تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا نه‌تنها راهی برای ادامه تحصیل در بهترین سطح آموزش، بلکه فرصتی برای اخذ اقامت کاناداست.

ممکن است شرایط ویزای تحصیلی کانادا و نحوه اخذ ویزا برای شما سوال باشد. در این مطلب با مهم‌ترین مطالب پیرامون مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل آشنا خواهید شد.

شرایط تحصیل در کانادا

شرایط اخذ ویزای دانشجویی کانادا با توجه به مقطع، رشته، دانشگاه، استان و شهر مد نظر و … متفاوت است.

اما به‌طور کلی برای ادامه تحصیل در کانادا باید شرایط عمومی زیر را داشته باشید:

شرایط تحصیل در کانادا
سنبهتر است زیر 45 سال باشد
تمکن مالیحداقل 833 دلار کانادا در ماه و 10 هزار دلار در سال
گپ تحصیلی*زیر 5 سال و قابل توجیه
نامه پذیرش از دانشگاه یا کالجالزامی
مدرک زبان دانشگاه تعیین می‌کند
* به فاصله زمانی بین دو دوره تحصیلی یا فاصله اخذ آخرین مدرک تحصیلی تا زمان اقدام برای مهاجرت گپ تحصیلی Study Gap می‌گویند.

نامه پذیرش تحصیلی توسط دانشگاه صادر شده و حکم Study Permit را دارد. پس از اخذ آن باید ویزای کوتاه مدت کانادا بگیرید و تا پایان تحصیل در این کشور بمانید.

درباره مدرک زبان هم باید بگوییم که دانشگاه یا کالج مد نظر شما مدرک و حداقل نمره را تعیین می‌کند. مدرک زبان مورد تایید کانادا شامل مدارک IELTS، سلپیپ CELPIP، تافل TOEFL و GMAT است.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا با توجه به مقطع، دانشگاه، رشته تحصیلی و عوامل دیگر متفاوت است. موضوع هزینه‌ها را می‌توان به 2 بخش تقسیم‌بندی کرد. بخش اول هزینه‌های اخذ ویزا و تمکن مالی، بخش دوم هم هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا.

ابتدا تمکن مالی را بررسی می‌کنیم:

تمکن مالی مورد نیاز برای تحصیل در کانادا (همه استان‌ها به جز کبک Quebec):

متقاضیهزینه 1 ماه (به جز شهریه)هزینه 1 سال (به جز شهریه)
دانشجو833 دلار کانادا10 هزار دلار کانادا
خانواده درجه 1333 دلار کانادا4 هزار دلار کانادا
خانواده درجه 2225 دلار کانادا3 هزار دلار کانادا

تمکن مالی مورد نیاز برای تحصیل در کانادا (استان کبک Quebec):

متقاضیهزینه 1 ماه (به جز شهریه)هزینه 1 سال (به جز شهریه)
دانشجو917 دلار کانادا11 هزار دلار کانادا
خانواده درجه 1425 دلار کانادا5 هزار دلار کانادا
خانواده درجه 2427 دلار کانادا5 هزار دلار کانادا

علاوه بر تمکن مالی، شهریه دانشگاه و کالج هم جز هزینه های تحصیل در کاناداست. مبلغ شهریه هم به معیارهای مختلفی وابسته است که مقدار دقیق آن را باید در وبسایت دانشگاه‌ مد نظر خود بررسی کنید.

