موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا | کانادا دارای 26 دانشگاه است که به نوعی برتر از دیگر دانشگاه ها بوده و هزینه های تحصیل در آنها نیز تا حدودی کمتر از دانشگاه های دیگر است. تحصیل رایگان در کانادا از دو طریق اخذ بورسیه از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشور ایران و دریافت بورسیه از این کشور امکان پذیر است.

بورسیه هایی که این کشور برای دانشجویان در نظر گرفته، بیشتر برای مقاطع فوق لیسانس و بالاتر و کمتر برای لیسانس است و به هر جهت، برای آگاهی از شرایط شان باید با نظام آموزش عالی کانادا آشنا شوید. افراد علاقمند به تحصیل رایگان در کانادا میتوانند به دو شیوه برای دریافت کمک هزینه درخواست بدهند:

 • مراجعه حضوری به دانشگاه و درخواست برای کمک هزینه
 • جذب و دریافت بورسیه از مراکز تحقیقاتی و مطالعاتی

 

ویزای تحصیلی
ویزای تحصیلی

این پکیج ویژه دانش آموزان در کلیه پایه های تحصیلی (یکم تا دوازدهم) می باشد .

شرایط کلی مربوط به اخذ ویزای دانش آموزی یکم تا دوازدهم

 • تمکن مالی مناسب والدين
 • نمرات قابل قبول سه دوره قبل دانش آموز
 • سابقه سفرهای خارجی مطلوب برای والدین
 • اخذ پذیرش برای کلیه پایه های تحصیلی (یکم تا دوازدهم ) امکان پذیر است
 • امکان پرداخت شهریه سالانه آموزش و پرورش حدود چهارده هزار (۱۴۰۰۰) دلار
ویزای تحصیلی
ویزای تحصیلی

شرایط اولیه مربوط به والدين

 • تمکن مالی خوب
 • سفرهای خارجی قابل قبول (سابقه سفر به کانادا و آمریکا و کشورهای حوزه شینگن بسیار تاثیر گذار خواهد بود )

روند فلوچارت در قالب پنج مرحله کلی:

مرحله اول:

 • تکمیل فرم ارزیابی مخصوص ویزای دانش آموزی موجود در وب سایت شرکت توسط متقاضی .
 • بررسی دقیق شرایط گلی داوطلب توسط یکی از کارشناسان شرکت . به درخواست تصویر مدارک و رزومه در صورت نیاز و اطلاعات تکمیلی و ارائه نظر اولیه به کارشناس ارشد
 • بررسی مجدد توسط کارشناس ارشد شرکت
 • تماس دفتر ایران یا دفتر کانادا با داوطلب جهت تعیین وقت مشاوره رایگان .(به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه )
 • مشاوره رایگان با یکی از کارشناسان خبره شرکت
 • توضیح شرایط عمومی و اختصاصی پکیج به متقاضی همراه با جزئیات و چک کردن نهایی و امکان سنجی درخواست متقاضی و بیان جزئیات هزینه مربوط به شرکت و هزینه های مربوط به مدرسه مورد نظر و همچنین هزینه های مربوط به زندگی در شهری که جهت تحصیل متقاضی در نظر گرفته شده است .
 • در صورت واجد شرایط بودن متقاضی ، و در صورت توافق با متقاضی جهت شروع کار قرارداد در دفتر تورنتو تهیه و برای متقاضی ارسال خواهد شد و پس از امضا قرارداد در دفتر ایران و یا ایمیل آن توسط متقاضی (مخصوص متقاضیان شهرستانی )، قرارداد قانونی بین متقاضی و شرکت منعقد شده است.

مرحله دوم:

 • ارسال لیست کامل مدارک مورد نیاز جهت پذیرش دانشگاهی
 • درخواست ویزای دانشجویی به همراهی و تبادل نظر با کلاینت جهت تعیین اینکه کدام یک از مدارک مورد نظر نیاز به ترجمه رسمی دارند و چه مواردی را در تهیه مدارک مورد نظر باید مد نظر داشته باشد تا حداقل هزینه لازم جهت ترجمه مدارک پرداخت شده و کلاینت مجبور به پرداخت هزینه اضافی نشود .
 • درخواست از دانشگاه موردنظر , ارسال مدارک تحصیلی و ریز نمرات و رزومه کلاینت و…
 • گرفتن پذیرش مشروط کلاینت (که شرط آن پرداخت هزینه یک ترم یا دو ترم تحصیل آینده دانشجو خواهد بود. )
 • پرداخت هزینه های آموزش و پرورش توسط کلاینت به صورت مستقیم و یا از طريق دفتر ایران
 • گرفتن پذیرش قطعی و بدون شرط از آموزش پرورش

