شوند.

لیست دانشگاه های استرالیا که پزشکی غیر مستقیم ارائه می کنند نیز در زیر آورده شده است:

 • دانشگاه ملبورن
 • دانشگاه موناش
 • دانشگاه سیدنی
 • دانشگاه ملی استرالیا
 • دانشگاه آدلاید
 • دانشگاه ولنگانگ
 • دانشگاه نیوکسل
 • دانشگاه نیوسات ولز
 • دانشگاه کوئینزلند
 • دانشگاه استرالیا غربی
 • دانشگاه فلیندرز
 • دانشگاه گریفیت
 • دانشگاه سیدنی غربی
 • دانشگاه دیکن
 • دانشگاه جمیز کوک
 • تفاوت مدرک MBBS و MD

مدرک MD که همان مدرک Doctor of Medicine است از نظر آکادمیک ، کارشناسی ارشد حساب شده و دوره تحصیل آن طولانی تر است . در حالی که MBBS همان Bachelor of Medicine/Bachelor of Surgery کارشناسی محسوب شده و مدت تحصیل آن حدودا حداقل یک سال کمتر است.

هر دوی این مدارک MD و MBBS ازنظر انجمن پزشکان استرالیا معتبر بوده و مورد تایید است و فارغ التحصیلان از این دو رشته می توانند به عنوان پزشک عمومی مشغول به فعالیت شوند.

هزینه رشته پزشکی در استرالیا

میانگین هزینه ی تخمینی برای رشته پزشکی در استرالیا حدودا 70000 دلار استرالیا در سال است و این رقم بایستی تماما توسط خود دانشجو پرداخت شود. از آنجایی که دولت و یا دانشگاه های استرالیا هیچ بورس تحصیلی برای تحصیل در رشته پزشکی ارایه نمی دهند،دانشجویان بایستی از طرف خانواده خود و یا کشور خود حمایت مالی کافی را داشته باشند. تمامی دانشگاه هایی که رشته های پزشکی در استرالیا را ارائه می دهند مورد تایید شورای پزشکی استرالیا هستند و وزارت بهداشت این کشور تمامی دانشگاه های ارایه دهنده رشته پزشکی را تایید می کند.

نکته مهم: به منظور اینکه فارغ التحصیلان رشته پزشکی بتوانند به عنوان پزشک در استرالیا کار کنند بایستی یک دوره یک ساله اینترنی را در بیمارستان های دولتی بگذرانند.ثبت نام در این دوره و اخذ عدد ثبت نامی از طریق انجمن پزشکان استرالیا در هر ایالت به طور جداگانه انجام می شود و متاسفانه به دلیل افزایش فارغ التحصیلان استرالیایی از سال 2010 دولت استرالیا برای دانشجویان خارجی این دوره را تضمین نمی کند.
در واقع یک سیستم رتبه بندی وجود دارد که دانشجویان اتباع خارجی در رتبه آخر قرار می گیرند یعنی الویت با دانشجویان تبعه استرالیا است. اما در صورتی که جز دانشجویانی باشید که کلیه نمراتتان در سطح تاپ بوده است و در واقع نخبه تلقی شوید اوضاع متفاوت است.

پزشکی در استرالیا
پزشکی در استرالیا

میزان درآمد پزشکی در استرالیا

پزشکی در استرالیا از جمله معدود مشاغلی است که فارغ التحصیلان آن تقریبا می توانند به طور صد درصدی جذب بازار کار شوند.درآمد سالانه آنها بسته به نوع قراردادی که می بندند، رقمی بین 200 هزار تا 300 هزار دلار کانادا سالانه تخمین زده می شود. پزشکی در استرالیا بالاترین درآمد و حقوق سالانه را نسبت به دیگر رشته های تحصیلی مانند حقوق ، معماری، مهندسی و … دارد.

امکان اقامت بعد از تحصیل برای فارغ التحصیلان پزشکی در استرالیا

پزشکی در استرالیا در زمره مشاغل مورد نیاز کشور استرالیا بوده و همچنان اداره مهاجرت استرالیا در خواست واجدین شرایط و افراد مورد تایید را در کوتاه ترین زمان ممکن می دهد پزشکانی که مدرک پزشکی خود را از سایر کشورها اخذ کرده اند برای اینکه بتوانند برای اقامت استرالیا در خواست بدهند بایستی مدارک شان به ارزیابی انجمن پزشکان برسد و نمره آیلتس آن ها نباید کمتر از 7 باشد و بایستی در آزمون MCQ وآزمون عملی AMC Clinical Exam پذیرفته شوند و این در حالی است که فارغ التحصیلان دانشگاه های استرالیا در همان سال آخر برای گذراندن دوره اینترنی توسط انجمن پزشکی استرالیا ثبت نام و رزرو می شوند.

حال اگر قصد مهاجرت به استرالیا را دارید و یا خواهان اخذ ویزای کار در رشته پزشکی بوده و یا می خواهید در رشته پزشکی استرالیا پذیرش بگیرید می توانید از تیم مشاوران حرفه ای و زبده مهاجرت موسسه بین المللی دادگران حق و عدالت مشاوره گرفته و یا کار خود را به آنها بسپارید تا در اسرع وقت بتوانید موفق به اخذ ویزای کار استرالیا یا ویزای تحصیلی استرالیا شوید.

مارس 11, 2020

بهترین شهرهای استرالیا برای کار

بهترین شهرهای استرالیا برای کار

بهترین شهرهای استرالیا برای کار بهترین شهرهای استرالیا برای کار | همواره استرالیا به عنوانی یکی از مقصدهای ایده آل برای مهاجرت و یکی از پرطرفدارترین کشورهای جهان برای جذب نیروی کار می باشد. سالانه افراد خارجی بسیاری متقاضی مهاجرت به یکی از شهرهای این کشور هستند. این افراد باید پیش از بررسی شرایطشان برای […]

بیشتر بخوانید...
مهاجرت به استرالیا از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به استرالیا از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به استرالیا از طریق سرمایه گذاری مهاجرت به استرالیا از طریق سرمایه گذاری | سرمایه گذاری در کشورهای مختلف به منظور مهاجرت عموما با استقبال تمامی کشورها مواجه می شود، چرا که جذب سرمایه ی افراد باعث کار آفرینی، رونق اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری در کلیه کشورهای جاذب سرمایه می شود و امتیازات […]

بیشتر بخوانید...

هزینه های زندگی در استرالیا پس از مهاجرت

هزینه های زندگی در استرالیا پس از مهاجرت هزینه های زندگی در استرالیا پس از مهاجرت | استرالیا جامعه ای متنوع است که از افراد با فرهنگ ها ی مختلف تشکیل شده است. این کشور یکی از مهم ترین و اقتصادی ترین نقاط جهان به شمار می رود و به همین دلیل است که هر […]

بیشتر بخوانید...
معرفی آداب و رسوم غذا خوردن در استرالیا

معرفی آداب و رسوم غذا خوردن در استرالیا

معرفی آداب و رسوم غذا خوردن در استرالیا معرفی آداب و رسوم غذا خوردن در استرالیا | استرالیا به دلایل زیادی شهرت خاصی دارد از جنگل ها و حیات وحش منحصر به فرد گرفته تا فرهنگ و اقتصاد. تمام این دلایل باعث شده است هر ساله بسیاری از افراد به این کشور سفر کنند، بخشی […]

بیشتر بخوانید...
ارسال نظرات