هزینه‌های دولتی اخذ ویزای تحصیلی کانادا هم از این قرار است:

صدور مجوز تحصیل کانادا Study Permit150 دلار کانادا
مجوز اقامت موقت کانادا200 دلار کانادا
ویزای موقت کانادا100 دلار
انگشت نگاری و Biometric85 دلار (برای هر نفر)

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا هم با توجه به شهر محل سکونت، سبک زندگی و … متفاوت است. البته با اخذ بورسیه تحصیلی کانادا می‌توانید خرج تحصیل خود را کاهش دهید. با کار دانشجویی در کانادا هم می‌توانید بخشی از مخارج را پوشش دهید.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

دانشگاه های کانادا

کانادا حدوداً 97 دانشگاه دارد که بسیاری از آن‌ها شناخته شده و دارای اعتبار علمی بالایی هستند. 3 دانشگاه: دانشگاه تورنتو کانادا (University of Toronto)، مک گیل (McGill Univeristy) و دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia) در رنکینگ QS جز 50 دانشگاه برتر دنیا هستند.

5 مورد از بهترین دانشگاه‌های کانادا را در لیست زیر می‌بینید:

نام دانشگاهرتبه جهانی در رنکینگ QS 2021
دانشگاه تورنتو Toronto University25
دانشگاه مک گیل McGill University31
دانشگاه بریتیش کلمبیا British Columbia University45
دانشگاه مونترال Université de Montréal118
دانشگاه آلبرتا Alberta University119

امکان تحصیل در کالج های کانادا هم برای متقاضیانی که شرایط مد نظر را دارند ممکن است. با معادل سازی مدارک و کسب حداقل مدرک پایان دبیرستان کانادا، می‌توانید برای پذیرش کالج‌های کانادا درخواست دهید.
حتما بخوانید: بهترین دانشگاه های کانادا کدامند و شرایط اخذ پذیرش آن‌ها چگونه است؟

کار حین تحصیل در کانادا

برای کار دانشجویی در کانادا، دانشجویان و دانش آموزان می‌توانند تا سقف 20 ساعت در هفته کار کنند. در تعطیلات زمستان، بهار، تابستان و روزهای تعصیل رسمی اجازه کار بیش از 20 ساعت در هفته هم برای دانشجویان وجود دارد.

این کار دانشجویی می‌تواند خارج از دانشگاه Off-Campus و یا در داخل دانشگاه On-campus باشد. دوره های کو آپ کانادا Co-op هم فرصت بسیار مناسبی برای کار دانشجویی و کسب تجربه است. مزیت دوره های کو آپ این است که تضمین شغلی دارد.

یعنی پس از پایان تحصیلات، با توجه به رشته و کار خود می توانید در یک شغل مرتبط پیش بینی شده برای شما مشغول به کار شوید.

همچنین با کار حین تحصیل، دانشجویان می‌توانند بخشی از مخارج تحصیل در کانادا را پوشش دهند.

کار دانشجویی در کانادا

شرایط تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا

یکی از مهم‌ترین سوالات دانشجویان، امکان اخذ اقامت کانادا بعد از تحصیل است. پس از پایان تحصیل، دانشجویان تا 90 روز فرصت دارند برای اخذ مجوز و ویزای کار پس از تحصیل (Post Graduate Work Permit) درخواست دهند. با استفاده از ویزای کار بعد از تحصیل کانادا یا PGWP، دانشجویان می‌توانند تا 3 سال در کانادا مانده و کار کنند.

تبدیل ویزای تحصیلی کانادا به اقامت دائم

با اخذ این ویزا، دانشجویان می‌توانند در کانادا به‌دنبال کار گشته و تا 3 سال کار کنند. سپس با استفاده از این سابقه کار می‌توانند از طریق برنامه تجربه کار کانادایی (Canadian Experience Class) اقامت دائم کانادا را اخذ کنند.

روش دیگر شرکت در دوره‌های کارورزی یا co-op است. با سابقه کار خود در این دوره‌های نمی‌توانید از طریق تجربه کار کانادایی اقامت بگیرید. اما این سابقه کار برای برنامه اسکیل ورکر کانادا مورد تایید است و از طریق این برنامه می‌توانید اقامت دائم و احتمالا پاسپورت کانادا را بگیرید.