مرحله سوم:

 • درخواست مدارک بروز شده توسط دفتر کانادا از کلاینت جهت درخواست ویزا از اداره مهاجرت کانادا
 • تکمیل فرم های درخواست و ارسال مدارک مربوطه
 • گرفتن وقت سفارت در هر کشوری که کلاینت بخواهد و نامه های انگشت نگاری و ارسال آن برای کلاینت
 • مراجعه کلاینت به یکی از دفاتر VAC و انجام بیومتریک

مرحله چهارم:

دریافت نامه Pass Request و اطلاع رسانی به کلاینت جهت ارسال پاسپورت و یا مراجعه به سفارت جهت الصاق ویزا

مرحله پنجم:

 • درخواست مدارک بروز شده توسط دفتر کانادا ازکلاینت جهت ویزای مولتی پل یکی از والدین
 • درخواست و ارسال مدارک مربوط به اداره مهاجرت
 • گرفتن وقت سفارت در هر کشوری که کلاینت بخواهد و نامه انگشت نگاری و ارسال آن برای کلاینت
 • مراجعه کلاینت به یکی از دفاتر VAC و انجام بیومتریک
 • دریافت نامه Pass Request و اطلاع رسانی به کلاینت جهت ارسال پاسپورت و با مراجعه به سفارت کانادا ممت الصاق ويزا

شرایط بورسیه تحصیل در کانادا

کشور کانادا برای یادگیری و آموزش اهمیت خاصی قایل بوده و سیستم آموزشی آن بالاترین کیفیت را دارد. از طرف دیگر، نرخ جرم و جنایت در این کشور در پایین ترین حد خود بوده و همین موضوع موجب شده تا افراد زیادی برای تحصیل به این کشور مهاجرت کنند. علاوه براین، هزینه ها ی تحصیلی در این کشور بسیار اندک بوده و مشتاقان علم را بیش از پیش به تحصیل ترغیب می کند.

افردی که قصد دارند در یکی از دانشگاه های کانادا تحصیل کنند باید به یاد داشته باشند که آنها کمک هزینه های متعدد و متنوعی را برای دانشجویان در نظر گرفته اند که آگاهی از جزییات آن بسیار اهمیت دارد. شرایط بورسیه تحصیل در کانادا با توجه به اینکه دانشجو کدامیک از مدل ها و انواع بورسیه را انتخاب می کند، متفاوت است. این مدل ها و انواع بورسیه شامل scholarship, grants , bursaries هستند که هر کدام را به اختصار توضیح می دهیم:

Scholarship یا fellowship: به موقعیت درسی متقاضی وابسته بوده و معمولا دانشگاه ها، شرکت های خصوصی و یا منابع دولتی آن را ارایه می کنند. افرادی که مایل به دریافت این بورسیه هستند باید مقاله های علمی چاپ شده داشته باشند، معدل شان بالا بوده و نمره زبان شان هم در حد بالایی باشد.

Grants و bursaries: معمولا ، در مواقعی که دانشجو برای تحصیلش به کمک مالی نیاز داشته باشد ، از این دو نوع بورسیه استفاده می کند. برعکس بورسیه قبلی، در این نوع از بورسیه، ویژگی های علمی دانشجو اهمیتی ندارد و در کل، از این بورسیه بیشتر برای دانشجویان بومی استفاده می شود تا بین المللی. نکته جالب در این نوع از بورسیه ها این است که، بازپرداخت کمک هزینه ها ضرورتی ندارد.

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم

یکی از دلایلی که موجب شده سالانه افراد زیادی دواطلب تحصیل در کانادا باشند، میزان بالای اعتبار جهانی و رفاه اجتماعی این کشور است. بنابراین، دانشجویان باید برای دریافت ویزای تحصیلی تقاضا بدهند تا بتوانند در دانشگاه های آن تحصیل کنند. قابل ذکر است که ویزای تحصیلی با مجوز تحصیلی تفاوت دارد به این صورت که، دانشجویان برای وارد شدن به یک کشور به ویزای تحصیلی نیاز دارند در حالی که، مجوز تحصیلی نوعی اجازه تحصیل محسوب میشود.