نوع سابقه کاربرنامه مناسب برای اخذ اقامت دائم
کار رسمی با استفاده از ویزای PGWPتجربه کار کانادایی
کار دانشجویی مورد تایید on-campus
کار دانشجویی مورد تایید off-campus
سابقه کار خارج از کانادا
اسکیل ورکر کانادا
از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

سخن پایانی

در صورتی که شرایط تحصیل در کانادا را دارید و به فکر ادامه تحصیل در خارج از کشور هستید، این فرصت جذاب را از دست ندهید. شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا سخت نیست و در مقاطع مختلف می‌توانید برای اخذ پذیرش اقدام کنید.

اگر در خصوص هزینه تحصیل در کانادا نگرانی دارید، با اخذ بورسیه تحصیلی و کار حین تحصیل می‌توانید بخش زیادی از مخارج خود را کم کنید. امکان اخذ اقامت دائم کانادا پس از فارغ التحصیلی هم برای شما فراهم است. همه این موارد باعث شده است، کانادا در لیست بهترین کشور برای تحصیل باشد. چه چیزی بهتر از این؟!

سوالات متداول:

سن ترجیحاً زیر 45 سال، داشتن تمکن مالی، گپ تحصیلی زیر 5 سال و قابل توجیه و داشتن پذیرش تحصیلی از یکی از کالج‌ها یا دانشگاه های کانادا از جمله مهم‌ترین شرایط هستند.

تحصیل در کانادا در تمامی مقاطع در صورت داشتن شرایط ممکن است. با ویزای دانش آموزشی کانادا می‌توانید شرایط تحصیل را برای فرزندانتان فراهم کنید. تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم هم ممکن است.
تحصیل در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا هم بیشترین درخواست را دارند.

بله. تا سقف 20 ساعت در هفته می‌توانید در دانشگاه یا خارج از دانشگاه کار کنید.

بله. با اخذ ویزای PGWP می‌توانید در کانادا به‌دنبال کار گشته و تا سقف 3 سال کار کنید. این مدت جز سابقه کار شما حساب شده و می‌توانید با آن اقامت دائم بگیرید.
بله. داشتن یا نداشتن مدرک زبان و حداقل نمره مورد نیاز را دانشگاه مقصد تعیین می‌کند. بعضی دانشگاه‌ها و رشته‌ها مدرک زبان لازم ندارند. اما در کل داشتن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه شانس اخذ ویزای دانشجویی کانادا را بالا می‌برد.
موسسات آموزشی در کانادا سیستم محاسبه GPA دارند و بعضی از آن‌ها پذیرش را بر اساس معدل بندی GPA انجام می‌دهند. در مطلب GPA چیست و چگونه محاسبه می‌شود با این موضوع بیشتر آشنا می‌شوید.
رشته‌های پزشکی، مهندسی، مدیریت، وکالت در حال حاضر از جمله بهترین رشته‌ها برای مهاجرت به کانادا هستند.

چرا موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت؟

موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت یکی از بزرگترین موسسات مشاوره به حساب می آید که از یک سیستم مشاوره ای نوین استفاده می کند. با مراجعه به این موسسه می توانید از تخصص و تجربه وکلای پارسی کانادا در زمینه مهاجرت بهره مند شوید. متخصصین ما می توانند رزومه مهاجرتی شما را به نحو مطلوبی ارتقا دهند و در صورت عدم دریافت ویزا می توانید وجه خود را از موسسه باز پس گیرید. تیم متخصص پارسی کانادا تمام مراحل مهاجرتی شما را اعم از ترجمه مدارک، رزرو هتل، اخذ بلیط رفت و برگشت، اخذ PR، اجاره خانه و ماشین و … برای شما انجام می دهند.

موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

دیدگاه ها

 1. منصوره

  سلام. ۳۸ ساله هستم و متاهل، با مدرک‌ کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات و ۱۵ سال سابقه کار مرتبط و نمره آیلتس ۷، میخوام‌برای مدرک‌ دکترا اقدام‌کنم، همسرم از ازدواج قبلی یه پسر ۱۷ ساله داره، میخواستم‌بدونم در صورت پذیرش، به همسر و پسرم هم ویزای همراه تعلق‌ میگیره؟

  • علیزاده

   منصور عزیز سلام، بله افراد تحت تکفل شامل این ویزا می شوند.

 2. فرحناز رضوی

  سلام. خانم ۴۳ ساله هستم و همسرم ۴۴ ساله. دو فرزند در سنین دبیتان داریم..هر دو کارشناسی ارشد داریم ولی زمان زبادی ازش میگذره… و بطور کلی من تمایل به تغییر رشته دارم. ویزای تحصیلی برای من امکان‌پذیره؟؟ چون اینطوری همسرم احازه کار داره و تحصیل بچه‌ها رایگان میشه..

  • علیزاده

   فرحناز عزیز سللام، رزومه تحصیلی شما باید به صورت کامل توسط کارشناسان بررسی شود، جهت بررسی فرم ارزیابی و هماهنگی تایم مشاوره رایگان میتوانید از طریق لینک زیر فرم ارزیابی را تکمیل کنید، کارشناسان پس از بررسی فرم ارزیابی با شما تماس میگیرند.

   آدرس لینک : فرم ارزیابی مهاجرت

 3. حسن شیخ علی اکبری

  سلام من 55 سال دارم با مدرک لیسانس مترجمی زبان و فوق لیسانس تاریخ از دانشگاه تهران.اساسا امکان ادامه تحصیل برای مقطع دکترا وجود داره یا خیر؟

  • علیزاده

   حسن عزیز سلام ، شرایط سنیتون برای اقدام از طریق پروسه های تحصیلی مناسب نیست بهتره از طریق سایر لاین ها اقدام کنید.

 4. یاشار ظروفچی

  سلام. با توجه به متنی که نوشتین و من هم جاهای دیگه خوندم ۱۰هزار + شهریه می‌شه تمکن مالی برای اخذ ویزا. توی آفر نهایی‌ای که از سمت دانشگاه میاد مبلغ فاند هم نوشته می‌شه. می‌شه از این مبلغ فاند برای پایین آوردن تمکن مالی استفاده کرد (مثلا بریتیش کلمبیا ۹ هزارتا شهریه‌ش هست و ۲۹ هزارتا هم فاند می‌ده. یعنی الان با این فاند من لازم نیس تمکن مالی ۱۰+۹ هزارتا رو داشته باشم؟ چون عملا فاند از اون تمکن مالی ۱۰هزارتا هم بیشتره تازه)

  • علیزاده

   یاشار عزیز سلام، نیازی نیست ، البته اگر در پروندتون لحاظ شود تاثیر مثبتی دارد چون به سلیقه ی آفیسر بستگی دارد.

 5. فاطمه فتحعلی پور

  درود بر شما
  من خانمی ۴۶ ساله و لیسانس حقوق هستم با توجه به اینکه از زمان لیسانسم ۳ سال بیشتر نگذشته و مدت ۲۰ سال سابقه کار در دادگستری که مرتبط با رشته تحصیلی ام هست دارم و معدل لیسانسم هفده و نمره آیلتس ۶ دارم آیا شانسی برای گرفتن ویزای تحصیلی دارم ؟

  • علیزاده

   فاطمه عزیز سلام، با توجه به شرایط سنیتون میتوانید از طریق پروسه های بیزنسی اقدام کنید.جهت بررسی فرم ارزیابی و هماهنگی تایم مشاوره میتوانید از طریق لینک زیر فرم ارزیابی را تکمیل کنید، کارشناسان پس از بررسی فرم ارزیابی با شما تماس میگیرند.