علاوه بر این، اگر دانشجویی مجوز تحصیلی نداشته باشد، می تواند به مدت 6 ماه در این کشور تحصیل کند و بعد از آن، باید این مجوز را اخذ کند افرادی که مدرک دیپلم 12 ساله و کمتر از 21 سال سن داشته باشند، شرایط تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم برایشان فراهم می شود . البته، به دلیل اینکه زبان اصلی کشور کانادا انگلیسی است، این افراد به سهولت می توانند با اخذ مجوز تحصیلی ادامه تحصیل دهند در حالی که در کشورهای دیگری مانند فنلاند که زبان رسمی در دوره لیسانس فنلاندی است، چنین شرایطی مهیا نمی شود.

تحصیل دکترا در کانادا

دنبال کردن و انجام یک پروژه مشخص، جز ملزومات تحصیل دکترا در کانادا است. مدت دوره دکترا معمولا بین 3 تا 5 سال بوده و هزینه های این دانشجویان ، توسط حامی و اسپانسر پروژه هایی که انجام میدهند، تامین می شود. همچنین، گاهی مبلغ اضافه ای نیز برای دانشجو در نظر گرفته میشود تا هزینه های او را پوشش دهد.

این دانشجویان باید رزومه کای خوبی داشته، نمره آیلتس شان 6 تا 6.5 و معدل شان هم بالای 14 باشد. همچنین، یکی از عواملی که موجب می شود تا امکان و شانس پذیرش در دوره دکترا کاهش یابد، نداشتن مقالات علمی چاپ شده و سطع ضعیف زبان انگلیسی و یا فرانسه است .

تحصیل در کالج های کانادا

منظور از تحصیل در کالج های کانادا، شرکت در دوره هایی است که دانشجویان و افراد علاقمند را برای ورود به بازار کار آماده می کنند. از این رو، آموزش های ارایه شده در کالج کمتر جنبه تئوریک داشته و بیشتر حالت عملیاتی دارند و برای افرادی که قصد دارند به سرعت وارد بازار کار شده و درآمد خوبی هم کسب کنند ، مفید و کاربری هستند. البته، بهتر است که علاقمندان در کالج هایی تحصیل کنند که دوره کارورزی دارند تا از این طریق، ارتباطات و در نتیجه شانس موفقیت شان را افزایش دهند.

این کالج ها، خصوصی و دولتی بوده و نسبت به دانشگاه، پیش نیازهای کمتری داشته و شرایط ادامه تحصیل درآنها نیز ساده تر است. با این حال، اخذ پذیرش در این کالج ها دشوار به نظر می رسد و متقاضی باید حتما با یک مشاور صحبت کند، مخصوصا اگر متقاضی بخواهد از طریق تحصیل در کانادا، اقامت دایم بگیرد. معادل این کالج ها در کشورمان، همان مراکز آموزش فنی و حرفه ای هستند که نیروی کار را برای ورود به بازار آماده می کنند.

تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان

دانش آموزان علاقمند به تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان، نیاز به شرکت در آزمون زبان ندارند زیرا میزان تسلط آنها به زبان، توسط مسئولین آموزش و پرورش بررسی شده و اقدامات لازم برای برگزاری انواع کلاس های زبان انجام می شود تا اطمینان حاصل کنند که برای برقراری ارتباط به زبان انگلیسی مشکلی وجود ندارد.

علاوه بر این، کیفیت آموزشی دبیرستان های کانادا در سطح بالایی بوده بنابراین، میتوانند به راحتی بورسیه گرفته و هزینه های دانشگاه هم توسط خو دانشگاه و یا سازمان و موسسات خصوصی پرداخت می شود. لازم به ذکر است که فقط آن دسته از دانش آموزان ایرانی که در کشور خود سطح تحصیلی خوب و قابل قبولی داشته باشند میتوانند از فرصت تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان استفاده کنند.

هزینه های تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس

به طور معمول، هزینه های تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس با توجه با اینکه یک دانشجو بومی یا بین المللی بوده و برنامه تحصیلی اش به چه صورت است، تفاوت دارد. غالبا، دولت کانادا به دانشجویان فوق لیسانس کمک هزینه ای پرداخت نکرده و یا پرداخت هزینه را تا اتمام سال اول یا به دست آوردن معدل خاص به تعویق می اندازد.

علاوه براین، در صورتی که دانشجو همه شرایط لازم تحصیلی را داشته باشد، دانشگاه به او کمک هزینه پرداخت می کند. البته ،میزان این کمک هزینه بین 12 تا 18 هزار دلار بوده و این مقدار برای رشته های تحقیقاتی افزایش پیدا می کند.

ارسال نظرات