   آدرس لینک : فرم ارزیابی مهاجرت

 6. آرینا کریمی

  سلام من 14 سالمه و میخوام برای اینده م برنامه ریزی کنم و خانواده ام موافق هستن من میخئام پزشکی بخونم و در کانادا تحصیل کنم و بعد اقامت دائم بگیرم ، میخواستم بدونم از الان باید چه کارهایی رئ انجام بدم تا اون موقع یعنی دوران دانشگاه راحت تر بتونم بورسیه تحصیلی بگیرم
  ممنون میشم زود جواب بدید
  محض اطلاع معدل هفتمم : 19/70
  معدل هشتمم : 19/93

  • علیزاده

   دوست عزیز سلام، شما بهتره الان روی یادگیری زبانتون برنامه ریزی کنید

 7. امیررضا

  سلام من تو رشته ریاضی فیزیک تحصیل میکنم و این که سطح زبانم تازه وارد b1شدم میخواستم مهاجرت کنم به کانادا از کجا باید شروع کنم واین که چقدر باید تمکن مالی داشته باشم ممنون میشم راهنمایم کنیین

  • علیزاده

   دوست عزیز سلام، باید پس از دریافت دیپلم برای کالج اقدام کنید، هزینه ها همم بستگی به هزینه ها ی کالج دارد، جهت بررسی فرم ارزیابی و هماهنگی تایم مشاوره میتوانید از طریق لینک زیر فرم ارزیابی را تکمیل کنید، کارشناسان پس از بررسی فرم ارزیابی با شما تماس میگیرند.

   آدرس لینک : فرم ارزیابی مهاجرت

 8. ساحل نیک بخت

  سلام و وقت بخیر من ۱۵ سال دارم و می خواهم با مادرم برای تحصیل به کانادا مهاجرت کنم تا به حال هم تمام
  نمراتم بالای ۱۹ بوده و زبان هم ترم ۱۱ هستم
  آیا می تونم در کانادا تحصیل کنم ؟

  • علیزاده

   ساحل عزیز سلام، بله میتواند اقدام کنید، جهت بررسی فرم ارزیابی و هماهنگی تایم مشاوره میتوانید از طریق لینک زیر فرم ارزیابی را تکمیل کنید، کارشناسان پس از بررسی فرم ارزیابی با شما تماس میگیرند.

   آدرس لینک : فرم ارزیابی مهاجرت

 9. مرضیه ایمانی

  سلام. من لیسانس تربیت بدنی دارم و میخوام اقدام کنم برای ارشد..این رشته رو میتونم تو کانادا بخونم یاباید تغییر بدم؟چطور میتونم لیست دانشگاها و رشته های مورد نیاز رو پیدا کنم؟

  • علیزاده

   مرضیه عزیز سلام، بستگی به شرایط سنی و گپ تتحیلیتون داره، جهت بررسی فرم ارزیابی و هماهنگی تایم مشاوره میتوانید از طریق لینک زیر فرم ارزیابی را تکمیل کنید، کارشناسان پس از بررسی فرم ارزیابی با شما تماس میگیرند.

   آدرس لینک : فرم ارزیابی مهاجرت

 10. بارزان مولوی

  سلام من در حال حاضر دانشجوی پزشکی هستم ایا این مورد پیشبردی‌برای تحصیل من در کانادا ایجاد می کنه؟

  • علیزاده

   دوست عزیز سلام، اگر تمایل دارید تو رشته های پزشکی و پیراپزشکا ادامه تحصیل بدید با ید مجددا از علوم پایه شروع کنید، جهت بررسی فرم ارزیابی و هماهنگی تایم مشاوره میتوانید از طریق لینک زیر فرم ارزیابی را تکمیل کنید، کارشناسان پس از بررسی فرم ارزیابی با شما تماس میگیرند.

   آدرس لینک : فرم ارزیابی مهاجرت

تا چند لحظه ی دیگر یک کد تایید برای شما ارسال می گردد . لطفا در فیلد زیر قرار دهید.

در حال ارسال اطلاعات لطفا چند لحظه منتظر بمانید